Indie κυκλοφορίες

εκανα το λαθος και κατεβασα το milky way απο danger beach. φουλ γλυκαναλατο και βαρετο. μου φαινεται ή φετος η χρονια εχει λιγα τραγουδια με αληθινα νταρκ ατμοσφαιρα? και wtf με αυτα τα blogs που γραφει ο καθενας οτι το ταδε αλμπουμ κινειται σε σκοτεινους ρυθμους και μετα το αλμπουμ μελωδικα και στιχουργικα ειναι χαλια. εχω κουραστει να ακουω χαρουμενες μελωδιες σε στυλ lets go surfing / the drums :frowning:

wow μου αρεσει πολυ το πρωτο αλμπουμ των everything everything με τιτλο man like.
το παρακατω τραγουδι ειναι το αγαπημενο μου

αν το ακουτε για πρωτη φορα ισως περασετε απο τις παρακατω φασεις

  • ξεκινα, ειναι ενδιαφερον
  • wtf? στο κουπλε
  • ουααααου στο ρεφρεν

:smiley:

χαχα, δεν είναι κακό, έχει κάτι ελαφρά διαφορετικό, όμως τα βαριέμαι αυτού του είδους τα indie πολύ γρήγορα.

Το τελευταίο indie (αν είναι τέτοιο) νέου συγκροτήματος που θυμάμαι να μου αρέσει ήταν το single pigeons απ’τους the hundred in the hands , επίσης το Post Acid των waves ήταν συμπαθητικό, και το Thieves των She & him ήταν γλυκούλι.

Ακουει κανεις αλλος warpaint?

Προκειται για ενα art rock group απο το Los Angeles το οποιο λατρευω και ακουω φανατικα. Εχουν κυκλοφορησει μονο ενα ΕΡ με τιτλο Exquisite Corpse, το οποιο περιλαμβανει 5 (η 6 αν μιλαμε για την μη οριτζιναλ εκδοση) καταπληκτικα κομματια. Πρεπει να το κατεβασετε αν σας αρεσει η exp/art rock. Σε καποιες εβδομαδες θα κυκλοφορησει και το πρωτο ολοκληρωμενο album τους, με τιτλο The Fool. :stereo:

Αν βαριεστε να ψαχνετε σας δινω link για ενα απο τα κομματια τους, το Elephants

Δεν σας προλαβαίνουμε παιδιά:P

αυτό.:stuck_out_tongue:
ρε, έχουν μαζευτεί πολλά που έχετε πει, και με τόσες νέες κυκλοφορίες έχω χάσει τη μπάλα λέμε!

να αναφέρω το plissken festival που θα γίνει στις 4 δεκεμβρίου σην πειραιώς 254.

τα συγκροτήματα που θα παίξουν είναι τα εξής:

These New Puritans
Chew Lips
Danger
Handsome Furs
The Cinematics
FM Belfast
Robots in Disguise
Futurecop!
Mondkopf
The Lytics
Poka
Acid Baby Jesus

οι θαμώνες του thread να είστε εκεί ε?

ναι αλλα η ιντι σκηνη πλεον ειναι ετσι. κυκλοφορουν τοσοι πολλοι νεοι καλλιτεχνες που κανεις δεν τα προλαβαινει ολα.

Καλά, μετά από όλα τα τζαζ, και τους Einsturzende, είπαν για Peter Hamill, & wedding present, και τώρα έχουμε και αυτό το νέο φεστιβαλάκι. Αλλά θα πάω μάλλον, μόνο και μόνο για να το στηρίξω.

Επίσης, τα ονόματα που έχουν ανακοινωθεί για το φεστιβαλάκι λένε πως δεν είναι όλα, υπάρχουν και άλλα To Be Announced. Άντε να δούμε! :slight_smile:

έχεις δίκιο σ’αυτό.το indie περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα μουσικών, και είναι αδιανόητο να καταφέρεις να ακούσεις μέσα σε μια χρονιά έστω και το 10% από αυτά που φέρουν την ταμπέλα “indie”.
επίσης, δε βρίσκω το warpaint.κάτι πρέπει να κάνουμε γι’αυτό, και ξέρεις πολύ καλά τι είναι αυτό.ξέρεις επίσης και που θα με βρείς.8)

αυτό που μου αρέσει είναι ότι τα ονόματα είναι φρέσκα και συμβαίνουν τώρα.θα έλεγα πως θα πήγαινα μόνο για να το στηρίξω και για το χαβαλέ, αν δεν υπήρχαν οι these new puritans.μιλάμε για καυτό όνομα αυτή τη στιγμή, και για μπαντάρα με τα όλα της.έχω καλό προαίσθημα για τα υπόλοιπα που θα ανακοινωθούν.για να δούμε…

Ευχάριστο άλμπουμ. Απλά έχουν δύο μειονεκτήματα: θυμίζουν 87346986 γκρουπς, και από την άλλη, ενώ κάθε κομμάτι είναι ωραίο, το σύνολο ακούγεται κάπως μονοτονο.

Και οι Σκωτσέζοι Cinematics είναι πολύ καλή μπάντα, τους λοιπούς δεν τους ξέρω…

για όσους ενδιαφέρονται, έρχονται στο gagarin στις 21/10 με εισιτήριο 10 ευρώ.

:roll: με προλαβες μωρη σιχαμενη

θα προσπαθησουμε να στηριξουμε το Indie φετο οσο μπορουμε…
αλλα γαμω το κερατο τους τωρα που τελειωσα το φοιτητιλικι και εφυγα απο αθηνα βρηκαν να φερουν τιμιες indie μπαντες :blow:

8)8)8)

να αναφέρω πως στις 13 δεκέμβρη έρχονται στο gagarin και οι divine comedy.πολύ καλός ο συναυλιακός χάρτης για το indie.στη θέση σου, θα γύριζα πίσω…

Κάνε και διδακτορικό μαν.Έτσι και αλλιώς με τόση ανεργία που να βρεις δουλειά:P

Παίδες για τι τιμή μιλάμε στο Plisken?

ακόμη δεν έχει ανακοινωθεί.αλλά μην περιμένεις φτηνό εισιτήριο (45-50άρι το κόβω), γιατί αυτό είναι το πρώτο πακέτο συγκροτημάτων που ανακοινώθηκε (θα ακολουθήσουν κι άλλα), και το festival θα ξεκινήσει στις 11 το πρωί, και θα τελειώσει τις πρώτες πρωινές ώρες της επόμενης…

ouch μπορώ να πω:P

ντάξει, μην το δένεις και κόμπο πως έτσι θα είναι, αλλά η λογική λέει πως ένα φεστιβάλ με τόσα ονόματα που διαρκεί τόσες ώρες, θα το τσιμπήσει το 50άρι.
πάντως στα ονόματα είναι και οι [B]handsome furs[/B], οι οποίοι υπόσχονται μια…ενδιαφέρουσα συναυλία.

[SPOILER]






:hippy: :hippy: :hippy:
[/SPOILER]

Οι πιστοί των Animal Collective ας σπεύσουν :

Μιας και προέκυψε μία συζήτηση αναφορικά με το indie στο thread με τις απογοητεύσεις του 2010, κρίνω σκόπιμο να μεταφερθεί στο οικείο της thread. Αρχικά να δηλώσω πως βρίσκω κάπως άτοπο να εξηγεί κανείς γιατί είναι απογοητευμένος από το άκουσμα ενός δίσκου, αλλά θα το επιχειρήσω επιγραμματικά.

Τυχαίνει να είμαι ένας από τους φίλους των Arcade Fire που βρίσκω το The Suburbs ως την πιο επιτηδευμένη και μανιεριστική μουσική τους στιγμή, την οποία μάλιστα επιτείνει και μία απαράδεκτα στιλιζαρισμένη παραγωγή. Δεν διανοούμαι να το αντιπαραβάλω με το New Bible, πόσω μάλλον με το Funeral.

Δεν θεωρώ πως η αποστροφή της εμπορικής επιτυχίας αποτελεί κατ’ανάγκην και πανάκεια για καλλιτεχνική αναγνώριση. Ούτε πως οι MGMT είναι οι μοναδικοί που έχουν επιχειρήσει μία τέτοια στροφή, ώστε να τους επιδοκιμάσω. Το έχουν αποτολμήσει δεκάδες καλλιτέχνες πριν από αυτούς, προερχόμενοι μάλιστα όχι από το χώρο της indie σκηνής, αλλά από τη mainstream κάτι που καθιστά το όποιο (εμπορικό ή καλλιτεχνικό) διακύβευμα πολύ πιο σημαντικό από αυτό των MGMT. Και σε τελική ανάλυση, ο καλλιτεχνικός πειραματισμός δεν κρίνεται καθ’εαυτόν, αλλά από τα αποτελέσματα που παράγει, και τα μουσικά αποτελέσματα του Congratulations τα βρίσκω μονοσήμαντα και κατ’ επίφαση μόνο αντισυμβατικά. Μπροστά στην ηχητική και συνθετική πανδαισία του Oracular Spectacular, το Congratulations δεν μπορεί παρά να ωχριά.