Τhe Avant-Garde/Εxperimental Thread

αυτο ειν’ωραιο

Πολύ καλό το Lost in Reverie… Εύγε!!
Επίσης, τσεκάρετε κ τους Αυστριακούς Mondstille με το ολοκαίνουριο “Am Ende” (όποιος ξέρει γερμανικά, ας βοηθήσει). Black metal με avant- garde, βιολιά, φλάουτα κ ατμόσφαιρα μοναδική. Ειδικά τα instrumental μέρη είναι απολαυστικότατα.

Ένα μεγάλο μπράβο για τούτο το thread.

Avant-garde χωρίς τζαζεμένους Νορβηγούς δεν γίνεται…

The Soundbyte - City of glass

Κλέβω απ’ το myspace τους

The Soundbyte is a solo project evolved through several years of composing and playing as a part of The 3rd and The Mortal. Starting in Trondheim, Norway 1998, The Soundbyte has gradually developed its musicianship always searching for new approaches. The work has resultet in two full - lenght releases so far: “Rivers of broken glass” (2004) “City of Glass” (2008 ). The Soundbyte represents music that is not easily labelled or categorized. The music is innovative and refreshingly non-predictable.

Γενικότερα χωρίς “τζαζιά” θα έλεγα δεν γίνεται…

Yeti rain - Nest of storms

Δεν ηξερα που να τους βαλω. Παρτε εδω:

  1. Η ψυχη της μπαντας ειναι ο Jeff Hayward (Grief, Disrupt)
  2. Δικος τους ηχος. Εξ ου και το experimental. Η βαση των συνθεσεων ειναι επηρεασμενη απο τους Amebix και Neurosis, με πολλα ομως ατμοσφαιρικα στοιχεια που παρεμβαλλονται και προσδιδουν εναν -αν μη τι αλλο- ξεχωριστο χαρακτηρα.
  3. Μονη επισημη κυκλοφορια εως τωρα ειναι ενα demo. Φετινο.
  4. Εαν δε σας αρεσει το “Force”, τραβατε να αυτοπυρποληθειτε. :stuck_out_tongue:

κι εγω επιμενω πως οχι.

Aουα!

δεν ειχα ιδεα πως κυκλοφορησαν νεα δουλεια οι Soundbyte 8O
(το πρωτο τους ηταν συμπαθητικοτατο παντως-οχι σαν 3rd and the Mortal βεβαια αλλα…)

σε ευχαριστω, ροκιν.τζιαρ…:!:

Υ.Γ.: φυσικα και δεν γινεται αβαντ γκαρντ χωρις ψηλους ξανθους βλαμμενους σκανδιναυους. Προσοχη στις απομιμησεις!

@sepultribe: Peccatum γαμουν και δερνουν!!

Δεν ξερω αν εχει ακουσει κανεις Korovakill (ή Korova)?

Ειναι λιγο ολντ…

Ειναι γουαου!

Μούφες.

Ειναι περιεργοι αλλα δεν τους λες και μουφες! Ειναι απο τα τοπ του avant-garde ειδους.

Κοίταξε αυτές οι δηλώσεις δεν έχουν και μεγάλη βαρύτητα, πρώτα απ’ όλα γιατί avantgarde είναι απροσδιόριστη έννοια γενικότερα, εγώ τοπ avantgarde μπάντες θεωρώ τους Residents, τον Frank Zappa και τον Captain Beefheart, τους Nurse with Wound και τους Ulver ακόμα κι από μέταλς ή πιο ακραίο ήχο βλέπε Arcturus, Ved Buens Ende, Virus, Urfaust, Devil Doll και Sigh. Τσέκαρε διαφορές στον ήχο, όλα όμως avantgarde. Δεν έχει νόημα να κάνω άσκοπο namedropping, σου λέω μόνο πως είναι άτοπο να λες πως “σκουπίδια” σαν τους Korova είναι κορυφαίοι avantgardiles. :slight_smile:

και ανεξπεκτ! και ανεξπεκτ!

In a flesh aquarium λέμε!

χαχα, τι ζουζουνι.

Ξερεις απο μπαλα…

Το φετινο EP πως σου φανηκε;

περαν απ’το εξωφυλλο, μια παπαρια. συνεχιστε.

Πάνω κάτω όπως τα είπε ο πάνω, λολ.
Δεν το 'χω ακούσει και πολλές φορές καθότι με απογοητευσε απο τις λίγες και δεν ξέρω αν θέλω να το ξανακούσω η αλήθεια είναι.

Χμ, καταλαβα. :confused: Δεν εχω προλαβει ακομα, αλλα θα γινει η καλη, κυριως λογω περιεργειας.

Kαλα που τους ανακαλυψες αυτους??? Μιλαμε για την ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ της χρονιας που εφυγε. ΓΑΜΑΝΕ!!!
εχω παθει πλακα οσο λιγες φορες. :bow2::bow2:

Μου έχει κάνει εντύπωση αυτό.

Το άκουσα μόνο και μόνο επειδή ήταν ο Tankian μέσα.
Μου αρέσει πολύ.
Ο Tankian μαζί με έναν άλλον Αρμένιο είναι.
Μοιράζονται από κοινού τις συνθέσεις.
Oriental, folk, rock, traditional , τέρμα πειραματικό.

Τωρα αυτους δεν ξερω αμα τους εχει αναφερει κανενας η αν ταιριαζουν σ?αυτό το θρεντ αλλα κατεβαστε και ακουστε το every night dreams μουσικη που εγραψαν για την ομωνυμη ταινια του Mikio Naruse