Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

Καινούριο Black Stone Cherry <3

Αυτες τις μερες ακουω το outloud /lets get serious , ειναι αρκετα καλο οπως και τα προηγουμενα ,περιλαμβανει παλι καποια χιτ , και μαλιστα τολμω να πω οτι ειναι κομματια που ισως θα ζηλευε να ειχε γραψει ο Καρβελας ,την εποχη της δοξας του οπως για παραδειγμα το - i was so blind .

Γενικα καποιος μεσα στην συνθεση των outloud φαινεται οτι εχει επηρεαστει απο την ελληνικη ποπ , προσωπικα ακουω στον τροπο 'γραφης ’ καποιων κομματιων Καρβελα εως και Χαντζηνασιο . Πιθανων ο Κατσιωνης , να 'σκαρωνει ’ καποια μερη καθαρα πιανιστικα πανω στις φορμες αυτες που το ελληνικο αυτι εχει μαθει να δεχεται , και μετα τις πλακωνουν στις πιο ροκ ενορχηστρωσεις .

Πολλα κομματια στην μεχρι τωρα δισκογραφια τους ,μου θυμιζουν γνωριμα ακουσματα

π.χ το waiting for your love μου εφερνε στο μυαλο το when the rain begins to fall ,
το tonite στην εισαγωγη φερνει καραμπινατα το i’d die for you (bon jovi) ,
η το falling rain που φλερταρει 'ασυστολα ’ με το i just die in your arms , (παρεπιπτοντως υπαρχει μια πολυ ωραια ακουστικη εντελεση του κομματιου αυτου )

Θεωρω οτι οι outloud , ειναι το μονο hard rock γκρουπ που μπορει να περασει με αγγλικο στιχο ,στο mainstream ελληνικο κοινο ,γνωμη του οτι εκει στοχευουν .

στο νεο αυτο cd , 3-4 κομματια ειναι πολυ καλα , καλοφτιαγμενα , οπως προειπα το Καρβελικης/Κονταξακικης κιθαριστικης μελωδιας i was so blind , το ‘επισης κατι μου θυμιζει’ one more time , και επισης η πολυ ακουστικη μπαλαντα it really doesnt matter

*ενσταση … δεν ειναι απαραιτητο ο drumer μιας hard rock μπαντας να παιζει με 800 διπλομποτιες για να αποδεικνυει ποσο καλος ειναι . Πιστευω σε καποια σημεια η drums ειναι αλλου υφους και η μουσικη αλλου υφους . Θα προτιμουσα ενα πιο ‘απλο’ rock παιξιμο . Φυσικα αυτα ειναι γουστα .

Μπραβο τους παντως , νομιζω οτι ο Κατσιωνης πρεπει να ασχοληθει περισσοτερο με το σχημα αυτο και να μην αναλωνεται σε πραγματα που επαναλαμβανουν την αποδειξη της δεξιοτεχνιας του .Α και δεν μου αρεσουν τα κιθαριστικα σολο με ηχο πληκτρων . Μιλαω γενικα οχι με για το cd αυτο .
Και σε ανωτερα λοιπον …

αλήθεια δεν τρολάρεις τώρα, ε;

γραφω αυτα που ακουω (πως λεει σφυριζω οτι βλεπω ) , προσωπικη αποψη καταθετω

Χμ, οκ

Έχει στοιχεία από τη μεγάλη συνθετική σχολή του Καρβέλα των 80s —> μεγάλο asset
Την επενδύει με δίκασα ----> όχι πολύ καλό, αλλά δίνει “χαρακτήρα” (δεν ξέρω, λέω εγώ)
Οι πιο πιασάρικες στιγμές θυμίζουν κάτι παλιότερο πολύ έντονα ----> καλό αυτό, δίνει μια οικειότητα

γενικά, μόνο θετικά μπορεί να βρει κάποιος.

έχει και καταπληκτικό εξώφυλλο! ανάλογο του μουσικού περιεχομένου φαντάζομαι.

… το εξωφυλο αστα να πανε , ομως δεν δινω βαρυτητα σε εξωφυλα

γενικα δεν αναφερομαι και μαλιστα εκτενως σε ενα cd το οποιο δεν μου αρεσει σε γενικες γραμμες ,αλλωστε αυτο ειναι προυποθεση για να ακουσω κατι προσεκτικα και λεπτομερως . Αν δεν μου αρεσει κατι στο 2ο-3ο κομματι φευγει απο το player .Tο συγκεκριμενο το προσεξα αρκετα γιαυτο και το 'ψειρισα ’ .

αν διαβασεις κριτικες cd ,οχι αυτου μονο , μοιαζει σαν μια αναπαραγωγη πληροφοριων ,ενα δελτιο τυπου ,απο το οποιο βγαινει σταθερα ενα συμπαρασμα - οτι το cd δεν εχει ακουστει πιθανων ουτε μια φορα , η η 'κριτικη ’ γραφτηκε απο πριν .

θα σου εκανα copy -paste κριτικες για να το διαπιστωσεις αλλα μπορεις να τα βρεις και μονος σου .

Εδω σαν φορουμ υποτιθεται εμβαθυνουμε περισσοτερο ,παντα ομως με την οπτικη του καθε γραφοντα .

Το εξώφυλλο μπορεί να μην είναι κρίσιμος παράγοντας ως προς το μουσικό κομμάτι, αλλά δεν παύει να αποτελεί στοιχείο της συνολικής αισθητικής.

Η οποία αισθητική συνάδει μουσικά με τον Καρβέλα, όπως αναφέρεις (ή τον Φοίβο θα πουν κάποιοι), έχοντας επενδύσει και λίγο σε πιο hard ήχο ή “800 διπλομποτιές” που λες κι εσύ, ενώ οι πολλές μελωδίες έχουν σημαντικές αναφορές, κάτι το οποίο επίσης επισημαίνεις.

Αυτή η προσέγγιση, εσένα σε ικανοποιεί. Σωστά;

*Για τα υπόλοιπα που λες δεν έχω άποψη.

απλα δεν δινω αυτην την αρνητικη χροια που αντιλαμβανομαι οτι θελεις να δωσεις

  • την σχολη Καρβελα -Φοιβου για παραδειγμα δεν την αναφερω επικριτικα ,αλλα σαν γεγονος . (και τους 2 τους σεβομαι σαν συνθετες και πιστευω οτι για τους 2 ισχυει το εξης αντιστροφο - τον Καρβελα θα τον εκτιμουσαν πολυ περισσοτερο αν δεν μιλουσε τοσο , κατι Φοιβο θα τον εκτιμουσαν επισης περισσοτερο αν μιλουσε και λιγο ) .

.Δεν το ανεφερα λοιπον απαξιωτικα , μια πραγματικοτητα ειπα συμφωνα με τα δικα μου μουσικα ακουσματα .

  • τις 800 διπλομποτιες τις ανεφερα σαν ενσταση , δηλαδη μια λεπτομερεια ,παραξενια αν θελεις . Προτιμω σε κομματια που η βαση τους ,ειναι pop (που ειναι αυτη που μου αρεσει και μενα ) να μην τρεχει το κουπλε π.χ με διπλομποτιες σαν να σε κυνηγανε αλογα , αλλα να ‘αναπνεει ’ .Ομως ειναι και θεμα γουστου , ακουσματων κτλ Αλλοι θελουν να τους κυνηγαει η μποτα του’ stratovarious ’ συνεχεια ( χρησιμοποιω λιγο χυμα εκφρασεις ) .

  • επισης τα κομματια με ομοιοτητες που ανεφερα δεν ειναι απο την τελευταια δουλεια , απλα το ανεφερα σαν επαναλαμβανομενο γεγονος στις δουλειες τους

αφου υπαρχει ορεξη σχολιασμου απο μερους σου , το εχεις ακουσει το cd ? πες μας και εσυ την γνωμη σου

Ξέρετε πιστεύω ότι ένα τραγούδι του δίσκου το 'χει γράψει ο Μπομπ μαζί με τον Φοίβο :stuck_out_tongue: ----> https://www.youtube.com/watch?v=MyNi38N1KzQ

Κατά τ’ άλλα εκτός απ’ αυτό, άλλο ένα κομμάτι έχω ακούσει και δε σκοπεύω να ακούσω τα υπόλοιπα. Υπάρχουν πολύ καλύτερες μουσικές εκεί έξω απ’ το σκυλοπόπ με distorted περιτύλιγμα για να μη μιλήσω για τα ανεκδιήγητα τύμπανα…

Βασικά, το συγκεκριμένο τραγούδι το έχει γράψει μαζί με τον Mark Cross

H kopela pou pozarei sto Outloud einai alfadia, ftou sou skorda koritsaki mou

To instrumental sas xonei olous stegna omos, oute kan me ammoxaliko

Kata ta alla Night Ranger ore, HAPPY DAYS

Νεα εμφανιση του ΘΕΟΥ και η συγκινηση τεραστια

Ανατριχίλα…ΕΛΑ ΡΕ VOICE…

  • μακαρι να κυκλοφορησει κατι ο ‘the voice’ , οχι με τους journey δεν θα μου αρεσε , να μαζεψει κομματια καλα και να βγαλει κατι .

τετοιου image μπαντες δεν μου αρεσουν συνηθως αλλα το κομματι αυτο δεν ειναι ασχημο εχει ενα 80’ς feel ,πραγμα οχι κατ αναγκη καλο , αλλα στην προκειμενη περιπτωση ακουγεται ευχαριστα

The voice μπορει να βγαλει μια δισκαρα σε στυλ westcoast τυπου street talk χωρις φυσικα φωνητικες ακροβασιες που δεν βγαινουν πια (βλεπε she’s mine) και θα κλαινε ακομα και τα μπετα. Δεν τον θελω ουτε εγω σε Journey δισκιο παλι.

Ωραια ποζερια το Ρεκλες

Πάντως στο βίντεο τα 2 κομμάτια από Journey που τραγούδησε τα απέδωσε πάααααρα πολύ καλά. Μιλάμε για επίπεδα απόδοσης “Trial By Fire” γεγονός που σίγουρα δείχνει το μεγαλείο της φωνής αν σκεφτείς ότι έχει περάσει εξαντλητικές περιοδείες για χρόνια, τεράστιο διάστημα αδράνειας άρα και έλλειψης εξάσκησης, μία μάχη με καρκίνο και έχει 65 χρόνια στην πλάτη της. To ενδεχόμενο Journey δισκίο, τώρα, Της Φωνής αν κρίνουμε απ’ τον αυτόματο πιλότο με τον οποίο συνθέτουν εδώ και πόσα άλμπουμ οι Cain/Schon θα είναι μετριότητα με στιγμές. Αν είναι να κάνει κάτι θέλω να είναι πιο ελαφρύ σε φάση “Infinity” ίσως με μία δόση παραπάνω των Motown επιρροών του για το αλατοπίπερο της υπόθεσης.

βεβαιως και να προσθεσουμε και τον ηχο ο οποιος δεν ειναι ιδανικος , για τετοια εγγραφη λοιπον ακουγεται πολυ καλα …

το trial by fire ηταν ο τελευταιος καλος δισκος τους ,στα επομενα εχουν καλες στιγμες . Γιαυτο δεν θα ηθελα να τον ακουσω σε μια μετρια δουλεια ,αλλα σε κατι πιο επιλεγμενο , οπως κανει ο John Waite η ο Peter Cetera παλαιοτερα .
κατι τετοια δηλαδη …

ενας απο τους πληρεστερους 'δισκους ’ που ειχα την ευκαιρια να ακουσω πριν καμποσα χρονια …

https://www.youtube.com/watch?v=2Aq__EDAQH8

με την εντυπωσιακη εισαγωγη ,που ενεργει ψυχολογικα ,

  • πρωτα σε υποβαλει με τις βροντες
    -μετα σε ταξιδευει με την απομακρη ηλεκτρικη κιθαρα πανω στο ‘χαλι’ των πληκτρων
    -μετα σε 'ξενερωνει ’ εντεχνως με ενα απλοικο φαινομενικα ριφ ,απο το ενα ηχειο μονο
    -γινεται στερεο με την εισοδο της ντραμς σαν να σου ριχνει χαστουκι και απλωνει το πραγμα
    -και τελος μπαινει 'κανονικα ’ το κομματι σερνοντας σε απο το αυτι στην συνεχεια

πολύ πεσμένος ο the Voice δυστυχώς…

Λογικο να ειναι πεσμενος, 100% καλυτερος παντως απο την πρωτη φορα που βγηκε τελειως σκουριασμενος, στο κομματι των Eels βγαζει παντως κατι που ακομα και τωρα δεν μπορει κανενας να βγαλει

Κατα τα αλλα ακομα χαζευω με την υπερκομματαρα που βγαλανε οι Ρεηντζερ και μου πηρανε σβαρνα το κωλαρακιον:

Eπισης ενας πολυ καλος δισκος ειναι εδω, ακουστε ΣΟΛΟ:


Σε αλλη φαση, λιγο μοντερνια, ενιοτε λιγο μετσαλ