Hardcore/Deathcore/-core κυκλοφορίες

Mεγάλη δισκάρα. Όπως επίσης και το πρώτο τους.

Είναι αρκετά experimental αλλά θα τους αναφέρω εδώ, χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Τους παρακολουθώ καιρό τώρα, έχουν ένα δίσκο τον οποίον δεν έχω ακούσει ολόκληρο γιατί δε βρίσκεται καν στο νετ περά από τα 5-6 τραγούδια που είχαν στο myspace και γούσταρα πάρα πολύ.

Προχθες παρατήρησα ότι υπέγραψαν σε δισκογραφική, έβγαλαν τα παλιά τραγούδια απ’ το myspace και έβαλαν καινούρια από το νέο demo τους.

Επιρροές αναφέρουν τους Faith No More
Skinny Puppy
JESU
Mastodon
Crisis
Fantomas
Isis
Slayer
Meshuggah
Neurosis
The Cure
Godflesh
Opeth
Dead Can Dance
Morbid Angel
Behemoth
(old)Helmet
Melvins
Confessor
Rush
(old)Sepultura
Jane’s Addiction
Poison
TomWaits
Snoop
NWA

Meet Gollum

edit: Ο πραγματικός λόγος αυτού του ποστ είναι να δω αν κανένα τσακάλι μπορέσει να βρει το δίσκο τους. Ξέρετε πιεμ κι ετς

#-o Θεουλης!

Για παμε για αλλη μια μπαντα απο τον Βορρα.Οι Σουηδοι Nominon παιζουν αγνο και καθαριο
death metal.Οι στιχοι τους πραγματευονται με τα ρομαντικα θεματα που πρεπει να ασχολουνται
οι μπαντες του ειδους.Δεν ειναι στα χναρια του παλιου σουηδικου ηχου,αν και ολο και καποια στοιχεια
ειναι διασπαρτα,και βασικα μονο οτι ειναι DM μπορω να πω.Δυσκολευομαι να βρω τι μου θυμιζουν ας πουμε.
Οι φιλοι του αγνου death metal να τους ριξουν μια αυτια.Εχουν βγαλει και κατι 7ιντσα στην “δικια μας”
Nuclear Winter Records,η οποια εχει και μια εξαιρετικη προσφορα παρεπιπτοντως.
Check : http://nuclearwinter.cjb.net/
Προτεινομενο αλμπουμ το Recremation το οποιο υπαρχει και σε εξευτελιστικη τιμη στο Egay.
Το εχω και εγω και εχει και λαθος στο βιβλιαρακι.Cult-ιλα! :stuck_out_tongue:
[CENTER][/CENTER]

‘‘Ν.Υ.Η.C. documentary soundtrack’’.

Δίσκος- ντοκουμέντο μιας ολόκληρης σκηνής. Η ταινία γυρίστικε το '95 και δυστυχώς δεν την έχω βρει, πέρα από κάποια διάσπαρτα video στο youtube, που πορώνουν απίστευτα πάντως. Το C.D. είναι το soundtrack της ταινίας, και περιέχει live ηχογραφήσεις από το καλοκαίρι του '95. Έχουμε και λέμε:

25 ta Life
Madball
108
District 9
Crown of Thornz
Vision of Disorder
No Redeeming Social Value

Τα κομμάτια είναι γαμηστερά, η ατμόσφαιρα φοβερή, και γενικώς νιώθεις το peak της σκηνής μέσα από τα κομμάτια. Ωραίες και οι συνεντεύξεις που ακούγονται. Όλα τα λεφτά είναι φυσικά τα κομμάτια των 25 ta Life, το ΚΟΡΥΦΑΙΟ beatdown πέρασμα στο τέλος του ‘‘Victim’’ από District 9 (από τα καλύτερα beatdown περάσματα που έχω ακούσει- ίσως και το καλύτερο) καθώς και οι υποτιμημένοι ΘΕΟΙ 108, που λογικά θα post- άρω στο μέλλον ξεχωριστά για αυτούς.

τσεκαρετε κυκλοφορια απο τους πολωνους old school death metal TEHACE, zipped noise from hell(2006) ,
πολυ καλη morbidangelia…

Μετα απο αυτο παμε και στο δευτερο αλμπουμ της μπαντας.To Osculum Obscenum ειναι ακομα πιο
βαρυ απο το ντεμπουτο.Οι τυποι δεν ειχαν καμια σχεση με τις αλλες μπαντες τις χωρας τους.
Βαρυς ηχος,ενα μπασο να κανει τα τζαμια να τριζουν,τελευταιο αλμπουμ για τον Masse Bromberg
στα φωνητικα.Οποιος θελει να ακουσει καλοπαιγμενο,πορωτικο death metal του προτεινω να
τσακιστει να παει στα Μαντροπολις και να το αγορασει μιας και το εχει σε εξευτελιστικη τιμη.
Εχει ως μπονους και 2 ep της μπαντας απο εκεινη την εποχη.

Α!Αν παρατηρησετε λειπουν πολλα εξωφυλλα απο τα posts σας.O λογος ? Αναφερεται στο
metal-archives

Hurricane rampaging on MA (posted at 15:24)

Our image server is in Houston, which is currently out of power due to hurricane Ike, so no images or uploads until they can fix this.

Sorry, blame Nature. :slight_smile:

Οριστε κι ενας δισκος που μονοπωλει το ενδιαφερον μου τελευταια.Οι Death before dishonor απο τη βοστωνη αφου ελιωσαν στις περιοδειες για 2 χρονια(με ονοματα οπως terror,full blown chaos,agnostic front κλπ)ηχογραφησαν τη παραπανω δισκαρα περσι.Τσαμπουκαλεμενο,βιαιο brutal hardcore απο τη μεγαλη της bridge 9 σχολη(που τους ξετρυπωνει ολους αυτους αραγε?).

δεν ξερω αν το ξερεις

αλλα στο πρωτο τους αλμπουμ συμμετεχει ο ραντυ απο lamb of god!!!

τον πουστη παντου χωμενος ειναι!!!

Nαι το είχα βάλει μια φορά πριν καιρό στο θρεντ που βαζαμε κουιζ από συγκροτήματα :smiley:

Α…τι ωραίο τόπικ, εδώ είμαστε, δένω κάβους και ξεκινάω.

Tragedy - “s/t”, “Vengeance”, “Nerve Damage”

'Ο,τι καλύτερο μπορείτε να ακούσετε στο hardcore σήμερα, ίσως και πάντα. Καταιγιστικό d-beat hardcore με πρώην μέλη από His Hero Is Gone, Death Threat και From Ashes Rise, μελωδίες να σκάνε από το πουθενά και να σου κάνουν το μυαλό μακελειό, θεϊκοί κοινωνικοπολιτικοί στίχοι. Τη σήμερον ημέρα, η εξίσωση είναι απλή: Tragedy=Hardcore.

Catharsis - “Passion”, split w/ Newborn

Μπάντα-φαινόμενο που δυστυχώς έχει χρόνια να ακουστεί. Πιο πολύ σε κολλεκτίβα φέρνουν, ζουν σε κοινόβια κλπ κλπ. Ο ένας και μοναδικός δίσκος τους είναι από τους πιο έντονους hardcore δίσκους ever. Τίγκα από πειραματισμό, μελωδία, αλλά και ταχύτητα, όγκο και δύναμη, το “Passion” σου γαμάει τη σκέψη ασταμάτητα όσο διαρκεί, κι άλλο τόσο μετά όσο προσπαθείς να συνέλθεις. Σύγχρονο brutal hardcore, μαγειρεμένο πολύ καλά με metal ήχο και riffs χωρίς να χάνει την ουσία του και να γίνεται metalcore. Μια από τα ίδια και στο -συλλεκτικό νομίζω πλέον- split με Newborn.

Requiem - “Storm Heaven”

Το συγκρότημα-μετάλλαξη των Catharsis, στον έναν μέχρι στιγμής δίσκο του, συνεχίζει την παράδοση ακάθεκτο. Οι στίχοι του, σαν μολώτοφ στην πλάτη σου, τα ουρλιαχτά του, σαν σειρήνες στα αυτιά σου. Ξύπνα ρε καραγκιόζη, έχουμε πόλεμο. Πόλεμο μυαλού. Και οι Requiem είναι σήμερα το καλύτερο σου όπλο. Οι τύποι είναι τελείως αλλού και από νοοτροπία και από μουσική, τίποτα στο hardcore ή/και στο metal δε μοιάζει με αυτούς. Πρέπει να το ζήσετε για να το καταλάβετε.

Kickback - εεεμ…όλα, "The Meaning Of Pain"demo, “Cornered”, “Forever War”, “Les 150 Passions Meurtieres”

Το απόλυτο deathcore συγκρότημα. Η επιτομή της ακρότητας στη μουσική, τόσο σε ήχο όσο και σε νοοτροπία και attitude. Magnum opus τους το θεϊκό “Forever War”, με τα υπόλοιπα να ακολουθούν κατά πόδας. Τα φωνητικά του Stephen θέλουν συνήθεια, ειδικά από το metal κοινό, αλλά η εκφραστικότητα τους δεν παίζεται, όπως και οι στίχοι του. Για τα σίδερα λέμε.

Και τέλος,

Bulldoze - “The Final Beatdown”/“Remember Who’s Strong” EP
Judge - “What It Meant” compilation
Madball όλα όμως
Shockwave - “Autohate”/“Omega Supreme”
xDisciplex AD - “Heaven & Hell”

Κλασσικό και brutal hardcore στις καλύτερες στιγμές του. Με τις ευχές μου όλα.

Kickback,Madball και Catharsis εχουν εκθειαστει οπως τους αρμοζει!Τα αλλα που εβαλες τα αγνοω σαν
ακουσμα μιας και τα ονοματα κατι μου λενε.xDisciplex AD γνωστοι straightedge-αδες αν δεν κανω λαθος.

:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

Μ’αλλα λογια εισαι δικος μου.Hardcore still lives.

ακουω το νεο misery index απο το λινκ στα νεα του ροκιν

ποσο γαμαει αυτη η μπαντα!!!?!??!

Christcorαδες ειναι τωρα straightedge δε νομιζω.

Επ, φίλος, έχουν βγάλει άλλους δύο δίσκους (’‘Catharsis’’, ‘‘Samsara’’), οπότε τρέξε ΤΩΡΑ να τους ακούσεις.

Κατά τα άλλα respect για όλα όσα γράφεις. 8)

Βλέπω ιδιαίτερη hardcore κίνηση και γουστάρω τρελά…

Deathster αν γούσταρες Catharsis είσαι καταδικασμένος να γουστάρεις Requiem, και κατά πάσα πιθανότητα και Tragedy. Οπότε χώσου άφοβα:wink:

Leper Jesus, για τα άλλα δύο Catharsis που αναφέρεις, δεν έχω γνώση. Και δεν τα βρίσκω και πουθενά, any hints?

outlawtorn86, hardcore still lives for sure…ναι, μάλλον δικός σου είμαι.:lol: Στην Ελλάδα σε λίγο καιρό οι hardcor-άδες θα γνωριζόμαστε με τα μικρά μας ονόματα, όλοι μαζί.

Φιλε namelessdead ακου το reinaisance απο E-town concrete και count me in απο death before dishonor(αν δεν τα εχεις ακουσει)μεγαλες δισκαρες.

Δεν τα έχω ακούσει, όχι, οι Death Before Dishonor κάτι μου λένε σαν όνομα αλλά δεν τους έχω τσεκάρει.
Ανταποδίδω προτάσεις με From Ashes Rise - “Nightmares” και Death Threat - “Peace & Security” :wink:

To ειδα στο ρωσικο σαιτ.Ειναι 128 kbps :? Ε τωρα brutal death σε τετοια ποιοτητα
δεν παλευεται.

Οκ!Καλοι δεν ειναι ?

Εχεις pm 8)

Απο Death Before Dishonor εχω ακουσει το True Till Death το οποιο ειναι πολυ καλο!

Soulseek. :wink: