Iced Earth- Incorruptible 2017

θρεντοκανιβαλοι αλλα και η θρεντομπατσιλα καλα κρατει.

φιλε μου ρεμπελ , πολλες φορες παιζει ρολο και ποτε τυχαινει να ακουσουμε κατι . Παντα μου εβγαζαν μια αισθηση οτι καπου αυτο που παιζουν το εχω ξανακουσει .

Τιποτα δεν γινεται με το ζορι.
Συμφωνω απολυτα με το @Alejandro.m

Στο ίδιο mood είμαι κι εγώ και ξεκίνησα με Dystopia και λίγο Alive in Athens. Οπότε παίρνει ένα συν ο δίσκος παραπάνω.
Τους είχα χεσμενους μετά το αδιάφορο Horror Show τους ξαναεπιασα με το Dystopia και ξανά τώρα. Όλοι οι τότε έφηβοι που ακούγαμε μέταλ έχουμε αναμνήσεις από αυτή τη μπάντα με όμορφες και ξένοιαστες στιγμές.
Όσο παρλαπιπας και αν είναι ο Schaffer σίγουρα επηρέασε παιδιά, τα έκανε να πιάσουν κιθάρα. Στην γειτονιά μου για παράδειγμα όσοι την έπαιζαν (την κιθάρα ρε) προσπαθούσαν να παίξουν το φοβερό riff του Angels Holocaust (το κάλπασμα) και σίγουρα ο Barlow είναι ήταν μια φοβερή φωνή.

1 Like

γάμησε επίσης , κατοχυρώθηκε :joy:

Σα να λέμε βαρετοί οι Χ . Έχω ξανακούσει αυτό το στυλ παιξίματος απο τους Ψ

Τεσπα , σου έχω τόση συμπάθεια που δεν θέλω να φανεί ότι ειρωνεύομαι ή ο τόνος μου είναι επιθετικός . Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα το σκεπτικό κάποιων ζητημάτων

μια απο τα ιδια βρε @Rebel. Μιλαμε για μουσικη κατι που ειναι δηλαδη σχετικο , αλλα υπαρχουν και καποια πραγματα που ειναι πραγματικοτητα σαν αυτα που περιγραφει ο @Alejandro.m.

Που διαφωνεις σε αυτα ; Σε συγκινει ο Σαφερ. τελεια. Εμενα παλι οχι .
Επισης να πουμε τα στραβα αλλων , αλλα να μην πουμε οτι ειναι φαφλατας ο Σαφερ ;

για να σου δωσω αλλο παραδειγμα. Μου αρεσουν παρα πολυ οι Godsmack ή τουλαχιστον μου αρεσαν μια εποχη παρα πολυ. Κατι δηλωσεις τους ομως οτι δεν εχουν επιρρεαστει απο τους Alice In Chains τις θεωρω ηλιθιες , οταν ακους τοσο πολυ AIC στον ηχο τους.

Την έπαιζαν με το δεξί χέρι τουλάστιχον;

Η συνταγή της επιτυχίας για τους Ice Dearth στην Ελλάδα ήταν η συγκυρία με τους Maiden/Metallica στα ‘90s (που ναι, είχαν πέσει σε δημοφιλία στο metal κοινό της Ελλάδας), αλλά και ότι είχαν ένα πολύ καλό τραγουδιστή και έναν πολύ καλό songwriter. Γι’ αυτό και πέτυχαν τότε.

1 Like

Πάντα . Με το αριστερό είναι σα να παίζεις με παρθένα

θα συμφωνούσα αν ήμουν πάνω από 5 τότε . Και δεν άκουγα BOC τα 5 μου

αυτοί που ο τραγουσδιστής παριστάνει τον Χετφιλντ ;; :grin:

1 Like

Αυτό λέω από το πρώτο post , και φυσικά γιατί είχαν και το σπρώξιμο από το Hammer κτλ

2 Likes

Το ξέρω ότι κι εσύ κι ο Αλέξανδρος λέτε το ίδιο πράγμα. Το οποίο είναι και η αλήθεια.

1 Like

O Matt Barlow είναι police officer. E και; Τον μειώνει αυτό σαν άνθρωπο; Για να καταλάβω δηλαδή. Όπως είχε πει και ο Κανάκης σε μια εκπομπή του, να διαχωρίσουμε τους αστυνομικούς από τους μπάτσους. Προσωπικά έχω μάθει να διαχωρίζω τους ανθρώπους και να μην τους βάζω όλους στο ίδιο τσουβάλι. Μπράβο στους αστυνομικούς λοιπόν και σκατά στους μπάτσους.

Κατά δεύτερον, να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τους Iced Earth αν και τα έχω ξαναπεί. Dark Saga και Something Wicked είναι τεράστιες δισκάρες. Δίσκοι ορόσημο για τη metal μουσική. Καθόλου δυσανάλογη δεν είναι λοιπόν η αναγνώριση που είχαν στην Ελλάδα στα '90s.

Από κει και πέρα τα τελευταία 15+ χρόνια εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι αυτή η μπάντα. Τα '90s τους δεν τα πιάνουν ούτε με απόχη. Στα live ακόμα γαμάνε (το 2011 στο Gagarin έσπειραν) αλλά δισκογραφικά δεν το έχουν πλέον. Και ο τελευταίος τους δίσκος είναι δίσκος του 6. Μια κομματάρα βρήκα μόνο το Raven Wing και 3-4 άλλα συμπαθητικά (το veil και το clear the way που για κάποιους είναι σούπερ τραγούδια).

Επίσης οι Iced Earth είναι μπάντα μεσαίου ή και μικρομεσαίου βεληνεκούς. Και εν πάσει περιπτώσει, άλλο πράγμα είναι να παίζεις support στους Metallica και άλλο στους Volbeat. Ναι οι A7X παίζουν support στους Metallica αλλά εμπορικά είναι τεράστια μπάντα. Καμία σχέση με τους μεσαίους/μικρομεσαίους Iced Earth που ανοίγουν για τους Volbeat.

Κι ένα τελευταίο. @drenie και @QuintomScenario όσον αφορά το επιχείρημα που βάλατε ότι δεν γίνεται ο Σάφερ στα 16 του να είχε προσωπικό ήχο. Αυτοί με τους οποίους αντιπαρατίθεστε δεν τους βλέπω και πολύ διαβασμένους. Αλλιώς θα είχαν βάλει στην κουβέντα τον Tye o οποίος ήδη από τώρα έχει προσωπικό ήχο παίζοντας σε πολύ υψηλό επίπεδο. Θέλω να πω ότι δεν είναι αποκλειστικά θέμα ηλικίας ο προσωπικός ήχος.

3 Likes

όχι βέβαια. Και κανένας δεν είπε το αντίθετο εδώ μέσα . Ίσα ίσα

Επίσης τι σημαίνει προσωπικός ήχος ;;; Αν βάλουμε ένα ηχητικό κλιπακι με 5 μπασίστες , θα καταλάβουμε ότι παίζει αυτός ;;

1 Like

Πολύ καλή ερώτηση αλλά πραγματικά δεν ξέρω να σου απαντήσω. Κάποιος που παίζει για κάποια χρόνια ένα μουσικό όργανο έχει διαμορφώσει και έναν συγκεκριμένο τρόπο παιξίματος. Κάπως έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Αλλά αλήθεια τώρα: Όλοι αυτοί που λένε για το πόσο ιδιοφυής μπασίστας ήταν ο Cliff Burton επειδή έτσι διάβασαν στο Metal Hammer και στα διάφορα μουσικά sites στο ίντερνετ. Αν δεν είχαν διαβάσει τίποτα απ’ όλα αυτά και επιπλέον δεν είχαν ασχοληθεί καθόλου με Metallica και τους έβαζες κάποια στιγμή να ακούσουν κάποια τυχαία τραγούδια από τα '80s και '90s της μπάντας, θα μπορούσαν να καταλάβουν κάποιο ξεχωριστό παίξιμο στο μπάσο στα τραγούδια από τα ΚΕΑ, RTL, MOP σε σχέση με τους μεταγενέστερους δίσκους?

Εδώ είναι το θέμα!

έντιτ: Για να μην δημιουργηθεί κάποια παρεξηγήση από το πουθενά: ο Cliff ήταν τεράστιος μπασίστας.

2 Likes

εξαιρετική ερώτηση επίσης

Για μένα προσωπικός ήχος και προσωπικό παίξιμο σημαίνει ότι αν βάλουμε 5 μπασίστες να παίξουν το ίδιο θέμα , ο καθένας με τον εξοπλισμό του αλλά και με όποιον τρόπο θεωρεί ο καθένας καλύτερο , θα μπορεί ο ακροατής να τον ξεχωρίσει .

ακόμα μεγαλύτερο παράσημο , αν ξεχωρίζει ανάμεσα σε κλιπ ηχογραφημένα με τον ίδιο εξοπλισμό

παραδείγματα που εγώ πιστεύω ότι ξεχωρίζουν αμέσως : Flea , Geezer , Harris , Lemmy

2 Likes

Άσχετο αλλά το γαμάτο The Veil θυμίζει πολύ αυτό

στο ρεφραιν

Έλα ρε συ, έπιασες το πιο κραυγαλέο παράδειγμα, μόνο το Orion να ακούσει κανείς καταλαβαίνει γιατί αυτός ο μουσικός ήταν τόσο μα τόσο ξεχωριστός. Το ίδιο και το for whom και τόσα άλλα.
Φυσικά και κάνει μπαμ ότι ακους Cliff, ακούς προσωπικό ήχο.
Δηλαδή θα ακούσει κάποιος το MoP ή το RTL και στο καπάκι το ΤΒΑ και δε θα καταλάβει ότι ο μπασίστας δεν είναι ο ίδιος;

δυσανάλογη είναι σε σχέση με τα 3 πρώτα τους που εκτός Ελλάδας θεωρούνται οι κορυφαίοι τους δίσκοι.

1 Like

Αν συνέχιζαν στον υπόλοιπο δίσκο ομοιώς με το πως έπαιξαν στα πρώτα 40 δευτερόλεπτα, θα ήταν ο καλύτερος τους τα τελευταία 20 χρόνια. Που ίσως είναι έτσι κι αλλιώς. Έχεις 2 μαύρα άλογα ρε γμτ, άστα να τρέξουν (Christy, Di Giorgio).

To καινούριο δεν το έχω ακούσει ακόμα αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Προσωπικά δεν περίμενα να βγάλουν ποτέ ξανά δίσκο που να μου κέντριζε το ενδιαφέρον μετά το Horror Show αλλά να που τα κατάφεραν με το Dystopia. Ίσως ο επόμενος δίσκος που θα έχει και τις συνθέσεις του νέου τους κιθαρίστα, να είναι πιο φρέσκος.

1 Like

Βασικα εχει 2 fillers,Seven Headed Whore/ Great Heathen Army που χαλανε το συνολο,τα υπολοιπα κομματια ειναι ενταξει χωρις να εντυπωσιαζουν η να προσφερουν φοβερες συγκινησεις του στυλ “οι IE επεστρεψαν,ειναι εδω,ακομα το εχουν”. Δεν εκανε ο δισκος τον θορυβο του Dystopia,αλλα δεν θα περασει και απαρατηρητος οπως το Plague.

Ο Σαφερ εχει μια ταση να φουσκωνει τα πραγματα και να δημιουργει προσδοκιες που δεν υπαρχουν,ο καλυτερος δισκος που εχουμε γραψει και θα μεινει στην ιστορια των IE οπως τα 3 πρωτα,ειμαστε περηφανοι,θα τον ακουμε μετα απο 10 χρονια και τετοια.Chill Out dude.

3 Likes

Σε ενα πρωτο ακουσμα που εκανα ,βρηκα πολυ καλο τον δισκο!!
Μαρεσαν αρκετα κομματια!!
Φυσικα θα παιχτει πολλες φορες μεχρι να εχω πληρη εικονα.

2 Likes

Εντωμεταξυ, ενω σου εδωσα καρδουλα γιατι τα λες πολυ καλα στα περι Iced Earth και Schaffer, απο περιεργεια που μου εμεινε απο χθες, δυο πραγματα:

  1. Ποιον ειδες να κραζει το επαγγελμα του αστυνομικου? Ασχετα που η συντριπτικη πλειοψηφια των μπατσων εχουν τα θεματα τους (και ειναι λογικο, πολλοι επιλεγουν μια τετοια δουλεια λογω της αισθησης εξουσιας που τους δινει), δε νομιζω οτι ειπαμε κατι αρνητικο για τον Barlow επειδη εγινε μπατσος.

  2. Ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει, και αν εσυ θελεις, μπορεις να πιστευεις οτι ο Σαφερ ειχε προσωπικο ηχο και γαματο παιξιμο στα 16 του. Εγω πιστευω οτι ο Σαφερ στα 15 του που βγηκε το Ride The Lightning, θα επαιζε κιθαρα ΣΚΑΤΑ σαν σε μπαντα γυμνασιου. Σορρυ ε. Μερικες φορες εχω διαβασει εδω οτι αν γραφει κανεις κατι αρνητικο για ενα ειδωλο καποιων αλλων, ειναι προκλητικος, οποτε δεν ξερω, αν γινομαι προκλητικος πες μου.

Παρε τωρα τον εθνικο υμνο της Αμερικαρας να στρωσεις ρε καραφλε αετε

3 Likes

Στα 16 του δεν ξέρω πως έπαιζε ο Schaffer αλλά στα 18 του έπαιζε κάπως έτσι (που είναι pretty much το ίδιο στυλ απλά πιο ακατέργαστο)

και κάπως έτσι στα 17

1 Like

"Πιστοποιητικό παικτικής ικανότητας ανηλίκου μπορεί να φέρει κάποιος? Αλλιώς δεν πιστεύω τίποτα, μαλακίες λέει ο jon, οι Metallica γαμάνε… "

Μελλοντικό quote του ντουέτου των πυροβολημένων…