Τhe Avant-Garde/Εxperimental Thread

Ένα εξαιρετικό cover από ulver:

θα υπάρχει στον επόμενο δίσκο τους…

Τα λέει ωραία ο cirkus για τους Maudlin of The Well πιο πάνω.

Αυτό το Bath δεν μπορεί να είναι τόσο τέλειο, άνετα μπαίνει σε κάποια λίστα με τα καλύτερα της δεκαετίας.

Με το είδος δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα ως τώρα (μην πω καθόλου), αλλά στο παρακάτω συνάντησα αυτές τις επαναλαμβανόμενες μελωδίες που μπορούν να ακούγονται ως backround χωρίς να ενοχλούν, συνάντησα φωνητικά που στηρίζουν αλλά και σπάνε αυτή την ευχάριστη μονοτονία, συνάντησα πιο avant garde στοιχεία, παίζουν και οι πειραματικοι συνδυασμοί συν τοις άλλοις, σκέφτηκα ότι εδώ κολλάει περισσότερο. (Αν κάνω λάθος, διορθώστε)

J2 ( 2008 ) EP,

Συνεργασία Jarboe με Broadrick σε έξι κομμάτια. Το 'χα ακούσει παλαιότερα χωρίς να δώσω την απαραίτητη σημασία. Bad timing? Προφανώς! 2 χρόνια μετά, φτάνουμε στο σήμερα που έτυχε να του δώσω δεύτερη ευκαιρία με αποτέλεσμα αυτά που γράφω τωρα.

Εισαγωγή με Decay σε πιο ψυχρό ύφος και για σχεδόν ενάμιση λεπτό (από τα 7:30 που διαρκεί) ακούγονται ως επί το πλείστον τα αιθέρια φωνητικά της Jarboe. (Κάπου εδώ μου 'ρθε στο μυαλό το όνομα Diamanda Galas.)
Η μουσική ‘παραφωνία’ γύρω στο 1:40 έρχεται για να ολοκληρώσει το αποτέλεσμα και ταιριάξει το φαινομενικά αταίριαστο.
Γενικά είναι δύσκολο να βρεθεί συνοχή.
Έχουμε λίγο από κιθάρες, κάποια πιο ηλεκτρονικά στοιχεία, κάποια άλλα πιο μελωδικά, λίγο πιάνο, ατμόσφαιρα, μια μίξη από πολλά τέλος πάντων.
(ίσως σε σημεία και μια μικρή ομοιότητα με Lifeline-Jesu )

Τίποτα το ψαγμένο βέβαια, εμένα μια φορά μου κάνει.
credits στο 8mmsweetbitter, το τελευταίο κομμάτι του J2.
Credits και για το Thee Maldoror Kollective - Pilot (Man with the Meat Machine) πιο πάνω.

ωραίος δίσκος αν και πέρασε λίγο στο ντούκου νομίζω. πειραματικό είναι βέβαια, οπότε λογικό. όχι ότι το έχω λιώσει, ε. είχα σκαλώσει λόγω ονομάτων.

Εγώ πάλι περίμενα κάτι παραπάνω από τους 2 αυτούς τεράστιους καλλιτέχνες.

Όχι μόνο εσύ!
Έχουν θέσει πολύ ψηλά τον πήχη και η αλήθεια είναι ότι λείπουν πολλά στοιχεία που θα έκαναν αυτή την κυκλοφορία να φύγει από το “εμένα απλά μου κάνει” και να πάει στο “αποθεώνω”.

Ακόμα και έτσι, δεν παύει να 'χει ενδιαφέρον. Δεν είναι κακό άλμπουμ, οι απαιτήσεις μας αυξάνονται στο άκουσμα τέτοιων ονομάτων.(δικαιολογημένα φυσικά).

[FONT=“Verdana”]Pyramids - Pyramids (2008, Hydra Head Records)[/FONT]


[FONT=“Verdana”]
Έκανα search σε αρκετά threads και δεν βρήκα αναφορά στο συγκεκριμένο album.
Αν και θα μπορούσε να ποσταριστεί και σε άλλα, νομίζω το Avant-Garde/Experimental thread είναι αυτό που του ταιριάζει καλύτερα.
Ομολογώ πως δεν το κατέχω και πολύ το συγκεκριμένο είδος, αλλά πιστέψτε με πρόκειται για έναν εξαιρετικό δίσκο! Εξάλλου δεν χρειάζεται και πολύ εκπαιδευμένα αυτιά για να το καταλάβεις.
Η ποιότητα και η σοβαρή δουλειά ακούγεται από μακριά…

Οι Pyramids λοιπόν κατάγονται από το Texas. Είναι φρέσκια μπάντα και έχει κυκλοφορήσει μόλις δύο δίσκους. Το παραπάνω και το “Pyramids with Nadja” του 2009 όπου πρόκειται για ένα album συνεργασίας των Pyramids με τους Nadja προφανώς (το συγκεκριμένο το είχε προτείνει ο rip_noob παλιότερα).
Ο ήχος τους είναι αρκετά πολύπλοκος και πολυεπίπεδος. Πατάνε σε πολλά διαφορετικά μουσικά genres. Από noise/industrial και post/ambient μέχρι black metal.
Βασικά στα παπάρια μου για τα labels. Αυτή η μουσική είναι πειραματική και δεν πρέπει να κατηγοριοποιείται.
Από το opening track θα καταλάβετε πως κάτι καλό “παίζει” εδώ.
Αιθέρια φωνητικά με post background. Ταξιδιάρικο. Ό,τι πρέπει για ξεκίνημα.
Αλλά και παραπλανητικό, αφού στο δεύτερο κομμάτι, μετά από μια μικρή space εισαγωγή σκάνε τα blastbeats! Αρρυθμίες, τρέλα και πανικός!
Άσε δεν το πάω track-by-track, ας το ακούσετε και βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα.
Γενικά, είναι πολύ ποικιλόχρωμο album που σε ξαφνιάζει με τις εναλλαγές του.

Επίσης, έχει και ένα δεύτερο συνοδευτικό δίσκο με remixes τραγουδιών του album που επιμελήθηκαν οι Jesu, James Plotkin (ναι, αυτός των Khanate!) και Blut Aus Nord μεταξύ άλλων! Και πρέπει να πω πως αυτές οι εκδοχές είναι πολύ διαφορετικές. Σα να ακούς ένα δεύτερο album!
Πιστεύω πως εσείς που κατέχετε το “άθλημα” ίσως το βρείτε και αριστούργημα…
Τσεκάρετέ το οπωσδήποτε! (Και τί γαμάτο εξώφυλλο ε?)

Πάρτε μερικά δείγματα:
[/FONT]
[ul]
[li]“Igloo”
[/li]
[li]“This House Is Like Any Other World”
[/li][/ul]

Ωραία τα λες.

περιμένουμε και καινούριο υλικό από τον τύπο πίσω από τους Pyramids (R. Loren). Το project λέγεται Sailors With Wax Wings

και θα έχει τις παρακάτω συμμετοχές:

J. Leah - vocals, Ted Parsons (Swans, Jesu, Godflesh) - drums, Simon Scott (Slowdive) - electronics, Aidan Baker (Nadja) - guitar, Colin Marston (Krallice) - guitar, Vern Rumsey (Unwound) - bass, Prurient (Dominick Fernow of Hospital Productions, Cold Cave, etc) - noise / electronics, James Blackshaw (Young God Records solo artist, Current 93) - piano, Hildur Gudnadottir (Touch Records) - cello, Aaron Stainthorpe (My Dying Bride) - vocals, Jonas Renkse (Katatonia) - vocals, Marissa Nadler (Kemado Records solo artist, appears on Xasthur?s latest record) - vocals
David Tibet (Current 93) - cover art, Faith Coloccia-Turner (Mamiffer) - design, layout, painting, collage.

  1. Soft gardens near the sun, Keep your distant beauty
  2. There came a drooping maid with violets
  3. If I should cast off this tattered coat
  4. And clash and clash of hoof and heel
  5. Yes, I have a thousand tongues, and nine and ninety-nine lie
  6. God fashioned the ship of the world carefully
  7. There was one who sought a new road
  8. Strange that I should have grown so suddenly blind

Επίσης κυκλοφορεί και αυτό (info)


Ουάου, τι τρελό πακέτο είναι το παραπάνω!

Πάνω από 6 ώρες μουσικής σε 5 κασσέτες :!:
Κασσέτες ρε εν έτει 2010 ! Φουλ καμμενιά! :lol:
Μουσική γραμμένη λέει αρχικά από τους Pyramids και δοσμένη σε 50+ καλλιτέχνες/συγκροτήματα για remixes/re-interpretations μέσα από το δικό τους πρίσμα.
Καλή φάση!

Thanx για το σχόλιο rip_noob !

Μπορεί κάποιος να μου προτείνει δυο δίσκους αντιπροσοπευτικούς του είδους για να '‘χωθώ’'στο είδος?

Δεν υπάρχει κάτι στανταρ στο είδος, ουσιαστικά πρόκειται περι πειραματικής μουσικής (έτσι όπως το βλέπω και εγώ).

Να σου πω να ακούσεις Sleepytime Gorilla Museum (μια γνωστή μπάντα) πιστεύω οτι δεν έχει κάποιο νόημα. Μπορείς να πάρεις το topic από την αρχή και να διαλέξεις 2-3 συγκροτήματα στην τύχη.

Όντως το είδος δεν ορίζεται εύκολα και είναι λίγο άσκοπο να προτείνεις. Παρόλαυτά, αφού σε ενδιαφέρει το είδος και είναι αμαρτία να μην προχωρήσεις θα πρότεινα αβίαστο λιώσιμο στο

Ulver - Themes from William Blake’s The Marriage of heaven and hell

και τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους.

Δύο όχι, αλλά πάρε μερικούς έτσι για αρχή…

  • Pharaoh Sanders - Karma.

  • The Residents - God in three persons.

  • Can - Ege Bamayashi.

  • Ornette Coleman - Dancing In Your Head.

  • Soft Machine - Third.

  • Swans - White light from the mouth of infinity.

  • Various Artists - Tropicalia.

  • The Ex & Tom Cora - Scrabbling at the lock.

  • Fela Kuti - Expensive shit.

  • Brian Eno - Another Green World.

  • Sun Ra - Space is the place.

  • Captain Beefheart - Trout mask replica.

  • Art Ensemble Of Chicago - Les Stances a Sophie.

Διαθέσιμο για αγορά και stream εδώ

Εφτιαξα το δαχτυλακι στον redrum
τοχω και σε καλυτερη ποιοτητα και wallpaperοειδη.
ακουω γκνωμες

Ακουσα τα δειγματα. Τρίππι! Μ’αρέσει, μ’αρεσει.
Το εξωφυλλο ειναι πανεμορφο, απο τα καλυτερα.

Το εξώφυλλο είναι μια μπουρδάρα, ο δίσκος επίσης.

Το οπισθόφυλλο και το δεύτερο cd με τα ρεμυξες είναι σαφώς καλύτερα.

Σε λιγες μερες ερχεται το καινουριο cd των Dakrya με τιτλο “crime scene”

__Μιά πρόγευση από το myspace τους ήταν γευστικότατη. Νομίζω θα περάσουμε και στο κυρίως. :stuck_out_tongue: :smiley:

Brian Eno - Small Craft On A Milk Sea

Σπεύσατε…