Helloween

Συμφωνω απολυτα τα 2 keeper και το walls of jericho ειναι οτι καλυτερο εχουν βγαλει οι helloween.Μου αρεσουν παρα πολυ και τα τρια αλλα αν επρεπε να διαλεξω θα ελεγα το keeper 2:D

Σαν το if i could fly δεν εχει

[B]TO OMONYMO TOY 85 ! δεν ειναι αλμπουμ, το ξερω. Ε ΚΑΙ ? αν ειναι να διαλεξω ενα βινυλιο να παρω μαζι μου στον ταφο, αυτο θα ειναι[/B]

Δύσκολο για ένα γκρουπ που οριοθέτησε στο ξεκίνημά του το ευρωπαϊκό hm. Θα πω το Κeeper I, γιατί ήταν το πρώτο που άκουσα τότες και η μελωδία του με συνεπήρε και το κάνει ακόμα με τον ίδιο σχεδόν τρόπο. Αν δεν ψήφιζα αυτό θα το έριχνα στο Walls… γιατί αυτό το πράμα δεν υπάρχει απλά…

@nir1 Σε καταλαβαίνω απόλυτα…

Πάντως, εκτός απ’τα δύο Keeper… θα ψήφιζα χαλαρότατα και το Live in the U.K… Νομίζω το καλύτερο live τους, με αποκορλυφωμα το How Many Tears, ο Kiske δίνει ρέστα σ’αυτό όπως και οι διφωνίες στις κιθάρες!!!

αυτες οι κιθαρες!!! ναι ρε ποστημ!!!

τι διδυμαρα ηταν αυτοι οι 2…στα διαλα με τα γαμω μυαλα τους…

σημειο σαν εκεινο πριν το ρεφρεν στο Ride the sky προς το τελος

Send me a sign, wanna leave it all behind
I’ll be leaving the hands of doom
Rearrange the master plan, take the future in my hands
To be free and not trapped anymore

που η κιθαρα ακολουθει την μελωδια της φωνης δεν ξαναεγραψαν ποτε!!

cheers toxike. και γω μετα το ΕP, θεωρω καλυτερο το πρωτο Keeper, με μικρη διαφορα απο το ΙΙ … ειχαν ακομα αυτην την ελαφρια obscure-ιλα, χωρις την νοοτροπια του φτιαχνω τραγουδια-χιτ. με το 2ο Keeper μπηκαν στο mainstream. οχι οτι μας χαλαει, best band ever, μαζι με Running Wild!

Εγω παλι προτιμω το 2 απο το 1, αλλα ΟΚ μιλαμε για ογκολιθους!!!
Επισης δεν ξερω μονο εμενα με τρελαινει το you always walk alone???

Aλλα γενικοτερα το Helloween και το Walls of Jericho (επιτελους να τα θεωρησουμε ξεχωριστα αλμπουμ) ειναι για μενα πανω απ ολα!!

[B]
There’s just one way I see
The way I think it’s right for me[/B]

σταση ζωης κετς.

και μετα παρε και τα σολο(ζ) :drunk:

ΟΧΙ ! για μενα αυτο και το March of Time ειναι τα καλυτερα του δισκου ! προσκυναμε με μυτη να ακουμπαει το χωμα, με αυτα μεγαλωσαμε…

Από Keeper δε μπορώ να διαλέξω, θα τα έχουν ψηφίσει κι όλοι, άρα… Better Than Raw. Δε καταλαβαίνω γιατί το Dark Ride είναι τόσο δημοφιλές, τα κομμάτια του δε πιάνουν μία μπροστα σε Revelation, Push, I Can, Handful of Pain, Falling Higher…

Έλα μου ντε…

Μαζι σου ειμαι (σχετικα…), αλλα προσπαθωντας να ερμηνευσω το φαινομενο, υποθετω οτι αυτο συμβαινει λογω συνθηκων. Δηλαδη, οι Helloween μετα τη φυγη του Kiske εχασαν (ΠΟΛΥ κακως) πολυ σε δημοσιοτητα, σε hype, σε momentum (το οποιο το ειχαν χασει απο πριν λογω ελεεινων δισκων, τελος παντων). Μετα σιγα σιγα αρχισαν να παιρνουν τα πανω τους με τα πολυ υποτιμημενα Master Of The Rings, Time Of The Oath… μεχρι που εκαναν ενα αρκετα μεγαλο μπαμ με το Better Than Raw. Εγω εκει τους λατρεψα και το θεωρω τον καλυτερο τους δισκο για τα γουστα μου. Οποτε ολος ο κοσμος περιμενε πως και πως το The Dark Ride, το οποιο κακα τα ψεμματα, ειναι ΠΟΛΥ καλος δισκος, απλα υπερτιμηθηκε λιγακι οταν βγηκε ισως. Ουτε εγω θεωρω οτι ειναι καλυτερος απο το Better Than Raw, αλλα ειναι μαλλον ο τελευταιος τους “μεγαλος” δισκος, αφου μετα εχασε τη μπαλα για λιγο καιρο ο Weikath (και κατεστρεψε την καλυτερη για μενα συνθεση του συγκροτηματος λογω κολληματων).

το “μπαμ” το εκαναν με το Time of the oath (βλεπε μετα high live)…

ακριβως! για μενα αρκετα ανωτερο το time of the oath απο το better than raw (επισης δισκαρα ομως)

Με πολύ μικρή διαφορά το Keeper 2, έχει και καλύτερη παραγωγή από το 1 και έχει και το ίσως καλύτερο τους τραγούδι εβα! Το ομώνυμο ντε!
Το Τhe Dark Ride είναι δίσκαρος ρε αλλά και το The Time Of The Oath είναι πολύ κοντά.

Οπως ειχα πει και πιο πανω και για εμενα το κeeper το 2 ειναι το καλυτερο τους αλλα πιστευω οτι το ομωνυμο τραγουδι του keeper 1 ειναι καλυτερο απο του 2:D

Εμενα μου φαινεται οτι στην εποχη Deris οσο προχωρουσαν επεφτε κι η ποιοτητα! Τα oath και master δε τα θεωρω δισκαρες αλλα ειχαν πολυ γαματα τραγουδια μεσα, το better than raw ηταν OK, το dark ride δεν ηταν helloween αλλα κατα τα αλλα μαλλον το καλυτερο απο το 97 και μετα, τα rabbits, gambling και το τελευταιο ψιλο-πατατες, ενω το Legacy αν ηταν μονο αλμπουμ θα ταν παρα πολυ καλο, τωρα εχει καποιες στιγμες κι αλλα μουφα κομματια

Οπως αναφερθηκε το High Live αντικατοπτριζει την καλυτερη περιοδο των Helloween επι Deris


Λατρευω τα Keepers.Και οταν λεω Keepers εννοω και τα 3.Μπορει οποιαδηποτε συγκριση να πεφτει στο κενο αφου εκτος απο 18 χρονια διαφορα,μονο 2 μελη παραμενουν ιδια.Δεν συγκρινω συνθεσεις,ατοπο.Παραπονα του στυλ:καλυτερα να διαλέγανε τα καλυτερα απο τα 2 cds και να τα κυκλοφορουσανε σε ενα cd δεν με βρισκουν συμφωνο.Ετσι και αλλιως και στο παρελθον αυτο ηθελαν να κανουν,τα 2 πρωτα Keepers να κυκλοφορουσαν σε μια δισκογραφικη δουλεια.Το Keeper of the Seven Keys - The Legacy ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσαν να προσφερουν οι Helloween το 2005.
Καταρχην εχει 2 τεραστια κομματια που αποδεικνυει οτι δεν πηραν τον ευκολο δρομο της επιτυχιας και της εμπορικοτητας.Και συμπτωματικα ή οχι ειναι απο τα καλυτερα του δισκου σωστα τοποθετημενα στην αρχη καθε δισκιου ωστε να μην κουραζεται ο ακροατης.Μοιρασμενα συνθετικα τα κομματια του δισκου με μεγαλη μεριδα στον Gerstner(στο 1ο cd) που υπογραφει σε μερικα απο τα καλυτερα τραγουδια του δισκου οπως το Pleasure Drone που δινει ρεσιταλ ο Deris.Ακομα και ο νεος ντραμερ βαζει μια πινελια στο The King for a 1000 Years.Πανεμορφο κομματι και το My Life For One More Day που ειναι συμπραξη Grosskopf/Deris.
Ουδεις αναμαρτητος ομως αφου υπαρχουν και επιτηδευμενα χιτακια σαν το Mrs. God και Come Alive.Η φωνη της Candice εξαφανιζεται μπροστα στον Deris και το Shade in the Shadow ειναι ισως η πιο μετρια στιγμη του δισκου.
Το μελλον εδειξε και απεδειξε!!Η συγκεκριμενη ομαδα γαμει και οι επομενες δουλειες τους ειναι υψηλου επιπεδου.Οποτε τσιμπηστε την κολοκυθα…εε το cd εννουσα:p και καλη διασκεδαση

Συμφωνώ σε ότι γράφεις για το …Legacyχ10000:):!: