Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Μάλλον εδώ κολλάει και όχι στη κατηγορία doom.

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει πιο πανω αλλα εχω παθει ΣΟΚ με το νεο Atlantean Kodex!!!
Τι ΕΠΟΣ ειναι αυτο ρε???
Oσοι δεν το εχετε ακουσει ακομα, τρεχτε!!

Επίσης, παρακάτω ακούμε νέο EP Solstice

φοβερη μουσικη για αλλη μια φορα,αλλα…παρτε πισω τον Morris Ingram!

ανατριχίλες με Solstice
μόνο που ο Ingram αν δεν κάνω λάθος είναι ποστ μεταλερ πιά…

Δεν εχω ιδεα που βρισκεται,οταν τον ειχα ψαξει ηταν σε καποιους Fireblade…οπου και να ναι,προτιμω τη φωνη του απο τουτον,πιστευω οτι η μουσικη,τα τραγουδια, αδικουνται με τετοια φωνητικα

Πολύ ωραίο εξώφυλλο το Solstice. Μέτρα φωνητικά, ωραίες μελωδίες από δω και από κει, αλλά εμένα αυτή η μπάντα όσο περνάνε τα χρόνια μ αρέσει όλο και λιγότερο. Τους λάτρεψα με το Lamentations κ το Halcyon και πλέον δεν έχουν καμία σχέση με κείνο τον ήχο τον οποίο σνομπάρουν και επιδεικτικά στις συναυλίες τους.

To Αtlantean Kodex είναι ένα μεγάλο έπος

δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλου
αλλα
twilight of the gods
με
alan averill των primordial στα φωνητικα
blasphemer απο mayhem/aura noir στις κιθαρες
nick barker απο cradle of filth/dimmu borgir στα τυμπαντα
Patrik Lindgren απο Thyrfing στην αλλη κιθαρα
και Frode Glesnes αποEINHERJER στο μπασο
οπως καταλαβαινετε απο το ονομα
παιζουν epic heavy metal

ψιλομέτριο όμως. δεν με κράτησε σχεδόν καθόλου

Άλμπουμ με το οποίο περνάω καλά. Ακούγεται ευχάριστα. Αγνό, καθαρό, απλοϊκό, heavy metal.

Ρε…για το Immortal Soul είπαμε για 100η φορά ότι γαμάει? Δεν είπαμε…

[B][SIZE=4]ΓΑΜΑΕΙ[/SIZE][/B]

Insanity, you light up the world for me.
We rage and we kill, and we call it free will,
We believe in it still.

Καλώς τον…
Χαχαχα…

[B]Witchcurse - Heavy Metal Poison[/B]

Σε οποιον αρεσουν οι Strikelight και οι Enforcer, αξιζει να ακουσει τους Θεσσαλονικεις Witchcurse. Εχουν αρκετα Demo και Split αλλα ενα μονο αλπμπουμ, που βγηκε το 2010.
Δειγματα:

http://www.youtube.com/watch?
v=UQPgqVYCjNQ

http://www.youtube.com/watch?v=wVIT12DBh1g

Eπισης να προσθεσω πως οποιος δεν εχει ακουσει τον καινουριο δισκο των Κύπριων [B]Arryan Path- Stigmata[/B], ας τρεξει να τον ακουσει.

Μια και αναφέρθηκαν οι Enforcer, ο 2ος κιθαρίστας και ο ντράμερ έχουν άλλη μία μπάντα ως side project. Black Trip λέγονται και αν τους ακούσεις είναι σαν να τους κλείδωσαν σε ένα μπουντρούμι και τους έβαζαν μόνο Thin Lizzy στο repeat. Ένα EP έχουν και ένα full length που κυκλοφόρησε πριν 1 μήνα περίπου με αυτό το εξώφυλλο

Δείγμα

εξαιρετικό το νέο Rhapsody , έχουν να βγάλουν τόσο καλό και ολοκληρωμένο δίσκο από εποχές Dawn of Victory. Βέβαια χωρίς Luca Turiili το νεοκλασικό στοιχείο έχει πέσει στις κιθάρες, ωστόσο ο νέος κιθαρίστας Roberto De Micheli είναι άψογη προσθήκη στους ραψωδούς με περισσότερο όγκο και riff ιδέες.

Νέο Tad Morose λέει αλλά δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα…

Κορυφη

Stone Dagger

όπα! πολύ καλή φάση!

Βασικά τα 'σπασε. Το description στο βίντεο έχει πέσει και μέσα στις επιρροές :smiley:

Θα τσεκαριστεί αλλά αν είναι μόνο σε κασέτα, δεν ξέρω που παίζει να το ακούσουμε-αγοράσουμε. Η παραγωγή πάντως βρωμάει 80ίλα από χιλιόμετρα.

εντόπισα κιόλας την κασσετούλα και θα την προσθέσω στη συλλογή άμεσα