In Flames

Μουσικά το τραγούδι είναι εποχής Colony. Συγκεκριμένα, ενορχηστρωτικά, μου θύμισε το Embody the Invisible…
Η φωνή δε μου άρεσε όμως…

Εμένα πιο πολύ καινούριους In Flames μου φέρνει παρά Colony ακόμα και το ρεφρεν δηλαδή θα μπορούσε να είναι σε κάποιο από τα 2-3 τελευταία τους. Φυσικά αυτό δεν είναι κακό. Όντως τα φωνητικά είναι κάπως παράταιρα…

Χάζευα πριν στο Spotify κι έπεσα στο παραπάνω, που είχα να το ακούσω απ’ όταν πρωτοκυκλοφόρησε. Την πρώτη φορά είχε περάσει και δεν είχε ακουμπήσει, τώρα το έβαλα δυο-τρεις φορές στο ριπίτ.

Οι κιθάρες για κάποιο λόγο μου βγάζουν κάτι τελείως από Clayman και τα φωνητικά μου μοιάζουν σαν αυτό που προσπαθούν να κάνουν οι In Flames κάτι χρόνια τώρα. Με τη διαφορά δαύτος το 'χει να γράφει πιασάρικες μελωδίες και να τραγουδάει καθαρά. Δε με χάλαγε να έσκαγε κανένα μπρουταλ πού και πού, αλλά λεπτομέρειες.

Ένας μικρός ενθουσιασμός γενικά, περιμένω δίσκο με αρκετές ελπίδες.

καινούριο EP διασκευών από τους Σουηδούς

  1. It’s No Good
  2. Down In A Hole
  3. Wicked Game
  4. Hurt (Live)
1 Like

Mαλλον αχρειαστη και περιττη κυκλοφορια,αλλα μαλλον ειναι ταση της εποχης,το ιδιο εκαναν οι A7X με αρκετες διασκευες.

Πάντως το πάνε καλά μαρκετίστικα τουλάχιστον, με posts στην σελίδα των Depeche Mode στο fb και δεν συμμαζεύεται. Πάντως το Down In A Hole είναι γαμάτο όπως και το It’s No Good.
Υπάρχει εκεί έξω…

1 Like

οι αγαπημένοι μου Σουηδοί επιστρέφουν με νέο δίσκο το 2019 και αυτό είναι το πρώτο δείγμα

Ωραιοι οι Breaking Benjamin

Βασικά ΓΑΜΑΝΕ οι Breaking Benjamin. Μιας και τους ανέφερες.

Το I am Above μια χαρά. Το άλλο ήταν ανάγκη;

Συμφωνώ, το δεύτερο δεν μου έκατσε και τόσο καλά, θα μπορούσε άνετα να είναι και στο Βattles. To I Am Above όμως γάμησε

σοβαρεύουν τα πράγματα!

είναι ξεκάθαρο πλέον έχουμε μια στροφή προς την προηγούμενη δεκαετία… μόνος μου χαίρομαι αλλά τουλάχιστον χαίρομαι!

2 Likes

Δεν χαιρεσαι μονος σου!
Καλά δεν τους είχα και ποτέ πάρα πολυ ψηλά στις προτιμησείς μου αλλά περνάω κάθε φορά καλά με τους δίσκους τους .
Ακόμα και με εκείνους που τρώνε “κράξιμο” (το οποίο πάντα μου έκανε εντύπωση γιατί η δημοτικότητα τους και το στάτους τους , τουλάχιστον συναυλιακά δεν έπεσε και ποτέ).

1 Like

Ρε ! Πολυ ωραίο το Ι, The Mask !

1 Like

Όντως, θα πω δυο κουβέντες όταν το ακούσω πάνω από 10 φορές, αλλά Θα πω μόνο ότι δεν είναι ακριβώς η επιστροφή που νομίζαμε. Απλά για πρώτη φορά κοιτάνε λίγο πίσω. Σίγουρα ανώτερο από τα 2-3 τελευταία όμως τα οποία μου αρέσουν.

Μάλλον φταίει που πριν βάλω το δίσκο να παίξει είχα ελπίδες, αλλά δεν με ενθουσίασε στις πρώτες ακροάσεις. Ένα σκαλί πάνω από Battles (που ήταν ένα σκαλί πάνω από Siren Charms που ήταν τρία σκαλιά κάτω από Playground), άνετα ό,τι πιο δεμένο έχουν βγάλει εδώ και χρόνια, μέχρι εκεί όμως.

Σε κάθε περίπτωση, I Am Above και Stay With Me παίζουν στα καλύτερα που έχουν γράψει post-Sense για τα γούστα μου. Κυρίως το δεύτερο, που έχει όλη την αλήθεια με τις ακουστικές, το build-up και τα μπρούταλ στο τέλος.

Όντως εξαιρετικό κομμάτι το Stay With Me όπως και το Follow Me που έχει μια Come Clarity αύρα. Το καλύτερο του δίσκου και για μένα είναι το I Am Above και το ομώνυμο μαζί με το φοβερό Voices, γενικά όλα είναι καλά, ακόμα και το This is our house (αν έλειπαν αυτά τα ηλίθια παιδικά φωνητικά θα ήταν ακόμα καλύτερο βέβαια). Υπάρχει και το Deep Inside με το ανατολίτικο riff και τους “νοσταλγικούς” στίχους στο We Will Remember γενικά πολύ καλός δίσκος ΑΛΛΑ αν κάποιος τους παράτησε μετά το A Sense of Purpose δεν βλέπω πως μπορεί να του αρέσει αυτό, δεν είναι καμιά τρελή επιστροφή στις παλιές death metal μέρες.

Edit: νομίζω ότι σε αυτόν τον δίσκο έχουμε τον καλύτερο Anders εδώ και χρόνια

1 Like

https://www.nuclearblast.de/en/label/music/band/tourdates/70926.in-flames.html

16/5 Principal Club Theater
17/5 Gazi Music Hall

1 Like

Τι φάση; Remaster;

1 Like