Homeland (Showtime)

Αφού έχεις δει, θα έπρεπε να ζητωκραυγαζεις που ικανοποιήθηκε το μεγάλο μας απωθημένο

μαλακια το τελευταιο.

[SPOILER]Ελεος πια με την κλαψομουνα την Καρι.Πιανει η CIA τους τρομοκρατες και στελνει μεσα την Καρι να κλαψομουνιαζει και να κλαει την ωρα που και καλα ανακρινει την υποπτο.Γενικα να συμφωνησω οτι ηταν μετριο το τελευταιο επεισοδιο και οπως πανα τα πραγματα στο season final υπαρχει μεγαλη περιπτωση να τραβηχτει η ιστορια απο τα μαλλια για να συνεχισει και του χρονου.[/SPOILER]

10-11 μόνο σε μένα άρεσαν??? :-s

+1. 11 απογοήτευση, EPIC WIN απο τη Ρόγια.

[SPOILER]Βλεπω στην επομενη σεζον να τα μαζευουν και να φευγουν ο Μπροντι με την Κερι για να γλυτωσουν…και ο Μπροντι να γινεται Ναζιρ Νο.2 :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
Μακαρι να διαψευστω αλλα φοβαμαι οτι θα ξεχυλωσει στην επομενη σεζον…[/SPOILER]

Βασικά μου άρεσαν 10-11 αλλά…

ναι αυτό έγινε τρομερά κουραστικό με την Κάρι σχεδόν σε όλη την δεύτερη σεζόν. Κούρασε.

[SPOILER]η όλη φάση έρωτας μεταξύ των δύο (Κέρι - Μπρόντυ) εξυπηρετούσε κάποια πράγματα αλλά πλέον έδωσαν πολύ έμφαση σε αυτό που το βλέπω την επόμενη σεζόν να καταλήγει μεξικάνικο σήριαλ[/SPOILER]

[SPOILER]Μου άρεσαν 10-11 και αυτό με την Κάρι που κλαίγεται κούρασε αλλά δε με ένοιαζε πολύ. ΑΛΛΑ αυτό που είπατε ότι θα ξεχειλώσει το φοβάμαι και εγώ. [/SPOILER]

[SPOILER]το γαμηστερο δευτερο μισο του επεισοδιου ήταν αρκετο να δικαιολογησει το ΕΜΕΤΙΚΟ πρωτο;

[SPOILER]δε νομιζω, λιγο κουρασελ η σειρα. that being said, θα συνεχισω να τη βλεπω[/SPOILER][/SPOILER]

απογοήτευση το τέλος.

[SPOILER]ναι, η κλαψομουνιά της Καρι έχει φτάσει σε άλλο επίπεδο. Πρέπει να είναι η πιο αχώνευτη πρωταγωνίστρια σε σειρά που έχω δει ποτέ. Επίσης μου παραφάνηκε “εύκολο” το πως έπιασαν τον Ναζίρ και το πως το δικαιολόγησαν (ούτε στη λάμψη δεν γίνονται αυτά). [/SPOILER]

Γενικά πιστεύω πως ενώ είχαν στα χέρια τους ένα πολύ καλό σενάριο (ειδικά στην πρώτη σεζόν) δεν το διαχειρίστηκαν σωστά. (θα μπορούσαν να είχαν ξερω γω τον Ναζιρ να κυνηγάει τον Μπρόντι στην 3η σεζόν ή τίποτα τέτοιο). Η δευτερη σεζόν ήταν εμφανώς κατώτερη από την πρώτη, δυστυχώς. Συμφωνώ και εγώ με τους ενδοιασμούς σας για ξεχείλωμα στην 3η σεζόν. μακάρι να βγούμε λάθος.

και κάτι τελευταίο

[SPOILER][SIZE=“7”]ΒΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΜΠΡΟΝΤΙ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ TΖΕΣ[/SIZE] [SIZE=“1”]με τα ωραία βυζάκια[/SIZE] [SIZE=“7”]ΚΑΙ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΤΣΑΒΟΥΡΑ ΤΗΝ ΚΑΡΙ;;;[/SIZE][/SPOILER]

Το παραέμπλεξαν βασικά, δεν ήταν άσχημα τα επεισόδια κάθε άλλο, αν και η Καρι έχει κουράσει με την κλάψα της όσο τίποτα. Αυτό που φοβάμαι είναι οι εξηγήσεις που θα δοθούν στην επόμενη σεζόν. Εκεί πιστεύω είναι που θα αρχίσουμε τα infinite facepalm.

[SPOILER]Ομολογώ πάντως ότι μου αρέσει το σενάριο του να είναι μπλεγμένος ο Brοdy σε όλο αυτό και απλά το όλο θέατρο να έγινε για να κερδίσει την εμπιστοσύνη της Καρι (και οκ στην πορεία την ερωτεύτηκε και την προστάτευσε) για να του δώσει μια διαφυγή, μιας και την πρώτη φορά τα μούσκεψε με το γιλέκο. Κάτι σαν plan B που του έδωσε ο Ναζιρ κάποια στιγμή. Άλλωστε τα περισσότερα άτομα που ήταν στο καταφύγιο τότε και ήθελε να ξεπαστρέψει, ήταν και στην κηδεία.

Το άλλο που παίζει είναι αυτό να έγινε από τον αφεντικό του Κουιν (μου διαφεύγει όνομα) και για αυτό τον λόγο δεν σκότωσε ο άλλος τον Μπροντι, για να τον παγιδεύσει. Αυτό όμως είναι υπερβολικά τραβηγμένο μιας και οι απώλειες ήταν too much.

[/SPOILER]

[SPOILER]Ο δεύτερος κύκλος γάμησε. Στεγνά.

Και στο τελευταίο επισόδειο απλά όλοι καταλάβαμε ότι δεν έπιασαν τον Ναζίρ έτσι εύκολα.

Τι μίρλα είναι αυτή, να προεξοφλήσετε οτι το τέλος του 2ου κύκλου δε θα είναι καλό και ο τρίτος θα είναι μέτριος;

Μια χαρά πουτάνα όλα έγιναν.[/SPOILER]

[SPOILER]Η μιρλα είναι όλη της Κάρι. Κατά τα άλλα για τη σεζόν συμφωνώ όμως αν δεν ξεχειλώσει στη συνέχεια θα είναι έκπληξη για μένα.[/SPOILER]

Bump γιατί μόλις τέλειωσα τον 1ο κύκλο και γιατί τέτοια σειρά δεν είναι για την 3η σελίδα [-X
Δεν γράφω τίποτε λόγω της ώρας, όποιος δεν την έχει ξεκινήσει να το κάνει άμεσα

Φανταστική σειρά, από τις καλύτερες που είδα τελευταία. Φουλ αγωνία, γρήγορη εξέλιξη, εξαιρετικές ερμηνείες και δεδομένου του στόρι της (αμερική, ιρακ, τρομοκρατία, CIA) όχι και τόσο αμερικανιά όσο θα περίμενε κανείς. Οκ δεύτερη σεζόν, έκανε μια μικρήηη κοιλίτσα (μόνο σε σύγκριση με την πρώτη σεζόν, γιατί γενικά γαμάτη ήταν κι αυτή) αλλά μας το ξεπλήρωσε με γαμάτο φινάλε. Περιμένω πώς και πώς τρίτη σεζόν.

[SPOILER]Πιστεύω πάντως ότι ο Σολ δε θα είναι μπλεγμένος με τους οχτρούς τελικά, αν και το φινάλε θέλει να μας κάνει να νομίσουμε κάτι τέτοιο. Κι εμένα ήταν η πρώτη μου σκέψη δλδ, μόλις τέλειωσε το επεισόδιο, αλλά παραείναι προφανές του μπη τρου.[/SPOILER]

Πριν μια εβδομάδα κάηκα ένα τριήμερο και την είδα ολόκληρη. Πολύ καλή όντως και άκρως εθιστική. Το θέμα είναι ότι ενώ έχει γαμάτο αρχικό concept στην πορεία το πάει αλλού και χάνει λίγο. Είναι λογικό αφού δεν θα μπορούσε να τραβήξει για πολύ έτσι. Αν ήταν ο αρχικός προγραμματισμός για μια σεζόν (και ακόμα καλύτερα για 8 επεισόδια και τελος) θα μιλάγαμε για κορυφαία σειρά. Κατα την γνώμη μου τα καλύτερα επεισόδια είναι τα 5-6 πρώτα της πρωτης σεζόν.

απάντηση στο προηγούμενο σποιλερ

[SPOILER]έχουν πει σε interview οι παραγωγοί της σειράς ότι δεν είναι ο Saul ο ρουφιάνος και ότι δεν ήταν να περάσει όπως πέρασε το τέλος στον κόσμο[/SPOILER]

ΥΓ: Η αφορμή για να δω την σειρά ήταν οι χρυσές σφαίρες και γενικά τα βραβεία που έχει σαρώσει τα τελευταία χρόνια. Ε έχω να πω ότι όσον αφορά την καλύτερη δραματική και του πρώτου ανδρικού πρόκειται για ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ.
Μιλάμε για σύγκριση (πολυ καλο εθιστικο κλπ) vs ΤΙΤΑΝΟΤΕΡΑΣΤΙΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ
http://www.youtube.com/watch?v=zIom3LSbB0I

ε μα ναι!

εχω αφησει το τελευταιο επεισοδιο για αυριο
ελπιζω να με αποζημειωσει

καλη μεχρι τωρα η δευτερη σεζον
αν και ειχε τις αφελειες της

[SPOILER]α) το πως βρηκανε το ναζιρ, επρεπε να παει η καρυ για να τους βοηθησει…
β) το πως εμεινε μονος ο στρατιωστης με την καρυ, ενω κανονικα δουλευουν ζευγαρια οπως ειπε νωριτερα ο κουιν
γ) το πως ο σακατης και ο μαικ, δουλεψανε οτι παιζει συνομοσια, και πηγε τωρα ο μαικ στο γκαραζ του μπροντυ, και επειδη ελειπε μια σφαιρα απο τη θηκη, εβγαλε κατευθειαν συμπερασμα…
δ)η φθηνη δικαιολογια που επρεπε να παει ο συγκεκριμενα ο μπροντυ να παρει το ραφτη
ε)επισης το οτι μπροντυ ελειπε πρωι,βραδυ απο το σπιτι του μεχρι και ολοκληρες μερες και η γυναικα του να ειναι ψιλοκουλ, ηταν λιγο too much
και κατα αλλα ψιλοπραγματα που δεν θυμαμαι[/SPOILER]

ελπιζω οντως να μην το παρατραβηξουν στην 3η σεζον

έχω δει προς το παρόν μέχρι το 2x01 και μου βγάζει μια πρισονμπρεικίλα που δεν μου αρέσει με αποκορύφωμα
το [SPOILER]φινάλε της πρώτης σεζόν που τη μια δεν δούλεψε ο μηχανισμός της βόμβας και την άλλη τον ακούμπησε ο άλλος με το χέρι του κλπ[/SPOILER]

Επίσης είναι τελείως άκυρο που ακόμα και η γυναίκα του τον φωνάζει Μπρόντι και όχι Νικ.