Τhe Avant-Garde/Εxperimental Thread

Aποψη σου, αν δε μπορεις να καταλαβεις την λεπτοτητα της σχιζοφρενειας της μουσικης και της φωνης των Atrox τοτε ναι σου φαινονται μαπα. Εκτος βεβαια, αν τους εμαθες με το τελευταιο album που δεν εχουν πια την Monika

Μπα όχι, τελευταία φορά τους άκουσα προ διετίας και ήταν χάλια. Δηλαδή χάλια ρε παιδί μου, και πολύ βαρετοί και δήθεν. Ξύλο. Πάντα άποψη μου. :slight_smile:

Το δισκακι των Manes ειναι εκπληκτικο!Ευγε Μανο!

Eιδικά το δεύτερο τραγούδι με το γαλλικό ραπάρισμα τα σπάει ε? Όλος ο δίσκος βασικά, τι να λέμε τώρα!

Ετσι!Το αγαπημενο μου τραγουδι του δισκου!Δισκαρα απεριγραπτη οπως και το προηγουμενο αλλωστε.

I Would Set Myself On Fire For You-Believes in patterns (2006)

O δεύτερος και τελευταίος τους δίσκος καθότι διαλύθηκαν πέρυσι. Δεν ξέρω πόσους θα ενδιαφέρει μια πειραματική screamo μπάντα. Ο δίσκος είναι εξαιρετικός πάντως.

http://www.myspace.com/iwouldetc (ρησπεκτ στο όνομα του myspace τους!)

ασε τα σκριμο και ακου αυτο εδω.

Thee Maldoror Kollective - Pilot (Man with the Meat Machine)

οτι λεει ο τιτλος του θρεντ.

Tους έχω τσεκάρει μαησπεσικώς (το ομολογώ το έκανα λόγω ονόματος :p) αλλά δεν έχω αξιωθεί ακόμα να ακούσω το δίσκο παρόλο που το έχω στα υπόψην. Θα γίνει αργά ή γρήγορα όμως, ίσως το ποστ σου είναι η κατάλληλη αφορμή.

Α και άλλη μια πρόταση: What’s he building in there?! Πολύ πιο κάφρικο από τα ακούσματά μου, αλλά οπωσδήποτε πολύ καλό. Κάποιος άλλος εδώ μέσα το είχε σχολιάσει όταν το άκουγα πριν κάμποσο καιρό, νομίζω ο Dyingfreedom :-k

Γιεπ. δες και το βιντεακι!

http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=6672&page=4

Peccatum - Lost In Reverie

Τα λογια ειναι περιττα Αμα αναμιξεις την black metal με το avantgarde το αποτελεσμα θα ειναι οι Peccatum!
αν και το τελευταιο τους ΕP κυμαίνεται σε ποιο light φωνητικα
οι Οπαδοι της black θα το λατρεψουν 100%

Ενα ακομα συγκροτημα που θυμιζει πολυ Ατροξ ειναι το βρετανικο συγκροτητα Ewigkeit συνδιαζοντας την Avantgarde με πινελιες ηλεκτρονικης μουσικης [One man band - James Fogarty] με καλυτερο δισκο το Conspiritus. Εαν μπορειτε να το βρειτε καντε τον κοπο να το ακουσεται…BTW ο Jameς Fogarty aka Mr Fog δεν εμεινε ευχαριστιμενος απο την δουλεια του και δημιουργησε ενα αλλο Project “The Bombs of Enduring Freedom” το οποιο κυμαίνεται περιπου στο ιδιο στυλ…αλλα δεν λεει και πολλα…μια φθηνη αντιγραφη ειναι…
το Conpiratus το συστηνω ανεπιφυλακτα στους οπαδους των PAIN (Peter Togtgren aka Hypocrisy)

Ewigkeit - Conspiritus

αυτο ειν’ωραιο

Πολύ καλό το Lost in Reverie… Εύγε!!
Επίσης, τσεκάρετε κ τους Αυστριακούς Mondstille με το ολοκαίνουριο “Am Ende” (όποιος ξέρει γερμανικά, ας βοηθήσει). Black metal με avant- garde, βιολιά, φλάουτα κ ατμόσφαιρα μοναδική. Ειδικά τα instrumental μέρη είναι απολαυστικότατα.

Ένα μεγάλο μπράβο για τούτο το thread.

Avant-garde χωρίς τζαζεμένους Νορβηγούς δεν γίνεται…

The Soundbyte - City of glass

Κλέβω απ’ το myspace τους

The Soundbyte is a solo project evolved through several years of composing and playing as a part of The 3rd and The Mortal. Starting in Trondheim, Norway 1998, The Soundbyte has gradually developed its musicianship always searching for new approaches. The work has resultet in two full - lenght releases so far: “Rivers of broken glass” (2004) “City of Glass” (2008 ). The Soundbyte represents music that is not easily labelled or categorized. The music is innovative and refreshingly non-predictable.

Γενικότερα χωρίς “τζαζιά” θα έλεγα δεν γίνεται…

Yeti rain - Nest of storms

Δεν ηξερα που να τους βαλω. Παρτε εδω:

  1. Η ψυχη της μπαντας ειναι ο Jeff Hayward (Grief, Disrupt)
  2. Δικος τους ηχος. Εξ ου και το experimental. Η βαση των συνθεσεων ειναι επηρεασμενη απο τους Amebix και Neurosis, με πολλα ομως ατμοσφαιρικα στοιχεια που παρεμβαλλονται και προσδιδουν εναν -αν μη τι αλλο- ξεχωριστο χαρακτηρα.
  3. Μονη επισημη κυκλοφορια εως τωρα ειναι ενα demo. Φετινο.
  4. Εαν δε σας αρεσει το “Force”, τραβατε να αυτοπυρποληθειτε. :stuck_out_tongue:

κι εγω επιμενω πως οχι.

Aουα!

δεν ειχα ιδεα πως κυκλοφορησαν νεα δουλεια οι Soundbyte 8O
(το πρωτο τους ηταν συμπαθητικοτατο παντως-οχι σαν 3rd and the Mortal βεβαια αλλα…)

σε ευχαριστω, ροκιν.τζιαρ…:!:

Υ.Γ.: φυσικα και δεν γινεται αβαντ γκαρντ χωρις ψηλους ξανθους βλαμμενους σκανδιναυους. Προσοχη στις απομιμησεις!

@sepultribe: Peccatum γαμουν και δερνουν!!

Δεν ξερω αν εχει ακουσει κανεις Korovakill (ή Korova)?

Ειναι λιγο ολντ…

Ειναι γουαου!

Μούφες.

Ειναι περιεργοι αλλα δεν τους λες και μουφες! Ειναι απο τα τοπ του avant-garde ειδους.