Καλύτερο grunge συγκρότημα

Θα έλεγα βιαστικά Alice in Chains, αλλά θέλω πρώτα να τσεκάρω Melvins.

Pearl jam:wink:

Γιατι δεν βλεπω τους bush esa sto poll?:smiley:

Ωραιοι οι Bush, ειχα ανοιξε και ενα τοπικ για παρτη τους, τωρα μαλλον εχει θαφτει βαθειαααα…

Στο poll σωστα δεν ειναι… τα συγκροτηματα του poll ειναι κολοσσοι

Αν και δεν ειμαι ιδιαιτερα φαν του ειδους και η αληθεια ειναι πως δεν εχω ακουσει πολυ grunge, ψηφιζω NIRVANA γιατι εκτος του οτι ειναι το πρωτο ονομα που μου ερχεται στο νου, οταν ακουω για grunge, εχουν βγαλει το Nevermind , ενα εκπληκτικο αλμπουμ ΚΑΙ το Smells Like Teen Spirit ειναι απο τα αγαπημενα μου κομματια και πραγματικα Τ Α Σ Π Α Ε Ι :!: :!: :!:

Γιατι ναι μεν καλη μπαντα αλλα ποτε δεν εφτασε στα δυσθεωρατα υψη των αλλων…

Χθες 14:41:

Χθες 20:25:

ΟΧΙ, η ανακοίνωση για το live βγήκε πριν μια βδομάδα.
Και έγινε ντόρος.
Και τους άκουσες.

oh la la

ποτε χωθηκε ο πουστης…

ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ ΕΙΝΑΙ

O Σάμαν είναι ο ΞΗΓΑΣ!

το νου σου λοιπόν…

Πείτε του να ασχοληθεί και με νιουρόσις του γουρλή. Αύριο θα ξέρει τα άπαντα και μετά θα ανακοινωθούν για λάιβ.

Εχω ψηφισει, αλλα δεν εχω γραψει. Περιεργο.

Alice In Chains πρεπει να ψηφισα, λογικα. Αν κι οι Nirvana & Mudhoney αποτελουν μεγαλες αγαπες.

Επισης, σιγουρα δεν ειναι οι καλυτεροι, αλλα αξιζουν μια αναφορα:

Καλα ουτως η αλλως απο γκραντζ ακουω πολυ λιγα αρα δεν μπορω να πω και πολλα.Απο ολα αυτα περισσοτερο μ’αρεσουν οι pearl jam και οι alice in chains ομως δεν μου πολυαρεσε το καινουριο.

:-k

Αγαπημένες μπάντες όλες εδώ μέσα.
Από το grunge οφειλώ να ομολογήσω μια αδυναμία στον Tad. Heavy, όνομα και πράμα!

Από το poll θα πω Nirvana.
Όχι γιατί καθόρισαν τη μουσική που ακούω (που ισχύει ως ένα βαθμό).
Αλλά, κυρίως, γιατί εισβάλλοντας στο mainstream, συνέβαλαν έτσι ώστε να προσεχθούν και πολλά άλλα συγκροτήματα του ιδιώματος, της περιοχής, του ανεξάρτητου αμερικάνικου ροκ γενικά.
Σε αυτό όμως που τους βγάζω το καπέλο, είναι στη διαθεσή τους να αναδείξουν άλλες μπάντες, κυρίως παλαιότερες, είτε διασκευάζοντάς τες (Wipers, Meat Puppets), είτε κάνοντας παραγωγή σε δίσκους τους (Melvins) είτε μόνο και μόνο φορώντας μπλουζάκια τους (Flipper).

Αλλά πάνω-κάτω το ίδιο λέω ε; :lol:

Α! Και κάτι άλλο! Συζητάμε για το grunge 20 χρόνια σχεδόν μετά την ακμή του!
Αυτό, για όσους πίστευαν ότι μόδα είναι θα περάσει!

Εντάξει και οι Pearl Jam ή οι Alice In Chains δεν μπορείς να πεις ότι δεν είχαν χημεία.

Ναι, αλλά ο Cobain είχε πάρει την περισσότερη χημεία από όλους

pearl jam
soundgarden

Αν και πιστεύω πως οι SOUNDGARDEN είναι αντικειμενικά καλύτεροι, ψηφίζω NIRVANA γιατί πολύ απλά μπορώ να απαγγείλω όλους τους στίχους όλων των κομματιών τους ανά πάσα στιγμή. Και πέραν της μουσικής συνεισφοράς τους, άφησαν πίσω τους μία ολόκληρη ιδεολογία και ένα debate στα οποία το grunge οφείλει ό,τι είναι σήμερα περισσότερο από τη μουσική (προσωπική άποψη πάντα).

Οι ALICE IN CHAINS έχουν ένα μεταλλικό επίχρισμα κι ένα γρέζο που τους ψιλοξεχωρίζει από τους άλλους. STONE TEMPLE PILOTS έχω ακούσει ελάχιστα, και τους PEARL JAM δεν τους χώνευα γιατί κλαίγονταν πολύ στ’ αυτιά μου :roll:

Είναι προφανές ότι τα επιχειρήματά μου τελειώνουν στο τέλος της πρώτης παραγράφου και ότι η ψήφος μου είναι εν πολλοίς συναισθηματική :stuck_out_tongue:
Αλλά αν το πάρουμε λογικά, ιστορικά και αξιακά, τότε hands down MELVINS, τους οποίους προσκύναγαν όλοι οι παραπάνω!

Χμ… Ήμουν σίγουρος πως είχα γραψει σε αυτό το thread… :-k
Kαταρχήν αν θέλουμε να μιλάμε για grunge, αντί για Stone Temple Pilots θα έπρεπε να είναι στο poll οι Screaming Trees… Aυτοί συμπληρώνουν την αγία πεντάδα του Σιάτλ. Με μισή καρδιά, καθότι όλα τα γκρουπ είναι από τα αγαπημένα μου ψήφισα Pearl Jam.

Δεν ψηφιζω λογω μη επαρκων γνωσεων σε pearl jam και Soundgarden(οι stone temple ισως δεν θα πρεπε να ειναι ε?) αλλα ακουω αυτο το καιρο το Sweet Oblivion των Screaming Trees με τον γενικα θεουλα Mark Lanegan και καραγουσταρω…

Γενικα η σκηνή του Σιατλ με συγκινησε όσο και οι supersonicks… καθόλου. Αλλα ομολογώ πως οι Alice in Chains έχουν γραψει μερικά εξαρετικά κομμάτια (πολλά για την ακριβεια) ενω το άλμπουμ της επιστοφής τους ήταν αναπάντεχα καλό.

Απο τους άλλους κανενας ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαιτερα. Τους Nirvana απλά δεν τους αντέχω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. :thumbdown: