In Flames

και παλι μια χαρα μου ακουγεται

Μεγάλη αλλαγή ύφους. Ακόμα και στο προηγούμενο τους υπήρχε μια metal ταυτότητα στις συνθέσεις τους. Εδώ περισσότερο ένα pop/rock με ηλεκτρονικά στοιχεία ακούς. Δεν είναι κακό το κομμάτι βασικά, συμπαθητικό θα το έλεγα αλλά και πολύ… εύκολο. Δεν νομίζω πως θα αντέξει σε πολλές ακροάσεις. Το χειρότερο είναι τα φωνητικά, εντελώς άχρωμα, άψυχα λες και βαριόταν να τραγουδήσει ένα πράγμα.

το άλμπουμ είναι με διαφορά ότι πιο μελωδικό έχουν επιχειρήσει να κάνουν οι In Flames, ειδικά όσον αφορά στη προσέγγιση των φωνητικών του Anders. Σε κάποια τραγούδια τους βγαίνει καλύτερα από ότι σε κάποια άλλα. Γενικά, πάντως μην περιμένετε τίποτα σπουδαία πράγματα ή εκπλήξεις σε σχέση με αυτά που έχετε ακούσει ως τώρα.

Εμενα το τελευταιο που με ενδιαφερει ειναι αν ειναι μεταλ πλεον. Θελω καποιος να μου εξηγησει που πηγαν αυτες οι lead https://www.youtube.com/watch?v=O32Ud0s-0aQ

Τον κλειδωσαν σε κανα υπογειο τον Bjorn?

Flat, ανευρο, αοσμο και σιγουρα οχι In Flames αυτο το πραμα.

Ναι οι μπαντες πρεπει να εξελισσονται αλλα πρεπει να κρατανε καποιον χαρακτηρα, αλλιως ειναι αλλη μπαντα πλεον. Και οι Αναθεμα που δεν τους γουσταρω πλεον, εχουν κρατησει πραγματα, το ιδιο και οι Opeth. Αν καποιος βαλει να ακουσει In Flames 3 δισκους πριν και αυτο θα καταλαβει οτι ειναι η ιδια μπαντα?

Να μην σχολιασω το λουκ του Anders γιατι θα φυγει χολη…

Σαν να είμαι πίσω στο 1996. Προδότες Metallica κουρευτηκανε…και μοιάζει αυτό το πράγμα με το Master Of Puppets;;;

Shadowking πραγματικά χαίρομαι που μπορείς και ακούς αυτό το πράγμα που λέγεται πλέον In Flames, θα ήθελα κι εγώ να μπορούσα να το κάνω. Και όχι, δεν είμαι ο κολλημένος “ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΖΕΣΤΕΡ ΡΕΗΣ ΜΟΥ”, τα έγραψα πίσω για metaphor, chosen pessimist κλπ.

Απλά μην προσπαθείς να πείσεις ότι οι In Flames είναι η μπαντάρα που ήταν κάποτε και όποιος δε συμφωνεί δεν τους έχει ακούσει από τότε που βγήκε το Clayman, δεν είμαστε κουφοί, και την νέα πορεία τους δεχτήκαμε, και το Soundtrack to Your Escape ακούσαμε και με το Come Clarity γουστάραμε και όλα κομπλέ. Αλλά ο τελευταίος δίσκος ήταν ανέκδοτο και αν βγάλουν κάτι παρόμοιο και τώρα μιλάμε για ξεπεσμό, όχι αστεία.

Η σύγκριση με το ξεπούλημα των Metallica δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω πόσο άσχετη είναι.

τλ;δρ, στα παπάρια μου που οι In Flames έχουν ξεχάσει ότι έβγαλαν ένα whoracle και ένα colony, αλλά με ενοχλεί ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ που πλέον η μουσική τους δε μου λέει τίποτα.

+1 για αυτό. Άκυρη η σύγκριση με Metallica.

Το προηγούμενο τους μου άρεσε εμένα. Ίσως το μόνο άλμπουμ των In Flames που θα χαρακτήριζα απογοητευτικό ήταν εκείνο το Sense of purpse αν και ακόμα και εκεί είχε μερικά καλά.

Αυτό δεν ξέρω πόσο καλό θα είναι, αλλά το τελευταίο κομμάτι μου φαίνεται εντελώς άστοχο. Τώρα που το ξαναέβαλα μου φάνηκε σαν μια κακή pop/rock μπάντα να έκανε διασκευή σε κάποιο κομμάτι από το προηγούμενο τους άλμπουμ.

To πρώτο κομμάτι δεν μου άρεσε καθόλου. Το Through Oblivion κάτι λέει. Απλά το θέμα είναι πως ο Anders δεν ξέρει να τραγουδήσει καθαρά, ειδικά στα κουπλέ είναι λίγο σαν να σφίγγεται για να χέσει.

Δικηγορος alert : φάε μια σνικερς να στανιάρεις.

Μόνο με την φαση τον entombed στα τέλη των 90s ή των linkin park μετα το meteora , ακομα και για την αλλαγη των paradise lost μπορει να συγκριθεί. Άσχετα αν μας αρέσουν αυτές οι μπάντες ή οχι.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα, ας το διορθώσω λοιπόν για να φαίνεται καλύτερα:

Η σύγκριση με το “ξεπούλημα” των Metallica δε νομίζω ότι χρειάζεται να πω πόσο άσχετη είναι.

Και τελείως συμπτωματικά έχω σνίκερς παγωτό στην κατάψυξη, θα τσιμπήσω ένα λοιπόν

Δεν έπιασα τι άλλαξες αλλα το παγωτό τα σπάει !

Η σύγκριση με τους Metallica πηγαίνε στο σχόλιο για το στυλ του Anders, την εικόνα του.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτούς που κατηγορούν τους In Flames, απλά είναι αστείο να κρίνεις από ένα κομμάτι, θυμίζω το Liberation από το προηγούμενο που δεν είχε σχέση με κανένα άλλο τραγούδι του δίσκου. Επίσης αστείο είναι να περιμένεις να ακούσεις μελωδικό death metal από αυτούς πλέον. Υπάρχουν οι παλιοί τους δίσκοι, υπάρχουν πολλές άλλες μπάντες εκεί έξω. Οι τύποι φαίνεται πως δεν θέλουν να παίξουν έτσι πια. Υπομονή όμως να ακούσουμε και όλο το άλμπουμ.

Νομίζω ότι αυτοί που κατηγορούν τους σημερινούς In Flames κρίνουν από τους 2 τελευταίους δίσκους συν το ένα κομμάτι =Ρ

Ε αφού έχουν ακούσει τα δύο προηγούμενα τότε θα έπρεπε πάνω κάτω να ξέρουν τι παίζει με τους In Flames…:wink:

Ελα ρε σαντοου στην πρωτη προταση του ποστ μου λεω οτι δεν με νοιαζει αν παιζουν μεταλ καν. Αλλα στοιχεια της ταυτοτητας τους που χαθηκαν στην πορεια με χαλανε.

Για το λουκ του αντερς ηταν πιο πολυ για πλακα, αλλα μην μου πες οτι δεν σου χτυπαει ασχμα που εφγε το μαλι και εβαλε και κοκκαλινο σκελετο τωρα που ειναι τοσο τρεντυ αυτο το λουκ. Ο Μυρωνας Στρατης κα ο Αντερς ενα πραμα :stuck_out_tongue:

Ειναι hipster !

Δεν νομίζω να υπάρχει έστω και ένα άτομο που να έχει χαρακτηρίσει τους In Flames ως μελωδικό death metal εδώ και καμιά δεκαετία.

Όντως είναι hipster…δεν με νοιάζει καθόλου η εμφάνιση του πραγματικά, αν ο δίσκος είναι χάλια θα είμαι ο πρώτος που θα βγει να κράξει. Πάντως μου αρέσει οι μπάντες που ακολουθώ χρόνια να με έχουν λίγo στην τσίτα, να μεγαλώνουν μαζί μου, κι αυτό γίνεται με τους In Flames…

Ναι και εμένα δεν με πειράζουν οι αλλαγές και συμφωνω οτι ειναι πολυ ωραιο και οι μπάντες να μεγαλώνουν μαζι με εμάς , απλα στο τελευταίο δείγμα των In Flames δείχνει να λείπει το νεύρο…
Οσο για την εμφάνιση ναι οκ ποσώς με απασχολεί. Αρκεί να μην ειναι καποιος σαν την Conchita που θεωρώ οτι ειναι προσβολή προς το ανθρώπινο είδος.

Sent from my iPhone using Tapatalk