Indie κυκλοφορίες

[B][I]James Blake - The Wilhelm Scream[/I][/B]

[B][I]James Blake - Limit to Your Love[/I][/B]

και το καλυτερο το αφησα τελευταιο
[B][I]James Blake - I am sold[/I][/B]
Eναλλακτικα μπορεις να το δεις και να το ακουσεις απο[B][I]εδω[/I][/B] (στο πρωτο ποστ, δικο μου το βιντεακι!) :smiley:

Και καλωσορισες!! :slight_smile:

Αυτα τα μπλιμπλικια εννοουσα οτι δεν μ’αρεσουνε.Τα προτιμω σε φαση Radiohead,να εχουνε το ροκ μεσα τους.Και ευχαριστω για το καλοσωρισμα!

Tι να κανουμε! Γουστα ειναι αυτα! De gustibus et de coloribus non est disputandum :smiley:

:roll:
τρολολολολο
ότιναναι έχει εξελιχθεί τούτο το thread!
ας σοβαρευτούμε :stuck_out_tongue:
το these new puritans το άκουσε κανείς? να το λιώσω? φαίνεται του θανατά και όμορφο 8)
το εκθειάζουν δεξιά και αριστερά… δω λένε ότι έχουμε να κάνουμε με το νέο kidA από άποψη πειραματικότητας σε σχέση με την προηγούμενη κυκλοφορία τους ξέρω γω :-s
μμμ ναι καλά λεω γω…

Ας σοβαρευτουμε και These new puritans λεει.

Εγω προτιμω το φετινο Woodkid παντως :wink:

Το αποφεύγουμε συνειδητά. Δεν είναι εποχή για στεναχώριες. :stuck_out_tongue:

Oχι, άκουσα όμως το clip του fragment two και μου άρεσε. Η [B]αλήθεια [/B]πάντως βρίσκεται σε ένα καινούργιο κομμάτι που κυκλοφόρησαν πρόσφατα και είναι όμορφο με όλη τη σημασία. [B][I][U]And It’s Risen[/U][/I][/B]. Νομίζω πως δεν είναι μέσα στον νεο δίσκο. Το ακούμε όπως και να χει.

Πάντως όντως ισχύει πως σε σχέση με το Hidden μιλάμε για τεράστια αλλαγή μουσικά και όχι μόνο.

Dream pop. Ξερετε πανω κατω περι τινος προκειται. Ονειρικη ατμοσφαιρα, αιθεριες φωνητικες αρμονιες, εξωπραγματικοι κιθαριστικοι ήχοι.
Ακουει ο κοζμος όμως dream pop? Αμ πώς δεν ακουει! Εξω ακουει. Αντε και σε τουτο εδω το φορουμ ν? αρχισουμε ν? ακουμε πού και πού. Η καλη μουσικη, εξαλλου, χωραει παντου.

Σαν φορο τιμης στους Cocteau Twins, αρχιζω με ένα παλιο (αγαπημενο και χιλιολιωμενο):
[B][U]Cocteau Twins - Sugar Hiccup[/U][/B]

Και συνεχιζω με (σχετικα) καινουριες κυκλοφοριες:

[B][U]Trails and ways - Sure thing[/U][/B]

[B][U]Trails and ways - Mtn Tune[/U][/B]

[B][U]Postiljonen - Rivers[/U][/B]

Ας παιξει μπαλα όποιος άλλος είναι στην ομαδα…
:slight_smile:

Υπάρχει πάντως θρεντ για shoegaze, προτεινω και τα dream pop να τα χωνουμε εκει, δεν ξερω τι λετε
http://www.rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=8859

Καλοκαιρακι παντως οτι πρεπει για τετοιους ηχους, τελευταια μεταξυ αλλων ακουω αρκετα και το φετινο των No Joy, πολυ μ’αρεσε
[I]No Joy - Slug Night[/I]

Steve Mason-Monkey Minds In The Devil’s Time [2013]

Πανέμορφος δίσκος που μέσα θα βρεις από lo-fi μέχρι hip hop. Γενικά μην παραλείψετε. Μιλάμε για seriously good album που λεν’. 20 κομμάτια, εξαιρετική ροή, ατμόσφαιρες κτλ.

Ακομα μια νεα κυκλοφορια απο τους Nadja, επειτα απο τις δυο φοβερες συνεργασιες τους. Εδω το βαρυ και ασηκωτο μινιμαλιστικο drone κυριαρχει, εχοντας ελαχιστα πλεον shoegaze στοιχεια.

Θα συμφωνησω, καλυτερα ετσι να παρει και λιγη ζωη το θεμα! Εξαλλου οι κυκλοφοριες στο χωρο ειναι πολλες και και καλες.

Λοιπόν έριξα αυτιές στο νέο Yeah Yeah Yeahs αλλά δεν βρήκα κάτι το ιδιαίτερο (προς το παρόν) να με κρατήσει. Παρ’ολα αυτά ευκαιρία να κάνω ενα ακόμη Θρεντ αποθέωσης στην Καρεν Ο, γιατί ανεβάζει με τις ερμηνείες της ένα κλικ πάνω στην μπάντα. Όσοι τους έχουν δει και live γνωρίζουν πως τα κλικ γίνονται άπειρα υπολογίζοντας την σκηνική της παρουσία. 8)

Έχουμε δεύτερο κομμάτι στα Ίντερνετς από KOL . [B][I][U]Wait For Me[/U][/I][/B] . Δείχνει να είναι το The End του καινούργιου. Δεν είναι κακό αλλά δείχνει λίγο αδύναμο.

Επίσης χαρας ευαγγέλια γιατί η μπαντάρα η σωστή έβγαλε new song. :papas:

–> [B][I][U]Cage The Elephant - Come a Little closer[/U][/I][/B]

Ναι ΟΚ είναι λίγο γλυκανάλατο, αλλά φέρνουμε στο μυαλό μας τα Indie kidz και Aberdeen του προηγούμενου και δεν ανησυχούμε καθόλου. Επίσης πρέπει να τους δούμε Live όπως και δήποτε, τα παλικάρια είναι τρελά.

Getta Robo και Faust, για παικτες στην ομαδα που ελεγα παραπανω σας κοβω, οπότε χαιρω πολυ! :slight_smile:

Θα χωσω εδω στις indie κυκλοφοριες καποια που ακουσα αποψε και μου αρεσαν. Διαφορετικα στυλ αναμεταξυ τους, αλλά το τολμω!

[B]ARMS - Comfort[/B] απο το[I] EP2[/I] που θα κυκλοφορησει 10 Σεπτεμβρη (το αναφερω για οποιον ξετρελαθει μαζι τους και γιατι οχι αλλωστε, το αξιζουν οι κιθαρες τους)

[B]Frankie Rose - Sorrow[/B] απο το αλμπουμ [I]Herein Wild[/I] της εν λογω δεσποινιδος που θα κυκλοφορησει κι αυτο - μαντεψτε! - τελη Σεπτεμβρη.

[B]Bad Weed - Lonely Tonight[/B] oops! flower punk? Καλε, τι ειναι αυτο? Εχει ωραιους στιχους παντως το συγκεκριμενο και ειχα υποσχεθει μια αφιερωση… αν διαβαζει… :wink:

[B]Dog & Panther - Skin Cloud[/B] πολυ συναισθηματικο το πρωτο single απο το debut album τους [I]What Happened[/I] (ετσι, διχως ερωτηματικο - καμια φορα δε ρωταμε, απλως αναρωτιομαστε ξαφνιασμενοι :-k:!:slight_smile:

Νεο δισκος απο [B]Tired Pony [/B](για οσους δεν ξερουν, supergroup με μελη των Snow Patrol, REM και Belle & Sebastian). Το 1ο κομματι που βγηκε, ακουγεται πολυ καλο ενω ειναι και κολλητικο!:stuck_out_tongue:

Ψαχνω να βρω ολο τον δισκο, αλλα οι προσπαθειες μου εχουν πεσει στο κενο μεχρι τωρα :frowning:

Επειδή το κομματάκι έχει την ανεμελιά του και μου άρεσε, έχεις πμ. 8)

Δεν ξέρω που να το βάλω, αλλά αποφάσισα να το βάλω εδώ.

[B]California X[/B] - [I]California X[/I] 2013

Τρίο από τη Μασαχουσέτη.
Έχοντας ως παιδικούς ήρωες τους Dinosaur Jr, ακούγοντας Mudhoney και παλιούς Soundgarden, βλέποντας Nirvana στο MTV, χωρίς να ξεχνάνε τις ροκ εν ρολλ/πανκ ρίζες τους, ακούνε και κάποια στιγμή μια μπάντα που λεγόταν Kyuss. Ωραία ε:!:
Παλαιών αρχών (;!) ιντυ ροκ που δεν ξεχνά τις πανκ ρίζες του και λοξοκοιτάει προς το στονερ. Προφανώς βασικό συστατικό και πρωταγωνιστικό ρόλο έχουν οι ΚΙΘΑΡΕΣ με φοβερά ΡΙΦΦΣ. Εδώ υπάρχουν πολλές ωραίες ιδέες και υποσχέσεις για μεγαλύτερα πράγματα. Η φωνή λίγο με χάλασε, απλώς δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο.

[I]California X - Spider X[/I] videoclip
[I]California X - Mummy[/I] videoclip
[I]Bandcamp[/I]

τι καταντια !!! μεσα σε ενα - δυο μηνες κυκλοφορησαν 4 πατάτες η μια μεγαλύτερη από την άλλη απο 4 άλλοτε κορυφαίουσ

placebo - arctic monkeys - franz ferdinand - white lies

[B][I][U]The Kills - Live DVD @ L’Olympia[/U][/I][/B] :bow:

Α ρε σεις επαιζαν οι Esben And Then Witch την περασμενη Παρασκευη και δε μιλησε κανεις…πριν λιγο το πηρα χαμπαρι
Οι οποιοι btw εβγαλαν και δισκο φετος

Λοιπόν, [I]αυτά εδώ[/I] τα σολο κομμάτια του τραγουδιάρη των Band Of Horses είναι πάρα πολύ ωραία ε.

Εχουμε και νεο Radical Face στις 22 του μηνος, με το πρωτο κομματι να υπαρχει ηδη εκει εξω click click και ηδη ακουγεται πολυ δυνατο!