Iced Earth- Incorruptible 2017

Με 2 μόλις ακούσματα so far, μπορώ να πω πως είναι συμπαθητικότατος δίσκος. Σίγουρα καλύτερος του Plagues, δεν μου κάνει (ακόμα) καλύτερος του Dystopia, αλλά εκπέμπει μια φρεσκαδούρα που με εξέπληξε θετικά. Έχει 2-3 πολύ δυνατά κομμάτια, ειδικά αυτό το Ghost Dance ρε παιδιά είναι λουκούμι!

Όντως είναι ένας καλός heavy metal δίσκος, ίσως ήμουν πιο αυστηρός από όσο έπρεπε στο προηγούμενο ποστ. Και έχει το θετικό ότι με τραβάει να το ακούσω.

συνέντευξη με τον Schaffer για όποιον ενδιαφέρεται

2 Likes

Κλασικός Σαφερ! Ωραίος. Εντωμεταξύ έβαλα χθες και το Dystopia μετά από αρκετά χρόνια…

και;

Μια χαρά ακόμα κρατάει, ή έχω μπει σε Iced Earth mood :stuck_out_tongue:

1 Like

Καλά ο συντάκτης στην συνέντευξη απλά δείχνει πόσο metallica fan boy είναι :stuck_out_tongue: o John σε ένα σημείο λέει
Όταν άκουσα το “Ride The Lightning” για πρώτη φορά ήμουν σε φάση “oh man what the fuck” (σ.σ.: αμετάφραστο) και ο συντάκτης το βάζει σαν θέμα με bolt για νa το δει ο κόσμος ΑΛΛΑ δεν γραφει κ την συνέχεια στην απάντηση που δίνει ο John λέγοντας… “γιατί έπαιζα ήδη γρήγορα και βαριά με σφιχτό παίξιμο στην πένα " Ουσιαστικά ο ανθρωπος δεν είπε ohhhh what the fuck” γτ εντυπωσιάστηκε απο τους Metallica αλλά γτ διαπίστωσε ότι έχουν ίδιο στιλ παιξίματος…Ασχετα αν ο συντάκτης αυτό ήθελα να περάσει…Σε bolt έπρεπε ν μπει το παρακάτω που λέει

και οι επιρροές μου ερχόντουσαν από τον Steve Harris, από έναν μπασίστα αν και εγώ ήμουν κιθαρίστας. Αυτό το καλπάζον πράγμα, αλλά στην κιθάρα αντί για το μπάσο.

ΜΕ χιουμοριστική διάθεση πάντα :heart_eyes:

Υ.Γ Ο δίσκος γαμάει και δεν καταλαβαίνω γτ δεν ήταν επιλογή sto rocking .όχι ότι μας νοιάζει αλλά αν αντί για iced earth έγραφε metallica/maiden θα ήταν 9 αρι…

3 Likes

Επιβεβαιώνω ότι ο συντάκτης είναι μεγάλος fanboy Metallica, αλλά προς υπεράσπισή του δεν έβγαλε αυτός τα συγκεκριμένα quotes.

Το άλμπουμ των Iced Earth είναι όντως καλό και μάλιστα αρκετά καλύτερο από τις μικρές προσδοκίες που είχα. Οι μικρές προσδοκίες προκύπτουν τόσο από το ότι μετά από 12 άλμπουμ δεν περιμένω να μην αναμασήσουν πράγματα που έχουμε ξανακούσει αρκετές φορές από τους ίδιους (εν μέρει το παραδέχεται κι ο Jon στη συνέντευξη), αλλά και από το ότι όλο και λιγότεροι δίσκοι αυτού του είδους με συγκινούν πλέον.

Το θέμα με αυτή την μπάντα είναι ότι ο ήχος και το songwriting τους μας είναι οικείο (σε όσους λόγω ηλικίας τους ακούμε πολλά χρόνια) που 2-3 πολύ δυνατά τραγούδια (Raven Wing, The Veil, Clear The Way) και 2-3 συμπαθητικά (Black Flag, The Relic) καθιστούν ευχάριστη την ακρόαση του δίσκου.

Όμως, την ίδια στιγμή, έχω την αίσθηση πως ακριβώς επειδή είναι κάτι που δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο στοιχείο διαφοροποίησης, μακροπρόθεσμα πιθανότατα θα χάσει λίγη δυναμική ή τουλάχιστον δεν θα αποκτήσει ανάλογη αξία με προγενέστερες δουλειές της μπάντας.

3 Likes

Μόνο που ο σαφερ δεν μας λέει πότε τον άκουσε τον δίσκο . Γιατί αν τον άκουσε τότε που βγήκε ( πολύ πιθανό το βρίσκω ) , θα ήταν πάνω κάτω 16 . Δύσκολο να πιστέψω ότι είχε ήδη προσωπικό στυλ παιξίματος σε αυτή την ηλικία .

1 Like

Θα συμφωνήσω. Ηλικιακά Schaffer με Hetfield έχουν διαφορά γύρω στα 4-5 χρόνια. Πολλά μπορούν να αλλάξουν μέσα σε τόσα χρόνια. Όταν κυκλοφόρησε το Kill 'em All ο Hetfield ήταν 20 χρονών. Το Master of Puppets κυκλοφόρησε 3 χρόνια αργότερα, μπορούμε να δούμε έμπρακτα την εξέλιξη μιας μπάντας από αυτό και μόνο. Ο πρώτος δίσκος των Iced Earth κυκλοφόρησε το 1990. Οι επιρροές αλλάζουν/διαφοροποιούνται. Αν ο Schaffer θέλει να ισχυριστεί ότι δε στήριξε ΟΛΗ την καριέρα του στο μεσαίο riff του Damage inc., μπορεί να το κάνει. Απλά εμείς δεν τον πιστεύουμε.

5 Likes

Ο άνθρωπος είπε ότι επηρεάστηκε από το gallop του Harris.Επίσης για να είναι καλό ένα αλμπουμ πρέπει να διαφοροποιείτε απο τα προηγούμενα?

Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια

κανένας Harris και κανένας Ηetfield δεν πρωτοτύπησε σε κανένα τομέα της τεχνικής του μουσικού οργάνου

Δεν ακούσαμε πρώτη φορά galloping από τους Iron Maiden . Δεν ακούσαμε πρώτη φορά heavy picking και palm muting από τους Metallica . Άλλα πράγματα τους έκαναν κορυφαίους

Η ηλεκτρική κιθάρα και το μπάσο και γενικά η τεχνική , ορίστηκαν πολύ νωρίτερα και έκτοτε ο κάθε μουσικός έβαζε τις πινελιές του

Όποιος έχει ακούσει π.χ. το hard loving man των Purple λίγο πολύ θα καταλάβει το σκεπτικό μου .

ο Schaffer κατάφερε 2 πράγματα πολύ σημαντικά στην ηλεκτρική κιθάρα . Να ταιριάξει τόσο ωραία το galloping των Maiden ( ως η μια επιρροή του ) και το heavy picking , palm muting και περισσότερο τον ήχο κιθάρας του James Hetfield , κάτι που λίγοι έχουν παντρέψει τόσο τέλεια . Επίσης αυτές οι επιρροές του τον έφτασαν να θεωρείται από πολλούς κιθαρίστες ( μη κολλημένους ) ως τον κιθαρίστα με το καλύτερο “δεξί χέρι” στο metal

2 Likes

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς ότι maiden/metallica ανακάλυψαν gallop κτλ…απλα ο Schaffer maiden ακουσε πρωτα και απο τον Harris επηρεάστηκε.

1 Like

Είναι γεγονός ότι οι Iced Earth ήταν πάντα το ιδανικό πάντρεμα Metallica/Maiden και γι αυτό αγαπήθηκαν στην Ελλάδα τόσο πολύ σε μια εποχή που και οι δυο μεγάλες μπάντες δεν ήταν και στα καλύτερα τους ας πούμε.

Υ.Γ.@drenie μην φωνάζεις είπαμε 10αρι είναι το Load, όπως και το X Factor ίσως η καλύτερη δουλειά τους την δεκαετία του 90 αλλά αυτό προέκυψε με την πάροδο του χρόνου, όχι τότε που βγήκαν.

πολυ σχετικο αυτο που λες . Μπραβο .

Τι δεν είναι σχετικό;

τι σχεση εχει το Load μωρε και το X factor και το αν ειναι 10αρια ή 2αρια ;

Ο σαφερ λεει οτι επιρρεαστηκε απο τον Χαρρις. Οκ δεκτον . Αλλα να λεει οτι ακουσε το Ride ενω ειχε ηδη προσωπικο ηχο και να ειπε ωωωωωω κοιτα να δεις που αυτοι εδω παιζουν παρομοια με μενα , μου φαινεται λιγο παραξενο να συμβαινει αυτο λογω ηλικιας.

Επισης θυμαμαι συνεντευξεις του πριν βγαλουν οι Ατσαλλικα το Load και ελεγε οτι μοιαζουν οτι ηταν μια βασικη του επιρροη και μετα τα Loads το επαιξε μεταλλοπατερας και μιλαγε για προδοσιες και διαφορα αλλα γραφικα.

Και τελος ξεκολλα λιγακι με τους Metallica . Οκ ειπαμε τους γουσταρω , γιατι να αναφερουμε παντου ασχετα πραγματα ;

Και οι Pantera ειναι μια απο τις αγαπημενες μου μπαντες και οι Soundgarden Και οι Kyuss και οι Tool και οι Sabbath και οι Alice In Chains και οι Beatles και οι Pink Floyd, Γιατι δεν αναφερουμε και αυτες τις μπαντες οταν ειναι να γραψουμε καποιο σχολιο (για να συμπληρωσω την 10αδα θα πω και τους COC και τους Paradise Lost);

Μια χαρά επηρεάστηκε ο Σάφερ από τους μετάλλικα και μάλιστα πολύ. Στην συνέντευξη ο τόνος της φωνής του όταν είπε για το Ride the Lightning ήταν σαν κάποιος που έχει εντυπωσιαστεί, απλά μετά έχασε τον ειρμό του και δεν ολοκληρωσε αυτό που ξεκίνησε

Διαβάζεις μια πριν το υστερόγραφο… ??πραγματικά δεν μπήκα στον κόπο καν να διαβάσω το σεντόνι σου

μην το διαβασεις το σεντονι μου . Εσυ που ηθελες να τρεχει το μετσαλ στις φλεβες σου ακουγες εκεινη την εποχη Αησντερθ.
Υπαρχαν και ανθρωποι που δεν εντυπωσιαστηκαν με την δισκογραφια τους και προσπερασαν πολυ γρηγορα.

Οποτε δεν μπηκα καν στον κοπο να συγκρινω τις δουλειες τους Σαφερ με τις τοτε δουλειες των Ατσαλλικα , Μεηντεν.