Guns Ν' Roses

“Συνήθως αν εισαι κουλος εισαι και τα υπόλοιπα” OK Ότι πεις.Όπως είπα πάω πάσο. Εσυ ξερεις καλύτερα απο τους maiden εξαλλου.

Όχι; Αν είσαι κουλός δεν είσαι τσαπατσούλης και βρώμικος; Με την έννοια πως δεν θα πατάς καλά τις νότες στην ταστιέρα; Μην το παίρνεις προσωπικά. Ξαναλέω για να το κλείσουμε (είμαστε και way off topic εδώ και πολλά ποστ). Εγώ δεν είπα διώξτε maiden τον Gers να βρείτε την υγειά σας. Μια παρατήρηση έκανα για το αποδεδειγμένα “περίεργο” παίξιμο του Gers στα live. Εσύ μπορεί το περίεργο να το βλέπεις σαν “καλλιτεχνική ανησυχία” και να το κολλάς με αυτό που είπε ο Smallwood. Με γεια σου με χαρά σου. Επέτρεψε μου όμως εγώ να το βλέπω ως απλά μέτριο παίξιμο.

3 Likes

Ο μόνος λόγος που δεν ανέφερα τον Izzy ήταν γιατί η κουβέντα περιστρέφεται σε lead κιθαρίστες και ο Izzy είναι σχεδόν αποκλειστικά ρυθμικός. Τα leads του είναι μετρημένα στα δάχτυλα (“Think about you”, “Back off bitch” και το πρώτο μέρος του “Nightrain” αν θυμάμαι καλά), αν και στο “Appetite” ο τρόπος που παίζει είναι εκπληκτικός, κάθε άλλο παρά διεκπεραιωτικός ρυθμικός κιθαρίστας είναι (βάλε ακουστικά και πρόσεξε το αριστερό κανάλι ή δες κάτι τύπους στο Youtube που παίζουν τα μέρη του). Στα “Illusions” δυστυχώς είναι θαμμένος κάτω από τα 100 στρώματα keyboards που έβαλε ο τρελάκιας.

Αυτά μπορεί να τα ξέρεις ήδη βέβαια.

Ο λόγος που δε συμμετέχει είναι με βάση τον Axl ότι “ε, τον ξέρετε τον Izzy, είναι στον κόσμο του. Μία λέει ναι και την άλλη εξαφανίζεται”. Στο βιβλίο του Slash υπάρχει επίσης αυτή η εικόνα, ότι ο Izzy απλώς την κάνει όταν μια κατάσταση περιπλέκεται. Οπότε η όλη εξήγηση έχει μία δόση αλήθειας, αλλά ο ίδιος ο Izzy έκανε λογαριασμό στο Twitter (που δεν ασχολείται με τέτοια πράγματα) μόνο για να δηλώσει ότι “bullshit, απλώς δεν ήθελαν να μοιραστούν τη λεία (loot) ισότιμα”. Οπότε μάλλον θα ένιωσε ριγμένος στη μοιρασιά.

Βέβαια μαλακία του αν περίμενε να παίρνει τα ίδια φράγκα με τον Axl και τον Slash μετά από 25+ χρόνια που έχει φύγει από το συγκρότημα. Εννοώ, κάποτε που όλα ήταν ρομαντικά, οι 5 Guns n’ Roses μοίραζαν τα φράγκα δια 5. Τώρα η φάση είναι αλλιώς και αφού καθαρίζουν κανένα εκατομμύριο σε κάθε εμφάνιση, δε νομίζω να τον χάλαγε το ποσοστό του. Εκτός αν του είπαν π.χ ότι θα παίρνει το 5%, οπότε λογικά θα ήταν προσβολή (κάτι ανάλογο φαντάζομαι έγινε με τους Sabbath και τον Bill Ward).

Τέλος πάντων, κι ο Fortus καλός είναι. Προσωπικά δεν ανεχόμουν να βλέπω κανέναν από τους Buckethead/Bumblefoot/DJ Ashba/Finck - τι γελοία ονόματα! Μόνο ο Fortus σώζεται από τους μη-original κιθαρίστες των Gn’R.

5 Likes

Καλά ότι είχε θέμα ο Izzy με τα illusions το γνωρίζω νομίζω ότι ένας από τους λόγους που έφυγε ήταν και αυτός. Επίσης και ο Slash είχε αναφέρει ότι είχε θέματα με τα illusions ειδικά με τόσα keyboards που είχε βάλει ο Axl. Όσο αναφορά για τον Fortus τον θεωρώ τίμιο σε σχέση με τους προηγούμενους που είχαν οι Guns

1 Like

Μα δεν ειπα κάτι…λες την αποψη σου λεω και γω την δική μου.Απλά λεω πως γίνεται απο ένα επιχείρημα του στιλ " εχει βρώμικο ήχο στο live" (που έχει φυσικα) να λέμε ότι ο ανθρωπος έιναι κουλός…Εσυ λες ότι απο την στιγμή που έχει βρώμικο ήχο ο Gers είναι κουλός!! Δεχομαι φυσικά την αποψή σου απλά εγώ λέω ότι μήπως το να εχει βρώμικο ήχο είναι απλά το στιλ του???Ετσι να του βγαίνει βρε παιδί μου.Αν ηταν κουλος δεν θα ήταν στο συγκρότημα Πιστευω.Όλα καλά λοιπον και το κλείνουμε (τουλαχιστον εμεις οι 2 :stuck_out_tongue: )γτ όντως το τραβήξαμε πολύ

Εγώ πάντως δεν είπα πως είναι κουλός εννοώντας πως δεν μπορεί να παίξει (η αρχική λέξη ήταν ‘άμπαλος’ άλλωστε :stuck_out_tongue:) . Προφανώς και ξέρει, και καλά τραγούδια έχει γράψει και όλα καλά. Απλά βγάζει κουλαμάρα στα λάιβ. Δεν μπορώ να ξέρω για ποιο λόγο, αλλά στις ζωντανές εμφανίσεις είναι μέτριος και δεν είναι μόνο τα σόλο, που εκεί μπορεί κάποιος να υποστηρίξει πως “ετσι γουστάρει να το παίζει και σε γράφει στα π@π@ρια του αν σου αρέσει”, αλλά γενικότερα το παίξιμό του δεν (με) πείθει.

Οβερ εντ άουτ

2 Likes

Ti έγινε ρε παιδια…Που μπηκα???:stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes:
Για τον Izzy μην λέμε τα ίδια κ τα ίδια…Δεν γουστάρει…Κ είμαι βέβαιος ότι δεν παίζει να έβγαζε ούτε μήνα σε αυτό το tour με 3ωρα σετ ανά 3ήμερο…
Εδώ στο Λονδίνο τον φωνάξανε σαν guest το '12 να βγει μαζί τους για 3-4 κομμάτια, εκ των οποίων σε όλα έκανε ότι γραντζουνάει την κιθάρα (δεν ξέρω καν αν ήταν σε ενισχυτή:joy:), ενώ σε ένα που έπρεπε να τραγουδήσει μαζι με τον Axl (14 years) και φυσικά κατάφερε 2-3 φορές να ξεχάσει τους στίχους…χαχαχαχαχαχαχαχα. Οκ την 2η μέρα κατάφερε κ το είπε!!! Θεός πάντως.

Θέλω να πω μόνο ότι ο Bumblefoot είναι αγαπημένος μουσικός πολύ πριν πάει στους Guns n Roses και θεωρώ πολύ αυστηρή την κριτική στις συνεντεύξεις του μετά που έφυγε. Προσωπικά τις βρήκα πολύ διακριτικές και τίμιες και ειλικρινείς.

Θα ήταν θεός μου και να μην έπαιζε καθόλου κιθάρα, έχει φωνάρα και λατρεύω το songwriting του (είτε όταν παίζει Mr Bungle style είτε όταν παίζει shredding είτε όταν παίζει soundgardenιές ή και ατσάλι στα νιάτα του). Τυχαίνει βέβαια να είναι και από τους αγαπημένους μου κιθαρίστες των τελευταίων ετών, κάθε σόλο του μια ονείρωξη.

Οντόπικ: Γκανζ θεοί.

4 Likes

ΦΙΞΞΞΝΤ!

3 Likes

Ασχοληθειτε με τους Guns και αφηστε τον Gers ησυχο… :smiling_imp:

2 Likes

Και μόνο που μιλάνε για Maiden ανεβαίνει επίπεδο το θέμα :wink:

3 Likes

δεν είναι 1988 να ακούμε Maiden , ήμαρτον δλδ . Μπανάλ

2 Likes

αν ηταν 1988 θα ηταν ακομα Support οι Guns στους Maiden.

1 Like

Μακάρι να ήταν 88 γιατί θα είχαν και μια δισκάρα στην πλάτη τους οι Guns…τώρα τι ακριβώς έχουν;

4 δισκάρες :stuck_out_tongue:

4 Likes

Μπα μόνο μια έχουν ακόμα :grinning:

3 υπερδισκάρες + 1 καλό δίσκο

3 Likes

ΓΑ-ΜΑ-ΝΕ λέμε.

3 Likes

Μακαρι να ηταν 88, για να μην ειχαν 29 χρονια να βγαλουν δισκαρα οι Μεηντεν :sunglasses:.

1 Like

@Vic σοφα τα λες, απλως να θυμησω καπου εδω και το διπλο Stadium Arcadium που εβγαλαν οι Peppers το 2006. Ο τελευταιος τους πολυ καλος δισκος.

2 Likes