Indie κυκλοφορίες

Πόσο γάμησε το καινούριο Yeasayer :):!:

Έλα πες μου, τι είχες πιει όταν το άκουγες? Πολύ δύσκολος δίσκος…

nodi μια που λες για Αγγλική μοντέρνα '‘Indie’'το alt-j το άκουσες? πως σου φάνηκε?

Δεν ξέρω τι λες εγώ όταν το ακούω χορεύω.

αυτό το ρημάδι το fitzpleasure είναι από τα καλύτερα τραγούδια που βγήκαν φέτος!
γενικά είναι πανέξυπνοι, μαζί με django django ότι πιο φρέσκο indie/alternative έβγαλε το νησί φέτος με τους δεύτερους να έχουν αρκετά χαμηλότερου επιπέδου παραγωγή, παρόλα αυτά φαντάζουν να το διασκεδάζουν περισσότερο?
Που να τις κατατάξεις όμως όλες αυτές τις νέες μπάντες και καλλιτέχνες που σκάνε, που αν βάλεις και τους Αμερικάνικους είναι ένα σωρό.
Και ένα σκέτο alternative θα κολλούσε, ένα new wave δίπλα θα ήταν ακόμη καλύτερα?
Μπόλικη ανάλαφρη πειραματικότητα θα μπορούσε κάποιος άλλος να πει…
Όλοι τους είναι μοντέρνοι, trendy και αρκετά διαφορετικοί έχοντας όμως κάτι κοινό…
Το θέμα όμως βρίσκεται στο αν μπορεί να πάει παραπέρα ο καθένας το ιδιαίτερο στυλ του.
Η διαφορά τους με αντίστοιχες μπάντες που έκαναν παρόμοια πράγματα προ 5+ετίας είναι στο ότι δεν πατούν στην υπερβολή ακόμα και αν μιλάμε για “στιλιστική”…

bewitched hands ενα σχεδον τελειο vεο αλμπουμ το vampiric way με κομματια που κολλασ για πολυ καιρο

Bastille έχετε ακούσει?Δεν εχουν βγαλει καποιο αλμπουμ παρά μόνο EPs
To νέο τους single

YΓ.Τους βρήκα από το κανάλι mahogany sessions στο youtube που παίζουν indie καλλιτέχνες acoustic versions των κομματιών τους

Τους ειδα Live πριν 2-3 εβδομαδες στο Manchester! Βεβαια εγω πηγα για τους swiss lips που παιζανε support σε αυτους και ενω εχουν πλακα δεν τρελαθηκα κιολας, πολλες μπαλαντες ειχανε και boy band συμπεριφορα, δεν ειναι για εμας αυτα.

Παρολαυτα, στηριζουμε τρελα swiss lips (http://www.youtube.com/watch?v=f_Zk02FOvMU) και περιμενουμε και το πρωτο ep συντομα :D:D

Καλά όλα αυτά αλλά πείτε πόσο όμορφο είναι το τελευταίο Radical Face ρε !

Δεν μπορώ να ξεκολλήσω εδώ και βδομάδες.Τι folk διαμαντάκι είναι αυτό?

Λοιπόν, πολύ καλό female vocal indie από την Sharon Von Etten να μας κάνει παρέα φέτο, έστω και αν το ανακάλυψα αργά… Δε με κάνει ένα με το πάτωμα όπως η Feist περσι πχ, αλλά σίγουρα αξιόλογη κυκλοφορία.

Sharon Von Etten-Tramp

[I]“Serpents”[/I]

Και κάτι πιο φρέσκο που κολλάει και στο φολκ θρεντ αλλά μιας και είμαι εδώ το αφήνω. To ντεμπούτο των Dry The River

Dry The River-Shallow Bed

Ακούτε το “Lion’s Den” [I]εδώ[/I] και σε λάηβ στούντιο εκτέλεση [I]εδώ[/I]. Πολύ όμορφο.

Και το [B][I][U]No Rest[/U][/I][/B] Μανο [B]κομματάρα [/B]είναι. Ωραιά μπάντα οι DTR . :thumbup:

το νεο απο motorama πολυ καλο και εκπληκτικο το κλεισιμο με ενα απο τα καλυτερα τησ χρονιας το during the years

Όσοι παρακολουθείτε τα δρώμενα, σε κάνα μήνα να κάνετε μπεστ οφ της χρονιάς για να ενημερωθούμε οι υπόλοιποι. Φχαριστώ

+1 στον απο πανω!

:stuck_out_tongue:

Το λοιπον.Δεν εχω ιδεα γιατι το ποσταρω εδω κι οχι στο punk η hardcore thread.Ισως γιατι δεν ειναι ακριβως πανκ και ουτε καν ποστ χαρντκορ.Παρτε το στη ψυχρα:

the evens-the odds

Ian MacKaye fugazi,minor threat και τα ρεστα (baritone guitar,vocals) και Amy Farina(οχι γιωτης) σε drums και vocals.Αυτο ειναι το τριτο αλμπουμ τους το οποιο σε εμενα εσκασε σα βομβα στο κεφαλι.Μπηκα σημερα σε ενα ακυρο σαιτ και ειδα οτι κυκλοφορησε αλμπουμ μια μπαντα που τους τελευταιους μηνες ακουω σχεδον φανατικα.Φυσικα καβλωσα τη ζωαρα μου.Μπηκα φουλαριστος και ακουσα σκορπια κομματια στο Youtube οποτε δεν προκειται να γραψω καμια ειδους κριτικη για το αλμπουμ.Ποσταρω ενα παλιο και ενα νεο κομματι για να καταλαβετε γιατι πρεπει να τους τσεκαρετε.ΨΑΧΤΕΙΤΕ!!!

Gravenhurst-The Ghost In Daylight [2012]

Εξαιρετικός, τίγκα μελαγχολικός και πανέμορφος δίσκος lo-fi με μια αμυδρή dream pop αίσθηση και πολλές ακουστικές κιθάρες. Προβλέπεται κόλλημα.

Fintzrovia~> http://www.youtube.com/watch?v=0t3GCmmXyEQ

εδιτ: και ολάκερος ο δίσκος http://grooveshark.com/#!/album/The+Ghost+In+Daylight/7853275

τσεκάρετε

Ομορφιές. :thumbup:

Σε άλλα νέα : [B][I][U]The XX - Last Christmas (BBC Radio 1 Live Lounge 17/12/2012)[/U][/I][/B] :hippy:

Who is this Indiana???/

το ξερω οτι το χουμε ξαναπει αλλα τι κολλημα ειναι αυτο το vampiric way… δισκαρα απο την αρχη μεχρι το τελος