Gus G

Mou kollise shmera kai akousa to forged by fire twn firewind…loipon parathrhsa me prosoxh to paiksimo tou kai eida oti einai pragmati enas poly ma para poly kalos ki8aristas…akouw diafora oti exei idiaiterh aphxhsh sto ekswteriko kai idiaitera sthn iapwnia…to oti epaikse mazi me tous arch enemy leei polla…to idio kai h shmetoxh twn firewind sto swden rock fest opws kai oti exei sgnature model sthn esp…

den vrisketai loiopon oti aytos o ki8aristas aksizei na proxwrhsh kai na ginei ayto pou leme firma;;
Egw padws pisteyw oti h metagrafi se megalh omada tou ekswterikou den 8a argisei na er8ei…
ti lete;

sorry ekana la8ws sto spelling tou gus G…me a to vala…koufo!

Το Εvilized των Dream Evil και το Allegiance των Firewind είναι δισκάρες…Gus και εις ανώτερα… 8) (Kαι στους Nightrage έσπερνε επίσης…)

Γι’ αυτό υπάρχει το edit…

Έχω το Beteen Heaven & Hell, πρώτο δίσκο των Firewind, που είναι πολύ δυνατός. Αν κρίνω από τα δύο κομμάτια του Allegience που έχω ακούσει, μάλλον είναι και καλύτερος από το τελευταίο τους (τουλάχιστο στα φωνητικά).

Όσο για ομάδα του εξωτερικού, ο Gus G φαίνεται να επέλεξε τον αντίθετο δρόμο! Από τις διάφορες ξένες μπάντες που συμμετείχε περιορίστηκε τώρα στους Firewind, οι οποίοι μάλιστα από διεθνές σχήμα έγιναν καθαρά ελληνικοί (ή τουλάχιστον έχουν έδρα την Αθήνα). Σπίτι μου σπιτάκι μου, ή άμα έχεις κάνει όνομα διεθνώς μπορείς να λειτουργείς πλέον και με έδρα την Ελλαδίτσα μας;

dikio exeis k c…ap oti akousa ayto pou goustarei o idios einai na kanei toys firewind firma…ti na pw dyskolo…nomizw omws kapoia stigmh 8a kanei to megalo alma…

με την ESP βρηκε κι’αυτος να κανει signature model?

ela mwre kali einai k h esp…nomizw k o ammot ekei exei…an kanw la8ws dior8wste me…

Και ο Ammot και o Hetfield και πολλοί ακόμα.

Πολύ καλός ο Gus αλλά εμένα μου αρεσει λίγο περισσότερο ο Θεόδωρος Ζίρας. :roll:

Και ο Ammot και o Hetfield και πολλοί ακόμα.

αυτο ακριβως…

den exw akousei kati apo ton zira pou eipe o trustno…diafwtiste me

Απο Ζιρα έχω ακούσει μονο 2 album το Trained to play και το Virtual virtuosity και το 2ο μου άρεσε περισσότερο. :wink:

Γιατί νομίζεις ότι είχε πολλές επιλογές?ΧΑΧΑ.Άσε που το μοντέλο του είναι αντιγραφή του μοντέλου του Dimebag…Γενικά είναι αρκετά καλός κιθαρίστας(καθόλου του στυλ μου) αλλά αρκετά υπερεκτιμημένος και σε καμία μα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση guitar hero όπως μας έχει χιλιοπρήξει το metal hammer…Αν δεν ήταν Έλληνας να έβλεπα αν θα τον ανέφερε πουθενά.

Α,η ESP δεν είναι άσχημη απλά για να πάρεις καλή κιθάρα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω

Γιατί νομίζεις ότι είχε πολλές επιλογές?ΧΑΧΑ.Άσε που το μοντέλο του είναι αντιγραφή του μοντέλου του Dimebag…Γενικά είναι αρκετά καλός κιθαρίστας(καθόλου του στυλ μου) αλλά αρκετά υπερεκτιμημένος και σε καμία μα σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση guitar hero όπως μας έχει χιλιοπρήξει το metal hammer…Αν δεν ήταν Έλληνας να έβλεπα αν θα τον ανέφερε πουθενά.

Α,η ESP δεν είναι άσχημη απλά για να πάρεις καλή κιθάρα πρέπει να δώσεις κάτι παραπάνω[/quote]

Mα σε KAΘΕ τευχος του hammer ομως… :expressionless:

to metal hammer eipame einai gtp
den einai k guitar hero…apla einai enas poly kalos ki8aristas pou aksizei megalyteris prosoxis
(*to hammer areskstai na glyfei…)

Για το αν αξιζει μεγαλυτερης προσοχης απ την υπαρχουσα,προσωπικα εχω πολλες ενστασεις.Απλα σεβομαι το γεγονος οτι κυνηγησε το ονειρο του και δεν εμεινε οπως πολλοι(απο μας)στο να ειναι κιθαριστας για το δωματιο του και για 10 φιλους του και γενικα ξεφυγε απ την ελληνικη μουσικη πραγματικοτητα.

eisai swstos…

Αν ήταν από άλλη χώρα, ναι, το πιθανότερο είναι να μην ασχολούνταν και πολύ. Όμως δεν είναι και πολλοί οι Έλληνες μουσικοί σαν τον Gus. Οπότε γιατί να μην τον στηρίξει το Hammer; Όσο για το γλίψιμο, έχουν κάποιο συμφέρον;
Guitar Hero μπορεί να μην είναι, αλλά γιατί στο εξωτερικό να είναι πιο γνωστός από την ίδια του τη χώρα;;

Υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ και μαλιστα πολυ καλυτεροι μουσικοι απ τον Gus στην Ελλαδα και γενικα το επιπεδο των Ελληνων μουσικων σε θεμα καταρτισης ειναι υψηλο.Ταλεντο υπαρχει,οργανωση και διαφημιση δεν υπαρχει.Εχω δει κιθαριστες σε ερασιτεχνικα γκρουπακια που κανουν με τα 2 χερια δεμενα οσα παιζει ο Gus.Aν τωρα εννοεις οτι δεν υπαρχουν πολλοι που κανουν διεθνη καριερα,ναι εχεις ενα δικιο(αν και υπαρχουν session μουσικαρες που απλα δεν προβαλλοντα απ τα Metal εντυπα και συμμετεχουν και σε διεθνεις παραγωγες…Ο B.Cobham κατι ηξερε οταν συνεργαστηκε με τον Κιουρτσογλου!)Οσο για το Hammer,αυτη η υπερπροβολη και η υπερδιαφημιση μαλλον κακο κανουν στον Gus παρα καλο,μια και το πολυ το κυρ ελεισον που λεει και ο λαος…[/list]

  • 10000000000 :wink: