Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Wolf - Evil Star (2004)

Το πράγμα εκτοξεύεται απότομα στο τέλειο.

O καλυτερότερος και γαμηστερόμετερος χέβυ μέταλ δίσκος της προηγούμενης δεκαετίας σύμφωνα με αξιόπιστες πηγές (εμένα).

[B]Sacred Steel[/B] η δική μου πρόταση πάνω στο θέμα που συζητείτε, αγαπητοί κύριοι! (i.e. καλύτερη heavy metal μπάντα των τελευταίων πολλών χρόνων). Γνωρίζω καλά ότι δεν είναι το συγκρότημα που θα συναρπάσει τον νεαρό μεταλλά, όπως είχαν κάνει π.χ. οι Jag Panzer στην περίπτωσή μου με το “The Moors” --όπου το συναίσθημα που είχα εισπράξει ήταν εφάμιλλο της παρακολούθησης του Excalibur (κατηγορία: post-apocalyptic εμπειριών)–, παρ’ όλα αυτά συνιστούν εξαιρετική περίπτωση μπάντας που αποτελείται από οπαδούς και απευθύνεται σε οπαδούς, πάλι. Ας σημειωθεί, επιπλέον, ότι κρύβουν αρκετά περισσότερη ποιότητα από αυτήν που παρουσιάζεται στον ακροατή κατά την πρώτη γνωριμία. Ο ξερός τους ήχος σε ναρκώνει και σε αφιονίζει συν τω χρόνω, ένα πράγμα. Αγαπημένος δίσκος τους το Iron Blessings (ούτε βαθμολογία στην Εγκυκλοπαίδεια δεν έχει, lol), ενώ κάποια εξαιρετικά κομμάτια υπάρχουν και στο κατοπινό EP “Pouniding Inferno”. Μπάντα που προσφέρεται για όλα τα ευγενή σπορ (air drumming, fists in the air, sing along κ.λπ.). Ισάξιοι σε (μαινόμενη) μεταλλικότητα με τους Hirax, Exciter και λοιπούς ήρωες.

Μου αρέσουν πολύ οι Sacred Steel, δεν θα τους έβαζα στην κατηγορία heavy metal πάντως, σίγουρα όχι σκέτα, έχουν πάρα πολύ speed, thrash, power έως και ψήγματα death για να τους συγκρίνεις με τους λοιπούς. Βασικά για μένα είναι μια speed/power μπάντα, και μάλιστα πιο κάφρικη από το μέσο όρο.

Κατά τα άλλα είναι μια καλή επιλογή, εγώ εγκρίνω προσωπικά :slight_smile: Δεν νομίζω ότι είναι επιλογή που θα μπορούσε να έχει έρεισμα στον πολύ κόσμο όμως. Ενώ αγαπάω παθολογικά την Ιερά Καράφλα, δεν τον θεωρώ σπουδαίο τραγουδιστή. Αντιθέτως μάλιστα :wink: Και νομίζω ότι ο πολύς κόσμος σκοντάφτει εκεί και δεν μπορώ να πω ότι φταίει. Από την άλλη δεν έχω μελετήσει την δισκογραφία τους μετά το Slaughter Prophecy (ακόμα) οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για το αν έχουν το σταθερό σερί με τους ύμνους (το Bloodlust πάντως εμένα δεν μου είχε κάνει κούκου, τελικά το έδωσα).

Έπος: https://www.youtube.com/watch?v=HT_bpLLKQJ0

έδωσες το καλύτερο Sacred Steel δηλαδή

To θυμάμαι ότι το έχεις πει αυτό για το Bloodlust αλλού :wink: αλλά έκανα μια προσπάθεια (μόνο μία είναι η αλήθεια) έκτοτε και μου έκανε την ίδια εντύπωση με τότε. Ότι μου έλειπε η τσίτα και το speed και δεν μου έμενε κάτι. Για ρίξε δυο-τρεις τίτλους να συγκεντρωθώ και επανέρχομαι. Πάντως Heavy Metal to the End δεν παίζει να μου ξέφυγε. Παίζει;

Μέχρι να επανέλθετε, συνεχίζω εγώ!

Wolf - Ravenous (2009)

την τσίτα που ψάχνεις δεν μπορεί να μη στη δίνει το Metal is War ή το Lust for Blood ας πούμε
στο σύνολό του βέβαια είναι σίγουρα πιό επικό σαν άκουσμα σε σχέση με τα άλλα τους

Metal is War :thumbup:

Ξανακατεβάζω για να ακούσω και το άλλο.

και Dark Forces Lead me to the Brimstone Gate!!

Καλούτσικο (ξέρω πόσο σπαστικό είναι να στο λένε αυτό για κάτι που γουστάρεις πολύ, σόρι!), το Lust for Blood δεν μου έκανε κούκου αλλά παραδόξως μου έκανε πολύ το Throne of Metal (το ρεφρέν όχι τόσο), πολύ περισσότερο από κάθε άλλη φορά.

Σίγουρα πάντως μου ακούγεται καλύτερο από τότε που βγήκε. Αλλά όχι καλύτερο από το Wargods…, ενώ σε μερικά κομμάτια τα vocal lines δεν βοηθάνε καθόλου την κατάσταση. Είναι μάλλον προσωπικό κόλλημα το θέμα, η Καράφλα μου ακούγεται εντάξει (=ανεκτή) υπό ορισμένες συνθήκες μάλλον. Εδώ στα mid-tempo που βγαίνουν μπροστά με τα φώτα πάνω της έχω θέμα.

Κάτι που το έχω σκεφτεί καιρό πάντως: αν κάποια μπάντα διασκευάσει Sacred Steel θα κλέβει εκκλησία, θα είναι πολύ εύκολο να ψαρώσει κόσμο, απλώς αν έχει φυσιολογικά φωνητικά.

χαχα σιγά ρε, μου πόνεσες τα αισθήματα
η Ιερή Καράφλα είναι προσωπικό κόλλημα από την εποχή των Tragedy Divine οπότε ίσα ίσα βρίσκω τις ερμηνείες και τη φάση γενικότερα αρκούντως πορωτική-γροθιέςστοναέρα-βίαιοτσούγκρισμαμπυροπότηρου

Δυστυχώς θα τους χάσω λάιβ, είναι κάτι που ξέρω ότι πρέπει να κάνω για να συμπληρωθεί το παζλ.

Σε άλλα νέα συνεχίζω, φτάνοντας στον χειρότερο δίσκο των Wolf. Που δεν είναι καθόλου κακός και έχει και τρία έπη.

Και τέλος στην δισκογραφία Wolf με το περσινό Devil Seed

φοβερο το τελευταιο τους (Γουλφ), τωρα το εγραφα στο θρεντ των Χελλογουειν. Εχουν πεσει οι ταχυτητες και εχουν κατι απιστευτα μιντ-τεμπο (I am pain, sad but true 2014???). Γενικα ο δικος γαμαει και δερνει και λυπαμαι που δεν θα τους δω. Κια τι φωνη αυτος ο Νικλας να πουμε. Σε παρομοιο υφος και το καινουργιο των θεων σκαννερ φυσικα.

Χαμπάρι από wolf, μόλις είδα τα περί powerslave είπα άντε ας ρίξω μια αυτιά. Μετά από αρκετό λιώσιμο και αποθέωση για πολλά κομμάτια από τα πρώτα 4 άλμπουμ, μπορώ να πώ ότι έχω κολλήσει με το Ravenous. Αυτό το Mr. twisted δλδ τι heavy έπος παραλίγο να γράψουνε τα τσακάλια, λίγο στο ρεφραίν το σκίσανε αλλά μιλάμε για αριστουργηματική σύνθεση.

Επίσης τώρα τελευταία έχω ξανακατακαεί με το Death Dealer - Warmaster, είναι τρελός ο καραφλός κλπ κλπ… Μα πόσα κιλά @@ και σπίντα βγάζει αυτό το άλμπουμ δλδ…επίπεδα Hell Destroyer χαλαρά με πολύ καλύτερη παραγωγή όμως και θυμίζει λιγότερο priest.

Παρεπιπτόντως τα ίδια θα έλεγα και για το Deaf Dealer, λίγα ακούσματα βέβαια αλλά πιο original power metal ήχος δε γίνεται.

[B][SIZE=4]Twisted Tower Dire - Crest Οf Τhe Martyrs[/SIZE][/B]

Είχα πάρα πολύ καιρό να ενθουσιαστώ έτσι με δίσκο !!! :vibrate:

βοήθειά μας

Τώρα έπιασα και το Legions Of Bastards, μπορεί να έχει κάποια κομμάτια που είναι από αδιάφορα εώς απαράδεκτα αλλά αυτός ο γαμημένος ο ήχος που βγάζουν στα υπόλοιπα είναι ονειρικός.
Επίσης αυτό το “6 Steps” , bonus track, τι κομματάρα είναι.

[B]Walpyrgus[/B]

Έχουμε και λέμε:

-Side project μελών των Twisted Tower Dire και While Heaven Wept.

  • Η πρώτη τους ηχογράφηση, και μοναδική προσώρας, ήταν μια κασέτα που βγάλανε πέρυσι.

  • Τρία δικά τους κομμάτια και μια διασκευή Mercyful Fate.

  • Πιο κλασικό χέβι μέταλ δεν πάει.

  • The Sisters. Δηλαδή πάρτε εδώ κάτι κάβλες.

Τι άλλο επιχείρημα να δώσω διάολε.