Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

Mη βαράς ρε Τραμπ, αγαπάω και πάντα θα σχολιάζω, μιλάμε για 32 χρόνια αρρώστια αυτή η μουσική, μην με τρελενς. Αν σταματήσω να σχολιάζω θα έχω αφήσει αυτή την μουσική. Φιλιά εκ του μακρώθεν 8)

Απορώ πώς έγινες AORάς στο Ελλαδιστάν των 80s…πρέπει να ανακηρυχθείς εθνικός ήρωας!!!

Ερωτικέ μου δεν βαράω. χαιδεύω με τριαντάφυλλα :stuck_out_tongue:
ανταποδίδω 8)

Είπα να ρίξω λίγο ενδιαφέρον στο χαντακωμένο τόπικ. ΝC δεν έχω ακούσει Φρεντερικσεν αγάπη μου, σχολιάσα μόνο φρεσκαδούρα από ονόματα. Φυσικά και θα εντρυφήσω συντόμως. Πανούλη, εγώ πάντα εργάτης και αιμοδότης , εδώ όταν έγινε θεσμός το Φάιρφεστ, σταμάτησα να πηγαίνω, θα κάνω παρέα στον Κίεραν αν θα παραπαίει πάλι, όταν λέμε αρρώστια, το εννοάμε, γι’αυτό ενδιαφέρομαι για το μέλλον της.
Τσηρς

Θα ψαχτώ πάντως μ’ αυτούς τους Heaven’s Basement που προτείνεις πιο πάνω…είδα όμως στη wikipedia πολλές αλλαγές τραγουδιστών…μη γίνουν White Wizzard :stuck_out_tongue:

(ποια μπάντα είναι στο avatar σου?)

θα σε μαλώσω

Ε, ε, είναι μικρή εικόνα και δε φαίνεται καθαρά. Μην εξάπτεσαι :stuck_out_tongue:

edit: Είμαι ένας κατάπτυστος πολικός αρκούδος που δεν είχε δει ποτέ το clip του “Separate Ways”. Το παραδέχομαι. Είμαι πρόθυμος να μετανοήσω. Αλήθεια.

Air guitar, air microphone, air keyboard και γενικά φυσάει. :lol:

Οι Heaven’s Basement τα σπάνε, δεν ακούω εναλλακτικές γνώμες. :stuck_out_tongue: Το σχόλιο κυρίως πηγαίνει στο ότι χρειαζόμαστε νεούδια που να παίζουν μπάλα στο σύγχρονο ποδόσφαιρο αλα Μπάρτσα, όχι ψάχνουμε το κεφάλι το σέντερ φορ με 50 σέντρες. Το χαρντ ροκ καλά πάει, το ΑΟR μου τα χαλάει λίγο αλλά γενικά ψιλοζει και αυτό. Βέβαια τη μουσική θα τη βρεις και εκτός του “γκέτου”. ΑΟR παίζεται παντού:
Στο hesitate των Stone Sour
Στο Hard Sell των Coheed and Cambria
Στην εκπληκτική μπαλάντα Shut out the world των Eve To Adam
Στο Treasure Abandoned των Spock’s Beard

Τώρα αν κυνηγάς μόνο τα σημερινά γιουροβιζιονικά Σουηδικά του στενού κύκλου είναι άλλη υπόθεση και θέμα γούστου φυσικά.

υποψιαζομαι το νεο place vendome θα ειναι καλο , απο το ενα κομματι που ακουσα .Γενικα τους παω πολυ αυτους γιατι εχουν λιγο απο ολα και heavy και aor και η φωνη του kiske παραπεμπει και λιγο στις πιο ‘power’ εποχες των ‘καλων’ helloween

απο τα καλυτερα τελευταια που εχω ακουσει ειναι του Frederiksen ,που ελπιζω να γινει το θαυμα και την ‘σκαπουλαρει’ .

αντιθετα το angel dont cry πλην ενα δυο σημειων που αλλαξαν δεν θεωρω οτι δινει το κατι παραπανω στο πρωτοτυπο ,προτιμουσα μια πιο τολμηρη εκτελεση , ακομα και dance version … (μα τι λεω)

τωρα χωνευω το νεο arcangel ενος απο τους μεγαλυτερους καλλιτεχνες κατα την γνωμη μου του Jeff Cannata , ο οποιος εχει βγαλει κατα την ταπεινη μου γνωμη καπου το 1993 ενα απο τα καλυτερα aor αλμπουμ ολων των εποχων (watching the world )

με έχεις κάνει AORα και δεν το έχω καταλάβει;

ποιο καλή τομή από τους Subsignal υπάρχει όμως; Ο Arno είναι δηλωμένος οπαδός AOR, έχει παίξει αυτή τη μουσική και το προσωπικό του άλμπουμ (αν και όποτε βγει) θα είναι μάλλον AOR.

Και ναι. Η αλήθεια κρύβεται στους Heaven’s Basement. Αυτοί πρέπει να έρθουν τώρα που “καίνε” να δώσουν ένα live να γουστάρουμε.

Heaven’s Basement ρε γαβ γαβ

Δίσκος της χρονιάς…παραλίγο :stuck_out_tongue: (ερωτικέ ξέρεις εσύ)

Update. Σκόρπια κομμάτια των Heaven’s Basement άκουσα προς το παρόν, αλλά μια πρώτη εικόνα αν μη τι άλλο την έχω σχηματίσει. Έχουν ποοοολύ potential, ειδικά ο κιθαρίστας. Τα σόλο του μου πήραν το σκαλπ. ΑΛΛΑ: α) βγάλτε τις κοινωνικομαχητικοξερωγωτι αναφορές στους στίχους σας. Το AOR μας το θέλουμε τσαχπίνικο, καψούρικο, για να το ακούμε σε μία Pontiac Grand Prix σε κάποιον αμερικάνικο αυτοκινητόδρομο με τζιν μπουφανάκι, γυαλί Sonny Crockett και μια ξανθιά γκόμενα με περμανάντ στην θέση του συνοδηγού. β) απομεταλλοποιήστε τις παραγωγές σας. Δεν ταιριάζει στο AOR αυτός ο edgy, downtuned και δίχως δυναμικές ήχος. Δεν είστε Megadeth γαμώτο. Μιλάω κυρίως για μπάσο-τύμπανα και για την κιθάρα σε κάποια ρυθμικά. Τα solos και η φωνή έχουν πολύ καλό ήχο.

Αυτά τα δύο με χάλασαν μόνο, αλλά γενικά γούσταρα αρκετά. Θα ψάξω δια της διαδικτυακής οδού κάνα δίσκο τους για να ακούσω ολοκληρωμένα τη μουσική τους και λογικά θα 'χουμε ένα ακόμα πουλέν να παρακολουθούμε στενά :smiley:

Sorry for the greeklsih, transitional post, shortest possible.

Panouli HB=hard rock, edgy, arxidato, eniote melodiko kai ta resta, kyrios omos updated. You touched my heart me tin Crockett anafora, sygkinisi 8)

Chris ennoeitai oti to Subsignal paizei poly AOR mpala, opos kai o Jeff Cannata (solo) pou anefere o filtatos aor, paizei kai sta 2 tablo AOR/prog. Paliake, almost No1…:!:

Den exo akousei akoma neo arcangel, den iksera oti vgalane, xairomai pou einai poiotiko.

scorpion child εχει ακουσει κανεις?
τους ανακαλυψα επειδη παιζανε σαπορτ σε clutch
τεξανοι και κυκλοφορησαν το ντεμπουτο τους απο τη nuclear blast!!!

πως φαίνεται αυτός που δε διαβάζει το site… :stuck_out_tongue:

δεν το κρυβω! ειναι αληθεια!
εχω κανει bookmark το φορουμ και παω κατευθειαν σε αυτο!!! :stuck_out_tongue:

εχει γινει κριτικη για το αλμπουμ?

Ναι, πριν την κυκλοφορία του άλμουμ. Όπως και συνέντευξη. :slight_smile:

Πεταγομαι κι εγώ για να στηρίξω Heaven’s Basement. Τρομερός δίσκος το Filthy Empire, άνετα στις αγαπημένες μου κυκλοφορίες για το στυλ φέτος. Μην πω και γενικά και γίνω υπερβολικός. Κι αυτό το Nothing Left to Lose πόσο κομματάρα.

Επίσης τον τελευταίο καιρό παίζει αρκετά το New Horizon των Answer. Ίσως να μην είναι τόσο εντυπωσιακό όσο το προηγούμενό τους, αλλά και πάλι, ακούγεται ευχάριστα.

Ω Θεέ του ροκ! Τι δισκαρα είναι το heavens basement !

Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

ωραιος!!
οποτε αξιζει το αλμπουμ ε?

ασχετο
αλλα κριτικη κανετε μονο σε οτι σας στελνουν σε προμο?