Helloween

να βαλω στην λεξη “σταθμο” το brave new world;

νομιζω ειναι καλυτερα

εστω να ειναι συγκλονιστικο. του πουστη δηλαδη για μετριοτητες θα μιλαμε;
αν ηταν ετσι μια χαρα μετριοτητες ηταν τα τελευταια με andi

ακομα δεν τον ειδαμε βεβαια…

Κι εγώ το Brave New World είχα στο μυαλό μου… Όμως το BNW κυκλοφορησε μετά από 20 “μόλις” χρόνια Maiden πορείας. Άρα μιλάμε για κάτι διαφορετικό.
Προσωπικά θα ήθελα κάτι ανάμεσα σε Gamma Ray meets Deris era Helloween αλλά με την αγγελική φωνή του Kiske. Ο οποίος, πάντως, με έχει κουράσει αφάνταστα με τις καταληξεις του (σε όλες μα όλες τις φράσεις του) με τους Unisonic. Λογικά θα το έχετε προσέξει κι αλλοι, what the fuck is that?

Αν κρίνω την έμπνευση του Kai στους Gamma Ray τουλάχιστον εδώ και 10 χρόνια και τους Helloween του Deris… Δεν τρέφω καμία ελπίδα

Ίσως η κοινή συνύπαρξη στο στούντιο όλων μαζί να βγάλει κάτι καλό

Δεν θέλω κάτι συγκλονιστικο. Θέλω καλοπαιγμένο power κι ας είναι και μανιερατο

Σαν το firepower των Priest π.χ.

5 Likes

Την έχει δει πολύ Elvis πράγματι. Ωστόσο και τα 2 Unisonic μου αρέσουν πολύ και τα βάζω όταν θέλω να ακούσω κάτι μελωδικό, με συναίσθημα αλλά και heavy

Μανιερατο θα είναι σιγουρα πιστευω. Ελπιζω σε κάτι συγκριτικά καλύτερο μιας και το Firepower δε με ενθουσιασε

Με Elvis ξεκίνησε, ήταν βασική του επιρροή. Ακόμα και στο Live in the UK κάνει αναφορά σε αυτόν. Και η αλήθεια είναι ότι στις χαμηλές νότες προσπαθεί να ακούγεται σαν αυτόν και έχουν και καποια κοινά στην τεχνική. Αλλά είναι πολύ επιτηδευμένο και δε μου πολυαρέσει.

Το πρώτο Unisonic μου αρέσει, το δευτερο εχει πολλα χαρωπα τραγουδια που δεν τα πολυπαλευω

Εντάξει και το κομμάτι που βγάλανε δεν είναι κάτι συγκλονιστικό, αλλά τώρα έχουν χρόνο να γράψουν κάτι καλό. Θα δείξει, δεν έχω πολλές ελπίδες αλλά γιατί όχι;

3 Likes

Εμένα δεν με πειράζουν τα μανιερατα… Ίσα ίσα δεν γίνεται να έχω απαιτήσεις από ανθρώπους που πρόσφεραν τόσο ωραίες μουσικές και έπαιξαν μεγάλο ρόλο σε subgenres του μεταλ να το επαναλάβουν στα πίσω πίσω

Προφανώς τους έχει πιάσει κόμπλεξ ή παράπονο που ενώ είχαν προοπτικές, έμειναν μεγάλο μεσαίοι και θέλουν στα 50+ να γίνουν από πλούσιοι - παμπλουτοι

Κανένα πρόβλημα με αυτό. Δικαιούνται να το διεκδικήσουν

Εχω την αίσθηση ότι θα πάνε προς την πιασαρικη πλευρά. Καλή παραγωγή να έχει και καλοπαιγμένο

3 Likes

“Από πλούσιοι - πάμπλουτοι” :joy::joy::joy:

Γιαααα να δούμε, ας βγάλουν κάτι καλό, κι εγώ θα τους βοηθήσω λιγάκι να πλουτίσουν

1 Like

Από την άλλη, πόσο πολύ θα γαμούσε να έκαναν κάτι μη safe, και να τους έβγαινε κιολας??
Πώς έβγαλαν οι Europe το Bag Of Bones που ήταν εντελώς διαφορετικό με αναφορές σε '70s κτλ, κάτι αντίστοιχο. Αλλα μέτρα και σταθμά, άλλη περίπτωση και πολύ πιο αναμενόμενο comeback αυτό των Helloween βέβαια, αλλά επικεντρώνομαι απλώς στη στροφή στον ήχο. Θα είχε πλάκα/ενδιαφέρον :hugs:

2 Likes

“Το είχαν από παλιά το κουσούρι” - καλά να σου έχει γίνει εμμονή η μαλακία που κάνανε στην αρχή της περιοδείας, δικαίωμα, αυτή την χαζομάρα τι την ήθελες;

Θέλει να ελαχιστοποιήσει τις πιθανότητες να πιστέψει κάποιος ότι δεν είναι εντελώς βλαξ. Καλά το πάει, δεν μπορώ να πω.

1 Like

Αν πιστεύει ότι όντως αυτό το βίντεο δείχνει τους Helloween, ναι, είναι βλαξ. Αν το έβαλε “για πλάκα” είναι από τα πιο cringe χιούμορ 12χρονου που μπορώ να φανταστώ.

Αν τρολάρει, το κάνει καλά αλλά μεγάλωσα προσωπικά και κουράζομαι με τα τρολς.

1 Like

ηθελα να ερθω στο επιπεδο της κουβεντασ σασ. γιατι δεν σχολιαζεισ το πρωτο βιντεο ομως? σασ χαλαει το παραμυθι οτι η μαλακια εγινε μονο σε ενα live?

Μα δεν το έχουμε σχολιάσει παραπάνω από μία και δύο και τρεις φορές; Εγώ δεν έχω κάνει κουβέντα μαζί σου συγκεκριμένα εδώ για το θέμα; Τα ξέχασες; Έλα τώρα.

Επίσης πόσταρες μια τρύπα στο νερό γιατί το πρώτο λάιβ είναι στο Μεξικό (δηλαδή αυτό που έβαλες) και το επόμενο ήταν στην Βραζιλία, για το οποίο δεν ακούστηκαν διαμαρτυρίες, ενώ πέραν της περιπέτειας υγείας που είχε τότε συμφωνούν ΟΛΟΙ ότι ο άνθρωπος όχι απλά μια χαρά τραγουδάει ακόμη αλλά τα γαμάει όλα:

Τέλος, ας ξαναπούμε ότι το είπαν οι ίδιοι και έδωσαν τους λόγους τους, δεν κάνανε τους Κινέζους:

Με λίγα λόγια, για κάποιο λόγο κάθε φορά που μπαίνεις σε αυτό το νήμα μπαίνεις για να γράψεις για την κονσέρβα και την περούκα του Κάι. Σου είπα, έχεις δικαίωμα στην εμμονή αλλά μην μιλάς για επίπεδο, δεν σε παίρνει πλέον. Γιατί όσο πάει καταντάς και πιο εκνευριστικός γιατί πλέον ποστάρεις και ανακριβείς μπούρδες.

3 Likes

Εγώ περιμένω κάτι μέτριο. Αλλά δε θα με ενοχλήσει κιόλας, ειλικρινά.

Τους αγαπημένους καλλιτέχνες έχουμε την τάση να τους βλέπουμε σαν μυθοποιημένα τοτέμ που απλά κλάνουν έμπνευση. Tα τελευταία Rays είναι φόλες, τα τελευταία Helloween είναι φόλες, Unisonic για να περνάει η ώρα, Kai and Friends για να μη περνάν τα δευτερόλεπτα. Το forecast λέει μέτριος δίκος που θα τον φουσκώσουμε εμείς τους πρώτους 2 μήνες από τη συγκίνηση του φανμποι, θα βρούμε και 3 στιγμές ‘‘ω μαλακά αυτό θυμίζει Τζεριχο - Κιπερς’’ και μετά απο 1 χρόνο δε θα το θυμάται κανείς.

Αλλά δε με νοιάζει γιατί είτε το κάναν γιατί μαρούλι, είτε για να τους φύγει το what if, είτε και τα 2, καλά θα κάνουν. Μεγάλωσαν, του κοντού θα του πέσουν και τα μαλλιά απ’την περούκα σε λίγο και είναι σωστό να βγάλουν ό,τι γούστα θέλουν. Ας καλέσουν και τα άλλα τα παιδιά που δε τα παίζουν (Ουλι Ρολαντ) για κάνα feat να έχει ένα ωραίο χάπι έντινγκ η φάση.

4 Likes

πολύ ενδιαφέρουσα συνέντευξη

2 Likes

Επιτέλους μάγκες η ώρα έφτασε! 12 και σήμερα για το τελευταίο live της περιοδείας στο Αμβούργο στις 22 Δεκέμβρη!

3 Likes

Ευχαριστούμε για το bar code του εισιτηρίου σου :wink:!

Σβήστηνα ρε μπαγάσα από παντού.

1 Like

Ωπ καλα που το είδες φίλε… η χαρα ειναι μεγάλη οπως καταλαβαίνεις :wink:

1 Like