Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Μα γι’ αυτο ειναι αποριας αξιο που τα βροντηξε. Ο τυπος εχει κανει εμβληματικα albums, οχι αστεια.

Η δεκαετια του '90 ισως ηταν σκουπιδι για το μεταλ του '80. Ας προσεχε το μεταλ του '80 :stuck_out_tongue:. Κατα τα λοιπα, γαμηστερη δεκαετια για τη μουσικη.

3 Likes

Πολύ πιο σοβαρό από εσένα πάντως . Όντως μην αραδιάζεις ονόματα συγκροτημάτων δεν χρειάζεται, από το bro metal (που βρωμησε την μουσική σπουδαίων συγκροτημάτων δυστυχώς όπως οι Judas Priest και οι Slayer) , τα παιδικά eurometal/ “power” (ο θεός να τα κάνει) Metal σκουπίδια κ.λ.π κ.λ.π.

Άλλωστε τα βαριά ονόματα headliners από τα eighties, και ενίοτε τα seventies ακόμα προέρχονται.

Ωωωωωωωωω προσβόλααααααα…

1 Like

όχι ρε για το παπαουερ μου :cry:

2 Likes

Φιρουλι φιρουλο μέταλ :crazy_face::crazy_face:. Μα μόνο το ποσό υποχώρησαν οι Metal «ήρωες» των nineties όταν επανήλθαν στα ίσια τους οι περισσότερες μπάντες των eighties μετά το 2000 τα λέει όλα. Κάποια γελοία υποπροϊόντα τύπου retro thrash εξαφανίστηκαν, τα bro metal τύπου pantera και machine head επίσης χάθηκαν (και ευτυχώς χάθηκε και η επιρροή τους) , τα μπεμπέκιστικα «power” metal συγκρότηματα έχασαν πολύ μεγάλο μέρος του κοινού τους, το νορβηγικό Black Metal μας τελείωσε σαν μόδα .

Χαλαρα και ανετα η καλυτερη δεκαετια για το μεταλ τα '90 συμφωνα με την αντικειμενικη και επιστημονικα τεκμηριωμενη μου αποψη, συνεχιστε.

1 Like

Σε ένα παλιό τεύχος του metal Hammer ο Ευθυμης καραδημας των nightfall είχε πει πως ο παραγωγός δεν είναι υπεύθυνος για τον ήχο του δίσκου. Η δουλειά του είναι το πως θα στηθεί ένα τραγούδι (πόση διάρκεια θα έχει που θα μπει το ρεφρέν κτλ) Ο μηχανικός ήχου είναι υπεύθυνος για το ηχητικό.

Ο Smith στο death on the road λεει οτι ο Kevin Shirley είναι φανταστικός μηχανικός. Για μένα τον καλύτερο ήχο οι Maiden τον είχαν στο amolad και στο bnw (μιλάω μόνο για τα reunion ) Τον χειρότερο χαλαρά στο dance of death.

Επι Birch killers και number έχουν τρομερό ήχο με σωστό balance σε όλα τα οργανα (πχ στο piece of mind ο ήχος έχει θέμα μιας και το μπασο είναι πολύ μπροστά και καλύπτει πολλές φορές τις κιθαρες)

2 Likes

Ε αυτό έκανε ο Birch ρε :stuck_out_tongue_winking_eye:! Οι Maiden στα '80s έχουν σεμιναριακό ήχο!

1 Like

Θυμαμαι και το No prayer και αναγουλιαζω όμως

Α είπες στα 80s…ok το no prAyer ας μπει στα 90s

οποτε διαβαζω για το dark ride “το καλυτερο αλμπουμ των helloween μετα την χρυση περιοδο” ή “το τελευταιο τους καλο αλμπουμ” θελω να βαλω 2 μπατονετες στ’αυτια μου και να τις βγαλω απο τα ματια μου.

ασχετο με το θεμα του τοπικ αλλα εδω το διαβασα

Εγώ όσο περνάνε τα χρόνια πιστεύω ότι μουσικά και τα Time of the Oath και Better Than Raw ίσως τελικά να είναι και καλύτερα από το Dark Ride, απλά είχαν σκατένιο ήχο, ειδικά το πρώτο. Στο Dark Ride ήταν καλύτερα τα πράγματα. Πήγαινε να γίνει μια μόδα τότε με τον ήχο του Roy Z η οποία τελείωσε άδοξα, ίσως γιατί το μεταλ τότε αφορούσε λιγότερο κόσμο ακόμα και από σήμερα.

Τον παρουσίαζαν πάντως για αρκετό καιρό σαν το next big thing για τη θέση του παραγωγού τον Roy Z. Έπαιρνες το CD και είχε πάνω αυτοκόλλητο Produced and/or Mixed by Roy Z, σαν να σημαίνει κάτι :stuck_out_tongue: , πάντα αναφορές στις κριτικές. Αυτά όμως τέλειωσαν.

Λογικό, αφού επέστρεψαν όλοι στα μαντριά τους :stuck_out_tongue:.

Δεν ξέρω αν έχει διαβάσει κανείς το “What Does This Button Do?” αλλά έχω την αίσθηση πως ο Dickinson αναφέρεται σε κάποιο σοβαρό θέμα υγείας του Roy Z που δεν του επιτρέπει να περιοδεύει και να ασχολείται με την μουσική όσο θα ήθελε.

Πλέον, είμαι βέβαιος ότι υπάρχει κάποιος να υποστηρίξει το οτιδήποτε. Αυτό διαβάζοντας τα περί μείωσης της αξίας των Accident Of Birth/The Chemical Wedding. Βέβαια, η επιχειρηματολογία μπάζει ολίγον, αλλά τι να τα κάνεις τα επιχειρήματα στη μουσική, όταν έχεις άποψη.

5 Likes

Κατάλαβα, κι εσύ bro metal ακούς, να περάσει ο επόμενος.

3 Likes

Και μετά την επιστροφή συνεχίστηκε. Τελευταία φορά που το πέτυχα πρέπει να ήταν στο Perpetual Flame του Malmsteen. Νομίζω έκανε τη μίξη αλλά και πάλι με τον Malmsteen πάνω από το κεφάλι του.

ωραια αυτά που λέτε για τα Accident και Chemical, είναι καλά τέτοια πόστ και συζητήσεις τις εβδομάδες του Αυγούστου πριν τις άδειες, που η δουλειά είναι πάτος και ψάχνεις να διαβάσεις τη παραμικρή μαλακία στο ιντερνετ να περάσει η ώρα μέχρι να φύγεις και εσύ… συνεχίστε παρακαλώ μέχρι και την Παρασκευή :smiley:

13 Likes

πόσο σωστός…!!!

Χαχαχα, ναι, ας το ξεφτιλίσουμε στο οφφτοπικ όσοι ξεμείναμε μπροστά από ένα πληκτρολόγιο αυτή τη βδομάδα! :rofl:

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τον ορισμό του “bro metal”; @pantelis79 εσύ μάλλον κάτι ξέρεις!