Homeland (Showtime)

Απο σειρες βλεπω μονο οτι εχει η τηλεοραση και αυτο δεν το εχω πετυχει!! Ολοι οι φιλοι μου μου λενε να το αρχισω!! Αξιζει?

επρεπε να την ειχες τελειωσει κιολας:p
χωρισ καμια συζητηση8)

Απογοητευση το σεαζον φιναλε…

Πρέπει να έχεις πήξει στις πίπες τύπου χαβάη csi κλπ ε; Ξεκίνα να μην ανάβεις την τιβί και να βλέπεις σειρές σαν άνθρωπος.

Εμένα πάντως δε με χάλασε το τελευταίο επεισόδιο. Μπορώ να πω πως με άγχωσε κιόλας και με έψησε για την συνέχεια. Μη ξεχνάμε πως η σειρά έχει κι έναν εσωστρεφή χαρακτήρα, που αναδείχθηκε στο φινάλε. Οκ θα μπορούσε να γίνει το αναμενόμενο. Να μπει το “χαλαρό” επεισόδιο πριν το φινάλε, και να κλείσει η σκηνή με το τέλος του 11ου. Αλλά θα παραήταν κλισέ…

τι comeback ! Πραγματικά φοβερή season .
Στέκεται σχεδόν μόνη της, μακριά από τις υπόλοιπες ,ακόμα και από την πρώτη.
Δεν έχει ρομάντζα και αγάπες. Μόνο κατασκοπική δράση και ανατροπές ,αν και θα γούσταρα, όπως γράφουν κάποια post πριν, να γίνει ο Κουιν κάτι σε Jack Bauer (ειδικά στην επεισοδιάρα) και να τους ξέσκιζε.
πάντως το τελευταίο επεισόδιο , νομίζω ότι είναι έτσι όπως είναι επειδή ήταν από τις λίγες σειρές που είχαν ανανεώσει για 2 season (μετά την 3η), επομένως είχαν το περιθώριο να προετοιμάσουν την πλοκή όπως επιθυμούν για το 5x01

Για τους φανς και όσους δεν μπορούν να περιμένουν την επόμενη σεζόν, αυτά τα 2 είναι εξαιρετικά:

Arxise i 5 season me ISIS, Syria kai ta sxetika,ante na doume

Βλέπω ατόνησε το ενδιαφέρον για το Homeland! Κακώς, διότι η 6η season είναι εξαιρετική, ότι καλύτερο μετά τις δύο πρώτες.
Η σειρά εξακολουθεί να επιδιώκει να παραμένει σχετική, στο μέτρο του δυνατού, με την επικαιρότητα ή μάλλον με τα όσα απασχολούν την αμερικάνικη επικαιρότητα, και το καταφέρνει κρατώντας πολύ λεπτές ισορροπίες.
Το γεγονός ότι ξεφεύγει από τα μέχρι τώρα concept και παρουσιάζει έναν εντελώς διαφορετικό εχθρό, είναι που κάνει τη διαφορά και ανεβάζει κατακόρυφα το ενδιαφέρον, παρά τις όποιες σεναριακά αφελείς στιγμές. Και κλασικά περνάνε 3-4 επεισόδια μέχρι να απογειωθεί, ενώ το δεύτερο μισό του τελευταίου επεισοδίου μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί σαν το πρώτο του επόμενου (7ου) κύκλου! Όσοι πιστοί…

Και ο 5ος και ο 6ος κύκλος είναι πολύ καλοί. Βασικά στον 6ο οι πρωταγωνιστές για μένα είναι ο Κουίν και ο Νταρ Αντάλ, ενώ βλέπω ως μόνο αρνητικό την ερμηνεία της προέδρου-που είναι να γίνει-άντε να γίνει να τελειώνουμε

Η τελευταία σκηνή όμως που εμφανίζεται η πρόεδρος είναι πολύ δυνατή σκηνή, έστω κι αν δεν αρθρώνει κουβέντα.

Αυτός που σαν χαρακτήρας έχει υποβιβαστεί αρκετά στους δύο τελευταίους κύκλους (ειδικά στον 5ο) είναι ο Saul. Εμφανίζεται ως έρμαιο των εξελίξεων, να κάνει λάθος εκτιμήσεις και να χρειάζεται κάποιον να του ανοίγει τα μάτια. Εξακολουθεί πάντως να γίνεται πολύ συμπαθής.

Αρχίζει ο 7ος κύκλος απόψε,άντε να δούμε αφού ο προηγούμενος ήταν κορυφαίος.

Καλα το παει. Σταθερη αξια η σειρα

Γινεται ξανα καλο μετα?Γιατι εγω το παρατησα στην σεζον που ο συνεργατης της (Νικ??δεν θυμαμαι πως τον ελεγαν) ηταν σε αποκατασταση απο το υγρο που ψεκαστηκε.Δεν με τραβουσε καθολου

Άλλο ένα τοπικ που έπρεπε να κάνω tracking… Πολύ ωραίο το νέο φόρουμ :roll_eyes:

Η σύνοψη μου για τις 7 πρώτες σεζόν:

1η (Βιρτζίνια): Απλά άψογη
2η (Μέση Ανατολή): Άψογη επίσης
3η (Βενεζουέλα - Ιραν): Πολύ καλή, ίσως η λιγότερο αγαπημένη μου
4η (Πακισταν): Εξαιρετική
5η (Βερολίνο): Πολύ καλή
6η (Νέα Υόρκη): Παρα πολύ καλή
7η (Ουάσινγκτον): Δεν έχω δει ακόμα (!)

Και μενα νομιζω οτι η 3η ηταν η πιο μετρια. Και αυτη ομως την ειχα ευχαριστηθει. Γενικα δεν με χει κουρασει ποτε, το οποιο ειναι πραγματικα αξιοπεριεργο

αν τελειωνε στην πρωτη σεζον με μπουμ θα ηταν στο πανθεον
Την σταματησα κατα τη διαρκεια του φιναλε της δευτερης.

Μιλαμε ισως πλεον για την πιο καλοφτιαγμενη και καλοσχεδιασμενη δραματικη σειρα που εχει βγει τα τελευταια 20 χρονια, σε επιπεδο σεναριου, σκηνοθεσιας και κινηματογραφισης. Δε γινεται να σε κουρασει, γιατι απλα το επιπεδο ειναι πολυ υψηλο. Ακομα και οι πιο “μετριες” σεζον ειναι αριστουργηματικες σε σχεση με αλλες σειρες του ειδους, και τις κανουν να φαινονται παιδικες.

Και ειναι πολυ σωστο το οτι αντι να το τραβηξουν για 10-12 σεζον, εχουν ηδη ανακοινωσει εδω και 2 χρονια πως η 8η θα ειναι και η τελευταια. Απορω πραγματικα με τα σχολια προ 5-6 χρονων στην αρχη του τοπικ… απιστευτη γκρινια και κραξιμο. Καποιοι χαλαστηκαν ακομα και απο την δευτερη σεζον οκ… τι να πει κανεις.