In Flames

πιστεύω πως τρώνε τόσο κράξιμο γιατί όπως και εγώ, ο κόσμος δεν μπορεί να δεχθεί πώς από τα έπη The jester Race, Whoracle και Clayman έφτασαν να γράφουν αδιάφορες μετριότητες στην καλύτερη. Το μελωδικό death metal που έπαιζαν τότε είνια από τα αγαπημένα μου πράγματα που έχουν συμβεί στη μουσική αυτή.

Επίσης η στάση της μπάντας και το γεγονός πως σταμάτησαν να παίζουν αυτά τα τραγούδια λαιβ βοήθησε στο να τους κράζει ο κόσμος ακόμα περισσότερο. Νομίζω ειναι από τις λίγες μπάντες που ένιωσα πως δεν σέβονται τους οπαδούς που τους ακολουθούν χρόνια. Βάλε και τον anders να βγαίνει ντυμένος όπως να ναι και να διαφημίζει προφανέστατα εταιρίες…

Θυμάμαι μικρός στο λύκειο πόσο έλιωνα αυτά τα άλμπουμ και πόσο εύχομαι να ήταν διαφορετικά τα πράγματα και να μας έδιναν και άλλη μουσική…δυστυχώς έχω χάσει το ενδιαφέρον μου χρόνια τώρα

1 Like

Καταλαβαίνω ότι αυτό που κάνουν δεν σε εκφράζει όπως δεν εκφράζει και αρκετό κόσμο .

Όμως σίγουρα εκφράζει πολλούς άλλους αλλιώς θα ήταν μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Δεν γίνεται τόσα χρόνια να είναι πραγματικά μέτριες οι δουλειές τους , να μην παίζουν τα παλιά τους στα Live τους αλλά να είναι πετυχημένοι σε αυτό τον τομέα .κάποια στιγμή θα τους γύρναγαν την πλάτη ακόμα και νέοι fans .

Απλά δεν παίζουν death metal πια, μόνο που δεν παίζουν αυτό το είδος κοντά 15 χρόνια. Τώρα είναι πιο pop όντως αλλά το κάνουν καλά για μένα.

1 Like

headline tour στην Αμερικη δεν κανεις ετσι για πλακα… μια χαρα ειναι … και το Pop … ε δεν ειναι και τοσο pop, σιγουρα δεν ειναι και death metal βεβαια.

Ξαναλεω οτι δεν εχω αποψη για τα Live τους και δεν αμφισβητω και τον savatageordeath απλα ειναι απλα η γνωμη του .

πιο μαλακια μου φαινεται αυτο που εκαναν - κανουν πχ οι Paradise Lost ασχετα αν μουσικα δεν με χαλαει.

Πρώτη μου επαφή με In Flames overall, πέρα απ’ το Come Clarity ήταν πέρυσι στο Wacken. Και μου άρεσαν :blush:

Μίλα καλά ε;; Αν κι εγώ που είμαι fanboy των PL είναι αλήθεια ότι δεν ενθουσιάζομαι πια από τους δίσκους τους τόσο πολύ

δεν τους μειωνω μωρε και εσυ … απλα δοκιμασαν γενικα κατι αλλο οι Paradise Lost και με τα χρονια το παραμαζεψαν , μεχρι και Brutal φωνητικα χρησιμοποιησαν τελευταια.

οι In Flames μου φαινονται πιο συνεπεις μουσικα.Ισως επειδη αυτο που δοκιμασαν ειχε και ανταποκριση παρα το κραξιμο που εχουν φαει.

Κατα τα αλλα ευχαριστα ακουω και τις δυο μπαντες αν και μονο με τους Paradise Lost εχω περασει καποτε φαση να τους ακουω συνεχεια. Με τους In Flames δεν εγινε ποτε αυτο.

Ποια συνέπεια, εδώ και δύο δίσκους μόνο αποσύνθεση.

Πέρα απ’ την πλάκα, στον Friden και τον Gelotte προφανώς αρέσει η κατεύθυνση που έχουν πλέον, σε κάποιο από το κοινό επίσης. Μπορώ να καταλάβω πλήρως το να μη θέλουν μια εικοσαετία μετά να παίζουν το ίδιο πράγμα με το Jester’s Race ή το Whoracle. Και προφανώς δε περιμένω Everlost το 2016. Ό,τι κυκλοφόρησε από Soundtrack (το Reroute ποτέ δε με έπεισε ως σύνολο) μέχρι Playground κι εγώ μια χαρά το έχω λιώσει.

Αλλά έβαλα τις προάλλες να ακούσω το τελευταίο και απλά μεχ. Καλύτερο από το Siren Charms με μια γρήγορη ματιά, αλλά αυτό δε λέει και πολλά. Τα πρώτα μια χαρά, θα χωράνε και λάιβ, κανένα ζήτημα. Ή στο τέλος πχ τα Wallflower/Save Me κομματάρες, αλλά εκεί μετά τη μέση, πριν από αυτά δε ξέρω τι στο καλό γίνεται. Ξεκάθαρη βαρεμάρα. Και στο βάθος που το δοκίμασα να το αφήσω με εκνεύρισε δηλαδή.

Ζωντανά δεν έχω άποψη, μπερδεμένα πράγματα. Κάτι από Wacken που είχα δει ήταν αρκετά άθλια, από το dvd τους που κυκλοφόρησε φέτος το εντελώς ανάποδο.

Δεν θα τους (ξανα)δούμε και ποτέ από κοντά για να κρίνουμε…

δεν νομιζω οτι εχουν και μεγαλη αποκλιση αυτα που γραφεις σε σχεση με την γνωμη των περισσοτερων.

Συνεπεια με την λογικη οτι εχουν πανω κατω την ιδια μουσικη βαση αυτο που παιζουν σε σχεση με την στροφη που εκαναν απο το reroute ή το Soundtrack και μετα.

Εγω το Battles παντως το ακουω ευχαριστα (οντως ειναι λιγο βαρετο προς στη μεση ).

Να δωσω αλλο ενα παραδειγμα… οι Def Leppard τι σχεση ειχαν την εποχη του adrenalize (αλλα και νωριτερα) με το ντεμπουτο τους ή το high and Dry ; Οχι και μεγαλη. Αλλα επρεπε να το διαλυσουν ; Μια χαρα εμειναν σαν ονομα ασχετα αν εγω δεν μπορω να τους ακουσω εδω και πολλα χρονια.

Εμένα στο Rockwave το 2000, αλλά δε θυμάμαι και πολλά, να πω την αλήθεια :smile:.

Στο wacken η μπάντα ήταν καλή, απλά ο anders ήταν ούλτρα χάλια και φωνητικά και από τις μπύρες. Τα μισά τραγούδια δεν τα τραγουδούσε καν βασικά

Το 2000 ήταν καλοί στο Rockwave. Που έγινε στο Τρίτσης για μοναδική φορά ε! Άλλωστε περιόδευαν για το Clayman που είναι το Black Album τους (για να χωρέσουμε και λίγο Met) :smile:

Τότε άρχισα να τους ακούω γιατί τους είχε περιλάβει ο Dane στο top 5 του με τις καλύτερες κυκλοφορίες του 2000 (βασικά είχε πει ότι το Clayman είναι ο δίσκος της χρονιάς, νομίζω περιοδεύαν μαζί βέβαια) οπότε τους έδωσα μια ευκαιρία και μου άρεσαν αρκετά… Επειδή ήταν το πρώτο άλμπουμ τους που άκουσα, του έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία αν και είναι σαφώς πιο εμπορικά από τα προηγούμενα.

Και για να δώσω και μια εξήγηση για το λόγο που κάποιοι τους κράζουν, θα έλεγα ότι είναι πιο πολύ η απογοήτευση και η στροφή που έκαναν ενώ είχαν μεγάλο potential. Βασικά το ψιλοεξαργύρωσαν αλλά μπορούσαν να δώσουν κι άλλα πράγματα, και νομίζω αυτό είναι που δε συγχωρούν όσοι πρόλαβαν την μπάντα από Jester Race μέχρι Clayman (προσωπικά μου φάνηκε ΟΚ και το Reroute… πιο μετά μόνο Clarity).
Αυτό σε συνδυασμό με την κακή απόδοση του Anders στα live, η οποία καθιερώθηκε από κάποια στιγμή και μετά. Νομίζω άλλωστε ότι σε κάποιο βαθμό το γύρισαν εσκεμμένα γιατί ο Anders δεν μπορούσε να τραγουδήσει άλλο τα πιο death κομμάτια.

Θα σου απαντησω τωρα που δεν εχω μονο greeklish, και που δεν ειμαι busy :stuck_out_tongue:

Καταρχας εγω δεν ειπα να το διαλυσουν. Δεν καταλαβα ποτε αυτη τη λογικη που εχουν καποιοι. Δινουν μεγαλυτερη σημασια στην υστεροφημια μιας μπαντας και στα ψυχαναγκαστικα τους κολληματα, παρα στην ιδια τη μουσικη. Δεν πιστευω οτι ΚΑΜΙΑ μπαντα θα επρεπε να το διαλυσει γενικα το μαγαζι, και η μονη περιπτωση στην οποια διαχωριζω την πορεια μιας μπαντας σε περιοδους (και παλι ομως δε βρισκω το λογο να το διαλυσουν) ειναι αμα χασουν τον βασικο τους συνθετη/τραγουδιστη τους. Η φωνη καλως ή κακως, δινει εναν πολυ χαρακτηριστικο ηχο σε μια μπαντα (αμα δε δινει… τοτε κατι κανει λαθος) και μπορει να χωρισει τις περιοδους μιας μπαντας (βλεπε Amorphis με Koskinen και Amorphis με Joutsen).

Aπο κει και περα, εγω προσωπικα τους λεω καρικατουρα γιατι αυτη τη στιγμη οι In Flames ειναι οι Justin Biebers του “μεταλ”. Δεν εχω κατι με την ποπ, αλλωστε ειμαι τεραστιος φαν της Lady Gaga (αν και το τελευταιο αλμπουμ ηταν μαπα) και πολλων αλλων ποπ συγκροτηματων τυπου Duran Duran ας πουμε. Εχουν διαφορα ομως αυτοι οι καλλιτεχνες που ανεφερα μεταξυ τους. Εμενα μου φαινεται πως η μουσικη των In Flames εχει πλεον χασει οποιοδηποτε υποβαθρο… ακουω ενα πραγμα που ειναι ευπεπτο και πληρως ραδιοφωνικο, και θα μπορουσε να ανηκει σε 100 διαφορετικες μπαντες. Γι αυτο ειπα οτι ειναι καρικατουρα της μπαντας που ηταν καποτε.

Το να μην παιζει μια μπαντα οπως μου αρεσει, ειναι αλλο θεμα, και ειναι απολυτα αποδεκτο, απλα σταματαω να την ακουω και τελος… οπως εχω κανει ας πουμε με τους Amorphis. Αλλα αυτα τα πραγματα που παιζουν πλεον οι In Flames, για μενα ειναι εκνευριστικα αδιαφορα, χωρις συναισθημα, φλατ, και ραδιοφωνικα. Δεν εχουν ουτε νευρο, ουτε ενταση, ουτε τιποτα να με κεντρισει. Ο καθενας οπως τη βρισκει… Εγω τωρα που τους θυμηθηκα θα βαλω τα αξεπεραστα Whoracle - Colony - Clayman και θα περασω μια χαρα :stuck_out_tongue:

3 Likes

Αντικατέστησα το “In Flames” με το “Dream Theater” και πάλι το κείμενό σου μου φαινόταν καλό!

2 Likes

Ναι θα μπορουσα να το εχω γραψει για τα 2 τελευταια αλμπουμ των Dream Theater επισης! Το Dramatic Turn ηταν απροσδοκητα καλο παρολα αυτα.

1 Like

Αυτή ήταν μια πολύ ωραία ανάλυση και με κάλυψες @QuintomScenario .
Ξαναλέω ότι δεν καίγομαι για αυτό που παίζουν αν και το battles μ ’ αρέσει περισσότερο από το sirens απλά είχα την ένσταση γιατί να το διαλυσουν με αφορμή την φυγή του έτσι κι αλλιώς κάπως παράξενου Μπασιστα τους , αλλά εσύ δεν είπες κάτι τέτοιο οπότε πάσο.

Το ότι είναι biebers το ακούω λίγο ως χοντρό και βαρύ χαρακτηρισμό αλλά οκ ! Got the point .

Οι in flames παίρνουν το δρόμο τους και εμείς το δικό μας . Πάντως αν καταφέρω να πάω σε ένα μεγάλο φεστιβάλ θα ήθελα να είναι ανάμεσα στα ονόματα που θα δω .

Πάντως με πολύ λίγες μπάντες συμβαίνει να χάνουν ένα μεγάλο μέρος του αρχικού κοινού τους με τα χρόνια και με αφορμή μία κυκλοφορία τους ή ένα Live να επιστρέφουν και αρκετοί από τους παλιούς οπαδούς τους .

Αυτό είναι το νέο κομμάτι του πρώην κιθαρίστα των In Flames επίσης συμμετέχει και ο μπασιστας που πριν λίγο καιρό αποχώρησε κι αυτός.

Πολύ μελωδικό και πιασάρικο και βασικά ένα μεγάλο χαστούκι σε αυτούς που λένε ότι οι In Flames άλλαξαν επειδή έφυγε ο Jesper…

1 Like

Δεν θα το ελεγα, και ο Μακιντος καφριλες παιζει στο προσωπικο του γκρουπ, παραμενουν οι lead του ομως ενα πολυ χαρακτηριστικο του ηχου των Λοστ. Θελω να πω δεν ειναι και αποδειξη.

ΕΝΤΙΤ: Φλωρικο φλωρικο αλλα οι lead γαμανε, εχω καιρο να ακουσω ριφφακι σαν αυτο στο τελος στους In Flames. Just sayin’ :stuck_out_tongue:

Καλό είναι το τραγούδι δεν λέω, αλλά σίγουρα δεν φέρνει σε παλιούς in flames…