Ipad VS PC Tablet

Rip δώσε έσυ τα φώτα σου και ενδεχομένως να αυξηθεί το μπάτζετ :wink:

Παρε το kindle fire.

Εγώ θα πρότεινα nexus 7 ή ipad mini.
Το πρώτο βγαίνει στα 270 και το δεύτερο στα 360 (στις βασικές εκδόσεις πάντα)

Αν με καλύπτει απόλυτα το προϊόν δε θα διστάσω να δώσω και τέτοια ποσά. Α, από λογισμικό τι παίζει, έχουν “δικές” τους εκδόσεις στα διμοφιλή προγράμματα (όπως π.χ. το Office υπάρχει και για Mac) ή θα πρέπει να μάθω καινούρια για μένα software;

Office & tablet?

Μου φαινεται κοιτας σε λαθος προιον.

Οπως και να χει, εγω θα σου προτεινα google docs.

Οι σουιτες office για tablet είναι πονεμένη ιστορία. Ενώ για απλό άνοιγμα των αρχείων κάνουν την δουλειά τους, το editing είναι λίγο χάλια (αποψάρα πάντα)
Τα android υποστηρίζουν τη χρήση usb/bluetooth πληκτρολογίου αλλά [U]αυτό[/U] τα λέει όλα πιστεύω.

Θα σου λεγα να πας σε κάποιο μαγαζί να τα δεις από κοντά για να τσεκάρεις και μόνος σου το βάρος/μέγεθος κτλ αρχικά.

Ακριβως αυτο ειχα κατα νου :smiley:

A και το βάρος βέβαια είναι ένα θέμα. Πού κυμαίνεται;

Γενικά όταν επιλέγω ένα προϊόν τεχνολογίας βασικό κριτήριο είναι η διάρκεια. Θέλω να το έχω για πολύ καιρό. Δε συνηθίζω να αγοράζω πράγματα που δεν κάνουν “απόσβεση”.

EDIT: NEXUS 10 16 GB πότε αναμένεται Ελλάδα. Θα είναι γύρω στα 400 ευρώ;

Και μια και το Nexus 10 αναμένεται μετά από τρία…τέρμινα, ζαχαρώνω αυτό τώρα, στα 400 ?: http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=E233D0AE378D1EF197DF1CC1DEEF978D&pa=70A4252C8611C5448024F8CB88C74F26
Έχει και τα δωράκια του. Καλή οθόνη & χαρακτηριστικά. Για πείτε γνώμη.

Μήπως να περιμένω το Nexus; :-k

φίλε θα σου πρότεινα nexus, έχω το 7αρι και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει βγει το 10 στην Ελλάδα απο ένα κατάστημα, αλλά στα 600 - κοροϊδία.

ΣΜΠΑΡΕΚΟΥΑΚ! 600 ?; σε ξένα e-shops (Amazon κ.λπ) υπάρχει; Το NEXUS 7 πάντως έχει μικρή οθόνη για αυτά που το θέλω.

στο e-shop. 600

Πείτε αν θέλετε οι γνώστες καμιά άποψη για το nexus 7 32gb 3g.Αξίζει τον κόπο?

χαλαρά μην το σκέφτεσαι. δες το και απο κοντά, αν σε βολεύει η οθόνη είναι οτι καλύτερο. έχω το 16αρι εδώ και 4-5 μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος

Τι χρηση (θα) τα εχετε κυριως?

Ταινιες και σερφαρισμα ε?

Aυτά,e-books,mp3 και για χαζο-apps και το κυριότερο για ταξίδια(γι αυτό και θα προτιμήσω την 3g έκδοση)
Η αλήθεια είναι πως τσέκαρα αρκετά πράγματα τελευταία για τα διάφορα tablets που κυκλοφορουν και κατέληξα στο Nexus 7 για το σύνολο απόδοση/τιμή και φυσικά για το μέγεθος. Θεωρώ πως είναι απείρως πιο εύχρηστο και “διακριτικό” από τα μεγαλύτερα tablets και φυσικά προσφέρει πολλά περισσότερα απ τα υπερεκτιμημένα μηχανήματα της Apple σ αυτό το budget.( Είχα καταραστεί την ώρα και την στιγμή που ασχολήθηκα με τα iPod και κυρίως με το σατανικό iTunes.Mακριά και αγαπημένοι.)

Θα σου προτινα να κοιταξεις και προς kindle fire μερια, χωρις να εχω γνωμη απο πρωτο χερι.

Αυτό δεν έχει λανσαριστεί κυρίως σαν ένα e-book reader; Είναι “κανονικό” tablet;

H σειρα fire ειναι tablets.

Παίδες αξίζει να πάρω ipad 1st gen 16gb με 150 ευρώ?
Δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα παιχνίδια οπότε για πιο γενική χρήση μιλάμε, διάβασμα, browsing κ καμια ταινιούλα.