Ο Gus G ειναι ο νέος κιθαριστας του Ozzy!

__Xααχαχα, το πρώτο που σκέφτηκα! ΜΑΓΚΕΣ, όποιος ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ το νόημα πίσω απ’ αυτό το σχόλιο και λέει παπαριές του τύπου “γιατί την λέτε κακά πράματα για τον Gus” ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ. “Πέντε κιλά πορτοκάλια” σας λέει ο Tόλκης “ξύνισαν τα μήλα” του απαντάτε"… ΚΑΝΕΤΕ ΛΑΘΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΕΞ’ ΑΡΧΗΣ, φοράτε παπούτσια με τάπες σε αγώνα water polo και λέτε “ρε φίλε ναι αλλά γιατί πιάνεις τη μπάλα με τα χέρια, αφού δεν παίζεις τέρμα;”

__Τέλος πάντων… Μετά τα άθλια παραδείγματα που θέλω να πιστεύω πως είναι ατυχή προϊόντα της ζαλάδας που το μονοκοπανιά διάβασμα του thread επέφερε, ας μιλήσω λίγο πιο σοβαρά.

__Πρώτον, εγώ τον Gus δεν τον ξέρω καθόλου, έχω ακούσει μόνο τα γνωστά από κάθε δίσκο των Firewind και για το είδος (ένα είδος που δεν με τρελένομαι αν δεν είναι ο δίσκος πραγματικά διαμάντι 10/10 ή να έχει το κάτι παραπάνω όπως ίσως το Holy Land) μου αρέσει μια χαρά (ακόμα και τα βίντεο κλιπ των Firewind που είναι ψιλοπόζερ μεν αλλά μια χαρά για το είδος δε). Και τον παραδέχομαι. Και γενικά χάρηκα που θα βιώσει ένα όνειρο ζωής και που κατάφερε ένας κιθαρίστας από μία χώρα που ΔΙΚΑΙΩΣ (γιατί είμαστε για πολλές σφαλιάρες, ΠΡΩΤΑ ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ, όχι μόνο οι “του χώρου”) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σχεδόν στον παγκόσμιο μουσικό χάρτη, να κάνει το κάτι παραπάνω -ΑΣΧΕΤΑ πόσο περισσότερο ή λιγότερο μεγάλο φαντάζει στα μάτια του καθενός αυτό.

__ΟΜΩΣ, δεν χάρηκα γιατί είναι ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ και ξύπνησε το Ιχώρ μέσα του και είναι παιδί ίντικο άξιος απόγονος του συγχωριανού μου Αριστοτέλη. Εχει πολύ δίκαιο σ’ αυτό που είπε επ’ αυτού ο Τόλκις. Και είμαι και Θεσσαλονικιός και θεωρώ πολύ γραφικό να χαίρομαι γιατί είναι και Gus από 'κει και “να που η Σαλονίκη βγάζει τα καλύτερα παιδιά και όχι η παλιόΑθήνα που έχει καραμέλες με βιταμίνη ΣΟΥ αντί για ΣΕ” και άλλες τέτοιες γραφικότητες.

__Να χαρώ λίγο παραπάνω αν πάρει Ελληνας Νόμπελ, αλλά να χαρώ κυρίως αν το πήρε γιατί βοήθησε να πάμε όλοι ένα βήμα παρακάτω, όχι γιατί ήταν τσάτσος των πολυεθνικών που τον έσπρωξαν. Ελπίζω να το πιάνετε το νόημα. Να βλέπετε το δάσος.

__Δεύτερον: Να πω πως φυσικά και υπάρχει ΧΟΝΤΡΟΤΑΤΟ σπρώξιμο και αλισβερίσι σε σχεδόν κάθε είδους συναλαγγή μας σήμερα (είτε “χύμα” δώσε τόσα για το αρθράκι, είτε “κομψά” τύπου είμαι η μεγαλύτερη αλυσίδα εστιατορίων τραχανά στη γη, δίνω κάθε μήνα στο περιοδικό “Γαστριμαργικές απολαύσεις και ξιφασκία” 100.000 ευρώ σε νόμιμες καταχωρήσεις /διαφημίσεις (σε οπισθόφυλλα, δεξιές σελίδες κλπ για όσους ξέρουν) και, ω μα τον Τουτατή, τι έκληξη, όταν κάνουν κριτική για τον νέο τραχανά με γεύση Τζιτζικιού που λάνσαρα (και που τους τον έστειλα για κριτική ένα μήνα νωρίτερα απ’ ότι στα άλλα περιοδικά που βάζω πολύ λιγότερες /φτηνότερες διαφημήσεις), κάνουν παράλληλα και ένα οκτασέλιδο αφιέρωμα όπου λένε ότι η ιδέα μου ήταν ότι καλύτερο μετά την ανακάλυψη του τροχού (αλλά αναφέρουν πως το σακουλάκι παραήταν γαμάτο -γιατί τα λένε και έξω απ’ τα δόντια τα αρνητικα αυτοί), ενώ για τον ανταγωνιστή μου που πήρε το “Νόμπελ τραχανά” φέτος (αλλά που δεν του πληρώνει για καταχωρήσεις) θα αναφέρουν σε κάποια γωνίτσα 3-4 τεύχη μετά πως ο δαίμον του τυπογραφίου έκανε λάθος και ξέχασε να αναφέρει το όνομα της εταιρείας που πήρε το βραβείο. Κάντε τις αναγωγές και ξυπνήστε γιατί αυτά συμβαίνουν όχι μόνο στους χώρους του θεάματος, αλλά μέχρι και στον… τραχανά.

__ΟΜΩΣ, φίλε Τόλκι, ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ, που δε σκαρφαλώνουν τα βουνά όπως τα σαλιγκάρια (“σέρνοντας, γλύφοντας και με τα κέρατά τους”) και εκδότες και δημοσιογράφοι που το παλεύουν και είναι πολύ πιο Δον Κιχώτες και ρομαντικοί απ’ όσο “τους παίρνει”. Και τέλος πάντων, σε κάθε περίπτωση, όταν λες κάτι το οποίο σηκώνει μήνυση ή είναι ξεκάθαρη δυσφήμιση να αναφέρουμε στοιχεία γιατί αλλιώς μόνος σου χαλάς την πιάτσα που προσπαθείς να χτήσεις, την πιάτσα του “τσαράτες κουβέντες”. Γιατί μπορεί να λες αλήθεια, αλλά χωρίς “σταράτες αποδείξεις” ανοίγεις το δρόμο σε ψεύτες και καιροσκόπους να κάνουν το ίδιο, αυτοί όμως λέγοντας ψέματα. Ρίχνεις το επίπεδο για το οποίο παλεύεις. Ξέρεις κάτι για τον Gus, πες το και απόδειξε ή στήριξέ το με στοιχεία. Αλλιώς άσε τη μουρμούρα. Και ξέρεις πόσο σε πάω (και δε ξέρεις πόσο πληγώνομαι που αναγκάζονται και σκοτώνουν το ρομαντισμό τους καλλιτέχνες με αγνές προθέσεις). Και όλα αυτά να με συγχωρέσεις για το θάρρος αλλά τα λέω γιατί εγώ τον παλεύω αυτόν τον χώρο και ζω μέσα σε αυτόν και απ’ αυτόν (οπότε δε μιλάω εκ του ασφαλούς, αλλά παλεύω κι εγώ τους ανεμόμυλούς μου και τρώω και χώμα πέφτοντας απ’ το άρμα των ιδανικών μου κάθε τόσο).

__Τρίτον, πριν γράχω ένα μικρό σχόλιο ειδικότερα περί Gus /Ozzy /Sharon και κακού συναπαντήματος, και πριν επανέλθω στο αρχικό quote που έκανα σ’ αυτό που ο Hocam έγραψε, να πω πως όλα αυτά δε τα γράφω για φίλους που Ο ΤΡΟΠΟΣ ΣΚΕΨΗΣ ΤΟΥΣ (επί του συγκεκριμένου τουλάχιστον θέματος) είναι ένα μικρό Πανδοχείο-Ωαση για Δον Κιχώτες, φίλους όπως: Hocam, ΚΙΜΙ (“Δλδ θα παιζει με les paul τωρα στον ozzy?” πανέξυπνο σχόλιο -διαβάστε τι θα γράψω μετά και ίσως καταλάβετε γιατί το θεωρώ πανέξυπνο το “ερώτημα” του), bluezlick, Expresso, manos87,TRAMPAKOULAS και άλλους… τα γράφω για μένα φυσικά αλλά και για όσουν θα έχουν τη διάθεση να κρατήσουν μία πιο αμφιταλαντευόμενη στάση και να ακούσουν και την άλλη πλευρά /θέση (όποια κι αν είναι αυτή, είτε είστε υπευ, είτε κατά) χωρίς να τρέξουν βέβαια να την αγκαλιάσουν αλλά ούτε και να να την απορρίψουν πριν αναλογιστούν αν είναι καλό να απορρίψουν πρώτα κάποιες δικές τους απόψεις… Να το σκεφτούν, άσχετα με το τι θα κάνουν. Απλά να σκέφτονται πραγματικά την πιθανότητα επανπροσδιορισμού μιας θέσης.

__O Ozzy αναδεικνύει και προμοτάρει κιθαρίστες?!! Ελεος! Χωρίς να μειώνουμε την καλλιτεχνική αξία των κιθαριστών που έχουν συνεργατεί μαζί του, αλλά ούτε και αυτή του Ozzy, ήταν ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ τυχερός που η ταλεντάρα, συνθετάρα και παιχτούρα Ράντι Ρόυντς βρεθηκε στον ρόουντ του και μετά, έπεσε και πάνω στον απλά καλό συνθέτη μεν, Ζακ αλλά που είχε δε φορερό ήχο και περσόνα και ήταν ΕΞΑΙΡΕΤΟΣ σολίστας και κράτησε ψηλά (μέχρι κάποιο καιρό) το επίπεδο. Τωρα για Βάι, λέτε αστεία πράματα, στον Ζάππα χρωστάει εκατονταπλάσια… ακόμα και στον Κόβερντειλ ίσως χρωστά περισσότερα. Απλά ο Οσμπορν είχε πάντα αστέρια και υπέροχους μουσικούς στο πλευρό του και όταν η ροκ και οι δαγκωμένες νυχτερίδες μοσχοπουλούσαν και η φωνή του και ο μύθος στεκόντουσαν σε καλά επίπεδα όλα οκ. Οι κιθαρίστες απλά παίρναν από τη λάμψη, τη δημοτηκότητα και τη φήμη αυτού του μύθου -χέστηκε ο κάθε Οζζυ και δει η κάθε Σάρον για την προώθηση νέων ταλέντων.

__Και επιστρέφω στην αρχή του ποστ. ΕΙΣΤΕ και είμαστε όλοι βλάκες και η Σάρον ο πιο μεγάλος μάγκας. ΑΝΟΙΧΤΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΣΑΣ. Μυαλό για να λέμε ο ένας στον άλλο προσβολές έχουμε, για να παραμερήσουμε το βαρύ βέλο της καθημερινότητας που θολώνει την κρίση μας και μας κάνει να προσπερνούμε στα γρήγορα και στο ντούκου πράγματα που μας ενδιαφέρουν και υποτίθεται πως αγαπάμε, δεν έχουμε;

__Ρε, η Σάρον το έπιασε το νόημα. Ποιός Λάκης (τον οποίο την πρώτη φορά που άκουσα είπα “ρε, ποιός Γκάρι Μουρ, αυτός γαμάει!” -τρελή ταλεντάρα), αυτός αργεί να εμφανιστεί στα λάιβ του, είναι στα σαράντα και έχει φαλάκρα… Δε πάει να μπορεί να παίξει τα σημεία του Ζακ ίδια και απαράλαχτα με τρομερό φίλινγκ και ήχο, δεν έχει ποτέ ελπίδες να τον πάρει η Σ, ε, ο Οζζυ… Πήρε τον Gus που είναι ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΣ, ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΝΕΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ, χωρίς να είναι δουλικός θα είναι σίγουρα “γιες μπος” γιατί έχει πολλά να κερδίσει και να μάθει, πιάνει τον παλμό των νέων και πουλάει και ΣΤΗΝ ΙΑΠΩΝΙΑ που είναι τρομερά σημαντική και εύκολη (“εύκολη” αν είσαι στανταράκι, π.χ. ο τρέχον guitar hero στην Ιαπωνία) αγορά, η οποία και θα σου φέρει κέρδη και θα βοηθήσει να ανεβεί και αλλού η δημοτικότητά σου. ΑΥΤΟΣ λοιπόν είναι ο κατάλληλος ΤΩΡΑ (και βλέεεεπουμε), όχι ο Ζακ, ούτε ο Τζάρζομπερκ π.χ. που τους πατάει κάτω όλους στην τεχνική ή ένας που παίζει στον στιλ του Ζακ καλύτερα κι απ’ τον Ζακ ή ο Slash που πολύ θα τον ήθελε αλλά δε μπορεί να τον έχει (άλλες οικονομικές απολαβές, άλλο στάτους, άλλες δεσμέσεις και συμφωνέις κλπ,κλπ,κλπ).

__Και γι’ αυτό δεν “φταίει” ο Gus G. Αυτός μπράβο του, μπράβο στο ταλέντο, το θράσος, την τύχη, την δουλειά του, την μαγκιά του, την πορεία του που τον οδήγησε εδώ και μακάρι τα λεφτά και τις δημόσιες σχέσεις να τις έκανε με το μυαλό του, την καλή του τύχη και τον χαρακτήρα του και εξυπνάδα του και όχι άλλα μέσα ξερω’γω…

__Τώρα λογικό κάποιοι να γελάνε με όποιον τον βάζει δίπλα και πάνω από άλλους guitar heroes της Ιαπωνίας όπως τον Μάρτι Φριντμαν ή τον Πόλ Γκίλμπερτ… ή ακόμα και με ένα κιθαρίστα που αυτοί ξέρουν και όντως πατάει κάτω όλους αυτούς μαζί, αλλά έχει φαλάκρα και είναι 60 χρονών και δεν έχει διάθεση να παίξει για τον όζζυ ή όλα τα τραγούδια που θέλει ο όζζυ και η ΣάραΜάραΣάρον να παίξει ή και ‘γω δεν ξέρω τι… Αλλά δεν φταίει ο Γκας γι’ αυτό. Αυτός ήταν εκεί, ήταν άξιος να έχει φτάσει εκεί και να αρπάξει την ευκαιρία και στην τελική στα live έπαιξε και πολύ καλά, κομμάτια που έχουν γράψει και παίξει θρύλοι και ΠΑΙΧΤΡΟΝΙΑ και έδωσε και το σόου του που ταίριαζε και έφερε και ενέργεια στη σκηνή και όλα. Και τέλος πάντων, δεν αντικατέστησε τον Τζίμι Πέιτζ στους Ζέππελιν λίγο μετά την κυκλοφορία του ΙV, ούτε είμαστε είκοσι χρόνια πίσω και η Σάρον να απολύει τον Ράντι για τον Gus… να ξέρουμε και πού ζούμε, πού πατάμε και τι λέμε…

__Και μουσικά, μπορεί να έχει και ενδιαφέρον τελικά αυτό που θα ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΕΙ απ’ το στιλ του ο Gus στο στιλ του Οζζυ, ΑΝ, ΑΝ τελικά συνεργαστούν. Πιο πολύ σίγουρα απ’ τις τελευταίες δουλειές του. Εγώ μη σας πω πως εύχομαι να του γράψει (ΚΑΙ) ο Gus. Πλάκα θα έχει και ποτέ δεν ξέρεις.

__ΟΜΩΣ…

__Το ΤΣΙΡΚΟ, ΤΟ ΣΟΟΥ, με το μέτριο (χέστηκα για την ηλικία, να ακούσετε τρίχρονα και τετράχρονα να παίζουν Μότσαρτ να σας φύγει το κεφάλι) Γιαπωνεζάκι που έπαιζε δε σας είπε τίποτα; Οκ, και εγώ είπα, “χαχα, κοίτα να δεις! ρε τι πλάκα ο σπόρος” αλλά δεν είδα μόνο το δέντρο, είδα και πίσω απ’ τους προβολείς το δάσος. ΔΕ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ Η ΣΑΡΟΝ ΣΥΜΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝ ΑΪΝΤΟΛ…; Καμία ομοιότητα δεν είδατε; Από πού την πήρε την έμπνευση; Και να πω πως δεν έχει δώσει παρόμοια δείγματα στο παρελθόν; Το παιδί μας στο βίντεο κλιπ -γιατί μεγαλώσαμε για νυχτερίδες. Η κόρη μας αφαίμαξη προηγουμένων μας επιτυχιών με εμετικά αποτελέσματα, αλλά το στιλ πουλούσε (ή θα θέλανε, α ρε θεά Λόπερ πόσο μπροστά ήσουν). Η ζωή μας ριάλιτι γιατί πουλάει τώρα το ριάλιτι. Η αναπηρεία και κατάντια μας [γιατί κατάντια είναι να μην μπορείς όχι όπως ο υπέροχος Fish να μην φτάσεις πλέον τις ψηλές σου, αλλά κάνεις ψευδίσματα και μάσημα των λέξεων (έχει τα λεφτά να φτιάξει οποιοδήποτε πρόβλημα αν έφταιγε κα΄τι στην υγεία και δεν είναι ένα “ρο” που πάντα ήταν “γο” αντί για “ρο” και που αν και αυτό φτιάχνει, το αφήνεις ως “σήμα κατατεθέν” σου -τέτοιο φτήσιμο στον οπαδό που ήρθε να σε δει και πλήρωσε…] και την κάνουμε και διαφήμιση και βγάζουμε χρήμα απ’ την Μοτορόλα (στάνταρ 100.000 ευρώ). Τώρα που πουλάει το “τάλεντ σόου” και τα μέτρια-τετράχρονα-και-εννιάχρονα"-αχ-τι-γλυκο"υλίνια, έχει και τέτοια η επιχείρηση. Οπως είναι το καταπληκτικό press-drama-show με το “φεύγει-δε-φεύγει” ο Ζακ που ακόμη μια φορά έστρεψε όλα τα φώτα πάνω τους…

__Οσο αγαπάμε τον Ozzy και το War Pigs και το Diary και όλα… ε, κάποια πράματα όμως να τα λέμε ή να έχουμε και στο πίσω μέρος του μυαλού μας…

__Α, όσο για τα signature μοντέλα (δε το λέω για μπηχτή στον Καραμητρούδη, το λέω ως μπιχτή σε όσους το ανάφεραν ως “απόδειξη αυθεντίας”), “σημαίνουν” απλά πως -αν είναι “τίμια” η ΕΤΑΙΡΕΙΑ (που βγάζει παραπάνω κέρδος) και ο καλλιτέχνης (που πέρνει όχι μόνο τζάμπα κιθάρες αλλά και ποσοστά απ’ τις πωλήσεις) είσαι ένας αναγνωρισμένος /διάσημος βιρτουόζος, όχι απλά βιρτουόζος (και ας είσαι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ταλεντάρα). Αλλά και πάλι, παίζω όσα λεφτά έχω στην τράπεζα στοίχημα, πως θα βρεθούν πολλές εταιρείες που θα βγάλουν signature μοντέλο ακόμα και στην Αβρίλ Λαβίν αν το ζητήσει /δεχτεί. ΜΗΝ ΨΑΡΩΝΕΤΕ (ο van halen, o may, ακόμη και ο white, απ’ τα σκουπίδια φτιάξαν την κιθάρα τους και έφεραν τα πάνω κάτω).

__Τέλος πάντων… μαλακίες… έγραψα πιο πολλά απ’ όσα ήθελα να γράψω, ας κρατήσει ο κάθε ένας ότι θέλει να κρατήσει απ’ αυτή την κουβέντα, αλλά περισσότερο απ’ όλα ας κρατήσει λίγο παραπάνω τα μάτια του ανοιχτά.

:thumbup:

Άψογο ποστ!

Tι σηκωνει μηνυση?
Το οτι οποιος εχει λεφτα μπορει να κανει τρελο προμοσιον?
'Η μηπως περιμεναμε το σκανδαλο της Siemens για να δουμε οτι αυτοι που μας κυβερναμε απο παντου?
'Η μηπως θελουμε να το παιξουμε οντως ρομαντικοι Δον Κιχωτηδες και να δεχομαστε οτι ο καθενας παει μπροστα με την αξια του?
Συγγνωμη αλλα επειδη εχω φαει χιλια σκατα για να ειναι ρομαντικος.
Βασιλη αν δεις μεσα στο δικο σου χωρο θα καταλαβεις πολλα.Αποδειξεις δεν χρειαζονται.Ματια εχουμε ολοι κ βλεπουμε.Το κατα ποσο ειμαστε διατεθημενοι να τα δεχτουμε ειναι αλλο θεμα…

By the way θα σου δωσω σημερινο παραδειγμα

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=3507&page=13

Ποστ #103
Καμια αντιδραση απο κανεναν.Εδω οταν ειπωθηκε μεχρι και sign up εκαναν για να με βρισουν.
Και μου λες οτι δεν υπαρχει πληση εγκεφαλου απο τα μεσα…?

__Μμ, το διάβασα και κατάλαβα τι εννοείς -πληρωμένη απάντηση μετά όμως. :wink: Δε τον έχω ψάξει όμως ως μουσικό οπότε θα μείνω μόνο “στους καλοθελητές” και σ’ αυτά που λες περί προθέσεων και δύο μέτρων και σταθμών.

__Κατά τα άλλα όμως, δεν διαφωνώ -ΔΥΣΤΥΧΩΣ- καθόλου με αυτά που γράφεις. Δυστυχώς έτσι είναι, γι’ αυτό και μίλησα για ρομαντικούς που οδηγούνται να σκοτώσουν το ρομαντισμό τους -προχθες μιλούσα με έναν ΑγγλοΣκωτσέζο στα πενηνταφεύγα και μου έλεγε “φταίω εγώ που έμαθα τρόπους και ηθική στα παιδιά μου, πιο πολύ υπέφεραν”.

__Ετσι είναι, αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Τώρα, μαλακία να μιλήσω για μένα, αλλά εγώ ακόμα το παλεύω. Και χωρίς πολλές-πολλές βοήθειες. Και λογαριασμό κινητού μου έχουν πληρώσει και ρεύμα παλαιότερα οι γονείς μου (μένω μόνος), αλλά το παλεύω χωρίς τις τρελές πλάτες και χωρίς εκπτώσεις ηθικές και καλλιτεχνικές. Αλλά αν είχαν τρελά λεφτά οι δικοί μου, ΦΥΣΙΚΑ και θα τους έλεγα “βοηθήστε με τα χίλια”. Φτιάξτε το σκαλί να πατήσω, όχι να κάθομαι και να έρθουν όλα έτοιμα. Αλλά αν έχει ο Gus “πακέτο” ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ έκανε και το έχωσε για να φύγει έξω στην πανάκριβες για σπουδές ΗΠΑ για να κάνει κονέ κλπ…

__Τώρα, το τι ηθική υπάρχει πίσω από κάθε σπρώξιμο και (σε καλλιτεχνικούς χώρους τι “σπρώξιμο” είναι και αν “κρατάς τοίχο” όταν στο δίνουν) πως διαλλέγει ο κάθε ένας να χαράξει τη πορεία του είναι άλλο πράμα, αλλά όταν μιλάς ανοιχτά, πρέπει να μιλάς με στοιχεία.

__Αυτό είναι που λέω πως σηκώνει μύνηση. Αν εγώ βγαίνω δημόσια και λέω ο Gus έχωσε τόσα στο τάδε περιοδικό για το τάδε αφιέρωμα, αν δεν έχω τα στοιχεία να το αποδείξω, μπορούν να μου κάνουν μήνηση και να την πατήσω κιόλας. Κι είναι και όπως τα λέω.

__Κι αν όμως δεν είναι; Η μπορεί να είναι για το Χάμερ αλλά να μην είναι για το περιοδικό του SirJim… ή το ανάποδο… ποιός ξέρει…; Γενικά, φυσικα΄και ξέρουμε τι παίζει, γι’ αυτό και είπα για τον πλάγιο τρόπο του, μπορεί ποτέ να μη σου είπα “να σου δώσω τόσα να γράψεις για μένα ότι είμαι γαμάτος;” αλλά π.χ. να διαφημίζω το μαγαζί του θείου μου σε εσένα και κάθε μήνα εσύ να παίρνεις από μένα 2000 ευρώ στανταράκι… Οπότε… Ακόμα κι αν δε με αποθεώσεις, γίνονται ή δε γίνονται οι 2 σελίδες 4 και 6…?

__Αλλά έχω δει και άλλους που πίεζαν με “κολλητηλίκια” και “τραπεζώματα” και “pr” να πάρουν “σαλόνι” σε περιοδικό και τελικά να το παίρνει ξαδερφάκι μου που έπαιζε σαξόφωνο με έναν dj και η “νέα ελπιδοφόρα ανερχόμενη μπάντα” που τους είχε πρίξει μέσω του μάνατζερ να παίρνει μία αριστερή πίσω σελίδα γιατί “γάμα τους, καλοί είναι αλλά με έχουν πρίξει και εσείς είστε και καλύτεροι και σας πάω και είστε και πολύ πιο φρέσκια πρόταση”.

__Σιγά μη γινόταν αυτό βέβαια σε πολύ-πολύ μεγάλο έντυπο θα μου πεις, ε, όποιος αγοράζει τα πολύ-πολύ μεγάλα έντυπα μόνο και αυτά εμπιστεύεται τυφλά, καλά να πάθει (όχι πως και οι μικροί δε κάνουν αίσχη, αλλά εκεί έχεις περισσότερο ίσως έλεγχο λόγω μεγέθους).

__Αλλά και για ‘μένα (που ποτέ δεν έχω πλησιάσει εγώ κάποιον για να με προβάλει, ούτε έχω σπρώξει, ούτε σπρωχτεί με “χάρες” και χρήμα), ξέρεις τι έχω ακούσει; Δε μπορώ να το πω δημόσια, αλλά (ευτυχώς ένα μόνο) έχει φτάσει στ’ αυτιά μου τρελή βρώμα από άτομα που ούτε καν με έχουν συνατήσει ποτέ στη ζωή τους. Και φαντάσουν και τι άλλο μπορεί να λέγεται που δεν έχω ακούσει. Και εγώ ξέρω φυσικά ότι είναι τρελή παπαριά (καλά και όποιος και να το ακούσει και έχει μυαλό θα το καταλάβει, γιατί είναι εντελώς σαθρό και γνωστό της πάση λάθος το λεχθέν) αλλά ακούστηκε… Πρέπει να το πιστέψεις επειδή είπε κάποιος “έλα μωρέ δεν ξέρεις τι έγινε μ’ αυτόν”;

__Δεν υπάρχει παντού φωτιά όπου υπάρχει καπνός -ιδίως σ’ αυτόν τον χώρο με τους καλοθελητές που παραπληροφορούν και που έχουν δύο μέτρα και σταθμά.

__Βέβαια, γενικά αυτά που λες παίζουν και το ξέρω… Τέλος πάντων…

υ.γ. thanx freedom! :slight_smile: βασικά θενκς που κάθησες και το διάβασες όλο! :stuck_out_tongue: :lol:

μπραβο shadowcaster…απο τα πιο ενδιαφεροντα ποστ στο φορουμ εβερ…

Δεν ειπα πουθενα οτι ο Γκους εσκασε στο Χαμμερ φραγκα (δεν ειναι δουλεια του αλλωστε αλλα της δισκογραφικης του πλεον).Μιλησα για αλλη μπαντα (underground).
Και μη πει κανεις οτι το εξωφυλλο δεν κοστιζει…
Ειπαμε Ταλεντο + Φραγκα γινεσαι θεος
Ταλεντο διχως φραγκα An club και πολυ σου ειναι

@Shadowcaster: Πολυ ωραιο ποστ και πρεπει να πω οτι εχεις γραψει παρα πολλα που θελω να σχολιασω, αλλα δυστυχως δεν εχω χρονο αυτη την στιγμη. Θα τα επαναφερω καποια στιγμη ομως, σε αλλο τοπικ, επειδη δεν αποτελουν το θεμα της συζητησης. Περιληπτικα παντως, το μεταλ πλεον ειναι κατα 99% εμποριο κι αυτο ητανε. Αν αναλογιστεις ποσες ‘‘παραχωρησεις’’ γινονται, πραγματα που γινονταν σε απιστευτα μικροτερη κλιμακα αλλες εποχες, θα αναρωτηθεις ‘‘γιατι καθομαι κι ασχολουμαι;’’. Κατι που εχω παψει τελευταια να κανω, στα μεταξυ μας. Οι R.W. ξεπουλανε ολους τους οπαδους τους για ενα 80λεπτο (λολ) set στο Wacken (χειροκροτηστε μας), old school μπαντες αλλαζουν τον ηχος τους και μετα υποσχονται επιστροφη σε good ol’ days, συννεφα απο limited εφταρια κατακλυζουν την αφορα απο δηθεν τρου σχηματα και στο ebay να γινεται της καργλας. Μηδεν κυριοι, απλα, σε οποιονδηποτε μουσικο τομεα θελετε.

__Ναι, μάλλον απ’ το Χάμερ σηκώνει μήνυση και απ’ για τον καλλιτέχνη. Αλλά δε θα τολμήσουν γιατί θα πέσουν όλοι να του φάνε! :lol: Μα τι τραγικό που έχει υπάρξει αυτό το περιοδικό…! #-o [-X

__Ισως ήταν λίιιγο υπερβολικό το “μύνηση” αλλά όχι και μη πιθανό. Και καλά έκανες και δεν είπες το όνομα όταν σε ρωτούσε ένας φίλος… Οποιος έχει ενδιαφέρον (π.χ. να προστατέψει το εαυτό του) θα μάθει. Θα ψάξει και θα μάθει.

__Τώρα για ταλέντο +φράγκα ΑΝ υπάρχουν και άλλες προυποθέσεις (ή τις φτιάξεις με λεφτά -π.χ. image) εννοείται! Οπως τα λές είναι και όντως το είχες αναφέρει οτι +λεφτά και ταλέντα (στις πρώτες σελίδες, μάλλος δε θα το είχε προσέξει ο Μάνος).

__Η να έχεις πολύ ταλέντο και πολύ τύχη, πολύ δουλειά και την εποχή που πουλάς τον εαυτό σου /προϊόν είναι αυτό που ψάχνουν (π.χ. πουλάνε τα boybands, τα poser, τα doom κ.ο.κ.). Δεν είναι απίθανο, αλλά είναι μάλλον απίθανο.

__Α και κάποιοι που έτρεξαν να χλεαυάσουν (γιατί ρε παιδιά, αλήθεια γιατί;) “και ο Οζζυ πλήρωσε;” Οχι ρε φίλε, εννοείται πως αυτός δεν πλήρωσε. Και εννοείται πως τώρα ούτε ένας μουσικός της αναγνωρισημότητας του επιπέδου Gus G πληρώνει και εννοείται πως αν πας εσύ με την μπάντα σου ο άγνωστος Χ και ζητήσεις εξώφυλλο θα γαμηθούν στα γέλια ενώ στους Muse θα τους στείλουν και τα αεροπορικά (πρώτη θέση κλπ) για να έρθουν να κάνουν τη φωτογραφιση. Μη λέμε τα αυτονόητα.

__Αλλά αν είναι να βάλουν ή τους Muse (που θα τους στείλουν “κονσέρβα” φωτο χωρίς συνέντευξη) ή κάποια άλλη μπάντα που μπορεί να μη τους τα σκάει κάτω απ’ το τραπέζι αλλά μέσω εταιρείας που δίνει το 50% των καταχωρήσεων /κερδών σου, τους κλάνεις ή δε τους κλάνεις τους Muse…;

__Για να μιλάμε απλά φίλε καφρομεταλά, εσύ αν σε ρωτήσει η γκόμενά σου, “ποιά προτιμάς εμένα ή την Μπελούτσι” και στο ρωτήσει ενώ είστε μόνοι, και φοράει ζαρτιέρες και είναι σέξυ και έχεις πίξει στη νηστεία και την Μπελούτσι δε θα τη δεις ποτέ ούτε από ένα χιλιόμετρο απόσταση, τι θα της απαντήσεις; “Καλά είσαι βλαμμένη; Συγκρίνεσαι εσύ με τη θεά τη Μπελούτσι;” ή θα της πεις, “Σιγά την πατσόχα, την υπερεκτιμημένη, την έχεις δει χωρίς μακιγιάζ; Οχι, δε λέω πως είσαι ομορφότερη από μία που χωρίς μακιγιάζ είναι άσχημη, κούκλα είναι και χωρίς μακιγιάζ, αλλά να, φαντάσου, και πάλι μπροστά σου μπάζο είναι μωρό μου!” …? :stuck_out_tongue: :lol: :wink:

__Ναι λέγε εσύ τέτοια και μετά θα γράφω και άλλα τέτοια ποστ με 5000 λέξεις και θα σε βρίζουν οι υπόλοιποι!! οκ,οκ …θένκς!:oops:

__Ανγκμαρ, θενκ γιου 2! Οντως, έχω κάνει κι εγώ τέτοιες σκέψεις (περί εμπορίου κλπ). Εβλεπα πρόσφατα και την ταινία “Rock Star” και έριξα αρκετό πικρό γέλιο με τις σκηνές στον θάλαμο ηχογραφήσεων (αν έχεις δει την ταινία), αλλά και όχι μόνο…

Μπράβο του Καραμητρούδη που έχει τα φράγκα και τα χρησιμοποιεί όπως αυτός νομίζει και που του δίνουν την ευκαιρία να κάνει την καριέρα που κάνει. Ναι και είμαι και φαν του και τον έχω γνωρίσει και από κοντά και είναι και γαμώ τα άτομα.

'Αλλο είναι όμως να κάνεις καριέρα υπό την αιγίδα υπουργείων δηλαδή με τα λεφτά του ελληνικού λαού. Ναι εκεί θα με πειράξει και θα το πω. Και δεν καταλαβαίνω γιατί βγαίνεις να μου την πεις, έμμεσα μεν αλλά μου τη λες. Εσύ ήσουν ο πρώτος που ανέφερες τον Κατή ότι στο εξωτερικό του παίρνουν πίπες και όταν το ανέφερες αυτό οι περισσότεροι ξεράθηκαν στα γέλια από εδώ μέσα.

Η αλήθεια είναι ότι πολύ θα θέλανε να είναι στη θέση του Καραμητρούδη και απλά όσοι δεν μπορούν το μόνο που κάνουν είναι να βγάζουν χολή.

Anyway σταματάω εδώ την κουβέντα γιατί ούτως ή άλλως ποτέ δεν ήμουν φαν των ιντερνετικών διαξιφισμών.

Συμφωνω μπραβο του.
Ξερεις κανεναν που να λεει "Ειμαι φαν του ταδε και ειναι μεγαλο μουνοπανο?:smiley:

Επειδη ισως ο Κατης ειναι γραφικος γιαυτους και για εμενα),οπως γραφικοι κ γελοιοι για εμενα ειναι οι Manowar και ο ποζερας Καραμητρουδης.Αρα αφου δικαιολογεις αυτους που κραζουν τον Κατη δικαιολογεις και εμενα.Οποτε δεν παιζει περιπτωση ιντερνετικου διαξιφισμου :wink:

Προσωπικα επειδη ποτε δε μου αρεσε ο Οζζυ,ποσο μαλλον τωρα που το ενα ματσο σκατα ειναι πολυ επιεικης χαρακτηρισμος (καποτε ηταν τιτανοτεραστιος),δεν θα ηθελα να ημουν στη θεση του.Και στους Haggard ευχαριστημενος θα ημουν :lol:

Δεν ειπα πουθενα οτι ο Γκους εσκασε στο Χαμμερ φραγκα (δεν ειναι δουλεια του αλλωστε αλλα της δισκογραφικης του πλεον).Μιλησα για αλλη μπαντα (underground).
Και μη πει κανεις οτι το εξωφυλλο δεν κοστιζει…
Ειπαμε Ταλεντο + Φραγκα γινεσαι θεος
Ταλεντο διχως φραγκα An club και πολυ σου ειναι
28-08-2009 22:53

με το μπαρδον αλλα θα στο ξαναπω κι ας με ξανακοψουν. Εισαι καραγκιοzzy osbourne!

προφανως ολοι το ξερουμε οτι τα σκαει αλλα δεν ειχε ακουσει ο ιδιος κατι με τα αυτια του…δεν το ξερει…το υποθετει…αντιθετα για την αλλη μπαντα εχει ακουσει κατι και τοι ξερει σιγουρα…τι δεν καταλαβαινεις…

Υπάρχουν βέβαια και πολλοί που τα έχουν σκάσει στο χαμερ και έχουν αποτύχει και είναι ξεχασμένοι πια…

Σίγουρα πάντως ο Ozzy δεν επηρεάστηκε απο τις κριτικές του χάμερ :lol:

Δεν μπορεί να κάνει κάποιος καριέρα σε διεθνές επίπεδο με το χρήμα και μόνο. Εκτός και αν ο μπαμπάς του Gus είναι ο Bill Gates :stuck_out_tongue:
Αλλωστε υπάρχουν δεκάδες πλουσιόπαιδα που απλά κάθονται και τρώνε τα χρήματα του μπαμπά τους χωρίς να παίρνουν ρίσκα ή να προσπαθούν καν να επιτύχουν σε οτιδήποτε.

Οσον αφορά τις σπουδές του στο Berklee που αναφέρουν πολλοί… απ’οτι διαβάζω στο νετ απο δηλώσεις του ίδιου του Gus G… είχε κερδίσει υποτροφία την οποία τελικά δεν αξιοποίησε και εγκατέλειψε την σχολή μετά απο μια εβδομάδα.

Παρόλα αυτά δεν θεωρώ τον Gus G. μεγάλο κιθαρίστα… στις ΗΠΑ υπάρχουν εκατοντάδες άλλοι σαν και αυτόν… στην Ελλάδα όμως πολύ λιγότεροι. Σίγουρα δεν είναι γεγονός πανηγυρισμού οτι ο Gus G παίζει με τον Ozzy… αλλά ούτε και γεγονός ανησυχίας και παρακμής όπως αφήνεται να εννοηθεί απο πολλούς.

Α καλά, τώρα το μαθαίνω η άχρηστη:p
Τώρα να πω και εις ανώτερα, δεν έχει:p Πολλά μπράβο πάντως, θέλει κότσια για μια τέτοια θέση…

αμα δεν στησεις τον πισινο σου(μεταφορικα ε!) συστυχως δεν κανεις καριερα στις μερες μας και ας εχεις ταλεντο

τα ειπε ολα ο Shadowcaster,δεν νομιζω πως χρειαζονται παραπανω αναλυσεις.

:bye:

Shadowcaster εκανες παλι ενα θεικο ποστ!!! :thumbup:

Εμενα μου γεννιουνται καποιες αποριες…τι μελλον εχει αυτη η μουσικη αν το καθε περιοδικο προβαλει μονο τα συμφεροντα του κ οχι τις πραγματικες καλες μπαντες??
Πως θα πει καποιος σε ενα παιδι μην ονειρευεσαι να γινεις μουσικος της μεταλ μουσικης θες φραγκα και πλατες?Και ας εχεις ταλεντο
Και τι παραμυθια μας πουλανε καποιοι πως αμα δεν κοπιασεις δν κανεις τιποτα οταν εσυ θα ξερεις πως αμα δεν φας σπρωξιμο δν πας πουθενα ακομα κ αν εχεις βγαλει κομματι οπως Livin On A prayer σε νεα εκδοση?(τυχαιο παραδειγμα)…
Οσο για τον Gus G ταλεντο κ μακγια του που εφτασε εκει κ ανεβασε την χωρα μας τοσο ψηλα αλλα ας ερθει να μιλησει και σε παιδια που εχουν αυτο το ονειρο κ ας τους πει την συνταγη για ν φτασεις να παιζεις διπλα στο μεγαλο Οζζυ…Με ειλικρινεια…

Σιγά μην ανεβεί και ο χειμερινός τουρισμός επειδή έγινε ο Gus κιθαρίστας του Oζζυ. Απλά μπαίνουμε κι εμείς στον χάρτη της Sharon, που να σας πω την αλήθεια χέστηκα κιόλας, όταν βλέπω τα βιντεο απ’ τις τελευταίες του συναυλίες πέφτω σε κατάθλιψη με την κατάντια του. Αυτή η προσπάθειά του να τραγουδάει νιανιανια καπάκι στον ήδη μαστουροτρόπο που τραγουδάει μου σπάει τα νεύρα.