Indie κυκλοφορίες

to rockwave ανακοινωσε woodkid στο facebook χωρις να λεει τι και πως…

Κι αυτό τί σχέση έχει με indie κυκλοφορίες;

Τσεκάρετε το RAC-Strangers Ι .
θα υπάρχει και part II.Χαρούμενη ηλεκτρονική ποπ τώρα που ανοίξαν οι μέρες με πολλές ενδιαφέρουσες συνεργασίες.feel good φάση

Για του λόγου το αληθές

Ακουσε κανεις νεους Kaiser Chiefs;

Μετα την 1η ακροαση, νομιζω με αρεσε. Σε σχεση με τον προηγουμενο, καλυτερος. The factory gates & Roses ξεχωριζουν

Πολύ καλό το Kaiser Chiefs, βέβαια είχαν ήδη κυκλοφορήσει αρκετά singles ήδη οπότε ξέραμε τι να περιμένουμε!

Τις τελευταίες μέρες εγώ έχω φάει κόλλημα με το EP των Brick + Mortar, τους οποίους δεν του ήξερα. Ακούγονται σαν AltJ (παρα ακούγονται μάλλον) αλλά είναι μια ομορφιά.

Χαρακτηριστικό τραγούδι του δίσκου : https://www.youtube.com/watch?v=bfrPU0Gk5r0

Κομματάρα σαν το I dare you έχει όμως? :!:

Θα το ακούσουμε όπως και να έχει, διότι είναι ο ορισμός της τιμιότητας οι Chiefs. Κάπου πήρε το μάτι μου πάντως πως είναι Νο1 αυτή τη στιγμή στην Αγγλία.

Σε άλλα νέα δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω με το πρώτο δείγμα από το νέο Klaxons. Είπαν να κάνουν στροφή και αυτοί (την κλασσική) https://www.youtube.com/watch?v=7t_nqsPons4

ps. Ωραίο και το Brick and Mortar.

μακαρι να τους βλέπουμε τους chiefs σε καποιο φεστιβαλ το καλοκαιρι.Απίστευτοι λάιβ.

Και ναι οι klaxons μου ακούστηκαν πολλοί βαρετοί…
Wye Oak κανείς?

χαλαρα ειναι καλυτερο απο το προηγουμενο

Για το Cloud Nothings που τα λεγατε μια σελιδα πισω, μιας και το ακουσα.

Πολυ ωραιος δισκος, γενικα, που καθε φιλος των Sonic Youth, των Wipers κτλ., θα γουσταρει αρκετα.

Μονη μου ενσταση ειναι το εξης: εφοσον δεν καταφερνεις να ακουγεσαι πραγματικα φλωρος, αλλα ουτε και πραγματικα οργισμενος, μοιραια το αποτελεσμα ειναι λιγο σουπα.

Αυτο ισχυε ΠΑΝΤΟΥ στον προηγουμενο τους δισκο και γι’ αυτο πλεον εχει διασωθει το wannabe-youth-of-america (κι αυτο ειναι καθε αλλο παρα προσβολη) “Wasted Days”.

Σ’ αυτο το δισκο, αυτο που περιγραφω υπαρχει στις ερμηνειες και στην παραγωγη που ειναι αρκετα γυαλισμενη για κατι τοσο θορυβωδες (αυτο το βουητο στο τελος του πρωτου κομματιου δε νομιζω οτι ξεγελαει κανεναν).

Βελτιωση υπαρχει με αλλα λογια και θεωρω οτι ο επομενος τους εχει τα φοντα να ειναι ενας πραγματικα μεγαλος δισκος.

Μεχρι τοτε μπορουμε να περναμε ενιοτε καλα και μ’ αυτον, που ειναι αξιοπρεπεστατος (μαλλον θα ειναι και στα “καλυτερα” μου, αλλα και πολλων αλλων) και σπουδαιος κιθαριστικα.

αυτός είναι και ο βασικός λόγος που ο δίσκος δεν θα ακουστεί τόσο από τους οπαδούς της σκηνής που ηχητικά ανήκει …
βέβαια… ο ίδιος είπε πως δεν ήταν -και δεν ήθελε να ακούγεται- οργισμένος… απλά ένιωθε πολύ καλά και του άρεσε αυτό που έκανε…
οπότε…

Η εξέλιξη του Baldi πάντως μετά τον πρώτο του δίσκο είναι εντυπωσιακή. Πως να το πω, σαν ένα παιδάκι που γίνεται άντρας. Σε σημείο που όταν βγήκε το attack on memory και άκουσα τα no future no past και wasted days είπα αποκλείεται να είναι ο ίδιος…

To ντεμπούτο είναι το κλασσικό φλώρικο indie rocκ, με ωραίες ιδέες αλλα και πολύ αδύναμη παραγωγή. Αυτό που πρόσθεσε μετέπειτα και έκανε το μπαμ είναι το [U]noise[/U], και πως γενικά βρώμισε τον ήχο του. Btw δισκάρα είναι και το τρίτο.

Σημερα (αν και δεν ασχολείστε μάλλον με αυτούς) βγήκε και το πρώτο σινγκλ των Horrors. https://www.youtube.com/watch?v=38vBSlpwKJY&feature=youtu.be

Επίσης ακούω αυτές τις ημέρες τον καινούργιο δίσκο των Elbow και δηλώνω μαγεμένος, ειδικά με το καλύτερο κομμάτι (μέχρις στιγμής) της χρονιάς.
[B][I][U]This Blue World[/U][/I][/B]

Όσοι έχετε επαφή με την μπάντα θα καταλάβετε τι λέω.

Νομίζω πως θα είμαστε αρκετοί (ή και όχι) αυτοί που “αγαπάμε” Mazzy Star. Singlaki καινούργιο και βιδεο σε ένα κομμάτι που δεν είναι ακριβώς καινουργιο, καθως το παιζουν στα live καιρό τωρα. Απλα δεν ειχε κυκλοφορήσει ποτε. Κλασσικό (“αγαπημένο”) κομμάτι Mazzy Star though[B][I][U]Mazzy Star - I’m Less Here[/U][/I][/B]

Το φετινό Elbow που πόσταρες πιο πάνω είναι πολύ καλό. Ειδικά το εναρκτήριο κομμάτι.

^^ Ω ναι είναι. Και τι στιχάρες ε.

Έχει “κυκλοφορήσει” και του Damon Albarn. Το άκουσε κανείς να μας πει?Βλέπω καλές κριτικές πάντως και το [B][I][U]Heavy Seas Of Love[/U][/I][/B] όμορφο είναι.

λίκαρε? θα το ακούσουμεν τότε!

το πρόβλημα με τούτο τον δίσκο είναι πως ο μαλάκας το κούρασε τόσο μα τοοοοοοοοόσο πολύ με το προμοτάρισμα των τραγουδιών… κάθε λίγο και λιγάκι έδινε και ένα τραγούδι… κάθε τόσο έπαιζε και σε ένα special session νέα τραγούδια… χαλάει την ατμόσφαιρα και την προσμονή βρε αδερφέ! με έχει νευριάσει πολύ. :stuck_out_tongue:

Γουστάρω τρελά εξώφυλλο πάντως. Ο Albarn στο

[I]βαριεμαιείμαιντροπαλόςσυνεσταλμένοςκαιπιωμένος [/I] φυσικό του.

Το δυσάρεστο με το τελευταίο Wye Oak είναι πως αγνοείται αυτή η “ηλεκτρισμένη- νευρική μουντάδα” (sic)/ το συναίσθημα/ η μελαγχολία που μας άφησαν μαλάκες με το εκπληκτικό Civilian. Δεν με πειράζει τόσο πως είναι χειρότερο (και μάλλον προς το μέτριο), όσο αυτό. Τώρα που είπα Civilian. Πόσο όμορφος δίσκος ρε γμτ, και τι υπέροχο κομμάτι αυτό το ομώνυμο…κόλλησα πάλι. [B][I][U]CLICK[/U][/I][/B]

Εχθες κυκλοφορησε και το καινουργιο (ομοτιτλο) των θεουληδων Sunshine Uderground

Οι δυο προηγουμενοι δισκοι τους ειναι ο ενας καλυτερος απο τον αλλον, αλλα ο καινουργιος εχει 100% ελλειψη απο κιθαρες, οντας μονο ηλεκτρονικος. Το ειχα υποψιαστει βεβαια γιατι single κυκλοφορουσαν αριστερα - δεξια το τελευταιο διμηνο, αλλα προσωπικα αδυνατω να καταλαβω αυτη την τεραστια διαφορα στον ηχο τους. Η αληθεια ειναι οτι ακουγονται σαν su ακομα, αλλα αυτο το συνεχομενο beatακι δεν μου καθεται πολυ καλα.

Θα επανελθω μετα απο αρκετες ακροασεις σε περιπτωση που αλλαξω γνωμη. Το εχει ακουσει κανεις αλλος?

oι θεουληδες εβγαλαν μια παταταρα…

Ξεκίνησε το Primavera και στριμάρει εδώ.

Από τα καλύτερα line up που έχουμε δει σε φεστιβαλ οσον αφορά την Indie σκηνή btw, συγκριτικά και με το μέγεθος του.

εντιτ: Το βάζω εδώ γιατί ό,τι αφορά την Indie μένει σε αυτό το θρεντ. :stuck_out_tongue: