Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

Ασχετα απο ολα τα αλλα, αν βγαινω οικονομικα/χρονικα για το λαηβ της Αθηνας, το κωλοεψηνα να ακουσω τον καλυτερο δισκο που ακουσα το 2013, παντως.

O τοπος του εγκληματος γνωστος (Portland), το αποτελεσμα του, επισης (πολυνεκρο :p).

Πρωτο LP απο τους [B]Bellicose Minds[/B], οπου βρισκουμε το χιλιοπαιγμενο, αλλα παντα ομορφο, “βρετανικο” ποστ-πανκ.

Ακουτε/κατεβαζετε ελευθερα [B]ΕΔΩ[/B].

Ωραία μπάντα. Είναι και σε τουρ με belgrado αυτή την περίοδο στις ευρώπες

Έχουμε και ντεμπούτο full length εφετο απο τους Beastmilk, 29 Nοεμβρίου από τη Svart βγαινει

[I]οριστε και κομματι[/I]

Καινουριο 7" απο Iceage με 2 διασκευες.

[B]To The Comrades[/B] (The Bahumutsi Drama Group)
[B]Jackie[/B] (Sinéad O’Connor)

Αφου το θρεντ δε συνερχεται για κανενα λογο (ουτε μετα τις σχετικες συζητησεις επι συζητησεων στο θρεντ των Beastmilk :p), ας δυναμιτισω λιγο το κλιμα.

Περιττο να πουμε οτι οσο πιο “κατω” παμε στο billing, τα ονοματα ειναι ουσιαστικοτερα, αλλα πανω απ’ ολα εχουμε πρωτη ευρωπαϊκη ημερομηνια Estranged (οποτε καπου εκει κι ο δισκος) σε ενα καθαρα ποστ-πανκ φεστ με Belgrado, Cold Cave και λοιπα καλουδια.

ΜΟΥ ΤΡΕΧΟΥΝ ΤΑ ΣΑΛΙΑ. =P~

[I][U]2 songs from upcoming Weaver LP[/U][/I]
Θα 'χουμε και νέο Arctic Flowers το 2014 κύριοι :!:

Λοιπον, κλεινοντας το 13 αξιζει να αναφερουμε αλλα δυο δισκακια.

Οι αγεραστοι The Ex (ως Τhe Ex & Brass Unbound λογω των προσθετων μουσικων που τους συνοδευσαν) συνεχιζουν να φτανουν στα ακρα την πειραματικη τους διαθεση και να προσφερουν αξιοπρεπεις δισκους, οπως το “Enormous Door” ακομα και σημερα.

The Ex & Brass Unbound - Theme from Konono No. 2

Oι Ιταλοι Soviet Soviet στον πρωτο ολοκληρωμενο δισκο τους απομακρυνονται καπως (οχι εντελως) απο τον κλασικο ποστ-πανκ ηχο για να παιξουν περισσοτερο με τη χρηση ενος γλυκου θορυβου για τη συνοδεια του γκρουβατου ρυδμ σεξιον. Οι φιλοι των A Place To Bury Strangers (στα λιγοτερο θορυβωδη σημεια τους) πιστευω θα ευχαριστηθουν αρκετα το περσινο (πια) “Fate”.

Soviet Soviet - Introspective Trip

Δειχνουν πιο φρεσκοι σε σχεση με το περσινο μετριο ΕΡ και περισσοτερο κιθαριστικοι …για να δουμε.

Κατα τα αλλα, το νεο Estranged θα λεγεται “Languid Skies” και μετα απο ΑΥΤΟ, ειναι ισως ο περισσοτερο αναμενομενος δισκος της νεας χρονιας.

Πιο κιθαριστικοί όντως… αλλά γιατι μέτριο το Procession ρε συ; Πιο σκοτεινό ναι αλλά εμένα μου αρέσει πολύ. True Words και Procession είναι απ’τα καλύτερα κομμάτια που έχουν γράψει.

Απ’ τη μια έχω ακούσει αυτή την ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ και περιμένω σαν τρελός τον δίσκο και απ’ την άλλη επειδή οι ίδιοι έχουν θέσει απίστευτα ψηλές προσδοκίες μετά το The Subliminal Man το φοβάμαι λίγο…

Aπο το EP ειχα ξεχωρισει το True Words και το Sleeping And The Dead.

E, γενικα, ηταν στο ιδιο μουντ (νταξ, λιγο πιο σκοτεινο) απο το LP και η συγκριση τους εκανε να φαινονται καπως κουρασμενοι.

Ισως ειναι που προτιμω πιο κιθαριστικα πραγματα στο ποστ-πανκ τελευταια (και γενικοτερα).

Το “Οver And Over” ειναι ανετα στην 5αδα των καλυτερων Estranged κομματιων με βλεψεις για τις πανω θεσεις.

Καλή μαγκιά αυτό που κάνει η Sabotage Records πάντως.
[I][U]2 καινούρια κομμάτια The Estranged[/U][/I]

Ο ηχος των Estranged εχει εκτοξευτει. :o

Οσο περιεργο κι αν ακουγοταν αυτο που εβγαινε απο τη Dirtnap, οτι ειναι “με διαφορα ο,τι καλυτερο εχουν κανει”, αν κρινω απο τα 3 πρωτα κομματια, παιζει να ισχυει απολυτα.

Kι οσο κι αν παιζει να πεσει φωτια να με καψει γι’ αυτο που θα πω, οταν ακουω τετοια αποκοσμα, βαθια και συναισθηματικα φωνητικα να ξεπηδανε μεσα απο εναν τετοιο ηχο, αρχιζω να πιστευω οτι τοσα χρονια μετα βρεθηκε καποιος που μπορει να μπει για λιγο στα παπουτσια του Greg Sage …εστω κι αν φορα 5-6 νουμερα μικροτερο, κανονικα.

btw, παιζει και καινουριο κομματι Autistic Youth απο επερχομενο 7".
http://autisticyouth.bandcamp.com/

http://sabotagerecords.bandcamp.com/album/the-estranged-s-t-lp

κατάθλιψη μεσημεριάτικα ε…

Παιδια, οποιος βρει τιποτα να στειλει …μη μας τρωει το bandcamp ολη μερα.

4η ακρόαση στα καπάκια.
Όσο πάει γίνεται και καλύτερο.
Τα μισά τραγούδια πάνε για “Αγαπημένα τραγούδια 2014”. Ανοίχτε θρεντ να σπαμάρουμε :stuck_out_tongue:
Τα υπόλοιπα εν καιρώ. Καλημέρα ποστ πανκ :!:

Α, και

τι ειναι αυτο το απιστευτο the last days “sin and fiction” που ακουσα ?

Να κάνω μερικές παρατηρήσεις;
Θα κάνω

Το Beastmilk είναι φοβερά εθιστικό.
Το In Solitude αν και πιο βαρυ για εδώ γαμάει επίσης.
Ψάρωσα full ακούγοντας Enstranged(αγγίζουν ακριβώς τον ήχο που γουστάρω) και Belgrado αλλά δεν βρίσκω παράνομα πράγματα. όποιο καλό παιδί ας βοηθήσει.
Οι Savages μ αρεσαν, δεν τρελάθηκα αλλά ορισμένα σημεία τα υπεργούσταρα.

Πέρι Iceage τώρα, ο δίσκος μου θύμησε A place to bury strangers και τον καραγούσταρα. Τον εχω ακούσει πολύ λίγο, αλλά να πω την αλήθεια έχω σκαλώσει με όλο αυτό το νεοναζί υπόβαθρο. Ισχύει τελικά; Ξέρουμε κάτι; Επίσης έχω βρει να το κατεβάσω μόνο σε Flac γμτ… Αν θέλει να βοηθήσει κανείς…

Μετά απο χρόνια…

ακούστε [B]the hunt…[/B] μεγάλη μπάντα… εθιστικοί από το εξώφυλλο. Μεγάλη sacred bones!

Beastmilk παιδάκια. Δεύτερη φορά που το ακούω σήμερα. Πρώιμοι Cure με μια δόση fon και αγγλικής πανκ ροκ σβελτάδας, εν έτη 2014