Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

ακυκλοφόρητο maiden?

Θυμάται κανείς τους Αμερικάνους [B]Züül[/B] και εκείνο το τρομερό προ διετίας ντεμπούτο τους; Όσοι απαντήσουν καταφατικά ας τσεκάρουν και το δεύτερο δίσκο τους που απ’ ότι κατάλαβα κυκλοφόρησε τις τελευταίες μέρες της χρονιάς που μας πέρασε. [B]To the Frontlines[/B] ο τίτλος, τίγκα 80’s metal το εξώφυλλο και πάλι, το ίδιο και η μουσική απ’ ότι ακούω (πρώτη ακρόαση αυτή τη στιγμή), ο ίδιος και απαράλλακτος συνδυασμός Μεηντενιάς, NWOBHM και επικής Αμερικής (χονδρικά). Εγώ πάντως γουστάρω.

[B]Smoldering Nights[/B]

[B]Heavy Lover[/B] (πόσο πιο φόρος τιμής στο Ace of Spades το ριφφ;!)

το είχα αφήσει στην άκρη μετά από αρκετό λιώσιμο, το θυμήθηκα όταν το είδα στην λίστα Γιοβανίτη στο hammer και το ξανάβαλα αυτές τις μέρες για να κολλήσω εκ νέου. Σχεδόν όλα τα κομμάτια θυμίζουν κάτι άλλο αλλά πραγματικά δεν έχει καμιά σημασία. Εθιστικό!

Ναι ξέρω, θα αναρωτιέστε τι κάνω εγώ εδώ. Η αλήθεια είναι πώς δεν γράφω σε αυτό το thread, και είναι σπάνιο να ακούσω κάτι καινούριο απο τα προαναφερθέν είδη…αλλά άκουσα το EP των Ruthless steel και με έχει στείλει…ίσως επειδή μου θυμίζει άπειρα priest…

Και γαμώ τα EPs το από πάνω. Πολύ καλή φωνή η κοπέλα που τραγουδάει, αν και στους Slough Feg που τους είδα live, φάνηκε ότι πρέπει να δουλέψει στις αναπνοές της αρκετά. Αυτό το “Heart On Fire”, μπαλαντάρα ρε πούστη…

Και επειδή δε θυμάμαι αν έχουν αναφερθεί, να πούμε ότι τρομερή μπάντα στον κλασικό heavy metal ήχο, είναι και οι εκ Σουηδίας ορμώμενοι Air Raid με Έλληνα τραγουδιστή. Είχαν έρθει και για live στο Κύτταρο πριν από ένα διάστημα, αλλά λόγω διαβάσματος και τέτοια δεν μπόρεσα να πάω. Έχουν κυκλοφορήσει ένα EP με τίτλο “Danger Ahead” και ένα full length με τίτλο “Night Of The Axe”. Απολαύστε ελεύθερα.

Ενδεικτικά:

[U]“When The Sky Turns Red”[/U] από το EP (click)

[U]“A Blade In The Dark”[/U] από το δίσκο (click)

edit: από κεκτημένη ταχύτητα στο λινκ του κομματιού από τον δίσκο έβαλα άλλο τίτλο…σόρι…

Παιχτηκε απο Χακο, και με εντυπωσιασε λιγο.

Lancer - s/t
Power απο Σουηδια, πρωτος τους δισκος. Μια χαρα 8)

Arrayan Path project:

[U][B]Astronomikon - “Witch Hunter”[/B][/U]

Καλοί οι Lancer αλλά ακόμα καλύτεροι οι Air Raid:). Για τους φίλους του power/progressive (Queensryche) έχω να προτείνω τους Allloy 20. Αποτελούνται
από μέλη που έχουν παίξει σε Omega Point, deuce, Tension. Για περισσότερες
πληροφορίες εδώ http://aknightoflight.wordpress.com/2013/01/29/alloy-20/

Μια άλλη μπάντα που έχω να προτείνω είναι οι Turbo Rexx.Για τους φίλους του
Heavy/Power νομίζω είναι μια καλή επιλογή. Επίσης έχουν μάλλον το καλύτερο
εξώφυλλο που έχω δει εδώ+χρόνια. ορίστε 1 κομμάτι τους

Ψαχτειτε.

Καθως ειμαι γνωστος αμπαλος και δεν εχω ακουσει, με τι σειρα παιρνω τα Doomsword; Τα ακουω ολα να φανταστω ή εχουν και πιο μετριους δισκους;

Το χα ακούσει 2-3 φορές αυτό, τον Γενάρη. Συμπαθητικός δίσκος αλλά με αδυναμίες. Παραείναι χύμα για τα γούστα μου δλδ.

Το EP του '10 άφηνε περισσότερες υποσχέσεις.

υγ.: Μάρσιαν, τα ακούς ΟΛΑ με τη σειρά.

Ε Βενομιλα εχει με ολιγη απο Διαμαντή (ενα σολο ειδικα ειναι καρφι LaRocque). Τις αδυναμιες του τις εχει, αλλα τα δυνατα κομματια βλ Last Supper ειναι απ τη μεση κι επειτα, μαλλον θα σου λεγα να το ξανακουσεις.

με την ευγενική χορηγία του νιρ που μου άνοιξε τα ρουθούνια :stuck_out_tongue:

πάτησα το λινκ και μου γεννήθηκε η εξής απορία: ο τραγουδιστής τους έχει σχέση με αυτόν που τραγουδάει στο ρεφραίν του παρακάτω κομματιού;

:lol:

(είναι βαθύ 90ς το κομματι, όπως λέμε βαθύ ΠΑΣΟΚ). :stuck_out_tongue:

WARLORD: THE HOLY EMPIRE
Με την πρώτη ακρόαση ξενέρωσα με τις αδύναμες κιθάρες, ίσως και κατι δεν μου κολλούσε με τα φωνητικά…Παλιά όμως όλα αυτά…Εδω και μερες δεν ακούω τίποτα άλλο!!!

δε νομίζω,και με μια πρόχειρη ματιά στο μεταλουμ δεν λέει τπτ ανάλογο. ντάξει η τεχνική στα καθαρά μοιάζει, είναι αυτό το προσπαθώ μα ακουστώ βαρύτονος στυλ αλλά παραζορίζομαι :stuck_out_tongue:

Νομίζω ότι στους φίλους των Thin Lizzy ίσως+του NWOBHM αυτό εδώ θα τους
αρέσει: http://aknightoflight.wordpress.com/2013/05/01/dead-lord-2/
Επίσης για τους φίλους του NWOBHM να πω ότι οι salem έβγαλν νέα δουλειά (δεν πρόλαβα να την αkούσω) ενώ πρόφατα επανακυκλοφόρησε το υλικό των
Traitor’s Gate+οι Persian Risk βγάλαν τρομερό νέο δίσκο
http://aknightoflight.wordpress.com/2013/02/06/persian-risk/ :slight_smile:

Mερικές φορές δεν χρειάζονται λόγια.

[B]Satan - Life Sentence[/B]

Καληνύχτα8O

Απίστευτος δίσκος

Κατά την άποψή μου το τελευταίο τους (Eternal Battle) είναι το πιο αδύναμο, αλλά δε το λες κακό (πάντα σε σχέση με τα προηγούμενα). Οι περισσότεροι Doomswodάδες έχουν το Resoun The Horn πρώτο στη λίστα και όχι άδικα. Εγώ βάζω το Let Battle Commence πρώτο. Γενικά αυτά τα δύο είναι κορυφαία αλμπουμ γενικότερα στο είδος.

Δισκογραφία:
1999 - DoomSword
2002 - Resound the Horn
2003 - Let Battle Commence
2007 - My Name Will Live On
2011 - The Eternal Battle