Helloween

μπροστα θα ειμαστε οπως και να εχει!! επισης για να μην γαμαμε το Thread των Helloween.
ρε μαλακες πολυ χαιρομαι που περασατε τοσο ωραια!!
Παντα τετοια.
Εδω με τον @shadowking69 σιγα σιγα θα το ψησουμε και αυτο και θα παμε να το δουμε (πιστευω).

1 Like

Στην τελευταια (σχεδον) τριακονταετια ειδα τους Helloween χωρις Κισκε και Χανσεν, τους Helloween, χωρις Κισκε, τους Gamma Ray χωρις τους Helloween, κανεναν απο ολους αυτους κλπ. Ε, ειχε ερθει η ωρα να τους δω ολους. Αυτο δεν χανοταν κι η οικονομικη μου κατασταση δεν ειναι η καλυτερη δυνατη, αλλα τα καταφερα. Ωστοσο, δεν μπορω να κατηγορησω οσους ζοριζονται οικομικα και δεν πανε σε συναυλιες εντος κι εκτος.

[spoiler]Ακολουθει παρενθεση off topic

Το νημα ξεφυγε φυσικα, οποτε βαζω μια παραμετρο στην κουβεντα που ισως δεν τη σκεφτομαστε πολυ (τουλαχιστον οι παλιοτεροι): Πισω στα 90s βλεπαμε αφισα συναυλιας αγαπημενου συγκροτηματος και τρεχαμε να παρουμε εισιτηριο. Περιμεναμε το ΜΗ καθε μηνα για να μαθουμε νεες κυκλοφοριες. Ανταλασσαμε κασετες και δισκους (αργοτερα τα σιντια) για να μαθουμε νεους ηχους.

Σημερα αρκει να μπεις στο γιουτιουμπι και βλεπεις λαιβ την “υπεργκρουπαρα” τσαμπε απο τον καναπε. Λαιβ ε; Στριμ, φουλ κονσερτ κλπ. Αυτο εννοω. Ναου πλεϊνγκ λεμε. Βαλε την υπερπληθωρα ηχων (ολοι “κοινοι” σε μεγαλο βαθμο), την ευκολια να γινει viral ενα κακο συγκροτημα με ελαχιστο ταλεντο απλα επειδη μαζεψε πολλα λαικ, το “πλαστικουρα uber alles, καραγκιοζιλίκια, αμφια, κτλ κτλ, χωρίς ουσία” (οπως σωστα εγραψε ο απο πανου) που καλυπτουν την ουσια. Παλια εβγαιναν οι Running Wild ντυμενοι πειρατες και νομιζαμε οτι βλεπαμε σκηνικη παρουσια-υπερπαραγωγη, αν δε ειχε καμια μπαντα γραφικα video να παιζουν απο πισω, νομιζαμε οτι ζουσαμε στο Λονδινο. Σημερα αυτα θεωρουνται δεδομενα.

Μεγαλη παγιδα το ιντερνετ και το γιουτιουμπ λοιπον… Καμια εκπληξις πλεον. Ηξερα τι να περιμενω πριν καν ερθουν Ευρωπη. Ειχα δει ενα καρο βιντεακια. Ευτυχως τα εκοψα καποια στιγμη, στο τελος του λατιν σκελους της περιοδειας διοτι δεν ηθελα να ξερω ποτε ακριβως θα χαμογελασει ο Και, ποτε θα στραβομουτσουνιασει ο Μικι κλπ. Νομιζω οτι πλεον ο κοσμος στην Ελλαδα κανει safe επιλογες συναυλιων και για τα αλλα υπαρχει το γιουτιουμπ. Κατεβαζει μουσικη με τους τονους, στο τελος δεν θυμαται ποια ειναι καλη και ποια ειναι κακη μπαντα, ολα ενας mp3 αχταρμας σε καμποσα TB σε external σκληρο.

Και οταν ανεβαινει στη σκηνη η “υπεργκρουπαρα” που επιτελους δεησαμε να παρακολουθησουμε απο κοντα καμια κ@βλ@… Αφου το ειδαμε προχθες βραδυ το λαιβ, στο γιουτιουμπ. Απλα ηταν στην προηγουμενη πολη.

Επανα-συνδεση με το νημα:[/spoiler]

Ξετρελαθηκα με τη συναυλια διοτι ειδα παιδικους ηρωες. Μπορει να επεφτα σε πλειμπακ (καπου εδω θα σκασει ο Clairvoyant, σιγουρα τρεχει σκριπτακι στον υπολογιστη του και οταν πεφτει η λεξη “πλειμπακ” στο φορουμ, λαμβανει ειδοποιηση μεχρι και στο πλυντηριο πιατων του), μπορει να μην ηταν σε καλη μερα (ειχαν τα θεματα τους), αλλα χεστηκα. Ηθελα να τους δω και να τους ακουσω, πληρωσα ενα φυσιολογικο ποσο και ειδα μια εξαιρετικη παραγωγη. Κατα τ’ αλλα, να’χαμε να λεγαμε.

Μην τσακωνεστε (για τους πανω λεω, αν και μαλλον ειναι παρεξηγηση), κινητα θα υπαρχουν διοτι υπαρχουν εκει εξω. Ανθρωποι που δεν ανατριχιαζουν με Ride The Sky υπαρχουν διοτι δεν εζησαν ποτε “αυτη” τη ζωη. Και κανεις δεν πρεπει να πηγαινει σε μια συναυλια επειδη “πρεπει”. Επειδη “πρεπει να μαζευτουμε για να μας φερνουν κι αλλα μεγαλα ονοματα”, επειδη “πρεπει, διοτι δεν εχει ξαναρθει η μπαντα”, επειδη “πρεπει διοτι γιατι να χαλας τα λεφτα σου στις μπυρες ρε μλκ” κλπ.

Αν ειναι να πηγαινω συναυλια μαζι με τον καθε internet warrior για να εχει να γραφει την αλλη μερα, ποτε μην σωσει να ερθει. Δεν χρειαζονται αυτοι.

11 Likes

Το θέμα μου δεν ήταν ποτέ ούτε εσύ ούτε κανένας συγκεκριμένος . Κάτι κατάλαβες λάθος , μάλλον επειδή δανείστηκα μια φράση σου .

Το θέμα μου είναι ο δισταγμος του κάθε διοργανωτή να φέρει ένα τόσο καλό σόου στην Ελλάδα . Κάτι που ισχύει και για πολλά άλλα εβεντ - συγκροτήματα

Και αυτός ο δισταγμος προφανώς είναι βασιμος . Αυτό είναι το χειρότερο . Και κατά πάσα πιθανότητα φταίμε εμείς σε μεγάλο βαθμό

Τεσπα δεν θέλω να συνεχίσω. Εξάλλου γνωστό πλέον αν ζαλίζω ή όχι . Ή ποιος ζαλίζει εδώ μέσα

Δε θα έλεγα ότι φταίμε σε μεγάλο βαθμό ως οπαδοί, αλλά σίγουρα φταίμε. Νομίζω περισσότερο φταίνε οι συνθήκες που επικρατούν στα συναυλιακά δρώμενα (υψηλή φορολογία και ΦΠΑ, για παράδειγμα), αλλά και στη χώρα (δεν υπάρχει σάλιο).

Βασικά το RW ήταν να γίνει τριήμερο, αλλά όπως φαίνεται ΔΕΝ θα γίνει τριήμερο & γιαυτό ΔΕΝ θα έρθουν.
Αλλά σε κάθε περίπτωση, δεν θα είχαν μόνοι τους 8000. Παίζει να μην είχε το φεστιβάλ εκεινη τη μέρα τόσους.
Το οτι οι Maiden πουλάνε 1:3 σε σχέση με τους Priest πρεπει να προβληματίζει…
Το οτι έρχεται ο Χ-Υ και κάνει 200-300 που μια φορά και εναν καιρό έκανε 1300, (Tolkki, Candlemass και διαφορα άλλα) σημαίνει οτι ο νεαρός κόσμος θέλει νεότερα γκρούπ. Αλλά αυτά ζητάνε 100-350k.
Και να δώσουν τέτοια ποσα, ΔΕΝ παίζει αφου το ανιστοιχο κοινο δεν υπάρχει. Εδω εχει αρχισει να εξαφανιζεται το υπάρχον…

2 Likes

πολυ ωραιο ποστ !!!

1 Like

Φιλε επειδη μαλλον εισαι μικρουλης τελη 80s και αρχες 90s που υπηρχε μεταλ κοινοτητα αν καποιος επαιζε playback δεν θα εβγαινε απο το ροδον. Το επιπεδο εσεις το διαμορφωνετε και πραγματικα το εχετε φτασει πατο.

…τι λε ρε γμτ…

…εδώ βέβαια κάποιοι έμπαιναν στο ρόδον σαν θεαταί…

ΔΠ ηταν στο στοιχημα γμτ. Ευκολα λεφτα χασαμε :disappointed:

Τουλαχιστον δεν το εκανα triggered εγω, ειχε φροντισει νωριτερα ο @Rebel που εγραψε την απαγορευμενη λεξη πρωτ5ος.

Ενσημα κολλαει ο καραφλας που εβριζε το μεταλ και ο περουκας οχι ο matheos πιτσιρικο
. [quote=“PrimalRager666, post:1797, topic:3112”]
Ειλικρινα δλδ τετοια “ρεντικολα” οπως αυτοι και κατι άλλα καρκινώματα με κάνουν να θέλω να κόψω τ αυτιά μου.
[/quote]

Ρεντικολα ειναι αυτοι που παιζουν playback Οχι οι fates πιτσιρικο.

Εγώ πάντως στο Βουκουρέστι, έζησα μια από τις καλύτερες συναυλιακες εμπειρίες της μεταλλικης μου καριέρας. Είδα όλο το show από την τρίτη σειρά και το καταευχαριστηθηκα. Νομίζω ότι χρειάζεται, όπως και στα εμβόλια, μια δεύτερη δόση κολοκυθηνης από τον Dr. Stein για να έχω little time που θα I’m alive στον future world.

10 Likes

Lol. Πιστευεις πραγματικα οτι ειχε δει ποτε απο μεσα το Ροδον; Χαχαχαχαχαχαχα.

Ναι ρε, μπηκε προχτες μεσα και ψωνισε κατι κοκακολες, τον εστειλαν απο το σπιτι.

2 Likes

…καλά…ας μην είχε το χαρτάκι που έγραφε ΔΥΟ ΚΟΚΑΚΟΛΕΣ και θα σου έλεγα εγώ…

2 Likes
1 Like

@MetalBulldog εσύ ήσουν αυτός και αναρωτιόμουν τι κάνει ο κισκε στις γκαρνταρόμπες/μερτς/μπαρς/κάπου κει τελοσπάντων; :stuck_out_tongue_winking_eye:

Κατά τα λοιπά ας ποζεριάσω κι εγώ ένα τσακ

…Διαβάζω για τα περί κοινού και γελάω λίγο. Ισχύουν όλα όσα λέτε, αλλά επειδή τους είδα και Γερμανία όπου δεν κουνιόταν φύλλο, χέρι, μαλλί, στόμα, ό,τι, μου φάνηκε ξερωγω ότι είμαι σε λάιβ στη λατινική Αμερική. Τα υπόλοιπα τα είπατε όλα πάνω κάτω, ας συμπληρώσω απλώς ότι για μένα όπου έμπαινε φωνητικά ο Kai, όλα θόλωναν γύρω μου. Και ραχοκοκαλιές τρύπησε και έπιασε και με τσάκισε εντ εβερυθινγκ. Με τον Deris καλές σχέσεις δεν είχα ποτέ, του δίνω ότι το έχει το frontmanιλίκι και γουστάρει και στο βγάζει κτλ. Καλύτερες στιγμές του πάντως, Perfect Gentleman και Sole Survivor. Καλύτερες στιγμές γενικά medley Kai, How Many Tears (omfg), Tale, Keeper και όλο το encore-τι να πεις κανείς γι αυτό το έπος… (λίγες διάλεξα ;P). Α ρε Καράφλα…

*ρησπεχτ στον θεό τον τύπο που ήταν κάπου εκεί στα κοντά μου και ξελαρυγγιαζόταν "ένα πενήντα καύλα είσαι ρε κάι, σκίστην την πουτάνα - πάμε ρε καυλιάρηδες - έλα μωρή γριά μάγισσα " και άλλα τέτοια γραφικά.

**20κάτι ώρες σε λεωφορεία ίσα για να δω το λάιβ, από δουλειά το πρωί για να γυρίσω να δουλέψω καπάκια, πάντα τέτοια.

***Ελάτε Ελλάδα ρε μαλάκες να δείτε κοινό να σας λατρεύει ξερωγω…

13 Likes

Πιτσιρίκος, καλό αυτό. Να μην ήμουν κοντα στα 40α καλα θα ήταν.

Οι fates όχι, είναι σοβαροι μουσικοί, αν και 1-2 παλαιοτερα μελη ηταν μεγάλοι καραγκιοζηδες. (βλ ο Ζοντερ που ευχόταν να πεθάνει κοσμοσ για να μην αυξηθουν οι εισφορες του) Ρεντικολά θα έλεγα ποιοι ειναι αλλα θα σκασει ο καθε πικραμενος να λεει το δικο του.

1 Like

20 ώρες ? απο αθηνα με ryan ήταν 1. Ελλάδα ΔΕΝ, το είπαν οι ίδιοι. Θέλουν να έρθουν αλλα ΔΕΝ παίζει.

Άσχετο με το λαηβ αλλά εξαιρετικό ροκ-μεταλ μπαράκι το rock n rolla στη Σόφια

Δεν ήθελα να φύγω . Φουλ πιτσιρίκια ακομπλεξαριστα , απίστευτα καλοντυμένοι όλοι και Φουλ χορό με υπόκρουση rammstein , disturbed κλπ φλωριες

Ελλάδα θα τρώγανε κράξιμο για το μοντέρνο σετ του dj που ήταν τίγκα στην πλαστικουρα και για τους θαμώνες που δεν ήταν καθόλου τρου. Πως τόλμησαν να χορεύουν ακούγοντας seek n destroy … αν είναι δυνατόν να φοράνε σακάκια και πουκάμισα λες και πάνε στο lohan :stuck_out_tongue:

Είμαστε χρόνια πίσω ακόμα και στη διασκέδαση

4 Likes

Ε τι να σε κανω…δεν ηρθες να ζητησεις αυτογραφο !! :stuck_out_tongue: