Iced earth tour 2018

δέχομαι τα πάντα στους καλλιτέχνες , ξέρω ότι θέλουν να πάνε αμέσως ξενοδοχείο και αεροδρόμιο αλλά έμειναν 1 ώρα στο καμαρίνι . Έφαγαν - ήπιαν - γάμησαν δεν ξέρω κι εγώ τι

Τεσπα σταματάω να κάνω σαν απατημένη γκόμενα . Προφανώς όμως και την επόμενη φορά θα πάρουν ένα παπαράκι σαν και αυτό που μου πρόσφεραν . Σε διάστημα ενός έτους άκουσα όλα τα αγαπημένα μου κομμάτια , είδα έναν απ τους 3-4 αγαπημένους μου κιθαρίστες . Θα ξαναπήγαινα και αύριο που λέει ο λόγος αλλά μόνο και μόνο επειδή φάγαμε απίστευτο κρυο και είμαι και λίγο εγωιστής σε αυτά , θα λάβουν την απαξίωση μου

Μας αγαπάνε και πολύ εδώ στο Ελλάντα , ήμαστε αντελφες πσυχες

1 Like

Απ’ όσο ξέρω πάντως ο Σάφφερ δεν φημίζεται και για ντίβα.

Να προσθέσω ότι το dracula και η τριλογία είναι τα προσωπικά χαηλαητ της βραδιάς . Ειδικά η τριλογία με έστειλε , τρομερή απόδοση

Δε θα πόσταρα γιατί νόμιζα μόνο εγώ ασχολούμαι με τέτοιες μαλακίες, αλλά φχαριστώ τον ρέμπελ.

Ήμασταν 15 άτομα, όχι παραπάνω, μισή ώρα μέσα στο φαζζ και άλλα 40’ έξω στο κρύο. Δεν είπε κανείς να υπογράψουν τα 45 βινύλια που είχε ο άλλος, πείτε ένα “μάγκες χίλια σόρρυ πρέπει να προλάβουμε το αεροπλάνο, σας αγαπάμε, τσηρς”, όλα θα ήταν καλά. Αντ’αυτού έφυγαν σαν κυνηγημένοι χωρίς ούτε ένα γαμημένο βλέμμα. Μπροστά στη σκηνή btw βγήκε ο drummer για φωτοζ και οι υπογραφές, οι άλλοι έτρωγαν πίτσες. Μαγκιά τους, ας βάλουν και σεκιουριτάδες να μην τους ακουμπάνε, αλλά δεν αντέχω το “οι έλληνες φανς σημαίνουν τόσα πολλά για εμάς” για 10’ σε διάφορες παραλλαγές και τελικά να παίζεις 2 τραγούδια λιγότερα στη Θεσσαλονίκη γιατί προφανώς δεν τους αγαπάνε τόσο εκεί πέρα.

Σταρχίδια μου για τις χαιρετούρες, εγώ μια φωτό με τον Στου να έβγαζα ξέρω γω, αλλά ρε φίλε το κοριτσάκι 10 χρονων που χαιρέτησε ο άλλος στον εξώστη την ώρα του λάιβ πήγε με τους γονείς του μήπως το αφήσουν να μπει στα παρασκήνια, έφαγε άκυρο γιατί δεν παίζει στους Rotting Christ ώστε να βάλει μέσα κούτρα κάποιον γνωστό (εντελώς τυχαίο παράδειγμα), και μετά περίμεναν μία ώρα μέσα στο αμάξι με κολλημένο το πρόσωπο στο παράθυρο όποτε άνοιγε η πόρτα μήπως βγουν και δεν τους προλάβει ξέρω γω. Και οι άλλοι έφυγαν γιατί η ώρα ήταν 1 και έπρεπε να προλάβουν το αεροπλάνο που έφευγε στις 3:30 λέει και δεν μπορούσαν να ξοδέψουν ούτε 5’. Έπιασα έναν και του λέω πες έστω στον Στου να βγει να δει λίγο το κοριτσι ρε μαν και μου λέει “άλλος είναι ο τουρ μάνατζερ”, ό,τι να’ναι γενικά οκ. Του έστειλα και ένα μήνυμα στο φμπ, με έκραξε γιατί έπρεπε να προλάβουν το αεροπλάνο, τον έκραξα γιατί “πες ένα γεια απλά ρε μαλάκα και μη διαβάζεις από μέσα τους στίχους του birth of the wicked” (οκ το τελευταίο δεν το είπα, κότα), και σήμερα έκανε ποστ που ζητούσε χίλια συγγνώμη που έπρεπε να φύγουν τόσο γρήγορα και θα της στείλει ένα πακέτο με κάνα μπλουζάκι φαντάζομαι κλπ

Ξαναλέω είναι εντελώς προσωπικό κόμπλεξ αλλά εγώ αυτά τα μετράω πολύ σοβαρά όταν ο άλλος πουλάει οπαδιλίκι και αφοσίωση και πόσο σημαίνουν για μας οι φανς, ήταν κυριολεκτικά 5’ δουλειά και έκαναν όλοι (φαντάζομαι με εντολή αρχηγού) σαν τις ντίβες. Τώρα θα μάθεις ότι όλα είναι μπίζνες θα μου πεις; Ε όχι, αλλά μ’αρέσει να γκρινιάζω για τέτοια.

Όπως θα γκρινιάξω και για το μερτς, κράξιμο σε εταιρείες και επανηχογραφήσεις για δικαιώματα και τα λεφτά που δεν παίρνει και στηρίξτε τις μπάντες και αγοράστε δίσκους, αλλά για 2η συνεχόμενη φορά που αντί να φέρουν το μερτς που έχουν σε όλη την υπόλοιπη περιοδεία μαζί τους εδώ έχουν μπλουζάκια τυπωμένα ιν γκρης με ποιότητα Μένιος Ναυαρίνου στο 20ευρο. Μαγκιά τους και πάλι φαντάζομαι, αλλά αυτό δεν είναι σεβασμός στον οπαδό που λες ότι σημαίνει τόσα για σένα, για τα δικά μου στάνταρντς τεσπα.

Στα του λάιβ και πέρα από τις από πάνω μικρότητές μου (τους) που θα τις αγνοήσω αν και χθες με νευρίασαν οι μαλάκες, σήμερα δεν έχω φωνή, κυριολεκτικά, στο Clear The Way απλά ανοιγόκλεινα το στόμα και έβγαιναν κάτι άναρθρες κραυγές, crowd surfing στο Last December, το Dracula και να με ρωτήσει κανείς πώς το έβγαλε ο Stu δε θυμάμαι αλήθεια, φαντάζομαι καλά, εγώ άφησα ένα πνευμόνι κάπου εκεί, η τριλογία απλά κόλαση με το μειον που είπα πιο πάνω, ο πιτσιρικάς απλά ρησπέκτ (πριν την jackson flying V είχε charvel ή δεν είδα καλά;), στο stormirder έψαχνα να πάω για λίγο κάπου αριστερά δεξιά που να μην πέφτει ξύλο και δυσκολεύτηκα πολύ, πάτησα ένα κινητό και 2 παπούτσια σε κάποια φάση, her mission to crucify (* Stucifer κάνει τον σταυρό όπως στο Damien), εντάξει ήταν μωρέ, μακάρι να έρθουν ξανά στην χώρα με τους καλύτερους οπαδούς του κόσμου.

The freest of men fly no colors at all.

7 Likes

You are not alone my friend…απλώς πλέον έχουμε “καταντήσει” είτε γραφικοί εδώ μεσα, είτε μεταλλοπατερες είτε, είτε, είτε…

2 Likes

Η μαλακία είναι ότι όταν ξέρεις ποιές μπάντες φημίζονται για ντίβες δεν ασχολείσαι καν με αυτά για να μη ξενερώσεις. Με Σάφφερ και σια δε το περίμενα η αλήθεια είναι. Πφφφ.

2 Likes

@disconnect θα ορκιζομουν ότι έπαιζε όντως με Charvel η οποία μοιάζει εντυπωσιακά με την Guthrie Govan με επιφύλαξη

Ταλέντο το παιδί χίλια μπράβο

Παιδιά , να ξέρετε δεν υπερέβαλε ούτε στα κόμματα . Και τα τυχαία παραδείγματα ισχύουν και το κοριτσάκι που επειδή είχαν στηθεί κυριολεκτικά από τότε που ήμασταν 6 άτομα ήταν μια λατρεία του γλυκουλι και οι γονείς επίσης . Ειλικρινά με πειραξε αυτό περισσότερο κι από μένα

Εγώ π.χ. μια εκδήλωση αγάπης ήθελα να κάνω . Να του πω ότι είναι η έμπνευση μου στην κιθαριστική μου εκμάθηση, άντε να υπογράψει στο εισιτήριο

Τεσπα στεναχώρια και έφτασα 27 και είμαι πιο ανώριμος από 20 .

Σε άλλα λαηβ γυρνάω στην κλασσική ιεροτελεστία συναυλία-βρωμικο-μπυρα σε κάποιο μαγαζί -σπιτι

Και στο διάολο όλοι οι καλλιτέχνες . Μόνο ότι προσφέρουν στη σκηνή

3 Likes

Ας χαιρετούσαν μέσα στο Φαζζ άμα κρύωναν. Έλα με τις ντίβες.

ε, όχι και τόσο τυχαίο :wink:
Τι να κάνουμε έτσι είναι η ζωή παιδιά, ακόμα και στο μεταλ πρέπει να έχεις μέσον για να δεις από κοντά τα “ινδάλματα” σου.

2 Likes

558367_3972599069850_367021122_n
Ιούλης του 07, μια μέρα μετά το rockwave, τυχαία συνάντηση σε μαγαζί της Πλάκας. Μας μίλησε, μας υπέγραψε cd, dvd, κιθάρες και βγάλαμε φωτογραφία. Full προσγειωμένος. Σκεφτείτε μισή ώρα τον πρήζαμε. Στο τέλος ήρθε το ταξί για αεροδρόμιο και ούτε όλη την μπριζόλα δεν έφαγε ο άνθρωπος. Τότε ήμασταν μικροί και μαλάκες. Τώρα δεν θα το έκανα αυτό. Επαγγελματίες ειναι, την δουλεία τους κάνουν. Νομίζω υπό κατάλληλες συνθήκες θα μιλουσαν, χαιρετούσαν τους fans. Λόγω ώρας κτλπ μάλλον θέλαν να φύγουν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Καταλαβαίνω απόλυτα τον καημό σας αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε οτί είναι απλοί επαγγελματίες, κάνουν την δουλειά και φευγουν

1 Like

Θα ξεκινησω με την συναυλια η οποια ηταν εκπληκτικη. Χτες βραδυ οι Iced Earth ΘΕΡΙΣΑΝ… Τοσο απλα, μακραν η καλυτερη φορα απο τις 3 σερι τελευταιες που τους εχω δει. Ο κοσμος εκανε sold out παρα 10 εισιτηρια οπως εμαθα την συναυλια και υπηρχε παθος και πωρωση οπως καθε φορα αλλωστε με τους Iced Earth που ειναι απο τις αγαπημενες μπαντες του ελληνικου κοινου. Αλλα αυτη τη φορα ειχαμε και μπομπα ηχο, οχι σαν την τραγωδια του Gagarin το 2016, η μπαντα ηταν πιο δεμενη απο ποτε και το setlist ηταν εξαιρετικο. Μου εκαναν την χαρη και επαιξαν και το Dracula και δεν ακουσαμε μονο το Cthulu αλλα στην θεση του ειχαμε εκτος των προγραμματισμενων το λατρεμενο The Hunter. Στην Something Wicked trilogy και στα 3 κομματια απο το Night Of The Stormrider η αδρεναλινη ολων χτυπησε κοκκινο ενω τα κομμματια του καινουριο δισκου εδεσαν πολυ καλα με τα παλαιοτερα. Κορυφαια το συγκλονιστικο Clear The Way (December 13th, 1862) και το Black Flag. Απο πλευρας αποδοσης ηταν ολοι τους φοβεροι, ο Stu ηταν στην καλυτερη κατασταση απο τις 3 φορες που τον εχω δει, το rhythm section στιβαρο, ο Jake Dreyer παικταρας και ο αρχηγος Jon με το χαρακτηριστικο του παιξιμο επιβλητικος και σκετη riff-ομηχανη. Αυτο που λετε καποιοι για τον ηχο που μπουκωνε απο την κιθαρα του Schaffer, οντως εγινε σε καποια κομματια αλλα προσωπικα δεν μου φανηκε τοσο εντονο, θεωρω οτι ο ηχος ηταν μια χαρα χτες.

Τους ευχαριστηθηκα με την ψυχη μου, ακουσα κομματια που τα ειχα απωθημενο, γενικα ηταν τελεια η χθεσινη συναυλια.

Για το τι εγινε μετα, προσωπικα ειδα τον Brent Smedley που βγηκε στα καγκελα λιγο μετα το τελος της συναυλιας και μιλαγε και εβγαζε φωτο με κοσμο και μετα μεχρι να φαω κατι και να τα πω με καποιους φιλους, πηγα πισω την ωρα που η μπαντα εφευγε αλλα ημουν μακρια και δεν ειδα αν εφυγαν τρεχοντας κτλ. Αλλα επειδη ολοι εδω λετε οτι εφυγαν σαν κλεφτες τοτε συμφωνω απολυτα με το κραξιμο. Αυτα ειναι μαλακιες και θεωρω απολυτα λογικο καποιος οπαδος που εχει επενδυσει προσωπικο του χρονο και χρημα σε μια μπαντα να ξενερωνει με μια τετοια συμπεριφορα. Κριμα γιατι στα της συναυλια χτες ηταν αψογοι…

3 Likes

Τα καλύτερα έχω να πω και εγώ για τη συναυλία. Το μόνο αρνητικό από τη χθεσινή βραδιά ήταν το κρύο που φάγαμε μέχρι να μπούμε μέσα, αλλά χαλάλι.
Μου άρεσαν και οι Tidal Dreams παρόλο που δεν το ήξερα το συγκρότημα, αλλά ζέσταναν πολύ καλά τον κόσμο.
Οι Iced Earth ήταν καταπληκτικοί και γεμάτοι ενέργεια.
Ακούσαμε και bonus Dracula+Hunter. Επίσης στο Watching Over Me ήταν πολύ ωραία σκηνή που τραγουδάγαμε το ρεφρέν όταν τελείωσε το τραγούδι,με αποτέλεσμα να το ξαναπαίξουν.
Η Τριλογία του Wicked απλά τα έσπασε!
Δεν έχω να πω άλλα μιας και τα προηγούμενα ποστ με έχουν καλύψει πλήρως.
Πάρα πολύ καλή συναυλία και νομίζω πως όλοι φύγαμε ευχαριστημένοι απο αυτό που είδαμε και ακούσαμε!

3 Likes

Για το support εγώ επίτηδες απέφυγα να γράψω μιας και τους γνωρίζω προσωπικά και δεν θα ήταν σωστό. Αλλά θα με ενδιέφερε η άποψη όσων τους πρόλαβαν, για περαιτέρω βελτίωση στο μέλλον.

Άσχετο… επειδή δεν κρατάω αρχείο από εισιτήρια, αν κάποιος έχει φωτοτυπία και θέλει το κανονικό, ας μου στείλει μνμ να του δώσω.

2 Likes

από τις καλές ελληνικές μπάντες . Δεν τους πρόλαβα δυστυχώς αλλά τους έχω δει 2 φόρες στα τοπικά λαηβ και είναι εξαιρετικοί

και πάρα πολύ καλά παιδιά

1 Like

αλλο ενα επικο λαιβ περασε στην ιστορια … μετα στο τελος λογικο να φυγουν γρηγορα γιατι πεταγαν σε μερικες ωρες για Αμερικη.παντως παντα μετα απο καθε λαιβ καθοντε για φοτος κτλ.τωρα ετυχε.

Θα πρότεινα να σταθούμε στο γεγονός ότι μας απέφυγαν ( και όχι απλά έφυγαν) με τον πιο άσχημο και άκομψο τρόπο

Άλλο βιαζομαστε άλλο αυτό το πράγμα λες και πήρε φωτιά το fuzz

Δεν τους πήρε δα κι ο ύπνος στα καμαρίνια και πανικοβλήθηκαν που έχασαν χρόνο. Καυλαντιζαν 1 ώρα μέσα . Ας καυλαντιζαν λιγότερο αφού βιαζοντουσαν

Παμε λιγο πιο αναλυτικα για τη συναυλια των Iced Earth. Τους εχω δει και τις 3 τελευταιες φορες που εχουν ερθει και αυτη ηταν μακραν η καλυτερη απο τις 3. Χωρις να ειναι κακοι τις προηγουμενες φορες κατι παντα με χαλαγε. Το 2014 το setlist ηταν πιο αδυναμο με πολλα κομματια απο το χλιαρο Plagues Of Babylon και με μετριο ηχο. Δεν ηταν κακη συναυλια αλλα δεν το ειχα ευχαριστηθει οσο θα ηθελα. Το 2016 ενω το setlist ηταν πολυ καλο ο ηχος κυριολεκτικα κατεστρεψε την συναυλια αν και η μπαντα ηταν μαλλον καλυτερη απο το 2014. Μιλαμε για χαλι ηχο, θαμμενα φωνητικα, βαβουρα κτλ… Ευτυχως αυτη την φορα ολα ηταν ιδανικα.

Οταν εφτασα εξω απο το Fuzz φρικαρα βλεποντας την ουρα του κοσμου που περιμενε να φτανει μεχρι 2 τετραγωνα περα απο το μαγαζι με το κρυο να ειναι πολυ εντονο. Οπως πληροφορηθηκα αργησαν να ανοιξουν οι πορτες και για αυτο συνεβη αυτο. Η σχεση λατρειας του ελληνικου κοινου για τους “Αις Ντερθ” ειναι γνωστη και δεν σβηνει με την παροδο των χρονων. Ετσι παρα τις πολλα μαζεμενα live που ειχαν πεσει εκεινο τον καιρο η συναυλια εγινε sold out (παρα 5 εισιτηρια!) οπως μου ειπαν. Οταν επιτελους μπηκα μπηκα στον χωρο οι Tidal Dreams επαιζαν ηδη και ειδα ενα μερος της εμφανισης τους. Με πολυ καλο ηχο κατι που με χαροποιησε ιδιαιτερα, ηταν ορεξατοι, μου αρεσαν πολυ και μας ζεσταναν για την συνεχεια.

Οι Iced Earth ξεκινησαν την εμφανιση τους με το κομματι που ανοιγει και τον τελευταιο τους πολυ δυνατο δισκο Incorruptible το Great Heathen Army το οποιο μας ειχαν παιξει και το 2016 αλλα τοτε δεν το ξεραμε. Ιδανικη εκκινηση και στα καπακια Burning Times και μπαντα και κοινο παιρνουν μπρος για τα καλα. Το setlist ηταν πραγματικα εξαιρετικο και ανεβασε επιπεδο την συναυλια. Εχουμε και λεμε Great Heathen Army, Black Flag, Raven Wing, Seven Headed Whore, Brothers, Clear The Way (December 13th, 1862) απο το Incorruptible και το ομωνυμο απο το Dystopia απο την περιοδο με τον Stu στα φωνητικα. Το Something Wicked This Way Comes εκπροσωπηθηκε απο 5 κομματια τις κλασικουρες Burning Times και Watching Over Me και την εκπληκτικη τριλογια Prophecy, Birth Of The Wicked, The Coming Curse με αφορμη την επετειο 20 χρονων απο την κυκλοφορια του. Απο 3 κομματια ακουσαμε απο τα Night Of The Stormrider και The Dark Saga. Angels Holocaust, Stormrider και Travel In Stygian απο το πρωτο και I Died for You, Vengeance Is Mine και The Hunter που μας το επαιξαν σαν εκπληξη σε δευτερο encore απο το δευτερο. Απο εκει και περα ειχαμε ακομα Last December απο το Burnt Offerings και Dracula απο το Horror Show. Πανω απο 2 ωρες διαρκεια η συναυλια και 20 κομματαρες με την μαγικη τριλογια απο το Something Wicked, το Travel In Stygian, το Last December και το Dracula τα οποια δεν ειναι στις στανταρ επιλογες τους και παιζονται σπανια να ειναι τα highlights. Επισης το ποσο καλος δισκος ειναι το Incorruptible φανηκε και απο το γεγονος οτι κολλησαν αψογα τα κομματια του με τα παλαιοτερα επη με το Clear The Way (December 13th, 1862) να ξεχωριζει και να αποτελει μια απο τις καλυτερες συνθεσεις τους ever και το Black Flag να ακολουθει.

Ευτυχως αυτη την φορα ειχαμε και αξιοπρεπη ηχο με καποια προβληματακια σε φασεις που καπως μπουκωνε η κιθαρα του Schaffer αλλα προσωπικα εκει που καθομουν δεν μου φανηκε τοσο εντονο. Καμμια σχεση με το χαλι του 2016 στο Gagarin, σε συγκριση με αυτο ο ηχος ηταν επιπεδου Μεγαρου Μουσικης. Απο πλευρας αποδοσης η μπαντα ηταν σε μεγαλη βραδια. Μου φανηκαν πολυ πιο δεμενοι και αυτος ειναι ενας λογος που ξεχωριζω με τοση ανεση αυτη την συναυλια απο τις προηγουμενες 2. Αλλωστε το 2016 ηταν η πρωτη ζωντανη εμφανιση του Jake Dreyer με τους Iced Earth και οσο να 'ναι δεν ειχαν ακομα δεσει σαν συνολο. Μετα απο πολλα χρονια οι Iced Earth μου εβγαζαν την αισθηση μιας μπαντας-παρεας-συμμοριας με αρχηγο τον Jon Schaffer και οχι μια μπαντα του Jon Schaffer με session-αδες. Ο Brent Smedley που εχει επιστρεψει και παλι στο ποστο του στα ντραμς ηταν αψογος οπως και ο Luke Appleton στο μπασο ο οποιος ειναι απολαυση live με την ενεργεια και το παθος του. Ο αρχηγος Jon Schaffer πραγματικη riff-ομηχανη και με ηγετικο στησιμο στην σκηνη, ο Stu Block σε φοβερη κατασταση, η καλυτερη φορα απο οσες τον εχω δει και χωρις να το παρακανει με το Barlow-impression, παγιδα στην οποια πεφτει συχνα. Οσο για τον νεο Jake Dreyer απεδειξε κατι που φανηκε και στον τελευταιο δισκο οτι ειναι δηλαδη εξαιρετικος κιθαριστας και ανεβαζει επιπεδο την μπαντα. Δεν υπαρχει συγκριση με τον Troy Seele τον οποιο αντικατεστησε. Αψεγαδιαστος στο παιξιμο του απεδωσε εξαιρετικα ολα τα solo των προκατοχων του και περιμενω μεγαλα πραγματα απο αυτον στο μελλον.

Το κοινο οπως ηταν αναμενομενο και ειδικα με τετοιο setlist ειχε “γηπεδικες” αντιδρασεις και επικρατουσε πανικος. Φωνες, υψωμενες γροθιες, mosh-pit, αποθεωτικες ιαχες προς την μπαντα, τα παντα ολα. Προσωπικα χτυπηθηκα χωρις ελεος οταν η μια κομματαρα διαδεχοταν την αλλη και επιτελους εφυγα απο συναυλια των Iced Earth φουλ ικανοποιημενος και χορτασμενος.

Υ.Γ. Για τα οσα αναφερθηκαν για οσα εγιναν μετα οπως ειχα ξαναγραψει πετυχα μονο τον Brent Smedley μεσα στον χωρο του Fuzz, οταν πηγαινα προς τα πισω να πετυχω την μπαντα απλα τους ειδα απο μακρια να μπαινουν στο βανακι και να φευγουν. Αν ισχυουν οσα λεγατε εδω οτι εφυγαν σαν κλεφτες μεγαλο φαουλ απο την πλευρα τους, ας εβγαζαν μια φωτο ολοι μαζι με οσους περιμεναν και ας εφευγαν μετα.

5 Likes