Irc

Τώρα που αρχίζουμε και γινόμαστε περισσότεροι, γιατί δεν φτιάχνουμε το δικό μας room στο irc, μιμούμενοι άλλα forums;
Είμαστε κάθε φορά από ότι βλέπω τουλάχιστον 5-6 μέλη μέσα ταυτόχρονα, φανταστείτε να μπαίναμε όλοι στο δικό μας chat room σε ώρες “αιχμής” 8)

Λέω να ψηφίσουμε, θέλω και την γνώμη του kourou :stuck_out_tongue:

Συμφωνω απολυτα με αυτο , οποτε κα με τον UnHoLyMaRtYr … πιστευω πως ειναι κατι που λειπει … :!: :!:

Καταρχήν Angel_In_Black τσέκαρε λίγο το εικονίδιο σου (avatar) γιατί δεν εμφανίζεται. Εαν αντιμετωπίζεις πρόβλημα, υπάρχει θέμα στην αντίτστοιχη κατηγορία (προβλήματα και απορίες).

Όσον αφορά το irc. Γενικά το chat είναι κάτι που μας απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό. Από τεχνικής άποψης δεν είναι κάτι το δύσκολο, παρόλο που μπορεί να βαρύνει αρκετά το site (όχι σε ταχύτητα, αλλά σε όγκο δεδομένων). Από εκεί και πέρα υπάρχουν διάφοροι άλλοι λόγοι που δεν έχουμε βάλει chat μέχρι στιγμής στο site. Γιατί και για IRC αν μιλάμε, πάλι θα υπάρχει η δυνατότητα εισόδου στο κανάλι μέσω του site, αλλιώς δεν έχει και πολύ νόημα. Το θέμα όμως είναι μήπως με το chat παραμεληθούν άλλοι τομείς του site όπως για παράδειγμα το forum.

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι ένα δοκιμαστικό κανάλι και μια εφαρμογή για είσοδο στο κανάλι μέσω του site και βλέποντας πως πάνε τα πράγματα το κρατάμε ή όχι.

Υπάρχει και η απλή λύση των messengers (MSN, Yahoo, AIM ή Trillian για όλους), αν δεν πιάσει το IRC ρε παιδιά. Είναι και πιο “κλειστό” και συζητάς καλύτερα. Βέβαι, το τζέρτζελο του IRC δεν το’χει κανένα απ’αυτά, αλλά εγώ δεν έχω και πολύ χρόνο για τέτοια chat, γι’αυτό και τ’αναφέρω! :wink:

Δε νομίζω πως έχει πολλά να χάσει το forum με μια τέτοια κίνηση… Απλά επειδή παρατηρείται και φαινόμενο απομάκρυνσης από τα θέματα του forum, με αποτέλεσμα να βγαίνουν πολλές σελίδες με άσχετα πράγματα (δε με χαλάει διόλου, αλλά αυτό είναι περισσότερο στοιχείο ενός chat room, παρά ενός forum…)
Απλά βλέπω πως πολλοί χρήστες αρχίζουμε να “γνωριζόμαστε” μεταξύ μας, και θα είχε πλάκα να το συνεχίσουμε σε μια τέτοια μορφή…

Δεν νομιζω να υπαρχει φοβος για το forum , υπαρχει και θα υπαρχει … αυτο για μενα ειναι γεγονος .
Το θεμα ομως ειναι … (οπως το βλεπω εγω παντα) οτι το site αυτο δημιουργηθηκε για την αναγκη της ενημερωσης πανω στο συγκεκριμενο ειδος μουσικης … αλλα και για την ψυχαγωγια … εχεις παρατηρησει οτι τελικα … μια παρεα ειμαστε και θελουμε να παιρναμε καλα απο ολες τις αποψεις , αλλα και να ενημερωνομαστε κιολας . Το ενα θεμα το θεμα της ενημερωσης το εχουμε … αλλα το θεμα της παρεας δεν το εχουμε … γιατι δεν νομιζω οτι υπαρχει εποικοινωνια με τη σημασια της λεξης μεσα απο το forum .
Δεν θελω να το παιξω ειδημων γιατι δεν ειμαι … μπορουμε καλλιστα να τα λεμε στο msn , yahoo , icq … και παει λεγοντας … αλλα χανουμε κατι … την επικοινωνια των μελων και της ταυτοχρονης ενημερωσης στα θεματα του forum αλλα και του site …
Μπορει αυτο που λεω να φαινεται βλακεια … αλλα οπως προειπα δεν ειμαι ειδημων .
Και οντως kourou κανοντας μια δοκιμη … δεν εχουμε να χασουμε τιποτα …

Πάντως Αντρέα, 2 άτομα συμφωνούμε ως τώρα… :stuck_out_tongue:
Αν δεν είναι αρκετοί υπέρ, δε θα θέλω ούτε εγώ να μπαίνω σε ένα άδειο chat room :roll:

Και εγώ υπέρ του να δημιουργηθεί ένα τέτοιο room!!!Άσε που θα βλέπουμε ICE και Unholly ΟΝ Lιne να τα λένε… :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν νομίζω να παραμεληθεί το forum αλλά αντιθέτως,φαντάζομαι ενίσχυση από τυχαίους που θα μπαίνουν στο room και θα τους λέμε εμείς για το site…

Κακίες…

Πλάκα πλάκα… :slight_smile:

Μην ανησυχεις Γιαννη , εγω ειμαι αισιοδοξος … ολο και περισοοτεροι θα συμφωνωνησουν μαζι μας … γιατι κακα τα ψεματα … θα αποσυμφωρηθει το forum απο τα σχετα πραγματα … και τη πλακα που κανουμε μεταξυ μας … και θα γινει πιο ουσιαστικοτερο … γιατι τις βλακειες θα τις λεμε real time … ναι υπαρχει περιπτωση να ειμαστε μονο δυο , μερικες στιγμες αλλα , θα συμφωνησεις μαζι μου οπως και ολοι πιστευω οτι το τελευταιο καιρο συνηθως τις πιο πολλες φορες ειμαστε πανω απο 5 (γεμιζουμε ταξι)
ολα παντως απαιτουν το χρονο τους και το κυκλο τους .
οπως ειπε και ο kourou οτι καλο ειναι να γινει κατι σε πειραματικο σταδιο και αν κολλησει εχει καλως , αν οχι τουλαχιστον εγινε μια προσπαθεια να γνωριστουμε ολοι μεταξυ μας λιγο καλυτερα , και αυτο για μενα ειναι σημαντικο.

Είδα 9 άτομα online τώρα! Αλήθεια λέω! :stuck_out_tongue:

Είτε γίνει είτε όχι, εγώ θα είμαι πιστός στο forum (σνιφ, κλαψ κτλ) που τόσο αγαπώ (σνιφ) και τόσα λεφτά για τον ΟΤΕ δίνω για πάρτη του (κλαψ, λυγμ) :stuck_out_tongue:

Πάω καφέ, άντε γεια

Μου ράγισες την καρδιά…

Μπα…άμα γίνει το room τπτ δε θα αλλάξει στο forum…Άσε που θα γνωριστούμε καλύτερα μεταξύ μας και τότε θα πειραζουμε ο ένας τον άλλον διαφορετικά…χεχεχε

Ok Ok, θα γίνει πολύ πιθανόν αύριο κάτι δοκιμαστικά και βλέπουμε μετά.

Ηλία je t’aime
Αλήθεια

pros8este kai thn psifo mou guys :smiley:

Ειναι λιγο αργα ξερεις…

parepiptontws , poioi apo dw mpainoun idi irc? ektos apo mena ;p

α

δημιουργη8ηκε ιδη? :oops:

Δημιουργηθηκε και μετα απο καποιο καιρο εκλεισε.

Αληθεια Ηλια, σκεφτηκες να ανοιξει ξανα το room?

Το μόνο εύκολο είναι να ξανανοίξει (είναι ήδη έτοιμο από πέρσι).

Αρκεί να μην υπάρχει συμμετοχή μόνο την πρώτη βδομάδα, γιατί δεν έχει κάποιο νόημα έτσι.
Εντός ημερών θα ενημερώσω.