Heavy - Power - Epic Κυκλοφοριες

Το “Όλα θα ξαναγίνουν όπως πριν” αναφέρεται στο κόλλημα προς Νορβηγία μεριά, ε; Το ξέρω ότι κατά βάθος και στα κρυφά το ακούς και γουστάρεις. Χαχα
Θέλω να βγει ο δίσκος και να φάω ένα κολληματάκι. Το power έχει στεγνώσει πια, είναι βαρετό και κανείς δε κάνει κάτι γι’ αυτό. Και άντε, δε ζητάω Το Power των τριών πρώτων Rays (που είναι πολύ καλύτερα από οτιδήποτε αποκαλείται power metal, είναι καλύτερα και από metal), ή των τριών πρώτων Heaven’s Gate, αλλά κάτι που να έχει μια φρεσκάδα. Η αύρα του να με τραβήξει. Οι Emerald Sun, το έκαναν, άλλοι δε μπορούν; Αυτοί οι Ούγγροι, ίσως.

Εγώ λάτρεψα την τυρίλα που κόβει άρθρωση λέξεων για να βγουν οι συλλαβές. Μου θύμισε παλιές καλές εποχές που έλιωνα τέτοια.

Συμπαθητικό πάντως, για αυτό που είναι.

Emerald Sun poly peistikoi,oi Ouggroi dystyxws oxi.Gia to power symfwnw mexri leksis gia auta pou les,gia Norvigia nai to omologw,to akouw kryfa kai aporw me ton eauto mou,xaxaxaxa

Οι Emerald Sun, ειδικά στο περσινό τους, είχαν και αρκετή ροκ διάθεση μέσα στα κομμάτια και ό,τι μελωδία υπήρχε στα γρήγορα εξ αυτών δεν ήταν δανεισμένη από κάποια “γνωστή” μπάντα, αλλά μελωδίες από ινδιάνικη μουσική με πνευστά. Τις πήραν από 'κει και τις έκαναν δικές τους.

Mano, όταν τους είχα ακούσει πρώτη φορά μέσα από το “Judas”, είχα κολλήσει μαζί τους. Στο επόμενο δε με έπιασαν και τόσο, ήταν λιγάκι… τραβηγμένο να το πω… Αλλά θε ‘θελα να παίζει για καιρό. Και ναι, γι’ αυτό που παίζουν, τη κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.


Εγώ ποντάρω σ’αυτούς.

Και καλά κάνεις. Ο δίσκος είναι πολύ καλός και 2-3 τραγούδια μέσα είναι, αν όχι τα καλύτερα, από τα καλύτερα που έχουν συνθέσει. Έδωσαν πολύ βάρος στη μελωδία και έφτιαξαν πανέμορφα ρεφρέν. Μέχρι και η διασκευή σε Κορκολή είναι πολύ ωραία. Προς το φινάλε, έχει και μια αύρα από 2ο Keeper, όχι ως προς τις κιθάρες, περισσότερο ως προς την ατμόσφαιρα.

Οι δύο τελευταίοι είναι από τους καλύτερους power metal δίσκους των τελευταίων πολλών ετών. Ειδικά το προηγούμενο το έχω λιώσει, φοβερό άλμπουμ. Ωστόσο αυτό πέρα από 2-3 κομματάρες με απογοήτευσε προσωπικά, χωρίς να είναι κακό.

To “Ira Imperium” είναι ο δίσκος τους που εκτιμώ πάρα πολύ.
Στο καινούργιο, στις πρώτες ακροάσεις, νόμιζα ότι ήθελαν στην αρχή να ακολουθήσουν το μοντερνισμό που εισήγαγαν οι Rage μέσω του “21” στις κιθάρες.

Δυστυχώς δεν το έχω ακούσει ακόμα. Δύο κομμάτια άκουσα και το ένα μου άρεσε πολύ.
Πάντως να προσθέσω τους Astronomicon και Wardrum που παρότι παίζουν (ειδικά οι δεύτεροι) τυπικό power το κάνουν καλά.

Οι Wardrum δε θα έλεγα ότι είναι τυπικό power. Πρώτα τους θεωρώ prog και μετά τους βάζω και στοιχεία power. Είναι πάρα πολύ καλοί, αλλά για μένα απέχουν από αυτό που συζητάμε.

Το καινούργιο Striker είναι πολύ καλό. Πάρα πολύ καλό. Μπράβο τους που αποφάσισαν να προσθέσουν και aor στοιχεία (εμπνεόμενοι από τους HEAT, όπως με είχε πει ο Τίμοθι) μέσα σε κάποια τραγούδια. Ο δίσκος είναι σαν τον Ανοιξιάτικο καιρό. Ηλιοφάνεια και να τρέχεις με κανά ποδήλατο κάτω από αυτόν τον ουρανό. Τσεκάρετε οπωσδήποτε.

Για πειτε γνωμη για νεο Myrath

έπος βέβαια

[FONT=Trebuchet MS]Terminus από Αγγλία,περσινός δίσκος,τούτο σπέρνει

Όσο πεθαμένο και να θεωρείται το Power πλέον ότι έχω ακούσει φέτος σπέρνει.
Avantasia,Arrayan Path,Myrath,Wisdom,Mob Rules ας πούμε με το InnerWish βέβαια να παίζει μπάλα μόνο του και να ξεχωρίζει άνετα…Μεγάλος δίσκος

https://devilsdare.bandcamp.com/releases

έξοχο!

Τους Psychoprism τους εχετε τσεκάρει? Το official video πολύ δυνατό. Κλασικό βαρβάτο, εντεχνο Us Power. Φωνάρα! Μου θύμισε Crimson Glory και Queensryche κλασικα, αλλά με μια διεστραμμένη προσέγγιση. Lord Bane φάση όπως είδα να αναφέρεται!
https://www.youtube.com/watch?v=kZNs_mSSYaY

Άκουσε κανένας το καινούριο Vicious Rumors; Είναι στα κυβικά του Razorback Killers;

Edit: Είναι και παραείναι! Δεν είναι τόσο κάφρικο, έχει τις μελωδιάρες του και τρέλες σολάρες.

Lord Vigo, περίπτωση που δεν ξέρεις τι να περιμένεις και μόλις σκάει το βασικό ριφ, σκάει κι ένα χαμόγελο…και αξιολογότατα φωνητικά