Iced Earth- Incorruptible 2017

Το πρωτο ειναι αδιαφορο και με επισης αδιαφορα φωνητικα απο τον Stu.Το δευτερο μια τυπικη μπαλαντα στο γνωστο υφος που εχει καθε αλμπουμ τους,καλυτερος ο Stu εδω.Τουλαχιστον η παραγωγη ακουγεται να ειναι οπως πρεπει.

Υπερβολικά προβλέψιμα και αδιάφορα και τα 2.

1 Like

reaction videos. pfffff. eleos. βαρεμάρα, πεθαμένη μπάντα που περιοδευεί για να βγάζει κανα ψιλό ο Jon. Μέχρι κάποια στιγμή σεβασμός. Μετά(λ) μπίζνα.

Μόνο Timo Tolkki είναι αγνή φάση πλέον, όλοι οι άλλοι για τα φράγκα παίζουν. Ντροπή τους!

2 Likes

Σκέψου το λίγο. Ποιός χρεώνει 800 ε την κάθε μπάντα που ανοίγει. Ποιός είναι πιο αγνός :stuck_out_tongue: Ποίος επανυπογράφει στην εταιρία που βρίζει ? Ποίος έχει τα κότσια να παρατήσει την ασφάλεια του “όνοματος” ? Ναί ο ένας το κάνει πιθανά για την XXL + φανέλα, παρότι στο παρελθόν έχει πουλήσει οσα δεν έχουν πουλήσει όλοι οι δίσκοι του άλλου μαζί. Επίσης να θυμιθούμε τις τεράστειες ατάκες του Τζον οτι οι Ευρωπαίοι “τον παίρνουν”, ο ρίππερ θέλει χυμο δαμάσκηνο γιατι τραγουδάει έτσι λογω δυσκοιλιώτητας κτλ. και το οτι το “Burnt Offerings” είναι ο χειρότερος μας δίσκος (!?) (επειδή δεν πούλησε). Μέχρι μια στιγμή (αρκετά χρόνια πριν) γουσταρα ICED EARTH όπως και όλοι. Επειδή ήταν εργάτες και το είχαν χτίσει βήμα βήμα. Τώρα … απλά το αρμέγουν.

Μόνο τίμιος Τολκκι λοιπόν - τιμιος γίγαντας σαν τον Αργυρη Καμπούρη ένα πράγμα !

Πούλαγε ο Tollki; Έβγαζε λεφτά δλδ από τους Stratovarius; Δεν έπαιζε μόνο για την φανέλα; Εκπλήσσομαι!. Κάθεσαι ακόμα μια φορά ασχολείσαι με την παραμικρή άκυρη λεπτομέρεια για να υποστηρίξεις την άποψή σου. Για την μουσική μιλάμε και όχι αν είναι μαλάκας ο Bobby…ουπς ο Schaffer ήθελα να πω. Ούτε με νοιάζει αν έπινε χυμό ή πρέζα ο Owens ούτε η γνώμη που έχει ο Jon για το BO. Αν το αρμέγουν οι IE να δεις κάτι άλλες μπάντες τι κάνουν…τουλάχιστον η αγελάδα τους είναι ακόμα ζωντανή. Και καλά σόου δίνουν και ΟΚ δίσκους βγάζουν.

Χμ. Μπορώ απλά να πώ οτι τα 3 τελευταία, Accept, τα 5 τελευταία Iced Earth, τα τελευταία Running Wild, τα τελευταία metallica, scorpions και πολλά άλλα μου φαντάζουν απίστευτά βαρετά στο όριο του σκουπιδιού. Και το τελευταίο Overkill, Και ολα πλήν το 1ό Avalon του τόλλκι. Απλά έχεις τον κάθε βλακά Bobby να το παίζει γάμαω, επειδή το κάνει φόρα παρτίδα για τα λέφτα και να τον προσκυνάνε, για τη “δήθεν” τιμίοτητα. Οχι δε γουστάρω όποιον γλύφει εκει που κατούραγε. Και για να γυρίσω στα του δίσκου τα 2 κομμάτια τα βρίσκω προβλεπέ και βαρετά, το ένα λίγο καλύτερο αλλά …τώρα κάποιοι μεσα στο κεφάλι τους έχουν προκαταβάλει “αλλο ένα έπος”. Αν αυτό δεν είναι fanboyλίκι, δεν ξέρω τί είναι.

Αυτό που κάνει ο Σάφφερ μια χαρά τίμιο είναι γιατί ακριβώς και οκ/καλούς δίσκους βγάζουν και φοβερά λάιβ δίνουν ακόμη. Απλά προσωπικά ντάξει δεν έχω τι άλλο να περιμένω, σε συνήθεις φόρμες θα κινηθούν που πλέον δε μου λένε και πολλά. Αλλά λάιβ θα δίνουμε πάντα το παρών!

Και τι σχέση έχει αν οι τελευταίες δουλειές ενός καλλιτέχνη μας αρέσουν με τον αν αξίζει το live του ;

Μπορεί να ισχύει και το ανάποδο … να έχει βγάλει πολύ ωραίο δίσκο ( ή τουλάχιστον εμάς προσωπικά να μας τρελαίνει ) και στο live να είναι μάπα .

Και επί τους θέματος … ποτέ δεν μου άρεσαν οι iced earth και τα 2 καινουργια τραγούδια τους μου φαίνονται επίσης βαρετά , αλλά live όσοι τους είδαν τελευταία έφυγαν ευχαριστημενοι . Άρα καλά κάνουν και το "παιδεύουν " ακόμα .
Στο μόνο που ίσως κάπως συμφωνώ είναι ότι υπάρχει λιγάκι μια εσάνς ότι και καλά θα το βαφτίσουν δισκάρα το καινούργιο είτε είναι είτε δεν είναι …

:thinking: Τα Accept σε καμία των περιπτώσεων δεν είναι σκουπίδια. ΣΕ ΚΑΜΙΑ όμως. Δέχομαι ότι το Blind Rage μπορεί να είναι το πιο αδύναμο από τα 3, αυτό όμως απέχει παρασάγγας από την έννοια σκουπίδι. Όλα τους είναι άλμπουμ δουλεμενα στις κιθάρες, με φοβερά ρυθμικά και όμορφα σόλο, παραγωγή κρύσταλλο και με ξεσηκωτικα ρεφραίν.
Από το '10 οργώνουν τον κόσμο περιοδεύοντας και υποστηρίζοντας το νέο υλικό και με ΜΕΓΑΛΗ αποδοχή. Και τα 3 σκίζουν σε πωλήσεις κάτι που δεν ξέρω αν το περίμεναν ακόμα και οι ίδιοι.
Και όπως έχει πει κάποιος πετυχημένα εδώ μέσα​ ( δεν θυμάμαι ποιος δυστυχώς), είναι σίγουρα η πιο φορμαρισμένη μπάντα της δεκαετίας. Και αυτό για μένα θεωρώ δεν υπόκειται σε συζητήσεις περί υποκειμενικού και γούστου. It’s just a fact.

Υποκειμενικα ολα αυτα, αλλα για μενα οι Iced Earth εχουν να βγαλουν ΚΑΛΟ δισκο περιπου 18 χρονια. Ουτε καν οκ δεν τα λεω τα 4-5 τελευταια… Απο αισχρα εως αθλια τα λεω προσωπικα.

Προφανώς γούστα είναι αυτά αλλά γενικότερα η πλειοψηφία του κόσμου τα γουστάρει.

Τα 3 τελευταία Accept στο όριο του σκουπιδιου;;;; Άστο αδελφέ ασχολησου με τίποτα άλλο καλύτερα…

1 Like

[quote=“PrimalRager666, post:28, topic:60078, full:true”]
Μπορώ απλά να πώ οτι τα 3 τελευταία, Accept, τα 5 τελευταία Iced Earth, τα τελευταία Running Wild, τα τελευταία metallica, scorpions και πολλά άλλα μου φαντάζουν απίστευτά βαρετά στο όριο του σκουπιδιού. [/quote]

Εδώ το τερμάτισες…fail…πως το λένε. Πρέπει να είσαι και ο μοναδικός που πιστεύει κάτι τέτοιο. Για Bobby μην ξαναλέμε τα ίδια. Είσαι εμπαθής μαζί τους επειδή ο τουρ μάνατζερ τους κάπου κάπως κάποτε έφαγε λεφτά από μια μπάντα που κάποιος γνωστός σου μανατζάριζε.

Για να είμαστε και ον τόπικ, προσωπικά το Raven Wings μου άρεσε, αλλά ως εκεί. Δεν τράβηξα και τα βυζιά μου. Είναι ένα προβλέψιμο μεν αλλά καλό τραγούδι που έχει επιτέλους ωραίο σόλο. Το 7 Headed Whore δεν μου είπε πολλά, χωρίς να το θεωρώ κακό, μάλλον αδιάφορο. Όπως οι περισσότεροι της ηλικίας μου, μαγάλωσα στα 90s με Iced Earth. Τους αγαπάω, αλλά ούτε φανμπόη με λες ούτε δεν θα πω ότι είναι μάπα ο δίσκος αν όντως είναι μάπα.

E όχι. Τα τελευταία Accept όντως δεν μ αρέσουν. Αντε λίγο το Stalingrad. Accept δε που έχουν πλεόν μείνει 2 άτομα. Τα Iced Earth όπως είδες έβαλα και με barlow και με όλους. Το οτι γράφει 1-2 ευπεπτα κομμάτια ανα δίσκο δεν μου λέει κάτι. Running Wild χρειάζεται να πω κάτι ? Απο το Masquerade και μετά έχει να κάνει κατι τρελό, αντε Rivalry & άλλο ένα να την παλευάν. Metallica. Μετα απο 100 χρόνια κάνανε παραγωγή και γράφουν βαρετά 7 λεπτα με 2-3 χιτάκια και ξεμπαρκα σόλο… πωπω… χαμός. Scorpions μετα το face the heat πίπες με καμια μπαλάντα να την παλεύει και μόνο το Ελληνικό Fan club να γουστάρει, που θα γούσταρε τα πάντα. To τελευταίο Overkill σε αντιθεση με τα 3 προηγούμενα το βρήκα “υπνο” με μόνο 2-3 κομμάτια που την παλευουν. Και ναι μου την σπάει που κανανε πουστιά σε φίλο μου και που ο μανατζερ τους βρίζει τη χώρα μου ανευ αιτίας. Δε σημαίνει οτι δεν μ αρέσουν τα προηγούμενα, αλλά δεν θα κάτσω να ευλογάω αυτούς ή τα γένια μου. Στα του earth και έγω το RW ξεχώρισα κάπως. Τεσπά. Απόψεις = κωλοτρυπίδες.
Διαφορετικές αλλα όλες κάνουν την ίδια δουλειά !

Αυτό που κοροίδεψα, είναι οτι κάποιος κάνει “reaction” video. Στην Αμερική τα κάνουν είτε απο μόδα, είτε επειδή αν έχεις 1201200120121 views μπορείς να κάνεις monetize και να βγάλεις φράγκα και γι αυτό κανουν επι παντώς επιστιτού. Κάνε ένα σχόλιο. Κοτζάμ video ? Ε όχι.

1 Like

Δεν μπορείς όμως να τσουβαλιαζεις τους Accept με τους άλλους με το επιχείρημα ότι μείναμε μόνο δύο, κάτι που έγινε άλλωστε πριν 2-3 χρόνια, κοινώς και οι 3 δίσκοι κυκλοφόρησαν με την ίδια σύνθεση. Ο καινούριος θα είναι ο πρώτος που θα κυκλοφορήσει με τη νέα σύνθεση. Εντωμεταξύ αν με το ζόρι μπορεί κάποιος να πει ότι ένα απ τα 3 είναι το λιγότερο καλό τους αυτό είναι το Stalingrad, πανάθεμα σε σίγουρα τα έχεις ακούσει;;

Εισαι ο αγαπημενος μου χρηστης αυτη την περιοδο.

θες να βγω φωτό μαζί τους ? Μην νομίζεις οτι εχει να κάνει και με την ελλειψη του στρατηγού, γιατι και τα 2 τελευταία με UDO χαλια μαύρα ήταν (αν και ας πουμε το run through the night δεν ήταν κακό - αλλα είναι σαν να γράφουν τέτοια - δευτερα πλέον…) μετα απο ενα τιτάνιο Objection, που κένταγε. Βάλε το “Slaves To Metal” ή το “Protectors Of Terror” του οποίου τα riff τα ανακύκλωσε το 'ραφλο αγόρι και βρές μου κατι στην επανένωση 2 που να στεκεται κοντά… ίσως το rolling thunder και το ομονυμο του Σταλί. To “Abyss” θα ήταν ωραίο αλλα χανει στο chorus, οπως και πολλά απο τα νέας κοπής. Αλλος τραγουδιστής, άλλες φωνιτικες μελωδίες, αλλάζει η χημεία. Και αυτή η νέα χημεία δεν μου λέει τόσα όσο η παλαιά. Δυστηχώς. Το αστείο θα ναι με τους νέους να βγάλει κάτι και να μ’αρέσει περισσότερο. Live καλά τα λένε, αλλα βασίζονται στο ενδοξο παρελθόν. Δυστηχώς βλέπω φίλους να μου λένε για myrath ή για Dynazty τώρα, ενω άτομα τα εκθειάζανε 3-4 χρόνια πρίν, αλλα ξέρεις “δεν ήταν της μόδας”, τώρα σιγά σιγά οι Myrath συμβαίνουν… και live σκοτώνουν.

Θα έκανα καρδούλα, αλλα δεν ξέρω πόσο μέταλ είναι ! χαχα !