In ear headphones

Ολα τα χρονια προτιμουσα Sennheiser, αλλα δυστυχως με τη μεγαλη χρηση σε μουσικη και στο γραφειο (δηλαδη καθημερινη χρηση 3 με 7 ωρες μαξ ) μετα απο 1-1.5 χρονο κλαταρουν ολα τα ακουστικα ανεξαρτητως μαρκας.
Ευτυχως που προσφερουν εγγυηση που για μενα πλεον ειναι απαραιτητο και πολυ ευκολη αντικατασταση απο Αμαζον.
Τα συγκεκριμενα δε τα εχω δοκιμασει , αλλα ειχα παρει 2 φορες τα Sennheiser CX 275S In-Ear Headphone , με καλη αποδοση τιμης και ποιοτητας .

Περσυ ειπα να αλλαξω μαρκα και να πειραματιστω με in ear monitors οποτε στο Black Friday τσιμπησα αυτα σε καλη τιμη, και οντως υπηρξε μεγαλη αναβαθμιση. Ειμουν μεταξυ αυτων και των Shure αλλα ηταν φθηνοτερα αυτα.

Μη ξεχνατε να αναβαθμισετε την ποιοτητα του stream στο Spotify (η στο αναλογο service αν χρησημοποιειτε) και να βαλετε την ποιοτητα στο extreme 320 kb/s γιατι σε καλα ακουστικα κανει μεγαλη διαφορα. Να πειραξετε επισης και το equalizer μεχρι να βρειτε ενα καλο profile για τον ηχο σας - προσωπικα οταν θελω να τεσταρω τον ηχο, βαζω Εlectric Wizard και παιζω με τα equalizer προφιλ , αυτη τη περιοδο εχω καταληξει περιεργως στο RnB προφιλ λογω μπασου μαλλον.

1 Like

Aυτα τα Fender βγαζουν γεματο μπασο? Τα βλεπω αρκετα φτηνα εξω συγκριτικα με τις τιμες εδω. Ειμαι και εγω μπασακιας :stuck_out_tongue:

Ναι σε σχεση με τα προηγουμενα που ειχα , σιγουρα μεγαλη αναβαθμιση στο μπασο. Μου πηρε λιγο καιρο μεχρι να συνηθισω το πως καθονται ( το καλωδιο παει πισω απο το αυτι) , αλλα πλεον το γουσταρω φουλ - δε τραβιουνται ευκολα ουτε φευγουν πχ στο γυμναστηριο/τρεξιμο.
Διαλεξα αυτα, γιατι ειναι τα μονα που εχουν και phone controls / mic , γιατι οι επομενες κατηγοριες ειναι πιο πολυ ear monitors για μουσικους νομιζω. Τσεκαρε σιγουρα παντως και τα Shure που θεωρουνται κορυφη.

Η αληθεια ειναι οτι τα Fender τα βρισκω τωρα κοντα στη μιση τιμη που τα ειχα αγορασει ( !!! wtf γαμω? ) πχ εδω με μια γρηγορη αναζητηση :

Τετοιου ειδους ακουστικα δε θα βελτιωσουν/boostαρουν τον ηχο, αλλα αμα εχεις καλο source θα το παιξουν ακριβως οπως ειναι - γιαυτο και η προταση παραπανω για Extreme.

1 Like

Ωραιος. Ευχαριστω. Θα τσεκαρω να δω τι παιζει κ με shure

1 Like

Είμαι πελάτης του HiFiman… (EDIT: εννοείται στα φτηνά του μοντέλα)

1 Like

θα τσεκαρω κ δαυτους

Ρίξε και σε αυτά εδώ μια ματιά (αν και λίγο πιο ακριβά).

Θενξ :slight_smile:

Να ρωτήσω κάτι που δεν ξέρω…το γεγονός ότι πλέον αρκετά προϊόντα χρησιμεύουν και σαν handsfree, επηρεάζει την ποιότητα του ήχου σαν headphones ή καμία σχέση?
Κάποιος που ψάχνει π.χ καλό ήχο, να κοιτάξει να μην έχουν λειτουργία handsfree?

ναι βαλτε in ear και σε λιγα χρονια θα φορατε ακουστικα ολη μερα μια και καλη

Αυτό που έχει σημασία είναι η ένταση, αν ακούς χαμηλά (που μπορείς να το κάνεις με τα in ear), είσαι ΟΚ.

Στο θεμα της ποιοτητας του ηχο, οχι δε το επηρεαζει αυτο καθολου. Απλα μπορει να μην υπαρχουν τοσα πολλα μοντελα με handsfree δυνατοτητες στα ακριβοτερα προιοντα γιατι και καλα ειναι επικεντρωμενα στη μουσικη καθαρα.
Το ασυρματο παντως ειναι αυτο που ριχνει τη ποιοτητα τραγικα, λογω του οτι το καλωδιο μεταφερει πολυ πιο γρηγορα και περισσοτερα δεδομενα απο το Bluetooth πχ.

1 Like

Ωραία, ευχαριστώ πολύ! :wink:

με Bluetooth 5.0 δεν πρεπει να ισχυει κατα τοσο πολυ αυτο παντως. Ή τουλαχιστον στα αυτια μου ειναι ακραια Negligible

I personally recommended to buy - The Byrons are a brilliant pair of budget in-ears and they excel in terms of subtlety, detail and clarity.

Γιατί βάζουν μαζί με το κινητό ψείρες του 2ευρου και μετά όταν πάω να πάρω ακουστικά του 20άρικου έχει μόνο αυτά που είναι σαν ταμπόν;

We deal with mobile phone accessories store , do follow us and get to know about different accessories .

:drooling_face::drooling_face::drooling_face::drooling_face:

Τελικα τα απο πανω δε με βολεψαν καθολου και τα επεστρεψα. Πολυ βαρια και οχι και τοσο καλο ηχο… Αντιθετα τα Sennheiser IE 60 με βολεψαν μια χαρα απο τοτε.

Μετα απο προσφατη ζημια ομως, τα επεστρεψα και αυτα και πηρα τα Shure SE215 τα οποια ειναι πραγματικα πολυ καλα. Εχεις την δυνατοτητα να αλλαζεις και τα καλωδια σε περιπτωση που ενα χαλασει πχ η να αλλαξεις μεταξυ bluetooth/wired. Μολις τα ανοιξα και το μπασο / noise cancel ειναι παρα πολυ καλο. Νομιζω οτι βρηκα επιτελους τη μαρκα μου.

Ενα σημαντικο τιπ απο μενα για οσους ακουνε μουσικη σε γυμναστηριο/τρεξιμο, ειναι να επενδυσετε σε ενα φθηνο ζευγαρι anti-sweat και να αφηνετε τα “καλα” σας ακουστικα σπιτι οταν προπονειστε. Προσωπικα χρησιμοποιω αυτα και με εχουν βολεψει πολυ και προστατευετε και τα audiophile buds σας.

2 Likes

Κάνω bump γιατί αναρωτιέμαι, μπορεί κανείς να προτείνει κάτι;