Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

πολύ καλοί οι αποπάνω - δεν τους ήξερα. Εϊναι και γάλλοι γαμώτεν. Ωραία. :smiley:

[SPOILER]
νατο και το broken wings

Εισ’ ωραιος. Παιζει πολυ αυτες τις μερες, ο,τι ακριβως πρεπει για αραγμα με ποτακι κλπ.

πολυ καλη δουλεια, οντως η ομοιοτητα ειναι εκπληκτικη

[FONT=“Comic Sans MS”][SIZE=“4”]Slug Guts - Howlin’ Gang, 2011[/SIZE][/FONT]

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Μετά από πολύ καιρό ανακαλύπτω έναν δίσκο πραγματικού σάπιου ροκ ν ρολλ. Έτσι όπως το διδάξανε οι [B]Birthday Party[/B] και το συνεχίσανε οι δικοί μας [B]Villa 21[/B] και [B]Yell o Yell.[/B] Ο βαλτος είναι εδώ και σας περιμένει. Α ρε 80-ίλες. Αυτά είναι ρε.

Όντως δισκάρα το από πάνω. Είναι κυκλοφορία της Sacred Bones. Ε αυτό τα λέει όλα νομίζω…

Έχουμε νέα κυκλοφορία από τους [B]And Also the Trees[/B] με τίτλο [B]Driftwood [/B]και πρόκειται για μίνι άλμπουμ με ακουστικές εκτελέσεις. Όπως κάθε τους κυκλοφορία, για άλλη μια φορά η μουσική τους έρχεται για να μας ηρεμήσει και να μας ομορφύνει, να μας παραμυθιάσει και να μας ανεβάσει στην τελική. Λίγoi το κατορθώνουν αυτό με τόσο “χαλαρή” μουσική. Αλλά εδώ μιλάμε για ποιητές!

Υπάρχει και μία γαμάτη βέρσιον του Wallpaper Dying που είναι αυτό που κλεέβει την παράσταση. Επειδή δεν το βρήκα στο yt, πάρτε την live εκτέλεση από τα παλιά, τότε που ήταν πιο πανκηδες και πιο Cure-ίστες.

Η [B]Αnne Marie Hurst[/B] επιστρέφει σήμερα δισκογραφικά, ύστερα από πολλά χρόνια απουσίας. Το πρώτο προσωπικό της άλμπουμ με τίτλο Day of All Days κυκλοφορεί 11/11/11. Εδώ ακούμε ένα δείγμα από 4 κομμάτια

Από τα μικρά δείγματα δεν μπορώ να βγάλω και πολλά συμπεράσματα, πάντως είναι αν μη τι άλλο ενδιαφέροντα.

Άντε να θυμηθούμε και τίποτα από τα παλιά της

[B]Skeletal Family[/B] - Promised Land

[B]Ghost Dance[/B] - Last Train

Διαμαντάκια λέμε:!:

Πόσο τέλειο ειναι αυτό? Τα φωνητικά ειναι το κατι άλλο ( για μένα δηλαδη)
Προτείνετε και αλλα,πιάστε πρώτα το label (πολύ ντόρος ρε παιδιμ) και πείτε παρόμοια πραγματάκια.
Είμαι άσχετος τι να κανουμε :stuck_out_tongue:

διάβασα αρκετές σελίδες αλλά δεν είδα να έχουν αναφερθεί οι Moral Hex απο το Portland το 2009 με ένα demo/cassete αλλά πραγματικά τα σπάνε,
βρώμικο ήχο κ απόκοσμα φωνητικά!

http://www.youtube.com/watch?v=_UODWMshIPg

twra to eida auto. An sou aresei autos o ixos tote prepei opwsdipote na tsekareis tous pateres tou eidous [B]Birthday Party[/B]. Meta pas stous dikous mas [B]Villa 21[/B] (ta albums pou bgalane stin creep, dld ghost on the move, men of clay, move) kai ta kollitaria tous [B]Yell-O-Yell[/B].

Klassikes stigmes tou ixou einai episis ta album:

[B]These Immortal Souls[/B] - Get Lost ( tou Rowland S. Howard, kitharista twn BP)
[B]Ausgang [/B]- Manipulate
[B]Malaria [/B]- Compiled
[B]No New York[/B]: sillogi epimeleithisa apo ton Brian Eno kai periexei tragoudia twn Contortions, Teenage Jesus and the Jerks, Mars kai D.N.A.
[B]Laughing Clowns[/B] - Law of Nature
[B]Nick Cave and the Bad Seeds[/B] - From Her to Eternity
[B]Lydia Lunch[/B] - Queen of Siam
[B]Sonic Youth[/B]: ta 3 prwta album
[B]The Fall[/B] - vasika ti na lew edw ta panta, alla kskina me live at the witch trials kai dragnet

tha tsekaristoun toutoi edw

Καλά γενικά το Portland έχει γαμηθεί με το Post Punk “revival”. Αλλά έχει γαμηθεί όμορφα.

Εγώ είμαι στη φάση όπου μαζεύω τα ασυμάζευτα / ξεχασμένα / άψαχτα του 2011, και ανακάλυψα τους παρακάτω τρομερούς ισπανούς Post-punk rockers, [B]Belgrado[/B], από την Βαρκελώνη, με μέλη της crust αφρόκρεμας της πόλης ([B]etacarinae, los dolares [/B]κλπ). Ντάξει δισκάρα έτσι. Δε θα πω πολλά, joy division ατμόσφαιρα, wiper-ικα ριφάκια και γυναικεία φωνητικά. Τι άλλο να πω? Κάθε κομμάτι είναι σε διαρκή κορύφωση. Τσεκάρετε.

[B]Belgrado - S/T (2011)[/B]

2 σε 1 τα παρακάτω και δεν είναι καν τα καλύτερα κομμάτια του δίσκου.

[B]http://www.youtube.com/watch?v=sCKDdtQxu8I&feature=related[/B]

καλά ούτε ένα σχόλιο. Δεν έχω πάψει να ακούω τον δίσκο.

Επίσης δείτε και το βίντεο. Είναι λες και βλέπουμε 70’s / 80’s live απο vice squad στην Post punk εκδοχη

[B]http://www.youtube.com/watch?v=TGPgoMUbVNQ[/B]

Εγώ θα προσέθετα και λίγο από The Damned μαζί με τους Vice Squad.

Άντε να προτείνω και γω την πρώτη φετινή κυκλοφορία που μου κίνησε το ενδιαφέρον στον χώρο:

[B]Voyvoda[/B] - Iztok, 2012

Οι τύποι είναι από την Βουλγαρία:!: Δεν θυμάμαι να έχω ξανακούσει μπάντα από την χώρα αυτή (αν δεν με απατά η μνήμη μου). Με μια μικρή έρευνα, αυτό είναι το δεύτερο άλμπουμ τους. Παίζουν αρκετά καλά, τίγκα 80-ίλα, η ατμόσφαιρα είναι ιδιαίτερα φθινοπωρινή και κρύα, οι κιθάρες σε σημεία γίνονται πολύ βαριές, ενώ δεν τους λείπει και ο τσαμπουκάς, όπως πχ στο κομμάτι που παραθέτω

μου αρεσε κ μενα αυτο, θενξ μαν

Σερφάροντας, έπεσα πάνω σε μία νέα μπάντα που μου τράβηξε το ενδιαφέρον. Λέγονται [B]The Neat[/B]. Από ό,τι κατάλαβα δεν έχουν βγάλει κάποιο ολοκληρωμένο άλμπουμ, αν και έχουν αρκετά διάσπαρτα singles. Οι πληροφορίες δεν έιναι κια ιδιαίτερα διαφωτιστικές. Τελοσπάντων, η μπάντα έχει έντονες επιρροές από [B]The Fall[/B], κάτι που κάνει μπαμ με την πρώτη. Από εκεί και μετά και κάτι από PiL ίσως να σας θυμίσουν.

Εδώ είναι η σελίδα στο LastFM

και αυτό είναι το κομμάτι που άκουσα συνεχόμενα καμμιά 10αριά φορές

Μπηκα να πω πως μια μπαντα την οποια πρεπει να εχουμε στο νου μας ειναι oi Λονδρεζοι [B]S.C.U.M.[/B] οι οποιοι κυκλοφορησαν το ντεμπουτο τους[B] again into eyes[/B] περσι.Δν θα πω πως πρoκειται για καποιο διαμαντι ,ξεχωρισα τα πολυ καλα [B]faith unfolds[/B],[B]days untrue[/B] και το ολο σκοτεινο [B]summon the sound[/B],αλλα απο κει και περα πεφτουν λιγο τα στανταρ και δν λειπουν και καποια εμφανη fillers.Τα παιδια παρ ολαυτα δεχνουν να το χουν.Επιρροες απο [B]Cure[/B],πολλες ομοιοτητες με [B]The Horrors [/B],σκορπια στοιχεια απο [B]Ζeraphine [/B]και [B]Ιceage [/B].Γενικα δινουν εμφαση στην ατμοσφαιρα,κυριως στο [B]gothic[/B].

[B][I][U]Summon The Sound[/U][/I][/B]

Mε λιγα λογια keep an eye on them . :wink:

Βεβαια παρακαμπτουμε το Gay friendly εξωφυλλο του αλμπουμ,που επειδη χαλαει την αισθητικη του θρεντ σας παραθετω στο σποιλερ [SPOILER][/SPOILER] :stuck_out_tongue:

έχει κανείς λινκ για το [B]venus in furs - dead europe[/B] ? Αν ναι ας κάνει την καλη

ήθελα να πω ότι S.C.U.M. μου είχαν αρέσει τότε που τους άκουσα, αλλά δεν τους έψαξα. Θα το κάνω μιας και το θυμήθηκα.

Κατά τα άλλα, δώστε βάση εδώ

[B]
Les Modules Etranges[/B] - Socially Awkward, 2012

τους είχα πετύχει λάηβ κάποια στιγμή εδώ. Και δυστυχώς δεν τουσ ρώτησα που μπορώω να βρω το άλμπουμ, αλλά κάπου θα το τρακάρω είμαι σίγουρος.

France?s Les Modules Etranges? previous album ?Turmoil? saw the band with a lot to prove and without question it did it most successfully. But this of course creates another dilemma? just how do you top an album like that? Luckily this trio are not ones to shy away from a challenge.
The bands turbulent blend of innovative coldwave and sheer punk spirit is an ever present bundle of frantic energy that impatiently drags every song kicking and screaming until completion. Kicking off with the fast paced and bouncy punk of ?You. Me. Intercourse? the band careers through avant-garde tinged tracks like ?Misanthropy?, ?The Dweller On The Threshold? and ?No One Is Safe? as well as the more familiar but still innovative likes of ?Surgery Girl? and a great cover of Internal Anatomy?s ?Trapped?.
The album as a whole feels a lot more playful than its predecessor and features less of the harsher elements from ?Turmoil? and instead plays on the band?s quick witted style to throw the listener curve-balls to keep them off balance. The heavy use of sampling from movies such as Twin Peaks, Night Of the Living Dead and American Psycho is another great tool used subtly at times to change the flow of the songs and the album as a whole.
With each release the band?s sound and execution continues to improve and ?Socially Awkward? is perhaps the best the band have ever sounded in terms of production and mixing as it balances the band?s use of electronics with their punk rooting. This album is another strong step and if this is the way in which Les Modules Etranges are progressing in both style and substance then then it is safe to say that best is yet to come.

νέο EP από την μπαντάρα. ΣΑΠΙΟΙ του φόρουμ ενωθείτε,

Έτσι, για πιο ολοκληρωμένη άποψη:
http://theyouandwhatarmyfaction.bandcamp.com/

… και κάτι για το artwork του SILK:

Cheers.