Goth Rock / Post-Punk Κυκλοφορίες (+Μπάντες)

excellent!!!

Αγνό παρθένο κόλλημα

Τρελό ξέθαμα

Αν και (ακόμα) οι συνθέσεις των Rakta δεν με έχουν τρελάνει μου έκανε ωραία εντύπωση η συναυλία στη μέση ενός εμπορικού πεζόδρομου

https://www.youtube.com/watch?v=_avWPNVFNHE

Λοιπον, αυτο το ακουω απο χθες και παιζει στο repeat. Εναλλακτικο ροκ με μια τζουρα ποστ πανκ, οσο χρειαζεται για να ξεχωριζει απ το σωρο. Ενω δεν συνηθιζω να παιρνω τετοιους δισκους σε βινυλιο, ψηνομαι πολυ ασχημα να χτυπησω την εκδοση του Those Opposed Recs (θα βγαλει και τους δυο δισκους τους σε βινυλιο εντος του μηνα) οποτε αν κανεις Αθηναιος ψηνεται για παραγγελια, πμ. Δεν θα περιμενω πολυ μεχρι να το χτυπησω, το πολυ κανα δεκαημερο.


Τον τελευταιο καιρο εβλεπα παντου (σε σαητς, ποστς κτλ) το ονομα [B]Viet Cong[/B].

Oταν πρωτοακουσα ενα απο τα πιασαρικα κομματια τους (Continental Shelf) - ισως και οχι τοσο προσεκτικα - ειπα "κλασικη φαση που βρηκαν μια μπαντα τα μεσα και θα τη σπαμμαρουν ανελεητα.

Ειπα, ωστοσο, να ακουσω το δισκο. Δεν εχω τελειωσει ακομα. Σιγουρα μιλαμε, ομως, για μια απο τις καλυτερες κυκλοφοριες του 15. Απο τωρα.

ΑΡΡΩΣΤΟΣ συνδυασμος no wave και pop. Δεν ξερω πώς.

Δε δινω λινκ, γιατι πρωτη φορα, τωρα το ακουσα. Τα λεει καλα ο Keyser στο ρηβιου και, στην τελικη, βρειτε το. Γαμαει ολο.

χαχαχαχα έχω διαφωνήσει και με τον keyser θα διαφωνήσω και μαζί σου. με εξαίρεση το δεύτερο κομμάτι, δεν μου άρεσε και πολυ. υπερβολικά indy-ζον για το post punk που μ αρέσει και έχω στο μυαλό μου (ας μη πω hipster-ίζον Και ανάψουν τα αίματα :p)

στο τελευταίο αστειεύομαι ντάξει

Αν μιλουσαμε για τυπικο post-punk θα συμφωνουσα μαζι σου, γι’ αυτο και οταν ακουσα το single και μονο, φανταστηκα περιπτωση μπαντας που την παιρνουν σηκωτη και την κανουν ονομα.

Αλλα παιζει πολλη μουσικη εκει μεσα και οριακα ισορροπει αναμεσα στο ποπ και αντισυμβατικο.

Το 3ο κομματι πχ (March Of Progress) ειναι καπως ενδεικτικο, βαρυ rhythm section και synth στην αρχη, εκεινο το αρρωστο (οσον αφορα τη χρηση του εκει) εγχορδο στη μεση, new wave-ιλα στο τελος.

Θα συμφωνουσα φουλ μαζι σου αν ειχαμε μια απο τα ιδια, αλλα το πως φτανεις απο τη μια στιγμη στην αλλη απο κατι ποπ σε θορυβο, no wave και noise, ειναι αλλη φαση και, γενικα, το πακετο και η μουσικη που προσφερει, δεν ειναι συνηθισμενο, ακομα κι αν τα επιμερους εχουν ξαναπαιχτει.

Εγώ που είμαι mainstream τύπος με εξαίρεση το single ο υπόλοιπος δίσκος μου φάνηκε αδιάφορος. :stuck_out_tongue:

Εσυ δεν παραμιλας με τα τελευταια Estranged, δεν πιανεσαι. :stuck_out_tongue:

Έχω μια κόπια [B]Saigon Blue Rain[/B] που μου την έστειλε extra μέσω bandcamp το group. Η συγκεκριμένη κόπια ΔΕΝ έχει booklet. Είναι το digi και το Cd δηλαδή. Όποιος θέλει του τη δίνω (δωρεάν φυσικά) αρκεί να είναι από Αθήνα.

Μαλλον κατι τέτοιο θα 'χαμε, αν ποτε επαιζε ο David Byrne με τους DEVO.

Σε αλλα στεναχωρα νεα, η ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ καλυτερη μπαντα (λεγε με [B]The Estranged[/B]) που μας χαρισε αυτη η αναβιωση του post-punk που τρεχει εδω και καποια χρονια, μετα απο 7-8 χρονια και 3-4 τελειους δισκους, μας αφηνει χρονους. :frowning:

ότι λέει ο τίτλος
https://lavidaesunmus.bandcamp.com/album/nasty-witch-rock-lp

[I] Soft Kill - Heresy [/I]

πολύ καλό αυτό

Lust For Youth - Better Looking Brother

Αργησα καπως, αλλα εκτιμησα.

Ισως ειναι που επεμεινες τοσο στο ομωνυμο, που για μενα οσο το ακουσα δεν ειναι απο τα κορυφαια του δισκους

Δε βρισκεις, παντως, δισκους με γκοθιλα, ντραμ μασινς και τα ρεστα, χωρις οχι μονο να ειναι τα ιδια και τα ιδια, αλλα να ειναι ιδιαιτεροι και ενιοτε trippy.

Αξιοι. Εχουν και καινουριο απο ο,τι βλεπω. Θα τσεκαρω.

noise rock/post punk διαμαντάκι.

Το νέο Αρχή του Τέλους ΓΑΜΑΕΙ