Ipad VS PC Tablet

Άμα είναι σε καλή κατάσταση και μπορείς να κάνεις κανένα παζάρι παραπάνω, ναι αξίζει. Για tablet είναι σχετικά μεγάλο και βαρύ και σε πολύωρη χρήση κουράζει να ξέρεις.

Το έχω δοκιμάσει γενικώς, και δεν με χάλασε το βάρος, απλά σκέφτομαι απο θέμα αίσθησης χρήσης εάν θα είναι ανώτερο σε σχέση με ένα android tablet στα ίδια χρήματα.

Ο Mackintosh θα σου προτείνει το kindle fire :stuck_out_tongue: αλλά δεν το έχω δουλέψει καθόλου το συγκεκριμένο και είναι πιο μικρό (7"). Σε τόσα λεφτά δεν πρόκειται να βρεις καλύτερο 10αρι tablet από το ipad.

:smiley:

Κοιτα, τοσο φτηνο και brand tablet δεν υπαρχει.

Εγω υπολογιζω και το αριστο after sales support του amazon, αμα τυχει κατι στην συσκευη.

Λοιπόν από ένα επικείμενο γάμο που είμαι κουμπάρος υπολογίζω ένα δωράκι 4-5 κατοσταρικάκια (σε δωροεπιταγή). Μαντέψτε πού θα πάει :p! By the way ποια η γνώμη σας για τα Multirama; Θα με εξυπηρετουσε να το πάρω από εκεί το μηχάνημα μιας και υπάρχουν στην περιοχή μου.

τι ακριβώς κερδίζω στις εκδόσεις 3G σε σχέση με το απλο wifi?
το δεύτερο έχει να κανει με τα wifi spot (free ή όχι) ενώ το 3G με κάποιοιυ τυπου συμβολαιο που κάνω μετά με κάποια εταιρεία?

Το 3g μοντέλο παίρνει κάρτα sim οπότε έχεις ίντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας.

και πως μπορω να κανω χρηση του tablet σαν GPS? (και με τι κόστος?)
παιζει ρόλο αν είναι ιpad ή καποιο αλλο tablet?

Αγοράζεις κάποιο navigation πρόγραμμα και μετά δεν υπάρχει κάποια άλλη χρέωση.

Περα απο τη χρηση του ιντερνετ δλδ ! Γιαυτο προσεχε να μην το εχεις συνεχεια on!

δε σας πιάνω, το πρόγραμμα αυτό θα λειτουργεί αν έχω/πληρώνω σύνδεση στο ιντερνετ δηλαδή? δεν είναι ανεξάρτητο όπως οι κοινές συσκευές gps?

Οι συσκευες GPS εχουν μεσα τη τεχνολογια και δουλευουν μεσω δορυφορο, ενω συσκευες σαν τα ταμπλετς χρησιμοποιουν applicationς τα οποια και λειτουργουν με δεδομενα απο το ιντερνετζ.

Όχι ακριβώς έτσι. Τα κινητά και τα tablet έχουν a-gps (assisted-gps) που σημαίνει οτι άμα έχεις ανοιχτό internet θα κλειδώσει πιο γρήγορα το σήμα με τους δορυφόρους. Η πλοήγηση και το κλείδωμα των δορυφόρων μπορεί να γίνει και 100% χωρίς internet.

Γνώμες; :-k

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/tablets-ipad/114291-samsung-tab-ii-10.1-&-δώρο-tv-tuner

http://www.ricardo.gr/buy/pc/tablet-pc/samsung/nexus-10-akukloforito-apo-exoteriko/v/an709989640/?IsDidYouMean=1

Για μενα Nexus ασυζητητί. Οσον αφορα το Nexus 7 που εχω ,παταει κατω οποιοδηποτε Samsung.Τεχνικα τουλαχιστον τα Nexus ειναι καλυτερα ακομα και απο τα iPad.Το μοναδικο ισως που θα σε ενοχλησει ειναι οτι δεν υποστηριζει flash.

Σίγουρα κάτι θα θυσιάσεις. Αν η αναπαραγωγή φλας ειναι το μόνο αρνητικό θα θυσιαστεί. Από 'κει και πέρα με φοβίζουν λίγο τα μεταχιερισμένα και το κόστος για το καινούριο nexus 10 είναι πέρα από το budget μου.

Παίζει κανονικά flash το android.

Σαν φτηνή λύση πέρα από το nexus 7 είναι και το galaxy tab 2 7" που το έχει προσφορά η vodafone στα 160? σκέτη συσκευή.

Επίσης τις επόμενες μέρες θα παρουσιαστεί και η καινούρια έκδοση του nexus 7 από την google.

Το Amazon ανακοίνωσε πως από εδώ και στο εξής θα αποστέλλει Kindle Fire HD στις 7 και στις 8.9 ίντσες και στη χώρα μας, η οποία εντάσσεται πλέον στο δίκτυο των 170 προορισμών που εξυπηρετεί η εταιρεία. Η διαδικασία των προ-παραγγελιών της ταμπλέτας έχει ξεκινήσει ήδη και οι παραδόσεις θα αρχίσουν να εκτελούνται από τις 13 Ιουνίου κι έπειτα.

Τα Kindle Fire HD πωλούνται στις ΗΠΑ από τον περσινό Νοέμβριο. Οι τιμές τους ξεκινούν από τα 214 και 289 δολάρια αντίστοιχα.

Πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις ή για το ίδιο προϊόν;

Ιδιο προιον, αλλος seller.

Edit, στο 2ο λινκ λεει samsung…καλα οτι να ναι εχει βαλει στην περιγραφη.