Helloween- My God-Given Right 29.05.2015

Χρόνια το λέω, όχι μόνο για Helloween αλλά και για όλα τα συγκροτήματα. Όταν βλέπω τρακλιστ με τουλάχιστον 11-12 τραγούδια προκαταβάλλομαι αρνητικά για το τι θα ακούσω. Κατά την άποψή μου, ένα σωστό άλμπουμ πρέπει να έχει 8 έως 10 (το πολύ) τραγούδια.

είπαν πότε θα περάσουν από τα μέρη μας; :smiley:

Ισχυει αυτο στις περισσοτερες των περιπτωσεων, δεν ειναι απολυτο, αλλα οσο περισσοτερα τα τραγουδια τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να χανει ο δισκος την συνοχη του και αυξανονται οι πιθανοτητες να υπαρχουν filler-ακια…

Οσο αφορα τα 2 καινουρια κομματια, τιποτα το ιδιαιτερο, το Battle’s Won μια κλασικης συνταγης Weiki συνθεση που δεν ειναι κακο αλλα δεν ειναι και τιποτα το ξεχωριστο, προκατ Helloween φαση και το Lost In America επισης τετριμμενο straight-forward Deris-era Helloween κομματι που λογικα ειναι συνθεση του Deris, του Grosskopf ή και των 2 μαζι. Βασικα εχουν μεινει αρκετα στασιμοι, το 7 Sinners μου αρεσε πολυ αλλα το Straight Out Of Hell μετριοτητα και μια απο τα ιδια. Θεωρω οτι το πανε καπως σε αυτοματο πιλοτο πλεον και ειναι πολυ προβλεψιμοι.

Tα Ακουσα και τα ξανακουσα, το πηρα αποφαση πως δεν θα ξαναβγαλουν δισκο/τραγουδια ισαξια των time of the oath/dark ride. Δισκοι σαν το rabbits dont come easy, μισο keeper 3, μισο 7 sinners , μισο staight out of hell και κανα 2 μπαρουφες απο το Gambling δεν θα επρεπε να εχουν καν κυκλοφορησει. Τι ξερω γω θα πει καποιος τωρα , ε ξερω αυτο που εγραψα στην πρωτη προταση.

Παραδοξως φυσικα σε πωλησεις τα πανε καλυτερα.Τουλαχιστον ετσι λεει το wiki.

ΥΓ. Ευτυχως που προσφατα ανακαλυψα τους βισιγκοτθ.

Γαμανε οι βισιγκοτθ…

το τ στους βίσιγκοθ από που προέκυψε;

*για συναυλία δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο, αλλά το θεωρώ δεδομένο ότι αργά ή γρήγορα θα ξαναπεράσουν.

το ταφ ειναι και καλα.
παρτε και αυτο εδω, που τραγουδα ο ιδιος των Βισιγκοτθ μαζι με εναν αλλο τυπα, σε στυλ falkenbach. Ο Quorthon θα ηταν περιφανος για τουτους εδω. Σορρυ για το οφ τοπικ.

To Βattles’s won μου ακουγεται αρκετα καλο εκτος του refren…Moλις μπαινει καταστρεφει το κομματι. Θυμιζει χαζοχαρουμενες εποχες chameleon/pink bubbles…Μονο αυτο βρισκω ως πολυ κακο στοιχειο. Κατα τα αλλα καλουτσικα riff και πολυ καλο (κατ’εμε) το υφος…

Το Lost in America χωρις να εντυπωσιαζει ειναι σε καλο επιπεδο, εχει μια δυναμικη ανταξια των τελευταιων δισκων.

Τα δειγματα μεχρι τωρα ειναι καλα. Οι Pumpkins ειναι απο τα μετρημενα στα δαχτυλα group >25ετιας που εξακολουθουν να παραγουν αξιοπεστατη μουσικη. Τελος.

Βίντεο για το ομώνυμο κομμάτι

https://www.youtube.com/watch?v=M7D7ynntNbg

Το κουπλέ του θυμίζει αυτό του Power. Ωραίο τραγούδι, το καλύτερο από τα τρία που έχουμε ακούσει μέχρι στιγμής.

Όντως ωραίο κομμάτι…

Εντάξει…αν πάει έτσι όλο το άλμπουμ, τότε το Pink Bubbles θα είναι κυριολεκτικά ΕΠΟΣ μπροστά σ’αυτή τη χαζομάρα. Δηλαδή πραγματικά…ακούστε ξανά αυτό και μετά καπάκι βάλτε Αυτό! Και πείτε μου ειλικρινά με το χέρι στην καρδιά πιο προτιμάτε! Το ένα εχει ΚΙΘΑΡΕΣ, ΝΤΡΑΜΣ & ΦΩΝΗΤΙΚΑ και το άλλο…εντάξει, δηλαδή χέσε με τώρα ρε Weikath να πούμε. Δεν ξέρω, μήπως είμαι πολύ αυστηρός ή μήπως περιμένω πολλά από αυτούς πλέον [-X

…καλό…καλύτερο από τα άλλα δύο:):!:

Tο τραγουδι καλο ειναι. " Φερνει" λιγο στο “Power”.

Aλλα αυτο βιντεοκλιπ, ρε παιδι μου… Μad Max-meets-Star Wars-meets-Halloween φαση;; Seriously??? Kαρκινο στα ματια επαθα…

Υ.Γ: Με το μαλακο το botox,Andi…

Προσωπικά δεν περιμένω τίποτα από Helloween απλά αυτό το κομμάτι μου θύμισε λίγο το Power…ξέρεις παιδικά χρόνια και τέτοια.

Βγήκε εκεί έξω το αίσχος που θέλει να λέγεται και Helloween…ειλικρινά δεν το διαλάνε το κωλοσυγκρότημα να τελειώνουμε…η τουλάχιστον να πάρουν κανένα τραγουδιστή της προκοπής…κανένα έλεος στους γερμανούς φραγκοφονιάδες…α στα διάλα συγχύστηκα τώρα

δεν το εχω ακούσει, και δύσκολα θα το κάνω. αλλά το εξώφυλλο είναι οτι χειρότερο έχω δει εδώ και χρόνια.

Ηρεμία. Αυτό που λες απέχει πολύ από το να μην σου αρέσει ο οποιοσδήποτε δίσκος. Στο κάτω κάτω είναι η δουλειά τους και ανάλογα με το αποτέλεσμα κρίνονται. Τέτοια οργή να την καταλάβω σε εποχές προ-δεκαετίας που δεν είχαμε την δυνατότητα να ακούσουμε κάτι πριν προβούμε σε αγορά και κλαίγαμε τα λεφτά μας εκ των υστέρων.

Δεν είναι απλά θέμα αν μου αρέσει ή όχι, βεβηλώνουν το όνομα με αυτά τα καραγκιοζιλίκια εξού και το κράξιμο. Την είδα ρομαντικός και πληγώθηκα :cry:

να πεις για το δισκο να το καταλάβω… ο Derris (ο θεός) τι σου φταίει; λες και τα γράφει αυτός και όχι ο weikath…

Να μη σου πώ ο Derris μου έφταιξε πάνω από όλα στην αρχή. Εγώ καλύτερα φωνητικά θα έβγαζα, έλεος. Στους Helloween είσαι γαμώ το θέο σας μέσα, τι μιλάς και γκαρίζεις? Απορώ μερικοί πως τόλμησαν να σκεφτούν σύγκριση με τον ΘΕΟ που ακόμα προκαλεί ρίγη με την φωνή του. Και αυτός ο μαλάκας απλά έμεινε στην θέση του τραγουδιστή γιατί έχει συμβόλαιο, αλλιώς δεν εξηγείται. Ήμαρτον βραδιάτικα…