Hard Rock/AOR κυκλοφορίες

δεν θυμάμαι αν το έχουμε αναφέρει
από το δίσκο που ηχογράφησε ένας γνωστός
και δεν βρίσκει εταιρία να το βγάλει
αν είναι δυνατόν…

ναι καλοι ειναι οντως και δεν ειναι και τοσο 'παλιομοδιτες ’ , εχουν φρεσκα στοιχεια μεσα , θα μπορουσαν να κυκλοφορησουν και εκτος του ‘melodic’ κυκλωματος

φανταζομαι κατι aorheaven , frontiers κτλ θα εχουν 'υπερπροσφορα ΄ ονοματων ,οποτε γιαυτο δεν ενδιαφερονται . Εδω που τα λεμε , να κυκλοφορησει ενα cd για να αγοραστει ? Αφου πριν βγει οποιος θελει το βρισκει ειτε ετσι ειτε αλλιως ,πριν καν κυκλοφορησει

οπως και οι design που εχουν πολυ καλη δουλεια

κυκλοφορούν τον κάθε πικραμένο μωρέ
αυτό το άλμπουμ είναι καλό στο σύνολό του

και ακούστε και αυτό από νέα μπάντα φίλου
έπαθα κοκομπλόκο

Αυτό γάμησε!!! Το άλλο με άφησε με ανάμεικτα συναισθήματα…

Όσο για aorheaven, frontiers κλπ, τεράστια θέματα έχουν και στις παραγωγές. Ο ίδιος άθλιος κομπρεσαρισμένος και πλαστικός ήχος που δεν αφήνει καμία σύνθεση να αναπνεύσει με αποτέλεσμα να θάβονται πολύ καλές συνθέσεις. Χίλιες φορές να το κυκλοφορήσει μόνος του στόμα με στόμα, ποστ με ποστ ο φίλος σου παρά να χαντακωθεί εκεί.

θα συμφωνησω για τον συμπιεσμενο ηχο της frontiers , εχω την εντυπωση οτι τελευταια εχουν βελτιωθει λιγο στο θεμα αυτο .

καλος ο alexsolo21( αυτος επαιζε στους magenta ? ειχα δει ενα γκρουπ με αυτο το ονομα περυσι αν δεν κανω λαθος και ηταν ενας με μια τετοια κιθαρα ) Γενικα υπαρχει και στην Ελλαδα παραγωγη melodic , μην ξεχναμε οτι υπαρχουν παρα πολλα home studio ,απο τα οποια πλεον μπορει καποιος να βγαλει αξιοπρεπη ηχο . Φανταζομαι κατι τετοιο ειναι και του alexsolo ,μου θυμισε shy ,treat κτλ . Ελπιζω να ανεβασει και κανενα ακομα κομματι .

ναι ο ίδιος είναι


Περιμενα ενα τετοιο δισκο φετος στο μοντερν ροκ (το φουλ αμερικανιαρικο) και ηρθε απο μια συμπεθεστατη σε μενα μπαντα τους Shaman’s Harvest.

Aν το Sons of Anarchy εβαζε μεηνστρημ καταστασεις θα ειχε 3-4 τραγουδια απο εδω μεσα χαλαρα, εχει κατι μπαλαντες φοβερες, σαουθερνιλα πανω σε μεηνστρημ φορμες παρα πολυ καλοπαιγμενη, οταν εχει γρηγορα βγαινει καποια λαιτ Σαινταουν φαση, μεχρι και διασκευαρα Dirty Diana εχει, ακομα και το χαβαλεδιαρικο Country as fuck εχει τη φαση του και στεκεται ως παρτυ τραγουδι, εχει και ακουστικη εκτελεση της παλιας κομματαρας τους το dragonfly, εχει και ενα απο τα αγαπημενα μου τραγουδια φετος με το:

Kαι ενα για να πορωνεστε, επειγοντως χρειαζεται βιντεο με tattoed babe lip synching : http://www.youtube.com/watch?v=qPmiB7zNSWQ

Kατα τα αλλα αγαπημενα των τελευταιων ημερων στον ευρυτερο χωρο της μουσικης μας…

Tramp:
Any woman who will open her legs for anyone, except for me.

Mike Tramp:
Αλανιαρης τσιφτης και καραμπουζουκλης

Bryan Adams:
Καναδος ροκερ

Ryan Adams:
Φοβερο ρετρο 80’ς αλμπουμ Τομ Πετικο και οχι μονο, αγαπες μεγαλες για την 80ιλα του σινγκλ

μια και ειπες για αλμπουμ 'tom pettyκο '
ενας καλλιτεχνης που παλαιοτερα ανελπιστα εβγαλε το απολυτο tom petty-κο αλμπουμ και λιγοι το πηραν πρεφα

απο τα καλυτερα tom pettyκα …

μεσα εχει κομματαρες ,

Γάμησε!!! Πάρτε και διασκευάρα από τον κύριο: https://www.youtube.com/watch?v=qVyEeEelppo&feature=youtu.be

Δισκαρα λεμε για λατρεις του ειδους βαλμενο κιολας στα 80’ς , δωστε Ραιαν σε αυτο και δεν θα χασετε αν θελετε οριτζιναλ καταστασεις, μεχρι και Jackson Browne θυμιζει σε σημεια, πιο αμερικανικη μουσικη πεθαινεις. Στα καλυτερα της χρονιας για μενα γιατι ειναι μια μουσικη που λατρευω.

Τον Τεμπεστ σε τετοιο αλμπουμ δεν τον προσεξα, δεν ειμαι και μεγαλος φαν των Εurope να ειμαι ειλικρινης, αν και μπανταρα βεβαια, το κομματι λιγο πιο αοριζον, ωραιο

γεια σου ρε ερωτικέ με τις αγαπησιάρικες προτάσεις σου

MR. BIG - …The Stories We Could Tell

Τα καταφεραν και παλι μια χαρα…προτιμω βεβαια τις μπαλαντες τους…

Τετοια να ακουω για Μιστερ Μπιγκ, ακομα δεν εχω ακουσει γαμωτο, θα γινει και αυτο τις επομενες μερες.

Εν τω μεταξυ δεν εχω ακουσει γνωμη του αορ για το κομματι shout til you wake up (Work Of Art) ανησυχω :stuck_out_tongue:

Παλιακε μονο ερωτικα και αγαπησιαρηκα, μονο

Εψαχνα αν εχει βγει εκεινο το αλμπουμ που μας επρηξε ο Ντηναντερ οτι γαμαει, παραγωγη του ‘Μutt’ Lange, με Τομυ στις κιθαρες αλλα δεν εχει βγει ακομα, ομως υπαρχουν τα 3 πρωτα δειγματα για να δειτε πως μπορει να χαραμιστει ενα απο τα μεγαλυτερα ονοματα στην παραγωγη:



Ανοιγετε με δικη σας ευθυνη ε, αμα το εβλεπα με Katy Perry που το γουσταρω σαν γκομενακι κατι γινοτανε παντως :lol:

ερωτικε , απο αυτους τους work of art , δεν περιμενα κατι λιγοτερα απο αυτο το high-tech-totoειδες (βλεπε isolation/7nth one ) aor που πρεσβευουν . Μια απο τα ιδια με το προηγουμενο δηλαδη

απο αυτο προτιμω ,το κομματι που ακολουθει την παραδοση των δασκαλων τους με τα γυναικεια ονοματα (pamela , holyanna ,rosanna κτλ κτλ)

για τα αλλα link ,δεν βαριεσαι , μια χαρα φαινονται , στοχευουν μονο στα συγχρονα ακροατηρια της γενικοτερης pop και χρησιμοποιει τα αντιστοιχα οπλα . Ομως το να κανεις ενα πετυχημενο χιτ , εστω και των 2 μηνων δεν ειναι τοσο ευκολο οσο φαινεται ακομα και αν μιλαμε για καποιους που εχουν φαει την μουσικη με το κουταλι .

για να γραφτει κατι σαν το παρακατω δεν ειναι καθολου ευκολο

τα σπαει το Work of Art…

Στοίχημα ότι σε λίγο θα ακούγεται στα μισά εμπορικά κέντρα του πλανήτη την ώρα που δοκιμάζει ο κόσμος τζιν. Ποτέ δε μου έκανε κλικ αυτή η μουσική και ποτέ δε νομίζω να μου κάνει.

Όσο για Work Of Art γαμάνε, προφανώς κάργα επηρεασμένοι από Toto. Δεν ήξερα ότι έβγαλαν και καινούριο δισκίο φέτος, τα λίγα κομμάτια που άκουσα τα σπάνε αγρίως!!! Και πολύ καλύτερες παραγωγές από άλλα AOR ονόματα των ημερών μας ε.

edit: Τι ύμνος γαμώ την πουτάνα τη ζωή!!! Σκανδιναβιάρα goes LA https://www.youtube.com/watch?v=sa5q3jWien8

O aor εκανε τιμια επιλογη βαση και της εποχης που γουσταρει απο Τοτο βεβαιως

Panos στο ιδιο φτιαχνομαστε, μου αρεσε που πανε να κανουνε το βημα παραπερα προς τους Τοτο, δηλαδη να κανουν λιγο fusion στα ειδη, κατι που ηταν αυτο που εφτιαξε τους Τοτο. Oi WOA ειναι κατα 95% η καθαρη αορ πλευρα των Τοτο το κανουν αψογα αλλα καποιες φορες ειναι και προβλεψιμο απο την αλλη, το αντιθετο δηλαδη απο αυτο που πρεσβευανε οι δασκαλοι.

Εμενα μου αρεσει η ποπ, παιδι των 80’ς ειμαι αλλωστε, αλλα να βαζεις Κεσα (φωνητικα/αισθητικη στιχων) πανω σε Λεπαρντ ηχο μου ακουστηκε ως καποιος που κανει το συνταξιοδοτικο του χομπυ με καποια νεαρα και μονο, θα τον ακουσω ολο παντως οταν βγει, μια φορα σιγουρα

Σε σημεία πάντως, κυρίως στις πιο ήρεμες στιγμές λοξοκοιτάνε και προς Journey μεριά κυρίως λόγω φωνητικών πχ εδώ https://www.youtube.com/watch?v=H5XPX7OIbtM. Όχι ότι ο τραγουδιστής μπορεί να συγκριθεί έστω και στο μικρό δαχτυλάκι του με τον Perry αλλά οι επιρροές υπάρχουν όπως υπάρχει και η παρόμοια προσέγγιση. Σε ένα σημείο κοπιάρει την “love don’t leave me lonely” γραμμή απ’ το “I’ll be alright without you” :p. Συμφωνώ και στο προβλέψιμο που λες αλλά αυτό είναι αναμενόμενο στο σύγχρονο AOR. Ποτέ δε διεκδικούσε άλλωστε δάφνες πρωτοτυπίας ως είδος και οι fusion-ισμοί των Toto ήταν απ’ τις ελάχιστες εξαιρέσεις.

Οι Vega σε πρωτη ακροαση φαινεται να εβγαλαν παλι πολυ δυνατο αλμπουμ, μονο το κομματι με Ελλιοτ δεν μου αρεσε, ευγε νεοι μου

Παμε Καναδιλα τωρα, σε πολυ καλης εννοουμενης ποζεριας (χωρις τη λακ), μετα το αλμπουμ περυσι που ειχε επιτυχια και τους εκανε γνωστους οι One Bad Son επιστρεφουν:

Για οσους γουσταρουν ποιοτικο χαρντ ροκ χωρις φανφαρες, με μοντερνα αποψη, αν και παντα η βαση τους ειναι εκει στα τελη 80 και αρχες 90.