Helloween

Οκ, άκυρα όσα γράφω τότε…δεν το έπιασα, σορυ!

Καλα για το how many tears υπαρχει ενα βιντεακι λαιβ με τον Αντι που σε αυτο το σημειο νομιζωBut before the world
Turns into a sun
δεν μπορει να το πει και βγαζει μια κραυγη σαν πνηξιμο.Και διχνει μετα τον weikath να τον κοιταει να δει μηπως επαθε τπτ :lol:

Ο τελευταίος άνθρωπος που θα έδινα κρίση είναι απο τους Helloween.
Το λεω στον φίλτατο απλά για να ξέρει τι του γίνεται μιας και έχει τον Βάικαθ άβαταρ…

Τώρα απο μουσικής άποψης ο ίδιος του ο δημιουργός ίσως ξέρει καλύτερα ποια φωνή ταιριάζει καλύτερα. Δεκτή η γνώμη σου αλλά δεν είπα κάτι για αυτήν. Σχολίασα το περί fanboy.
Τώρα κατά την γνώμη μου προτιμάω την έκδοση του Kiske γιατί δεν χρειάζεται αυτη την “σκοτεινίλα” το κομμάτι. Η “λάμψη” που του δίνει ο Kiske με την χροιά του είναι αλλού… δεν έχει να κάνει με το ότι είναι καλύτερη φωνή. Κομματάρα είναι και χωρίς την φωνή του. Ο Kiske ακούγεται σαν φωνή πιο μελαγχολική και σαν να βγάζει μια κραυγή απελπισίας νιώθωντας κάθε στίχο που τραγουδά στο έπακρο. Τρανταχτό παράδειγμα το μικρό acapella στο τέλος (or will be dead aaaaaaandddddd)… O Andi σοζ αν θα ακουστεί υπερβολικό αλλά στα ψηλά ακούγεταιι σαν να σφάζουν αρνί. Γνώμη μου αλλά δεν υποβιβάζει τον συγκεκριμένο τραγουδιστή γιατί υπάρχουν άλλα κομμάτια που η φωνή του λάμπει (π.χ The Dark Ride, το κομμάτι εννοώ). Ο Kiske το νιώθει το κομμάτι απλά καλύτερα και απο τους 3 + το ότι κάνει backing o Kai και ολοκληρώνει το μεγαλείο και κατ’εμέ αγαπημένο κομμάτι απο το Live In The UK.

Ναι ρε,στο συγκεκριμενο επιχειρημα εκανα μια παρατηρηση,ξερω οτι δεν απευθυνοσουν σε μενα.Νταξει τωρα για το How Many Tears ακριβως το ιδιο νιωθω και γω με αυτο που λες αλλα το παθαινω με την ερμηνεια του Kai.Σε κατι “raise your voice,pass on the light” ετσι πως σπαει η φωνη του απλα ανατριχιαζω.Τα ιδια και στο Victim(ασχετα που η κραυγη του Κισκ στη δικη του βερσιον ειναι απο τα πιο μεγαλειωδη πραγματα που εχω ακουσει ποτε).Ο Κισκ ρε παιδι μου εχει μια ταση να το φωναξει το καθε κομματι,να το πει με ενα πομπωδες στυλ που δεν ειναι οτι το χαλαει βεβαια,αλλα απλα ειναι αλλη φαση.Και εννοειται οτι σεβομαι και γω τις υπολοιπες αποψεις(ισως η δικια μου βεβαια να ειναι περισσοτερο θεμα λατρειας προς το Jericho και λιγοτερο αποπειρα αντικειμενικοτητας αφου δε θεωρω καμια version σε κομματι Jericho καλυτερη απο του Kai.Φαντασου μου λενε για τους Rhapsody στο Guardians-που δε ειναι κακο κοβερ και για πολλους ειναι καλυτερο επειδη ειναι γυαλισμενο και με πιο στρωτα φωνητικα-και γελαω.)

Ναι δεν έχω πρόβλημα στο να διαβάζω απόψεις. Έχει την πλάκα του. Οι χαρακτηρισμοί είναι λίγο που χτυπάνε στο μάτι. Το Victim of fate μουσικά δεν μου άρεσε και τόσο στην έκδοση του Kiske γιατί έγινε πιο Happy… Καμία σχέση με το old time favorite Jericho. Φωνητικά εδώ θα έλεγα ότι το κομμάτι αυτό δεν θέλει μελωδία αλλά αυτή την σκοτεινίλα που το έχει δώσει ο Kai. Η υπέρτατη κραυγή του Hansen δεν συγκρίνεται με την κορώνα του Kiske… Ωραία ναι ο Kiske αλλά έχασε όλο το feeiling του σκοτεινού κομματιού… Ειδικά oι ανάσες και η σκοτεινή φωνή του Kai στο αλλά maiden riff αργό σημείοWhat now lonely man who’s standig
In the shadow of the streets
You’re left alone with no helpin’ hand beside you
You hide from the daylight livin in darkness
You got no friends you can trust nobody
Except for yourself
The only shade that’s beside you
Is the shade of Lucifer
Laughing with a satanic smile
And his friend death sharpens his sickle
You don’t wanna die do you ? But you will
You will burn in hell
είναι όλα τα λεφτά και αυτό έχει χαθεί στην εκτέλεση με τον Kiske στα φωνητικά…

Συμφωνουμε για το feeling(καλα και για το σατανικο γελιο και τα λοιπα μεχρι τη κορυφωση δε το συζηταμε,η μερα με τη νυχτα οπως και γενικα ολο το κομματι.κι η μουσικη οπως λες σαν να ειναι λιγο πιο νεροβραστη πιο ξενερωτη στου Κισκ.Βασικα ισως να ναι και κομματακι πιο αργη αυτη η βερσιον οπως το φερνω στο μυαλο μου).Απλως εκεινη τη κραυγη αν την απομονωσεις δε μπαινει ξερω γω στο τοπ 5 κραυγων του Κισκ?Με αυτον τον τροπο το πα δηλαδη(για μενα μπαινει):stuck_out_tongue:

Ανετα.Ακριβως γι αυτο δεν μπορουσα να διαλεξω πιο μαρεσει πιο πολυ.Δεν μπορουν να βγαλουν μια καινουργια εκδοση και να κολλησουν και την κραυγη:-k

Κοίτα δεν πιστεύω ότι μουσικά ο Kiske ξέρει να βγάζει κραυγή… Εννοώ κάνωντας falseto (ψεύτικη κραυγή) όπως κάνει ο Kai αλλά ο τύπος πετάει κορώνες. Της πιάνει της νότες. Άκου το live Victim of Fate απο Gamma Ray (Skeletons In The Closet) για να καταλάβεις τι εννοώ Πρόσεξε την διαφορά της φωνή του Kai στης λέξεις Fly high touch the sky never know the reason και εδω πρόσεξε την αλλαγή στο why it ends… Τώρα πρόσεξε το δεύτρο ρεφρέν σ’αυτό που το λέει και το κοινό που δεν κάνει αυτό το falsetto αλλά όπερα ο Kai στο why it ends… Δεν ξέρω αν μπορείς να με πιάσεις τι εννοώ αλλά μπορώ να στο εξηγήσω τραγουδιστά :).

Όσο για της ψηλές ο Kiske μια φορά τον έχω ακούσει να κάνει falsetto κραυγή και μου φάνηκε πολύ άσχημο (μην σου πω ότι με έπιασαν και τα γέλια) και αυτό ήταν στην εισαγωγή του Starlight (Kiske Version) (αλλά η κορώνα στα καπάκια μετά την κραυγή μου σήκωσε την τρίχα).

Εστω στις πιο επιβλητικες κορωνες που χει κανει ρε παιδι μου:p

Btw,μιας κι ελεγες τα καλα σημεια του Ντερις,δεν ειναι καταπληκτικος στην αρχη του Motherland?Μου ρθε τωρα που σκεφτομουν ποσο θελω να το χωσουν στη setlist…

Ναι συμφωνώ είναι πολυ μελωδική… Όπως και αυτές πριν ξεκινήσει τα λόγια στο συγκεκριμένο σημείο. Αχ τι μου θύμισες… :cry: (MoR)

Μια χαρα τον βρίσκω και τον Δέρι… Και την κομματάρα…

Χεχεχε…κατσε τωρα με Tower,Reach out for the Light και τα ρεστα θα χουμε αλλα:D (18 Δεκεμβρη εγω τελικα=p) Εχει να προσφερει πολλες live συγκινησεις ο Μιχαλιος:)

Συμπληρώνω The Seven Angels και εναλλαγές φωνητικών Hansen - Kiske και λυποθυμίες μετά…

Here the message just posted from the singer of trick or treat on facebook

“Trick or Treat will be on the road for a"Seven sinners” European Tour with Helloween and Stratovarius of 11 dates!

Dec. 01 - Langen, Germany
Dec. 02 - Antwerp, Belgium
Dec. 05 - London, UK
Dec. 06 - Eindhoven,Netherlands
Jan. 11 - Paris, France
Jan. 12 - Lyon, France
Jan. 14 - Bilbao, Spain
Jan. 15 - Madrid, Spain
Jan. 16 - Barcelona, Spain
Jan. 18 - Milano, Italy
Jan. 19 - Roma, Italy "

Κρίμα που δεν έρχονται και εδώ :frowning:

Δεν το πιασα, (1η πρόταση). Weiki και μόνο στο avatar, καθένας με τις προτημίσεις του…τουχω συμπάθεια μεγάλη, σφάξε με τι να πω…
Όσο για τις 2 πρώτες προτάσεις οκ, σόρι, αλλά νόμιζα πως είναι μπιχτή για μένα…Για Weiki και Dark ride πακετάκι…

Man χαλάρωσε δεν έχω σκοπό να πετάξω καμιά μπηχτή σε σένα… Δεν απευθυνόταν σε σένα η (πρώτη πρόταση). Απλά δέκα χρόνια διαβάζω συνευντέξεις του (internet + περιοδικά) και απλά εννοώ ότι ο άνθρωπος δεν είναι άξιος του λόγου του γιαυτό το είπα.
Καλά κάνεις και του έχεις συμπάθεια δεν λέω το αντίθετο… Το είπαμε και σε άλλα posts πιο πριν ότι έχει δώσει πολλά στο να χτιστεί το όνομα των Helloween. Βέβαια δεν είναι λόγος αυτός να αναλύσουμε εδώ τον Weiki σαν άνθρωπο αλλά προτιμώ για την μουσική του να μιλάμε περισσότερο. Εγώ πριν σου αναφέρθηκα για το τι είπε για το Treasure Chest και δεν απευθυνόμουν στην δικιά σου κρίση.

Όχι, παρεξήγηση. Τις 2 πρώτες του παμκιν εννοούσα! Όπου εκεί μόνο μιλούσε σε μένα.
Σόρυ εαν σε μπέρδεψα…Και μετά ανέφερε το πχ με το Νταρκ Ράιντ κια τον Weiki.
Τέλος πάντων…
Μια γνώμη ήθελα για τα σονγκς απο σας! Όχι να ξαναπιάνουμε τα ίδια! :slight_smile:

το κομματι που εκανε “δικο” του ο Δερις ειναι ο δρ.στειν…στο λαιβ το παρουσιαζει πολυ funny:p

το how many tears το προτιμω απο Χανσεν αλλα δεν με χαλαει και ο Κισκε…προτιμω να το ακουω ομως απο την ολντσκουλιστικη οτι να’ναι φωνη του 1ου…

το victim of fate μονο απο Χανσεν.

ο Δερις μην ξαναπιασει στο στομα του το March of Time γιατι θα τον βρω και θα του δειχνω παλιες φωτοζ του μεχρι να αυτοκτονησει…

αν παιξουν το mission motherland εγω θα βγω γυμνος στο Συνταγμα κρατωντας στα χερια μου το βινυλιο του Time of the oath…

αυτα τα ολιγα για την γενικη συζητηση που ειχατε:p

Περνα και απο αριστοτελους την επομενη μερα:p
btw το mission motherland δεν μαρεζε ποτε#-o

αυτο το εκανα οταν εμενα Σαλονικα…οταν επαιξαν το Starlight:p

το μαδερλαντ ειναι ενα κομματι που πρεπει να το αφησεις να μεγαλωσει μεσα σου και να αφεθεις πληρως στην μελωδια και τις στιχοι…με λιγα λογια δεν σε ρωτησαμε:p

ξερατε οτι ο Weiki εχει πει οτι το φανκυ σημειο γυρω στο 5.15 το ειχε ετοιμο απο τα Κεεπερς και προοριζοταν για τον Keeper τραγουδι;

οχι;;;;

[-X[-X[-X[-X:D:D

Σωστός πάνω κάτω, αλλα το Mission Motherland δεν πιστεύω πως θα το παίζανε εύκολα…όπως και πολλά άλλα κομμάτια…όπως το the Saints…(γαμώτηηηηηη)
Θα δείξει, από ότι κατάλαβα θα ανακοινώσουνε και τράκλιστ μετά τη 1η συναυλία…