Heep, purple or zeppelin?

@General_Aetius:

Προσπαθω τοση ωρα να βρω τι να πρωτοκανω quote και να σχολιασω,αλλα πραγματικα επειδη διαφωνω ακομα και με τα σημεια στιξης σου,που λεει ο λογος,και δεν εχω απειρο χρονο στη διαθεση μου,απλα θα πω οτι διαφωνω με καθε δυνατο τροπο,αλλα οκ εχεις μια αποψη και την υποστηριζεις και ειναι σεβαστη,αν μη τι αλλο.:slight_smile:

Ακριβώς φίλε μου, αυτό είναι πού έχει σημασία, ο σεβασμός στην άποψη του άλλου από τη στιγμή πού έχει επιχειρηματα, ακόμη και αν διαφωνούμε ριζικά με αυτά και δεν μας “κάνουν” 8)

Eτσι ειναι.:wink:

Ποσο μαλον οταν προκειται για καποιον οπως τον στρατηγο Φλαβιο Αετιο(μελος του early medieval epic metal supergroup Ceasar and the Romans#-o ) που εσωσε τον κοσμο απ τους Ουννους…:stuck_out_tongue:

Σαν να τα έχεις ψιλοπαίξει τελευταία μου φαίνεται…:stuck_out_tongue:

επειδη πολυ το αναλυσαμε απλα!

ΚΑΝΕΝΑΣ! :lol: :stuck_out_tongue:

:lol: :lol:

Τελευταια??Μπααα,ανεκαθεν!:wacko: :wacko: :wacko:

[QUOTE=General_Aetius;129661]____Εδω μιλαω με βαση την συγκριση…μιλαω για τους Deep Purple σε σχεση με τους Led Zeppelin,δεν μιλαω μεμονωμενα για τους Deep Purple.(με βαση το δημοψηφισμα δηλαδη)

-------Σε σχεση λοιπον με τους Led Zeppelin oi Deep Purple

---------1) Δεν ηταν τιποτε το ιδιαιτερο ως μπαντα.Δεν καινοτομησαν στον χωρο της ροκ καθως ακολουθησαν τους κανονες και την δομη της χωρις να προβουν σε νεες αναζητησεις οπως οι Led Zeppelin,οι οποιοι δεν ακολουθησαν τυφλα το κλασσικο ροκ η το κλασσικο χεβι ροκ αλλα προσχωρησαν σε νεους δρομους,οπως την συγχωνευση ροκ και τζαζ.Ηταν μια απο τις μεγαλυτερες κλασσικες ροκ μπαντες χωρις ομως να προσφερει κατι καινουργιο η ιδιαιτερο στον χωρο(οπως και οι Green Day ειναι απο τα μεγαλυτερα πανκ συγκροτηματα αλλα οχι μονο δεν εχουν προσφερει κατι,αλλα δεν θελω να χαρακτηρισω τι εχουν κανει…),ενω οι Led Zeppelin επλασαν την μουσικη που επροκειτο ν ακολουθησει.Οι Deep Purple εν ολιγοις δεν αλλαξαν τιποτε στην τοτε μουσικη ουτε προετοιμασαν το εδαφος για κατι νεο.

----------2) Εγω διεκρινα την τεχνικη του καθε μελους ως ενα κριτηριο συγκρισης,οχι ως συνολικο.Σαφως και πρεπει να συνοδευεται απο ωραια μουσικη το οποιο οι Led Zeppelin το κανουν.Αρα και παλι αν υποθεσουμε οτι και οι 2 φτιαχνουν ισαξια σε ποιοτητα μουσικη και οι Led Zeppelin εχουν ανωτερη τεχνικη,τοτε αυτο ειναι υπερ τους.Για ροκ και μεταλ μπαντες η τεχνικη του καθε μελους ειναι κριτηριο συγκρισης,για αλλους μεγαλης σημασιας και για αλλους μικρης.Για μενα μικρης αλλα δεν παυει να ειναι κριτηριο συγκρισης.

----------3) [QUOTE=starstruck;129627]οσον αφορα το οτι οι τα κομματια των purple εχουν τη κλασσικη δομη και για αυτο το λογο δεν ειναι καλοινταξει τι να πω,τοτε τι να πω το 90%των groups του hard rock heavy metal αλλα και γενικα της δυτικης μουσικης τοτε ειναι σαβουρες…
εντελως αστοχο επιχειρημα…

------------Ακριβως!Γι αυτο απο τον τεραστιο αριθμο ανερχομενων συγκροτηματων αναδειχθηκαν λιγα και αυτα ηταν που ξεχωρισαν και χαρακτηριστικαν ως κορυφαια.

------------Εγω ποτε δεν ειπα οτι οι Deep Purple ηταν αχρηστοι,απλα τους κρινω με κριτηριο τους Led Zeppelin.Οι Deep Purple για το classic rock ηταν καλοι,oi Led Zeppelin για την μεταγενεστερη ροκ ανεκτιμητοι…:wink:

------------4)

--------------Επανερχομαι στο 1) και λεω οτι αυτη ηταν μια καινοτομια των Led Zeppelin την οποια δεν την ειχαν οι Deep Purple(αν και ενταξει οι Led Zeppelin αρχισαν πιο μετα).Ηταν ανηκουστο για την εποχη ροκ κομματι να υπερεβαινε τα 7λεπτα(αν και ειχε γινει στο παρελθον) κατα βαση.Αυτο θελει σπιρταδα και αυτο που λεμε εμπνευση και μαεστρια στην μουσικη.Οι Led Zeppelin εσπασαν το κατεστημενο αυτο και προχωρησαν πολυ πιο μπροστα απο τους κλασσικους Deep Purple.Αυτη τους η καινοτομια εχει γινει σημερα ενα πολυ συνηθισμενο φαινομενο απο πολλα συγκροτηματα.αυτη ειναι μια απο τις πολλες κληρονομιες των led zeppelin ως και σημερα

----------------5) Και οι 2 μπαντες κανανε τρομερα live.υποκειμενικο καθαρα κομματι

φιλε μου μαλλον πολλα πραγματα δεν τα ξερεις καλα…
1)λες οι deep purple δεν προσφεραν τιποτα ιδιαιτερο στο χωρο…πρωτα απ ολα μονο o richie blackmore εφερε στο χωρο του rock το νεοκλασσικο τροπο παιξιματος της ηλεκτρικης κιθαρας…μεχρι τοτε υπηρχε ο πεντατονικος blues τροπος παιξιματος στο rock και ο blackmore και στη συνεχεια ο roth φερανε την αλλαγη χρησομοιωντας νεες κλιμακες οπως αιολικη,λυδικη χρησιμοποιωντας arpeggio επειρεαζοντας χιλιαδες κιθαριστες που εγινε και ο τροπος παιξιματος κατα 70-80% των μετεπειτα heavy metal κιθαριστων…και μονη της αυτη ειναι μια τεραστεια καινοτομια(και γω κιθαριστας ειμαι8) )…και σε συνδιασμο με το κλασσικο παιξιμο του john lord στα πληκτρα
η επιδραση αυτη εγινε ακομα πιο μεγαλη…και ουσιαστικα διαμορφωσε σε τεραστειο βαθμο το μετεπειτα heavy metal…ολο το hard rock/heavy metal ειναι επειρεασμενο και διαμορφωμενο απο τους purple και λες οτι οι deep purple δεν εχουν προσφερει κατι???μετα τι να αναφερω για τον gillan που εχει επειρεασει χιλιαδες υψιφωνους???
κοιτα οι led zeppelin σιγουρα ισως εχουν επειρεασει και αλλα παρακλαδια του rock οπως π.χ. to grunge αλλα στο heavy metal οι deep purple και οι black sabbath ειναι σιγουρα οι επιδραστικοτεροι…
2)για το αν oi led zeppelin εχουν ανωτερη τεχνικη αυτο δεν το σχολιαζω και δεν θα κρινω (αν και εχω αποψη)…μονο θα αναφερω οι blackmore,lord,paice ειναι μουσικοι υψηλης τεχνικης ενω ο glover μπορει να μην ειναι σουπερ μπασιστας αλλα ατεχνος σιγουρα οχι…
3)οσων αφορα για την δομη των τραγουδιων ενταξει δεν νομιζω οτι ειναι κριτηριο για μια μπαντα αυτο το ποσο μεγαλη ειναι η οχι,η αν ειναι η μια πιο επιδραστικη απο την αλλη…τελος παντων και οι purple εχουν παρα πολλα κομματια με διαφορετικη δομη απο την κλασσικη οπως και οι zeppelin παμπολα με την κλασσικη αλλα εμενα αυτο προσωπικα δεν μου λεει τιποτα αυτο το επειχηρημα…
και γω μπορω να πω π.χ. οτι οι purple ειναι μοναδικοι γιατι ανακατεψαν το rock με την κλασσικη μουσικη βαλαν μεσα και funk και blues ενω οi zeppelin ειχαν τις κλασσικες blues φορμες στα περισσοτερα κομματια…αυτα δεν μου λενε εμενα απολυτως τιποτα.
4)τωρα για τον χρονο των κομματιων…αν κατσεις και ακουσεις purple θε δεις οτι εχουν και αυτοι παμπολλα κομματικα και 8λεπτα και 10 λεπτα που στα live γινονταν και 30 lepta…και τι σημαινει αυτο???

αυτα δεν εχω να πω κατι παραπανω για το θεμα αυτο…σεβομαι την αποψη του General_Aetius
αλλα δεν γινεται να αμφισβητει τα αυτονοητα οτι οι purple ειναι μεσα στις επιδραστικοτερες και μεγαλυτερες μπαντες της σκληρης μουσικης…τελος παντων και τρεις μπαντες του topic ειναι τεραστειες και δεν αμφισβητειτε καμμια…

Ετσι ετσι πειτε τα!!!:stuck_out_tongue: :lol:

πολυ σωστος! :wink: 8)

Προηγουνται πολλα αλλα συγκροτηματα με κορυφαιο τους Yes(οι οποιοι ειναι τεραστιου μεγεθους συγκροτημα)

Επισης το arpeggio δεν ειναι τιποτε παραπανω η λιγοτερο απο μια διαδοχικη σειρα 3νοτων.Δεν το εισηγαγαν οι Deep Purple υπηρχε ανεκαθεν!!

Γινε λιγο πιο σαφης σε παρακαλω και εξηγησε μου ποια ειναι τοτε και γιατι δεν συμπεριλαμβανεται και αυτο.Για μενα ειναι ενα απο τα κριτηρια…αν το ενα συγκροτημα εχει τραγουδια με καλυτερη δομη απτου αλλου πιστευω ειναι μετρο συγκρισης για τους περισσοτερους

Αναφερθηκα στα live στο προηγουμενο post μου

ολα υπηρχαν πριν στο μουσικη! κανενα rock group δεν εβγαλε κατι καινουριο στην μουσικη! απλος πηρανε διαφορα μοτιβα, κλιμακες συνχορδιες τροπους κ.α. απο αλλα ειδη μουσικης κ τα χρησιμοποιησαν με αλλον ηχο κ τροπο!
το νεοκλασσικο ειναι τοθν Blackmore Τελος! μπορει να υπηρχε απο τον Bach αλλα ο Blackmore το εκανε γνωστο
αλλο αν το χρησιμοποιησουν ειδη αλλοι! οπως κ ολοι λενε οτι feedback ηταν του Hendrix κ οτι μεσω αυτου ειχε γινει γνωστο αλλα ο Jeff beck το ειχε κανει!
τεσπα zeppelinakias ειμαι κ εγω αλλα μην το παρατραβας General_Aetius!
παραδεξου καποια πραγματα δεν χασεις κ τπτ στο κατω κατω :wink: :slight_smile:

Αν και οι Yes μ αρεσουν απειρως περισσοτερο απ τους Purple,ωστοσο δεν προηγουνται αυτων,μια και οι Purple ντεμπουταρισαν το 1968,ενω οι Υes to 1969.:wink:

@Bluezlick:+100000000000000000000000000000000000000000

Τι πάει να πει όλα υπήρχαν??? Από πότε υπήρχαν??? Το rock/metal είναι η μοναδική ζωντανή μουσική σήμερα που έχει καταφέρει να εξελιχθεί τόσο γρήγορα και να περάσει τόσα διαφορετικά στάδια σε τόσο λίγο καιρό… Και αυτό γιατί όλα τα μεγάλα συγκροτήματα έβαζαν ένα καινούριο λιθαράκι στη μουσική, είτε μεγάλο είτε μικρό…:wink:

Edit: Επίσης ό άλλος ήχος και τρόπος επίσης αποτελούν ένα καινούριο στοιχείο για τη μουσική…

Απο τοτε που ο ανθρωπος δημιουργησε πολιτισμο.Η εννοιες μελωδια-συχνοτητα-ενταση-ρυθμος υπαρχουν στη φυση.Η μουσικη ειναι μια μορφη Τεχνης και κωδικοποιηση των παραπανω εννοιων.

¶λλο οι έννοιες, και άλλο συγκεκριμένες μελωδίες, συγκεκριμένες συχνότητες, συγκεκριμένοι ρυθμοί…:wink: :wink:

ε μην λετε ρε οτι σας κατεβει!

διαβασε πρωτα τι λεω!
κ μετα πανε ακου λιγο κλασσικη μουσικη να δεις τι εχουν παιξει!
να ακουσεις λιγο εξπρεσιονισμο ατονικοτιτα κ τετοια να δεις που ειχαν φτασει!

Κοιταξε σε παρακαλω τι εγραψα πιο πανω…

Εγω λεω οτι οι Yes πρωτοι εισηγαγαν αυτες τις κλιμακες στην ροκ(Mood For A Day px) και αυτοι εισηγαγαν το νεοκλασσικο,αλλωστε γι αυτο γιναν και διασημοι(περαν του οτι ηταν η πρωτη σημαντικη progressive μπαντα που ουσιαστικα προετοιμασε τον δρομο των Floyd…)

μαζι σου με 1000 αλλα τωρα μιλαμε για ροκ:)

Είμαι τυχερός να ακούω κλασσική μουσική 8 χρόνια τώρα… Συμφωνώ ότι το έχουν φτάσει άπειρα μακριά… Εσυ είπες ότι όλα υπήρχαν… Για γίνε πιο συγκεκριμένος… Όλα υπήρχαν από την εποχή της κλασσικής εποχής, από πιο παλιά από πότε??

Ποτε δημιουργηθηκαν αυτοι οι κωδικες εννοεις δηλαδη.Βασικα θα μπορουσαμε να μιλαμε ωρες ατελειωτες γι αυτο το θεμα,αλλα ηδη βγηκαμε οφ τοπικ,οποτε ας μην κανουμε μαθημα ιστοριας τωρα.:wink: Οι ονομασιες και μονο του Δωρικου,Λυδικου και Φρυγιου τροπου πρεπει να χτυπανε καμπανακι πιστευω…:roll: