Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

ενδιαφερον περιπτωση οι steel attack

εχω τα 3 τελευταια αλμπουμ τους
οπου εχουν αλλαξει κατευθυνση (και τραγουδιστη)

πιο σκοτεινο power οπου doom-ιζει αρκετα (θα μου πεις σουηδοι δεν ειναι??)

ιδιαιτερα στο τελευταιο τους Carpe DiEnd

την μια κιθαρα εχει αναλαβει ο αγαπητος simon johansson (abstract algebra,memory garden,fifth reason)

Το συγκεκριμενο ειναι πιο τυπικο. Εκ τοτε τους εχασα, μου κινεις παντως την περιεργεια με τις Γιοχανσον αναφορες.

Btw εκανα edit στο postμ. Το αποπανω το χεις ακουσει;

οχι!

εχει ωραιο εξωφυλλακι ομως!!

μου θυμιζει d n d καταστασεις!!! :slight_smile:

Jacob’s Dream ειχα ακουσει το ντεμπουτο τους αν θυμαμαι καλα.
Πολυ καλο ητανε!

Επειτα απο συζητηση αντεληφθην πως δεν εχω ακομη σχολιασει μια εξαιρετικη περσινη κυκλοφορία. Οι τυπαδες λεγονται Atlantean Kodex

[CENTER]

[/CENTER]

To EP λεγεται The Pnakotic Demos και προκειται περι μιας μιξης Manowar, Bathory, Manilla Road, Solstice και Warlord. Ειδικα τα τυμπανα μιλαμε σε κατι φασεις ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ Manowar, με την ΚΑΛΗ εννοια. Πραγματικα δε ξερω ατομο που να το χει ακουσει και να μην επαθε πλακα, εστω να του αρεσε. Προσωπικα μου πηρε καποιο καιρο να το χωνεψω εντελως. Εαν εχει ακουσει και κανας αλλος ας σχολιασει. Ο Somnambulist σιγουρα ειναι ενας απ αυτους. :stuck_out_tongue:

ναι, παίζει να είχα πει κάτι και πέρσι, αλλά δεν παίρνω κι όρκο. ένιγουέι ----> Heavy Metal από τα λίγα πλέον. παίζουν Manowar και η γη σείεται. Kι εγώ δεν έχω ακούσει κάποιον να λέει ότι δεν του άρεσε το ντέμο. Η επική μουσική των Manowar και των Bathory είναι δύσκολο να αποδοθεί όπως της πρέπει, πολλοί προσπαθούν λίγοι όμως τα καταφέρνουν. Θέλει να αγαπάς και να πεθαίνεις γι’ αυτό, να το έχεις στην ψυχή σου, να παίζεις και η καρδιά σου να χτυπάει πιο γρήγορα, πρέπει να αναπνέεις Heavy Metal. Πρέπει γενικά να είσαι οι Doomsword ρε παιδί μου. Οι atlantean φαίνεται να το έχουν. ωραία μουσικούλα των Ereb Altor ή των Sig Ar Tyr για παράδειγμα, αλλά αυτό που παίζουν είναι μουσική που πρέπει να με σκοτώνει κάθε φορά που την ακούω κι όχι να λέω “ωραίο είναι”. Kάτι πάει στραβά σ’ αυτήν την περίπτωση, λείπει η υπερβολή και η υπερβατικότητα, λείπει το Heavy Metal. Όποιος λοιπόν, αγαπαέι το Heavy Metal, καλό θα ήταν να μην χάσει μια από τις λίγες νέες μπάντες που το τιμούν.

Ασταδιαλα με συγκινησες. :oops:

O δίσκος είναι απίστευτος, φοβερό feeling! Και αυτά τα τύμπανα πωπωπωπωπω!! :band: Μου φέρνει στη συνέχεια του Sign Of The Hammer, έτσι έπρεπε να ηχούν οι Manowar σήμερα!

Angmar και somnambulist, να στε καλά παιδιά!

πωπω με τρελανατε ρεεεεε
παω να το βρω!!!

Tι ειναι αυτα που διαβαζουν τα ματακια μου…:vibrate:
Κυκλοφορει στο Ελλαντα ή μπα ??
Επιβαλλεται να το ακουσω.:!:

Να συμπληρώσω οτι στο πρώτο κομμάτι From Shores Forsaken , συμμετέχει κάποιος Ross the Boss :roll:

Για τους Atlantean Kodex,

Tα τραγουδια θελουν αρκετες ακροασεις για να τα εμπεδωσεις και να πιασεις το συναισθημα.

Μεγαλειωδεις και επικες συνθεσεις.

-Εμβατηριακα τυμπανα,
-Περηφανα και στιβαρα riffs,
-Φωνη που εκπεμπει μια γλυκια μελαγχολια με υμνικες μελωδιες.

Το αγνο και ανοθευτο heavy metal ειναι εδω ρε !!!

τελικα οντως κοπανε πολυ καλα τα παλικαρια

Πφ, τώρα βρήκε να τα φτήσει το λαπτοπ που θέλω να ακούσω ένα σωρό δίσκους. :evil: Anyway, εν καιρώ θα τσεκάρουμε και τους Atlantean Codex.

Btw, μιας που γράφω εδώ, να πω ότι μετά από καιρό ξέθαψα τούτονα το δίσκο κι εξακολουθώ να γουστάρω όπως τότε

EDIT: Και τούτο δω επίσης

Να σου πω την αμαρτια μου αυτους τους Thunderstone ποτε δε τους παλεψα. Δλδ στο πρωτο δισκο κατι μ’ ειπαν, μετα ηρθε ο καιαδας και τα πηρε σβαρνα.

Και btw, πιο πολυ σε σχεση με τουτο μ αρεσε ο τριτος τους δισκος με τιτλο Tools of Destruction

σε γενικές γραμμές δεν κατέχω, αλλά θυμάμαι πως όταν είχε βγει αυτό, άκουγα 800 φορές τη μέρα ένα κομμάτι ονόματι “Land Of Innocence”. να, αυτό http://www.youtube.com/watch?v=Yv3r-Yi2Yc0

το αγαπούσα πολύ αυτό το τραγούδι! ακόμα γαμάτο ακούγεται!

Το πρώτο Thunderstone το θεωρώ το χειρότερο τους. Καλύτερο το The Burning. Γενικά γκρουπάρα, αλλά για λίγους (δυστυχώς η ευτυχώς)

Διορθωση. Το τριτο μ αρεσε καλυτερα, αυτο που αναφερω παραπανω. Πανε χρονια που χω να τ ακουσω, το δευτερο και τριτο ετυχε βσκ να τα παρω για κριτικη τοτε. Μετα βγαλαν ενα Evolution 4.0 που δεν ασχοληθηκα.

Somn, οντως ωραιο το συγκεκριμενο κομματι.

To ‘‘Tools of Destruction’’ ειναι πραγματικα πολυ καλος δισκος γεματος εμπνευση και ομορφα τραγουδια.

Νεο Sinner.

Πρωτη γευση θετικη, αλλα δε θελω να εκφερω γνωμη. Περισσοτερα συντομα. Μιας κι ειναι ευκαιρια ομως, ας θυμηθουμε ενα σουπερ δισκιο που ανηκει στο οχι τοσο μακρινο παρελθον.