Indie κυκλοφορίες

νεα φανταστικη! αλμπουμαρα απο cage the elephant!!

Εκτός του ότι είναι όντως ωραιο ότι άκουσα, το θετικό είναι πως δεν έκανε κάτι ίδιο με BOH. Θα τσεκαριστεί.

Αυτά είναι. Όσοι δεν έχετε τσεκάρει γενικά Radical Face προλαβαίνετε να μετανοήσετε πάντως.

Έχουν μπει στη σειρά οι θεούληδες μαζί με το από κάτω, για το οποίο δεν είχα ιδέα ότι βγήκε και ακούω πολύ καλά λόγια. Τι τι? Okkervil River :!:

Εγώ που ποτέ δεν πέταγα και την σκούφια μου για Okkervil, μπορώ να πω ότι …ούτε με αυτό ξετρελάθηκα.

Ωραίο εξώφυλλο όμως.

Επίσης κυκλοφορεί και αυτό στην πιάτσα με επίσης καλές κριτικές.

dat is tru. Γουστάρω πολύ.

Για οσους απογοητευτηκαν απο το νεο panic! at the disco, ας ριξουν μια ματια στους The young veins, groupακι του Ryan Ross, κυριου συνθετη του απιστευτου πρωτου album των PATD. Βγαλαν εναν μονο δισκο πριν μπουν σε hiatus αλλα ειναι μια indie γλυκα! 8) Αν δεν πιστευετε ακουστε --> http://www.youtube.com/watch?v=cM58bE_WPCc

Πήρε το μάτι μου χτες καινούργια Glasvegas και Zola Jesus.

Τα έχει τσεκάρει κανείς? Το Glasvegas είναι τόσο “καλό”, όσο το εξώφυλλό του? :stuck_out_tongue:

oxi δεν ειναι τοσο ‘καλο’ οσο το εξωφυλλο του 2-3 γλυκαναλατα τραγουδακια και γεματη υπερβολες η φωνη του μπα…

Πραγματικά, εκνευριστικά κακός δίσκος. Γενικά η φωνή του Αλαν μου αρέσει, αλλά συμφωνώ πως πολύ κλάψα για το τίποτα. Ανέμπνευστα τραγούδια, και στίχοι που πρέπει να γράφτηκαν στην τουαλέτα.

Επίσης επειδή παραπάνω είπα πως βγήκε καινούργιο Zola Jesus, τελικά είναι ορχηστρικές επανεκτελέσεις προηγούμενων κομματιών. Δεν είναι κακό though.

http://vuvuvultures.com/music.html

Έχει ακούσει κανείς τους Vuvuvultures?Έπεσα τυχαία πάνω τους κοιτώντας για live στο Λονδίνο.Δεν υπάρχουν και πολλές πληροφορίες στο internet αλλά έχουν όλο το (μοναδικό) album τους στο soundcloud

Το soundtrack του καλοκαιριού( το φετινο αλμπουμ των Edward Sharpe and the Magnetic Zeros) δεν έχει αναφερθεί και ανησυχώ λίγο:D

^^ Αυτό το έχω κατεβάσει πόσο καιρό τώρα, αλλά ακόμα δεν το έχω τσεκάρει. Κάτι σκόρπια που άκουσα πάντως μου άρεσαν.

Το πρόβλημα τώρα είναι άλλο :!:

Είπα προχτές, ας βάλω να τσεκάρω το τελευταίο Strokes για να μπει αρχείο μετά και…τελικά μου άρεσε ρε :-s

Το έπαθε κανένας άλλος αυτό? :stuck_out_tongue:

Προφανώς και πρέπει να ξεχάσουμε τους Strokes των δύο πρώτων δίσκων, αλλά το Comedown Machine ίσως δεν έπρεπε να φάει τόσο θάψιμο. Έχει ένα χαρωπό party feeling τέλος πάντων και τα περισσότερα κομματάκια μόνο άσχημα δεν είναι.

Ξεθάβω το ξεχασμένο αυτό Θρεντ για να πω πως έβγαλαν καινούργιο δίσκο οι αγαπημένοι Shearwater.

Για να μην έχει αναφερθεί κανείς σημαίνει πως είτε δεν το άκουσε κανείς ακόμη, είτε είναι όντως τόσο απαράδεκτος όσο διάβασα σε μια δυο κριτικές.

Εν τω μεταξύ άκουσα άλλα καλά, άλλα στα κλεφτά, καινούργια [B]Franz Frdinand[/B] (αδιάφορο), [B]Cage the Elephant [/B](καλό αλλά οχι σαν το προηγούμενο) , [B]Editors [/B](τίμιο με δυο τρία καλά χιτάκια, αλλά ως εκεί), [B]White Lies[/B] (μαλακιούλα, κρίμα η φωνάρα δλδ), [B]Anna Calvi[/B] (δεν είναι κακό αλλά με κουρασε λίγο)

ΕΝΤΙΤ: Ξέχασα το Radical Face αν είναι δυνατόν. Τι να πω αγάπη μεγάλη, μουσικάρες και πάλι αν και το προηγούμενο είχε δυο τρία κομμάτια που έκαναν τρελό μπαμ. Αυτό όχι, αλλά ας είναι, μας κάνει φυσικά.

[U]Μόνο Foals παιδιά ΜΟΝΟ FOALS διάολε. Ακόμα.[/U]

Τέλος, επειδή άν ψάχνεις στο τέλος βρίσκεις, πάρτε εδώ κομματάκι κόλλημα από έναν τυπά εν ονόματι [B]Kevin Morby[/B]. Δεν έχω ακούσει τον δίσκο του, αλλά αυτό εδώ είναι εθιστικότατο [B][I][U]Kevin Morby - Harlem River[/U][/I][/B]

Και Julia Holter.

Πρώτον να τονίσουμε ότι είναι πάλαι ποτέ αγαπημένοι οι Shearwater, γιατί κατ’ εμέ έχουν πάρει μεγάλο κατήφορο εδώ και καιρό, δυστυχώς.
Δεύτερον, δεν είναι κανονικός δίσκος το συγκεκριμένο. Είναι δίσκος διασκευών. Και τίποτα το ιδιαίτερο, ακόμα κι έτσι.

Α ναι? Ιδέα δεν είχα πως ήταν διασκευών. Η αλήθεια είναι πως όντως πήραν τον κατήφορο μετά το Rook.

Η Julia Holter έχει φωνάρα γμτ, αλλά η μουσική της δεν είναι του γούστου μου.

Γενικά στενάχωρη χρονιά για το Indie παρότι εβγαλαν όλοι οι μεγάλοι δίσκο. Πήξαμε στην πατάτα. Μόνο το Flaming Lips δεν έχω ακούσει ακόμη μπας και γλυκαθούμε στις καθυστερήσεις.

Το 2013 σε μια προταση:thumbup:

Ειλικρινά όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκει ο κόσμος στο τελευταίο Vampire Weekend. Έχει κάποιες καλές χαρούμενες στιγμές, αλλά σε γενικές γραμμές το βρήκα σαχλό και αδιάφορο.

Από την άλλη μεριά το Flaming Lips που λέτε είναι μυστήριο, ατμοσφαιρικό, διαφορετικό, μελαγχολικό, παράξενο και με κρατάει πολύ καιρό τώρα. Να το ακούσετε. Δείτε [B][I][U]εδώ[/U][/I][/B] εκπληκτική ζωντανή εκτέλεση του Try to Explain.

Δεν ξέρω πόσοι από σας ξέρετε τον DM Stith. Τον είχα αναφέρει στο φόρουμ πριν χρόνια. Έχει κυκλοφορήσει ένα (και μόνο) δίσκο-τελειότητα το 2009, ονόματι “Heavy Ghost”.

Πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε στα πανέμορφα Take Away Show του La Blogotheque. Εδώ το βίντεο, αξίζει να τον ακούσετε.

Καινούργιο Band of Skulls αρχές Μαρτίου διάολε. Himalayan ο τίτλος και τρελό εξώφυλλο!

Και ένα πρώτο συμπαθητικό δείγμα στο γνωστό αγαπημένο Γκαραζοστυλ. [B][I][U]Asleep At The Wheel[/U][/I][/B]