GRAND MAGUS/BATTLEROAR: Live στο Κύτταρο στις 22 Σεπτεμβρίου

Προσωπικά πέρασα καταπληκτικά. Φυσικά τα 70 λεπτά ακούγονται λίγο, αλλά το θέμα είναι και η ποιότητα, πέρα από την ποσότητα… Κι αν προσθέσουμε και μια πολύ σφιχτή παρουσία των Battleroar (δεδομένων των συνθηκών), το λάιβ ήταν συνολικά πολύ καλό πιστεύω, και δεν τίθεται θέμα να μην άξιζε τα λεφτά του. Μπορεί να κουράστηκα λιγότερο από άλλες φορές (λόγω διάρκειας), αλλά βγήκα αναζωογονημένος, πορωμένος και ευτυχής…
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ιδιαίτερο να σχολιάσουμε στην απόδοση των Magus, οι εκτελέσεις ήταν άψογες, η έμφαση έπεσε στα 3 τελευταία άλμπουμ και ο ήχος ήταν πολύ καλός (ίσως τα φωνητικά να ήταν λίιιιγο χαμηλά).
Οι Battleroar ευτύχησαν να έχουν έναν πάρα πολύ καλό ήχο επίσης, και την περισσότερη ώρα ακούγονταν πολύ σφιχτοδεμένοι και ορισμένες από τις εκτελέσεις ήταν πραγματικά εντυπωσιακές (πχ Wrathforge). Κανένα παράπονο από τον Μουτς, που σε μερικά κομμάτια έδεσε άψογα, σε άλλα όχι και τόσο, αλλά γενικά ήταν πολύ καλύτερος από ό,τι περίμενα.

οι battleroar γαμήσαν και ο gerrit πολύ καλύτερος από ότι περίμενα. οι magus παίξαν φανταστικά και γούσταρα υπερβολικά όσο ήταν επί σκηνής, αλλά είναι ντροπή να έρχεσαι και να παίζεις 70 λεπτά μουσική.απαράδεκτο. δε λέω τα κλασσικά ότι άμα το κάνανε άλλοι αυτό κι εγώ δε ξέρω τι θα ακούγανε (και δε το λέω μόνο για manowar, κι άλλες μπάντες έχουν παίξει λίγο και σωστά τρώνε κράξιμο). ας μην είμαστε μια ζωή με 2 μέτρα και 2 σταθμά.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά οι Grand Magus δεν είναι σε περιοδεία αυτή την περίοδο, παρά είχαν παίξει κάποια καλοκαιρινά φεστιβάλ. Άρα, δεν υπήρχε λογικά σετ για κανονικό headline show.

Επίσης, το μόνο που βλέπω για επόμενα live είναι ένα festival και ένα UK tour τον Φλεβάρη του 2013 (με αρκετά φτηνό εισιτήριο), που κάτι μου λέει πως δεν θα παίξουν σκάρτα 70 λεπτά.

Σε άλλες χώρες, δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό θα το αποδεχόντουσαν για κανονικό headline act.

Αυτά δεν αναιρούν το ότι επί σκηνής οι Grand Magus γάμησαν. Πραγματικά, όση ώρα ήταν πάνω στη σκηνή, ήταν εξαιρετικοί.

Battleroar, έχοντας φύγει καιρό από τη φάση και με δεδομένο ότι λίγα πράγματα με συγκινούν, δεν μου είπαν πολλά.

Γενικότερα, η όλη φάση με τα metal συνθήματα μου φάνηκε λίγο γραφική.

Βασικα αυτη ηταν η δευτερη headline εμφανιση που εχουν δωσει. Και τη πρωτη φορα μια ωρα ειχαν παιξει, ισως και κατι παραπανω, πες 70 λεπτα.

JB ξανακουρέψου, αίσχος.

τι λες ρε ετσι τον αγαπαμε!!!

Άνετα πάει για το συνδυασμό πιο δυνατής και ξενερα συναυλίας της χρονιάς. Όπως είπαν οι αποπάνω, άψογη απόδοση, μπόμπα ήχος, τα κομμάτια ένα κι ένα, JB και Fox μορφάρες, αλλά τραγικά μικρή διάρκεια. Άλλο ένα εικοσάλεπτο τουλάχιστον έπρεπε. Και να πεις ότι δεν είχανε να διαλέξουνε. Τρία κομμάτια από το φετινό και μηδέν από τα δυο πρώτα, για όνομα.

Επίσης περίμενα να δω περισσότερο κόσμο. Δε με χάλασε ιδιαίτερα βέβαια, γιατί δεν ήταν στριμωξίδι και χτυπιόσουν άνετα, αλλά λέμε

Κάποιος μάγκας ανέβασε στο γιοτιουμπ αυτό το καυλωτικό βίντεο από χτες με γαμάτο μοντάζ και τέλειο ήχο

http://www.youtube.com/watch?v=HSQ8gpw1gRY&feature=player_embedded#!

Και αυτό. ΜΑΓΚΑΣ Ο ΤΥΠΟΣ!!!

είχα σκοπό να το ποστάρω κάποια στιγμή αλλά με πρόλαβες,

for all its worth, εδώ το review και τα videos:

http://drdoomslair.com/2012/09/23/grand-magus-battleroar-live-at-gagarin-22092012/

Sorry. #-o

Είσαι μερακλής πάντως

sorry for what?

χαχαχα ναι μεράκλωσα!

άντε τώρα πάμε για manilla!

Καταπληκτικα τα βιντεακια,το Χαμμερ ηταν συγκινητικη στιγμη(ειναι και Entombedικος φορος τιμης το τραγουδι,δενει με το αμανικο του JB του τσιφτη).

Καλα και χεντλαινερς λιγη ωρα παιζουν οι Grand Magus…