Helloween

κι εδώ του Deris στο 3:46 συνεχίζει η τσιρίδα από μέσα ενώ έχει σταματήσει… πφφφ

το ανησυχητικό είναι ότι εκτίθενται στα περισσότερα τραγούδια

τζάμπα οι πρόβες

Ειδικά ο Κισκε με πλήγωσε γιατί έχει διατηρήσει την φωνή του σε εξαιρετικά επίπεδα για την ηλικία του

Θεωρίες συνωμοσίας απο video.
Επίσης θα διακυνδυνευαν την καριέρα και τη φημη τους για ποιόν ακριβώς λόγο για 2-3 σημεια? Περαν χωρωδιάκων που με 2 ατομα επι σκηνής μπορούν να τα παραλλάξουν?
με τα delay που έχουν όλα τα σημεία που λέτε, είναι λογικά να έχουν “καποια” ουρά. και στο Hαlloween είναι γυρισμένος.

Σίγουρα παίζει delay αλλά δες στο σημείο του Perfect Gentleman είναι ξεκάθαρο ότι δεν είναι. Eκτός αν είναι ανοιχτό το μικρόφωνο του Kiske από μέσα και κάνει πλάκα :stuck_out_tongue:

ahem, ξέρεις οτι μπορεί να πάει μεχρι 3 στάδια ? απο τον ηχολήπτη, έ ? 350-500 ms delay, θα επναλάβει 2-3 φορές τα τελευταία δευτερολεπτα… προφανώς στο PG, είναι αρκετά λιγότερο.
Το βρίσκω δλδ αστείο να πούμε οτι θέλουν ΤΟΣΑ προηχογραφημένα, απο τη στιγμή ειδικά που ο kiske στα live με Avantasia ήταν ακρετά σταθερός.

1 Like

Το delay για να επαναλάβει μια φράση πρέπει ο άλλος να τραγουδήσει

Και ο Κισκε στο a little time εμφανώς και ανεπιφύλακτα δεν τραγουδάει στο 4:58

στην ουσία δεν διαφωνώ . Βοηθάει ένα delay / looper να δημιουργήσεις chorus effect να θυμίζει χορωδία / πολυφωνία πωςστοδιαολολεγονται

delay παιζει σε ολο το κομματι και ακουμε - βλεπουμε ενα βιντεο απο κινητο .

Νομιζω οτι ειναι λιγακι υπερβολη να λεμε για προηχογραφημενα ειδικα σε τετοια σημεια.
Δεν εχει κανενα νοημα για μενα .
Τα εφφε στον ηχο ειναι απειρα.

οντώς, αλλά απο την άλλη, μπορεί ο άλλος να είναι live και να έχει 5-10 πράματα που παίζουν απο τον drummer ή απο πληκτρά. (βλ queensryche) και πολύς κόσμος απο choruses, harmony vocals, βιολιά, κτλ. τώρα θα ήταν απογοητευτικό οι Helloween να ζητάνε 5πλάσια λεφτά απο οτι συνήθως και να σερβίρουν κονσέρβα.Απο την άλλη θα δείξει. Απλά στο ALT είναι ένα κι ένα μέρος που αμέσως μετά το τραγουδάει live απο όσο φαίνεται.

Αααααχαχαχαχαχαχα

Τουλαχιστον γελοιότητα και ντροπη.
Σε αυτο ακουγεται κιολας η λαιβ φωνη μαζι με την κονσερβα.

1 Like

καλα στο perfect δεν ειναι κατι κονσερβα απλο ντιλει πως το λενε χρονια το κανει ο Ντερις

αλλα του πουστη στο a little time φαινεται ξεκαθαρα στον Κισκε

δεν ξερω προσπαθω να σταματησω να το σκεφτομαι γιατι ξενερωνω

γενικα εκτος απο το φορο εδω εχει συζητηθει κιαλλου το θεμα ή μονο εδω μεσα το πηραμε χαμπαρι και μπορουμε να παρουμε καναν ορκο ομερτας και να μην το συζητησουμε αλλο;

σσσσσσσ…

3 Likes

Άκου Μιχάλη. Εγώ δε σκάω. Θα μιλήσω. Στις ψιλές θα κοιτάς τον κόσμο και θα κρατάς το όφωνο με το ένα χέρι. Αλλιώς για μένα, είσαι ένοχος.

Άντε…πρωινάδικο γίναμε. Εσείς με το playback κι εμείς με το κουτσομπολιό.

Με ξενέρωσες ρε πούστη…25 χρόνια σε περίμενα…

4 Likes

Καλημέρα.Εγω έχω να πω τα εξής.Περυσι μόλις είδα τον kiske με τους avantasia στο Λονδίνο.Η φωνή του ήταν στο υψηλότερο επίπεδο αψεγάδιαστη.Εξαλου είναι μόλις 47 χρόνων.Τωρα σε ένα χρόνο να μην μπορεί να τραγουδίσει ακούγεται τρελό.Δεν υπάρχει λόγος να παίζει playback.Ακομα και ο Kai τι να πω ένα medley 8-9 λεπτά δεν νομίζω να είχε πρόβλημα να τραγουδίσει.Τωρα βέβαια η συναυλία όπως είδαμε είναι υπερπαραγωγή.Με οθόνη από πίσω κτλ όπως τα μεγάλα group και έτσι εξηγείται γιατί δεν ήρθαν Ελλάδα.Οπως ξερουμε με την οθόνη και τα βιντεοκλίπ να παίζουν απο πισω όλα είναι ontime και άνετα θα μπορούσαν να τα προηχογραφήσουν και όλα αν ήθελαν ακόμα και κιθάρες και ντραμς.Αλλα ρε παιδιά έλεος ποιος ο λόγος;Απλα πιστεύω ότι οντως έχουν προσθέσει κάποια χορωδιακα και καμία κορώνα ίσως για χάρη ευμορφιας και τελειότητας.Αυτη η συναυλία πάντως δεν χάνεται από οποιοδήποτε φαν των Helloween…Τέτοιο υπερθέαμα δεν το περίμενα μπράβο τους για το show.

1 Like

Ριξε μια ματια στα σχολια κατω απ τα βιντεο

3 Likes

Όσοι πάτε να τους δείτε, για να μην ξενερώνετε, μπορείτε να το έχετε στο μυαλό σας ως ένα πολύ καλό θεατρικό έργο. Λύσεις υπάρχουν.

3 Likes

ή σαν διαγωνισμό καραόκε…από την ανάποδη :stuck_out_tongue:

1 Like

Νομίζω πλέον έχει και όνομα: Lip sinc!

2 Likes

Lip sync fail, για την ακριβεια.

3 Likes

Ουτε ενα δολλαριο ή ευρω δε θα εδινα για να παω να με κοροιδευουν στα μουτρα μου. Προτιμω μη-τελειες εμφανισεις, απο αυτην την καταντια στα βιντεο. Αν ειναι να ακουσω δυνατα τη μουσικη που γουσταρω απο τις εκτελεσεις των τραγουδιων στα CD, βρισκω κατι φιλους που εχουν προσβαση σε DJ-ιλικια, διοργανωνουμε ενα παρτι Helloween σε καποιο μικρο μεταλλαδικο, και πωρωνομαστε ακουγοντας μαλιστα και 5 ωρες μουσικης απο τα ηχεια αν γουσταρουμε. Τρελη ξεφτιλα, πραγματικα οχι μονο επειδη το εκαναν, αλλα ακομα χειροτερα που δεν φροντισαν να κανουν προβες ωστε να πιανουν τα μικροφωνα και να τραγουδανε εστω ρε παιδι μου πανω απο το πλεημπακ, ωστε να μη φαινεται. Απειρα σημεια στο live στα οποια εγιναν ρομπα, πραγματικα τι να πω, κριμα. Το οτι ηταν αρπαχτη η φαση το ξεραμε, αλλα ουτε ο ελαχιστος κοπος ρε παιδι μου?