Iced Earth- Incorruptible 2017

Εντυπωσιάστηκε απο το γεγονός ότι ειχαν ίδιο ήχο/στιλ παιξίματος κτλ πάνω κατω (όπως είπε ο ίδιος στην συνέντευξη)To ότι οι metallica είναι απο τις βασικες του επιρροές αυτό ειναι δεδομένο.Επίσης σίγουρα θα καραγουσταρε metallica και θα έπαθε σοκ ακουγοντας RTL MOP AJFO απλά αναφέρομαι ΜΟΝΟ για την συγκεκριμένη φράση της συνέντευξης .

Συνεχίζεις να λες την αποψαρα σου ενώ σου εξηγώ ότι οι Iced Earth εκείνη την εποχή εντυπωσίασαν τον Έλληνα μεταλλα γιατί ταίριαζαν ομορφα τις επιρροές από maiden και Metallica, όπως πολύ σωστά λέει και ο rebel. Κι εγ το πάω παρακάτω λέγοντας ότι εκείνη την εποχή οι δύο αυτές μεγάλες μπάντες δεν ήταν στα καλύτερα τους σε σχέση με αυτό που ήθελε ο Έλληνας μεταλλας .
Η ένσταση σου στο ότι δεν είναι σχετικό αυτό που είπα με την κουβέντα που γίνεται ποια είναι;

1 Like

Αν ανατρέξει κανείς στις συνεντεύξεις του εποχής Dark Saga στο ελληνικό Hammer θα δει ότι αναφέρει το RTL σαν τον αγαπημένο του δίσκο όλων των εποχών.

Βέβαια δε μπορώ να καταλάβω τι σημασία έχει, πέρα από το fanboy-λήκι μας, αν επηρεάστηκε 51% από τον Harris και 49% από τον Ηetfield ή το αντίθετο. Αυτοί οι 2 και οι μπάντες τους έχουν επηρεάσει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο το 99% του Metal από τα 80s και έπειτα.

Συμφωνώ με τον shadow πως το πάντρεμα αυτό ήταν από τους βασικούς λόγους που έκαναν τέτοιο γκελ στους έλληνες μεταλλάδες. Προσωπικά, θα πρόσθετα και τον παράγοντα timing (Load, X Factor) μιας και πιστεύω πως οι πρώτες 3 δουλειές τους είναι ανώτερες από το Dark Saga και Something Wicked με τις οποίες έγιναν (ευρέως) γνωστοί στα μέρη μας.

3 Likes

εεε αυτο λεμε φιλε μου. Οτι δεν φαινεται και πολυ λογικο να ειχε ηδη ιδιο στυλ παιξιματος οταν ακουσε το Ride γιατι ηταν μονο 16. Εκτος αν ακουγε ολα τα αλλα οπως Maiden, NWOBHM , Mercyful Fate κτλ και δεν ειχε ακουσει ακομα Metallica (που ηταν φανερη η επιρροη τους απο ολα αυτα και απο ολα οσα ανεφερει και ο rebel).

@shadowking69 , πραγματικα δεν με ενδιαφερει καθολου τι ηθελε ο Ελληνας μεταλλας. Προφανως ομως καποιες μπαντες που δεν μπορουσαν να πανε παρακατω ενδιαφερθηκαν παρα πολυ για την Ελληνικη αγορα , που ειχαν περαση. Ετσι κι αλλιως πολλα πραγματα το κοινο στη χωρα μας τα παιρνει χαμπαρι αργοτερα.

Η ενσταση μου ειναι οτι τα Loads - Xfactor κτλ δεν εχουν σχεση με την δηλωση του Σαφερ την οποια και κουβεντιαζουμε εδω και μερικα ποστ. Δεν με αποσχολει , ουτε θα κακιωσω σε καποιον αν δεν γουσταρε - γουσταρει τα Loads , δεν θελει ουτε να ακουσει νοτα απο τους Metallica εδω κα30 χρονια ή αν θεωρει το HTSD οπαδικο 5αρι (οσον αφορα το οπαδικο επειδη το εχουμε ξανακουβεντιασει , ας βαλει ο καθενας οτι βαθμο θελει σε δισκους , απλα ο χαρακτηρισμος “οπαδικο” , μου ακουγεται σαν να τους κανουμε χαρη και να τους δινουμε κατι παραπανω απο αυτο που αξιζουν . Χαρη δεν κανουμε σε κανεναν.)

Βασικά αυτό που λέει ο @Alejandro.m λέω τόση ώρα, φαίνεται ότι εκεί το κατάλαβες όμως.

1 Like

Δημήτρη , μήπως δεν διάβασες προσεκτικά την συνέντευξη του Schaffer ;;; Ή εγώ δεν κατάλαβα σωστά

Τα ακριβή λόγια του βάσει μετάφρασης :

Αυτές οι επιρροές ξεκίνησαν όταν ήμουν πολύ μικρός. Μέχρι να αρχίσω να ακούω τους Metallica είχα ήδη αρχίσει να σταθεροποιώ το στυλ μου ως ρυθμικός κιθαρίστας. Όταν άκουσα το “Ride The Lightning” για πρώτη φορά ήμουν σε φάση “oh man what the fuck” (σ.σ.: αμετάφραστο), γιατί έπαιζα ήδη γρήγορα και βαριά με σφιχτό παίξιμο στην πένα (σ.σ.: tight picking) και οι επιρροές μου ερχόντουσαν από τον Steve Harris, από έναν μπασίστα αν και εγώ ήμουν κιθαρίστας. Αυτό το καλπάζον πράγμα, αλλά στην κιθάρα αντί για το μπάσο.

Θέλω να πω πως είχα βρει ήδη κατά κάποιον τρόπο τον δρόμο μου, καθώς τα παιδιά στους Metallica και εγώ δεν έχουμε τόσο μεγάλη ηλικιακή διαφορά και όλοι μας μεγαλώσαμε ακούγοντας τα ίδια πράγματα. Οπότε αυτό που ακούς είναι η επιρροή του old wave of British heavy metal και στη συνέχεια του new wave of British heavy metal. Όλα αυτά βρίσκονται εκεί μέσα.

ΥΓ : και έχω πει ήδη για το εξαιρετικό πάντρεμα Maiden style / Metallica style . Εξάλλου δισκογραφικά υπάρχει ένα χρονικό διάστημα , αρκετό για να προσθέσει και άλλα στοιχεία στον ήχο του , στο παίξιμο κλπ .

Επίσης είναι ηλίου φαεινότερο ότι οι Metallica είναι βαθιά επηρεασμένοι από NWOBHM

Ναι βρε το είπα ότι το είπες κι εσύ :wink:

:grin: δεν ζηλεύω την δόξα . Να γλιτώσω το " ναι μεν αλλά " προσπαθώ

Γιατί είναι δεδομένο ότι κάποιος τώρα θα μου πει

" Ναι , αλλά δεν μας πείθει ο Σαφερ, είναι φανερό ότι επηρεάστηκε από Μεταλλικα μπλα μπλα μπλα "

Που ισχύει , μην τα ανακυκλώνουμε . Απλά ο ίδιος εξηγεί πως επηρεάστηκε μεγαλώνοντας , όχι πως εξελίχθηκε σιγά σιγά μέχρι να δισκογραφίσει

Φυσικά και ισχύει ότι επηρεάστηκε από Metallica… αν ποτέ πει το αντίθετο θα είναι για τα πανηγύρια.
Αλλά από παλιά έλεγε ότι έχουν κοινές επιρροές, δεν αντιλέγω αλλά προφανώς οι Metallica πριν τον Schaffer τις πήγαν παραπέρα και αυτός με την σειρά του έκανε κάτι αντίστοιχο αλλά σε μικρότερο βαθμό.

ξαναλεω στα 16 του δεν γινεται να ειχε προσωπικο ηχο . Τοσο απλο. επισης δεν διαβαζω πρωτη φορα συνεντευξη του σαφερ.

Εχω διαβασει παρα πολλες απο τις αρχες των 90s που δεν ελεγε αυτα ακριβως.

Με την λογικη του Σαφερ και οι Metallica απλα εχουν τις ιδιες επιρροες με Diamond Head ή τους Mercyful fate ή ακομα - ακομα με τους Maiden - Scorpions αφου ηλικιακα δεν ειναι και τοσο μακρυα και δεν ποτε δεν πατησαν πανω σε αυτα που ηδη επαιζαν αυτες οι μπαντες.

Ας λεει οτι θελει ο Τζονις ο Σαφερ για το Τζιμη το Χετφιλντ αλλα δεν θα τον παρουμε και τοσο σοβαρα.

Και κατι τελευταιο . Ουτε καν εχει για μενα σημασια ποσο επιρρεαστηκε απο τους Maiden , τους Priest , τους Metallica ή δεν ξερω και εγω ποιους αλλους. Απλα λεω οτι οι δηλωσεις του και το να διαχωρησει την θεση του απο πραγματα και καταστασεις δεν τον τιμα.

για να είμαστε ontopic

το incorruptible γαμάει !!!

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω που, επί της ουσίας, διαφωνείτε!
Προφανώς και επηρεασμένοι από Metallica και Maiden οι Iced Earth, πόνταραν έξυπνα σε μια αναπτυσσόμενη όσον αφορά το metal αγορά και έγιναν δυσανάλογα μεγάλοι. Χαρακτηριστικά αναφέρω ένα live με τους Nevermore όπου το κοινό αδημονώντας γιούχαρε την support μπάντα προκειμένου να δει μια ώρα αρχύτερα τους… Αης Ντερθ!

Και οπωσδήποτε βασικός λόγος ήταν η χρονική συγκυρία, τα “δύσκολα” 90’s. Σε μια συνέντευξη στο ΜΗ μάλιστα ο Schaffer τα έχωνε χοντρά στους Metallica που απεμπόλησαν τον metal χαρακτήρα τους στα Load/Reload. Στις τότε συναυλίες βέβαια εμφανιζόταν με full black ντύσιμο,και με μαύρα περικάρπια ακριβώς όπως o Hetfield στην Black Album περιοδεία! Κανονικό υποκατάστατο δηλαδή!

1 Like

όχι, πως εντυπωσιάστηκε από το δίσκο εννοεί. Αυτό εγώ κατάλαβα από τον τόνο της φωνής του

1 Like

μεταξυ μας δεν διαφωνουμε . με τον Σαφερ μαλλον διαφωνουμε που λεει οτι στα 16 του ειχε ηδη προσωπικο ηχο και οταν ακουσε το ride απλα εντυπωσιαστηκε και ταυτοχρονα σκεφτηκε ποσο κοινο παιξιμο εχει με τους Metallica.

Πριν απο εκεινη την συνεντευξη που λες κανα χρονο πριν (δεν ειχε βγει ακομα το Load) ελεγε οτι μαζι με τους Metallica θα πανε το Metal μπροστα (γελαει ο κοσμος) . Ειπαμε εβγαλαν τα Loads και τους κρατησε μουτρακια. Κουναγε και αυτος την μεταλλικη σημαια.

Δυσαναλογα μεγαλοι μαλλον εγιναν μονο εδω στην Ελλαδα και συμφωνω με τον Φωτη .

3 Likes

Βασικά στη συνέντευξη που ανέφερα παραπάνω είπε όπως το RTL είναι ο αγαπημένος του δίσκος όλων των εποχών προκειμένου να κράξει το Load.
Και θα θυμάσαι λογικά το μεγαλειώδες ξεκατίνιασμα με το Χάκο γιατί έγραψε το αυτονόητο (πως είναι “κάπως” να έχεις ένα frontman που εμφανίζεται στη σκηνή σαν κόπια του Hetfield και να κράζεις τους Metallica).

Νομίζω πως το δυσανάλογα ισχύει μόνο για τη χώρα μας (κάτι σαν τους Grave Digger ας πούμε). Αλλού μάλλον cult θεωρούνται, και αναγνωρίζονται πιο πολύ τα 3 πρώτα. Θυμάμαι την εποχή του Alive in Athens να διαβάζω στο αγγλικό Hammer μία σύντομη κριτική (7αρι) λέγοντας πως είναι ένα live ηχογραφημένο στη χώρα που έχουν κοινό…

4 Likes

Ναι, λέγοντας “αναπτυσσόμενη αγορά” εννοούσα την ελληνική και μόνο. Και θα συμφωνήσω ότι ειδικά τα “Night…” και “Burnt…” είναι τα καλύτερα τους.

Παιδιά σοβαρευτείτε λίγο. Οι Iced Earth δεν είναι cult μπάντα για κανένα λόγο. Κάνουν παγκόσμιες περιοδείες, πάνε παντού, και γενικά απασχολούν ακόμα τον κόσμο

νταξει ποιοι Ice Dearth μωρέ ;; Κακή και φτηνή αντιγραφή .

Μονο Metallica

Τα άλλα είναι απλές…οδοντόκρεμες

ναι παιζοντας support στους Volbeat.

δεν νομιζω οτι απασχολουν και πολυ κοσμο. Αυτη την αισθηση εχω.

ακυρο λιγακι το σχολιο σου.

Γιατι δηλαδη θα πρεπει να τους εχει καποιος πολυ ψηλα μαζι με αλλους ;