Indie κυκλοφορίες

Και black keys, vampire weekend, band of horses, bravery κτλ κτλ
Εχει πολυ πραμα μεσα…
Ομως δεν του εχω δωσει πολυ σημασια ειναι η αληθεια.

ναι ξέχασα και τους black keys…επίσης και το unkle μου αρέσει αρκετά.
το χειρότερο πάντως σίγουρα είναι των muse…:stuck_out_tongue:

Χαλαρα και αναλαφρα indie-pop. 8)

The Drums - The Drums

Let’s Go Surfing

Little Red - Listen to Little Red

It’s Alright

ρε παιδια, σορρυ που ειμαι λιγο offtopic, αλλα τελευταια ακουω αρκετα πραγματα με την ταμπελα του ΄΄indie’’ και δεν ξερω τι ακριβως αντιπροσωπευει…

μπορει καποιος να μου εξηγησει?
(και μη μου δωσει λινκ απο wikipedia)

κατσε τωρα να δεις τι παιζει.

Μπορεις να το δεις απο την οπτικη γωνια του ορου “independent sound”, το οτι δεν βρισκονται σε καποια μεγαλη δισκογραφικη εταιρια αλλα ειναι σε μικρες ανεξαρτητες. Μπορεις εδω να πεις και πως τα συγκροτηματα κανουν την παραγωγη απο μονα τους ή οτι τον κυριο λογο στην παραγωγη τον εχουν αυτα. Για αυτο τον λογο θα δεις στο internet ακομα και metal ή και pop μπαντες-καλλιτεχνες να εχουν και ενα indie διπλα στο gerne.

Τωρα απο την αλλη να το εξηγησεις μουσικα ως ειδος ειναι λιγο δυσκολο. Μπορεις να πεις πως ειναι ταμπελα που θα βαλεις σε καποια συγκροτημα για να καταλαβεις τι παιζουν. Indie-rock, indie-pop, indie-folk, indietronica, dream pop, twee pop, phych folk κτλ, ακομα και experimental, μπορουν να μπουν κατω απο την ομπρελα του indie και οσο παιρνανε τα χρονια ξεπηδανε ολο και νεα ειδη (ταμπελες).
Τωρα αν το ψαξεις πρισσοτερο μουσικα μπορει να δεις π.χ.
Στην Αγγλικη σκηνη μπορουν να θεωρηθουν πατερες του indie ηχου μπαντες οπως οι smiths, stone roses και υστερα pulp, oasis, blur, supergrass κτλ κτλ.
Στον συγχρονο indie rock ηχου 00s θα δεις πως το μπαμ το εκαναν οι strokes (θα δεις πολλα συγκροτηματα με garage rock αισθητικη ή πολλα συσγκροτηματα με το the μπροστα απο το ονομα τους :p), μετα τους strokes ακολουθησαν απο την απεναντυ μερια του Ατλαντικου οι Libertines και μετα βγηκαν τα αλλα γνωστα συκροτηματα οπως οι Franz Ferdinand, Kaiser Chiefs, Kasabian κτλ.(και καλα post-punk νεα γενια)
Στο indie folk θα δεις πως κυριαρχουν ολο μουσατοι αμερικανοι :stuck_out_tongue: iron and wine, fleet foxes, band of horses, bon iver αλλα εχει γινει και ενα ντου απο σκανδιναβια μερια.

Αν ψαξεις ξεχωριστα καθε ηχο που εχει την ταμπελα indie θα καταλαβεις που θελει να καταχωρηθει το καθε τι και απο που ηρθε.

Ελπιζω να εβγαλες λιγο ακρη :?

Τι φοβερη δισκαρα ειναι αυτο:

οτι οι strokes ειναι και γαμω τις μπαντες?:stuck_out_tongue:

καταλαβα στο περιπου, θενξ:wink:

Καταπληκτικό, όντως.

Το my mistakes were made for you το έχω στα χείλη μου ακόμα και σήμερα, 2 χρόνια αφού το άκουσα.

respect σε αυτά τα “παιδιά” από τη Βρετανία που γράφουν λες και έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει σε μια άλλη εποχή…8)

:bounce: Περυσι ειχαμε τους Real Estate για surf-rock “album για το καλοκαιρι”, φετος μαλλον το βρηκαμε στους Beach Fossils :bounce:

Beach Fossils - Beach Fossils

Youth, Daydream .

Απο κοντα αλλα σε λιγοτερο surf ρυθμους και πιο πολυ σε beach :stuck_out_tongue: οι Best Coast με το Crazy for you.
When I’m With You

το beach fossils μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω…:hippy:

Wavves - King of the Beach (2010)

αυτός είναι ο δεύτερος δίσκος των wavves οι οποίοι στην ουσία είναι ο nathan williams.surf/skate punk με έντονες επιρροές από beach boys και 60’s μπάντες και με fuzzy ήχο.μπορώ να πω ότι με εξέπληξε ευχάριστα.πολύ ανώτερος του ντεμπούτου, είναι ένας εξαιρετικός δίσκος στο είδος, για να γίνεις ο βασιλιάς της παραλίας σε έναν κόσμο με ατελείωτο καλοκαίρι.8)

Κόψε τις μαλακίες και άκου αντρική μουσική

:stuck_out_tongue:

ξεχαρμανιάζω μέχρι να βγεί το νέο unearthly trance.:stuck_out_tongue:
και βασικά το wavves είναι εξαιρετικός δίσκος.και από πότε το punk (σε όποια έκφανση και αν βρίσκεται) δεν είναι αντρική μουσική?:-k:p

Καινουργιο Mystery Jets “Serotonin” με γαματο εξωφυλλο :lol: και αρκετα positive (που λενε και στο χωριο μου) κριτικες. Καλουλι ειναι.

The Coral - Butterfly House
Επιτελους! :yahoo:

Κυκλοφορησε το νεο album απο την πιο τιμια Indie μπαντα 8)
Και ειναι αρκετα τιμιο μαλιστα :smiley:

Butterfly House, North Parade.

Έχω καμια ώρα για σκότωμα, ας ποστάρω 5-6 καλλιτέχνες, χωρίς αυτοί να είναι αμιγώς indie ή να υπάρχει κάποια ομοιομορφία ανάμεσά τους, αλλά πιστεύω πως αυτοί που διαβάζουν το thread μπορεί να βρουν κάποιο ενδιαφέρον. Ούτε είναι καινούργιοι απαραίτητα και ούτε καν ξέρω πόσο γνωστοί ειναι.

Bark Psychosis
Ίσως τους ξέρετε σαν τους πατέρες του post rock, αλλά αυτός ο χαρακτηρισμός τους αδικεί πάρα πολύ και τελικά απέχει πολύ από την πραγματικότητα. Άνετα η πιο αγαπημένη μου μπάντα τα τελευταία 2-3 χρόνια. Τους αναφέρω για να τους ψάξετε παραπάνω κι αυτοί που τους ξέρετε. Πιο πολλά εδώ: http://kevang.wordpress.com/2010/02/05/αφιέρωμα-στους-bark-psychosis/
Τραγούδι: Shapeshifting

Mice Parade
Έχουν πολύ χαρακτηριστικό ήχο, όπως τα αιθέρια γυναικία φωντηικά που θυμίζουν λίγο Joanna Newsom, τις πάντα παρούσες όμορφες ακουστικές κιθάρες, τα εννίοτε jazzy ντραμς κ αλλα τετοια ξερωγω. Δεν τους έχω ψάξει όσο θα ήθελα, αλλά μερικά τραγούδια τους είναι πραγματικά διαμάντια
Τραγούδι: Satchelaise

The Sea and Cake
Ο ήχος τους είναι υπερβολικά οικείος για να πεις πως είναι ποστ ροκ μπάντα (που σε σημεία είναι, έχουν άλλωστε στενές σχέσεις με τους Tortoise), οι εμμονές τους πολύ ιδιαίτερες για να πεις πως παίζουν ποπ. Τα φωνητικά είναι take it or leave it και ίσως τους βρείτε πολύ συνηθισμένους και βαρετούς. Δεν είναι. Η μουσική τους είναι ξεχωριστή, geeky, αν και όχι ιδιαίτερα απαιτητική και αυτό είναι καλό.
Τραγούδι: Weekend

The American Analog Set
Ο ήχος μια μπάντας μπορεί να είναι σκληρός, μελωδικός, avant-garde, το’να, τ’αλλο, ο ήχος των American Analog Set είναι απλά cool. Μην περιμένετε περίτεχνες συνθέσεις και δυνατά ξεσπάσματα, oi AmAnSet δε θα ανεβάσουν τους σφιγμούς σου, αλλά θα πάνε γάντι με τον καφέ και το τσιγάρο σου
Τραγούδι: Know by heart

Andrew Bird
Περίεργος τύπος για Αμερικάνος, ίσως ο Todd Rundgren της εποχής μας, γράφει πολύ όμορφες συνθέσεις και χώνει μέσα βιολιά, πιάνα, ό,τι του κάτσει και καταλήγει να είναι ιδιαίτερος και ξεχωριστός, αν και εσύ που τον ακούς είσαι σίγουρος πως αυτή η μουσική υπήρχε από πριν εδώ, ήταν γνωστή στα αυτιά σου, απλά δεν είχε βρεθεί κάποιος να την παίξει.-κάτι αντίστοιχο είχα σκεφτεί κάποτε και για τον Tom Waits.
Τραγούδι: Skin is, my

!!! (Chk Chk Chk)
Ξεχνώντας προς στιγμή ότι γραφω σε μεταλλάδικο φόρουμ και άρα παίζει να φάω ξύλο θα αναφερθώ στους chkchkchk. Μικροί θεούληδες εκ Νέας Υόρκης, νομίζουν πως παίζουν Dance Punk, στην πραγματικότητα ανακατεύουν το πιο εκρηκτικό κοκτέιλ που θα τιμήσει ποτέ τα αυτιά σου. Όσο πιο κοντά έχει έρθει ποτέ η χορευτική μουσική και το ροκ με όλα τα καλά και όλα τα κακά που ο συνδυασμός των δύο συνεπάγεται. Έχουν έρθει 2 φορές στην Ελλάδα, τη δεύτερη ήμουν εκεί και ευτυχώς έσπειραν χωρίς αναστολές. Νομίζω είναι σε hiatus, αφού πριν κάτι μήνες σκοτώθηκε σε ατύχημα (έπεσε από ασανσέρ θαρρώ) ο ντράμερ τους, αλλά ελπίζω να συνεχίσουν και να μας ξανάρθουν.
Τραγούδι: Pardon my Freedom

Και μια απορία προς nodi, horror κλπ περίεργους που συντηρούν το τόπικ. Από που την ψάχνετε με το είδος; pitchfork, mixtape, avopolis κλπ; Φαντάζομαι το radiobutt.blogspot.com το ξέρετε, αλλά έχει κλείσει εδώ και καιρό και μου έχουν δεθεί τα χερια. Και κάτι ακόμα, το τόπικ αξίζει να το πάρω από την αρχή και να το διαβάσω;

οι bark psychosis είναι απλά θεοί, αλλά μάλλον θα ταίριαζαν περισσότερο στο thread με τις post rock κυκλοφορίες.πάντως μπράβο που τους αναφέρεις.

με τους mice parade ούτε εγώ έχω πολυασχοληθεί για να πω την αλήθεια, αλλά μάλλον προτιμώ την joana newsom, η οποία κυκλοφόρησε και έναν καταπληκτικό δίσκο φέτος, το “have one on me”.

οι the sea and cake είναι πολύ geeky (εύστοχος ο χαρακτηρισμός) για τα γούστα μου…:stuck_out_tongue:

τους american analog set δεν τους ξέρω αλλά θα τους τσεκάρω σίγουρα.τον τελευταίο καιρό ψάχνω κάτι για να συνοδεύσει τον πρωινό καφέ μου.

ο andrew bird είναι λίγο τρελάρας και αυτό μου αρέσει…βέβαια σπάνια θα τον ακούσω, αλλά όταν το κάνω θα περάσω ευχάριστα.πολύ ωραίο και το “skin is, my” που έβαλες.:wink:

τους !!! (chk chk chk) (μα τί όνομα είναι αυτό?!?) πρώτη φορά τους ακούω και από το τραγούδι που έχεις και με αυτά που λες μάλλον δεν…είναι συγκεκριμένα αυτά που ψάχνω στο indie.

και μιας και αναφέρθηκες σε κάποιες μπάντες γενικά, να αναφέρω κι εγώ έναν από τους αγαπημένους μου indie δίσκους:

Pavement - Slanted and Enchanted (1992)

θεωρώ πως είναι μέσα στους 5 κορυφαίους indie δίσκους των 90’s και αν κάποιος με ρωτούσε τι να ακούσει από το indie της δεκαετίας του 1990, θα του πρότεινα ξεκάθαρα αυτόν το δίσκο.έχει την ατμόσφαιρα του grunge (λογικό καθώς τότε ήταν στην ακμή του), και κάποια στοιχεία που έγιναν διάσημα αργότερα από άλλες μπάντες του χώρου.
πολύ απλά;δε γίνεται να λες ότι ακούς indie και να μην έχεις ακούσει αυτό το δίσκο.

Οι Pavement, δεν ξέρω γιατί, ποτέ δεν με τράβηξαν τόσο ώστε να ακούσω δίσκο ολόκληρο, αλλά θα το κάνω τώρα. Αν δε βαριέσαι, γράψε τπτ ακόμα, γιατί θεωρείται πολύ επιδραστικός δίσκος, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί. Οι bark psychosis για μένα δεν είναι post rock, όπως το προσδιόρισαν τουλάχιστον στη συνέχεια οι Mogwai, οι Gybe κλπ, ειδικά τα πρώιμα δείγματα τους (shoegaze κετς) και ο δεύτερος δίσκος τους είναι σε άλλα χωράφια τελείως. Δώσε μια ευκαιρία ακόμη στους !!!, δε θα το μετανιώσεις 8)

Για την τελευταία παράγραφό μου έχεις τπτ να προτείνεις; Για ενημέρωση και downloading δηλαδή (δε λέω παράνομο dl, οπότε μη φάω κάναν πόντο χωρίς λόγο ε). Πες εδώ ή στείλε πμ

Αν ημουν στο pc μου πειραια θα σου ποσταρα κανα 10αρι τουμπανα indie blog που τα εχω στα bookmark αλλα τωρα δεν θυμαμαι και τα ονοματα τους γιατι ειναι ολοκληρος σιδηροδρομος " εχουν κατι ονοματα πχ you aint no picasso ή κατι με bear μεσα κτλ κτλ :stuck_out_tongue: ". Κατα τ’αλλα πολλα album βρισκω απο το pitchfork " θελει προσοχη αυτο το site γιατι ειναι ατιμο :stuck_out_tongue: ", απο NME για mainstream ονοματα, Last Fm και αγιος ο θεος ψαχνοντας similar artists :smiley: και μεγαλη αγαπη εχω στο " indie rock cafe ". Γενικα το indie ως μουσικος ορος ειναι ελεινα ξεχιλωμενος :? και τα site/blog που υπαρχουν εκει εξω προτεινουν ξεχωριστα για καθε παρακλαδι του καλλιτεχνες οποτε πρεπει να βρεις τι Indie σ αρεσει.

Τωρα για το εαν αξιζει να ψαξεις το thread :-k
Δεν ποσταρουμε και συνεχεια γιατι δεν το παρακολουθουν και πολλοι :stuck_out_tongue: και δεν ξερω και το γουστο σου για να φανταστω αν σου αρεσουν αυτα που εχουμε ποσταρει αλλα εχουν ποσταριστει αρκετα καλοι δισκοι.

Btw απο αυτα που ποσταρες δεν ξερω κανενα, δεν ειναι περιεργο παντως γιατι στην πλειονοτητα της η indie σκηνη ειναι περισσοτερο underground και internetικη παρα mainstream.

από blogs για indie δίσκους ο nodi σίγουρα είναι πιο ειδικός καθότι ασχολείται πολύ περισσότερο από μένα με το είδος.θα σου στείλω όμως κάποια κι εγώ οπότε τσέκαρε τα πμ σου σε λίγο.
τώρα για τους bark psychosis ο ήχος τους μου φαίνεται αρκετά post rock-ίζων αλλά το indie κάποια στιγμή είχε έντονα νταραβέρια με το post rock (όπως αυτό που συμβαίνει σήμερα με το folk), οπότε δεν είσαι και λάθος.οι !!! δεν ξέρω αν θα μ’αρέσουν…:pάλλωστε σε αυτό το είδος μου κάνει ο τελευταίος δίσκος των yeah yeah yeahs.
οι pavement ποτέ δεν απέκτησαν τη φήμη των blur, των radiohead ή άλλων indie συγκροτημάτων που φτάνουν μέχρι τους strokes, αλλά το ντεμπούτο τους είναι αληθινό μνημείο στο χώρο.λίγο grunge, λίγο punk, λίγο prog και ένα εντελώς diy attitude.εκείνη τη στιγμή έκαναν κάτι καινούριο.δεν είναι ο πιο easy listening indie δίσκος, αλλά παραμένει δισκάρα και πρέπει να το ακούσεις οπωσδήποτε.