Iced Earth- Incorruptible 2017

τίποτα δεν πρέπει

νομίζω το έργο τους από το Stormrider μέχρι το Horror Show +Dystopia είναι πολύ ψηλά από μόνο του

Και άλλες μπάντες ξεχασμένες και χεσμένες τις έχουν , πλην Ελλάδας

προσωπικά αδιάφορο που έπρεπε ή που δεν έπρεπε να βρίσκονται στην κοινή γνώμη οι Iced Earth . Είναι μια μεγάλη μπάντα για τα αυτιά μου

είναι παραπάνω από εμφανές με αυτά που διαβάζω ότι το πρόβλημα είναι το πόσο μοιάζουν με τους Metallica για κάποιους . Αλλιώς θα τους είχαν ψηλότερα στα γούστα τους .

2 Likes

Δεν νομίζω πως το έχεις ψάξει καλά και εκτίθεσαι. Ναι κάνανε περιοδεία με τους Volbeat κάποια στιγμή και τι; Όποιος κάνει δλδ περιοδεία με ένα πολύ μεγαλύτερο όνομα αυτομάτως είναι καλτ; Άρα καλτ είναι και οι Volbeat και οι A7X επειδή περιοδεύουν με τους Metallica ή οι Accept που περιοδεύουν κατω από τους Sabaton. Γαμάτη λογική ε

ελα βρε Κωστα τωρα . που εκτιθεμαι ; εσυ ειπες οτι απασχολουν πολυ κοσμο και σου λεω οτι αν γινεται αυτο θα ειναι επειδη ανοιγουν για τους Volbeat που γεμιζουν μεγαλους χωρους.

Επισης εγραψα αυτη την αισθηση εχω. ΟΧΙ αυτο ειναι παει και τελειωσε.
Αλλα και παλι δεν τους εχω και για καμια τεραστια μπαντα.

@Rebel δεν ξερω για τους αλλους τι και πως και τι θεμα εχουν με το αν μοιαζουν με τους Metallica .προσωπικα μιλωντας Και στο stormrider εμοιαζαν αλλα δεν ειχα θεμα . Μετα μου φανηκαν βαρετοι .τοσο απλο.

στο πρώτο σκέλος συμφωνώ.

Στο δεύτερο δεν είναι πρόβλημα, το αντίθετο λέμε πως ήταν από τους λόγους επιτυχίας τους στην Ελλάδα.
Στοιχεία Maiden; Good!
Στοιχεία Metallica; Good!

2 Likes

drenie αν έρθω καμιά φορά Αθήνα και θέλω να σε βρω για μπύρες απλά θα βγω στον δρόμο και θα σε κάνω summon φωνάζοντας “ΓΑΜΙΕΤΑΙ Ο ΧΕΤΦΙΛΝΤ” ( ! )

4 Likes


θα ειναι αμεση η αντιδραση ! :stuck_out_tongue_winking_eye:

2 Likes

Καλά ρε μαλάκες, γράψατε 30 posts στο topic των Ice Dearth :laughing:;

1 Like

ναι γιατι ως συνηθως παλι για τους Metallica - maiden Μιλαμε.

Και να σκεφτείς ότι δεν έβαλα στην κουβέντα μια άλλη παλιά δήλωση του Schaffer ότι άκουγε Blue Oyster Cult κλπ από 5 ετών!

3 Likes

Γιατι τσακωνεστε, αφου συμφωνειτε στα περισσοτερα?

Γελοιος ο Σαφφερ για τις δηλωσεις του (15 χρονων μαλλον μονο το πουλακι του επαιζε οσο γρηγορα επαιζε ο Τζεημς τις τριπλες του), ενδιαφεροντες μουσικα οι Iced Earth αυστηρα στα 90ς, γνωστοι στην Ελλαδα και στην Αμερικη σε πυρηνες μεταλ, χαμηλοτεροι του μετριου εκτος Ελλαδας και Αμερικης σε φημη, γενικα ενα δευτερης κατηγοριας συγκροτημα που πατησε στο στεγνο ξεσηκωμα των τεχνοτροπιων Maiden + Metallica και εχει το ταβανι του. Ολα καλα!

3 Likes

Για τ’ αναθεμα τα πόστ του drenie και του quintom, κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον από τις υπεροπτικές μαλακίες σας δεν έχετε να ποστάρετε? Καραγκιοζιλίκια ακόμη μια φορά… επειδή αναφέρθηκαν οι Metallica δεν σημαίνει πως πρέπει να πείτε και κάτι…threadoκανίβαλοι…πίσω στους γερομπισμπίκιδες τους μετάλλικα…ΤΡΕΧΟΝΤΑΣ

1 Like

Εγω παντως ημουν εντελως on topic και μιλησα για Iced Earth, τωρα εσυ τι θεμα εχεις παλι δεν ξερω. Να το κοιταξεις αυτο με τις τασεις λογοκρισιας, ειναι επικινδυνο

γάμησε σαν λέξη :+1:

1 Like

@matia εσυ εισαι στη φωτο δεξια κατω? Ο μπατσος του ροκιν?

4 Likes

να σου πω καλη η πλακα αλλα τραβα παρακατω γιατι πολυ Μαγκια πουλαμε εδω μεσα και δεν θα αγορασω.

Καμια σχεση με Metallica η ολη φαση τι να κανουμε τωρα ο αλλος αναφερεται σε αυτους λες και ειναι καμια μπαντα της σειρας και απλα μας εκανε εντυπωση . Σιγα μην εξισωσουμε τον Σαφερ με τον Hetfield ή με τον Harris ναπουμε που ειναι ενα τιποτα. Παιζει καλα ; μπραβο του . Τι ειναι η μουσικη ; Διαγωνισμος ;
Καλα τα εχει πει ο Ozzy . τι να το κανω το ριφφ που θα εντυπωσιασει τον Satriani ? Ενα riff Που θα κανει τους πιτσιρικαδες να αρπαξουν την κιθαρα τους θελω, οπως προφανως και εκανε και ο Σαφερ οταν ακουσε Blue Oyster Cult στα 5 του. Και στα περισσοτερα ποστ εγω δεν αναφερω τους Metallica. Αλλοι τους βαζουν στην κουβεντα. Οποτε και εγω μπορω να γραφω οτι γουσταρω μετα.
Επισης αν δεν υπαρχα εγω ο quintom ουτε εσυ δεν θα εγραφες.

Μαντεψε σε ποιανου συναυλια ειχε παει ο μπατσος

https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/18425400_1873654449557216_1007757628684424212_n.jpg?oh=97b6a9346c51363a5f531a0cc6e566fb&oe=59DFBE87

2 Likes

δεν εξισώνεται έχεις δίκιο . Ανώτερος ο Schaffer από Hetfield σαν κιθαρίστας . Το δεξί του ( χέρι ρε , ντροπή ) δεν το έχει κανείς στο μετ(σ)αλ

Είπαμε δεν γουστάρουμε , είναι γελοίος , είναι κλεφτοκοτάς, είναι βαρετός , αντιγράφει , είναι κακέκτυπο γιατί έβαλε μαύρα (λολ ) ΑΛΛΑ ΗΜΑΡΤΟΝ

Ωχ μας την πέσανε οι μπάτσοι:grin:

Με μπλουζακι Volbeat ομως :stuck_out_tongue_winking_eye:!

1 Like

ολα αυτα που γραφεις πες μου , που τα εγραψα εγω για να συννενοηθουμε καλυτερα. Εγω ειπα οτι τον βαριεμαι . δεν ειπα καν οτι ειναι βαρετος.

Επισης ουτε καν ειπα οτι εκλεψε καποιον. Τωρα για το δεξι του χερι στα δικα μου αυτακια πρεπει να συνδυαζεται και με παρα πολυ καλο song writing . Κατι που δεν το πετυχαινει για τα γουστα μου .

@pantelis79 λες να εφυγε μετα το σοου των Volbeat και να μην περιμενε ουτε τους Α7Χ , ουτε τους αλλους ;

Γενικές διαπιστώσεις απ το θρεντ

Θρεντοκανιβαλοι :joy::stuck_out_tongue_closed_eyes:

Σοβαρά ,.δεν τα είπες εσύ όλα αυτά

Τεσπα , πολύ καλο song writing σαφώς και έχει
. Όπως και σαν riffmaster επηρέασε αρκετά παιδιά να πιάσουν κιθάρα. Εκεί διαφωνώ πραγματικά πολύ σε αυτό που έκανα παράθεση

Βασικά το ότι ο Schaffer είναι λίγο φαφλατάς δεν πάει να πει ότι δεν είναι καλός μουσικός. Δε νομίζω να εξίσωσε ποτέ ο ίδιος τον εαυτό του με το Hetfield ή τον Harris, εμείς κάνουμε αυτή τη σύγκριση για να βρούμε ένα κοινό παρονομαστή όταν μιλάμε για τον ήχο τους.

Από εκεί και πέρα τη μπάντα του (Purgatory) την είχε από το 1984 οπότε αυτό που λέει για το στυλ παιξίματος μπορεί να έχει δόση αλήθειας.

Όσο για το cult που ανέφερα, θα το κάνω πιο λιανά γιατί βλέπω πως παρεξηγείται. Στην Ελλάδα γεμίζουν τους χώρους που γεμίζουν οι Machine Head, παλιότερα ο King Diamond, οι Megadeth κοκ.
Έχουν παραπάνω κοινό από τους Annihilator ή τους Anthrax ακόμα ακόμα (σε live αναφέρομαι).
Στο εξωτερικό δεν προσεγγίζουν τους παραπάνω, ούτε κατά διάνοια. Έχουν ένα πιστό fan base στις ΗΠΑ και τη Γερμανία κατά βάση.
Εδώ, όπως ανέφερα και από το αρχικό μου ποστ, έκαναν μεγάλο γκελ αφενός γιατί ο ήχος τους φέρνει στον ήχο των 2 αγαπημένων σχημάτων των Ελλήνων μεταλλάδων, είχαν ένα timing που έγιναν περισσότερο αναγνωρίσιμοι επειδή οι 2 προαναφερθείσες μπάντες είχαν αλλάξει τον ήχο τους (αυτό για εμένα καταδεικνύεται από το γεγονός πως το Dark Saga μόνο στην Ελλάδα θεωρείται το magnum opus τους) και επειδή καλώς ή κακώς ο τύπος της εποχής τους αποθέωνε. Την ίδια εποχή στην Αγγλία και τις ΗΠΑ άκουγαν Rob Zombie, Pantera, Machine Head και εδώ Iced Earth, Grave Digger και Hammerfall.

Δεν είναι κάτι από τα παραπάνω επιλήψιμο, άλλο η επιτυχία και η αναγνωρισιμότητα και άλλο η ποιότητα. Κάποιες φορές συνυπάρχουν, κάποιες άλλες όχι.

Προσωπικά τα περισσότερα άλμπουμ τα ακούω ευχάριστα. Κάποια δε μου αρέσουν. πχ το Horror Show που ανέφερε ο Rebel όταν το πήρα το ακουγα τακτικά, έκανα φιλότιμες προσπάθειες να μου αρέσει -έβλεπα και την υποδοχή που είχε στην Ελλάδα, 9αρι στο Hammer, αποθέωση από τους μεταλλάδες- αλλά δεν. Από τότε μαζεύει σκόνη. Αλλά όλα έχουν μία συνοχή, έχουν ένα αναγνωρίσιμο ήχο, έχουν καλές στιγμές, εξαιρετικές κιθάρες, κάτι θα βρεις που θα σου πει πράγματα. Αλλά ούτε και το dark Saga με είχε στείλει. Ναι το Hunter κομματάρα, I died for you, η τριλογία δε λέω… Απλά προτιμούσα από τότε τα 3 πρώτα τους.

Το Incorruptible πάλι το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον. Ίσως επειδή διάβαζα τις κριτικές και κρατούσα μικρό καλάθι.
Άσε που με έβαλε σε mood να ακούσω ξανά τη δισκογραφία τους μετά από χρόνια.

3 Likes