Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave Festival

Το πήρα εγώ!!! Εξαιρετικό ντοκιμαντέρ!! Έπεσε πολύ κλάμα!!

2 Likes

Από τα συμφραζόμενα έβγαλα κι εγώ “συμπέρασμα” ρε. Λογικά το εν λόγω “ιδίωμα” αφορά Αμερικανικές μπάντες, που βγήκαν στα '90s και που ηχητικά ρέπουν προς την αποκλίνουσα συμπεριφορά από το κλασικό. Η αποκλίνουσα συμπεριφορά κατά βάθος δε συγχωρείται ποτέ (εδώ βλέπουμε να κράζονται ακόμα και οι δισκάρες του Dickinson :joy:) κι έτσι περιμένουμε υπομονετικά στη γωνία μας μέχρι να διαλυθούνε, να βγούνε εκτός επικαιρότητας, να ψοφήσουν για να τους κράξουμε. Αναφέθηκαν Pantera, Machine Head, θα προσθέσω ονόματα όπως Disturbed, White Zombie, Avenged Sevenfold, τέτοια πράγματα.

Τώρα, το πως μπορεί κάποιος να σιχαίνεται τους Pantera, δεν μπορώ να το καταλάβω. Ευτυχώς που βγήκε το grunge και αυτοί και πήγαν μερικά σκουπίδια στα σπίτια τους :stuck_out_tongue:.

3 Likes

Εγώ πάτησα στο Google bro metal και όντως βγάζει αποτέλεσμα :joy:

2 Likes

Δηλαδή δεν είναι η μπάντα που τουλάχιστον δύο μέλη είναι αδέρφια? Πφφφφφφ…

3 Likes

Εγω με τη σειρα μου υποθετω πως το “bro” παραπεμπει σε rap slang και θελει με αυτο τον τροπο να καταδειξει πως μιλαμε για “ραπ-μεταλ” (οπως ειχαν βαφτισει το Fuel των Metallica στο Metal Invader μια φορα και ενα καιρο)

Από urban dictionary που δεν ξέρω αν είναι και τίποτα ιδιαίτερο

Heavy metal music characterized by themes such as being tough and powerful, drinking beer, partying with your friends, talking back to your boss/parents, fighting, and bouncing back after a bad experience/breakup because of the strength you derive from your tight knit circle of male friends. Similar to metalcore, but listeners are more likely to be dressed more casually in cargo pants and flip-flops, while metalcore listeners favor tight jeans and skater branded t-shirts. Usually enjoyed in festival settings where 10 or more bands play outside. Representative groups include Devil Driver, Hatebreed, As I Lay Dying, As Blood Runs Black, Six Feet Under, Five Finger Death Punch, Norma Jean, All That Remains, Asking Alexandria and others.

2 Likes

ελλειψα λιγες μερες και μπαινω στο νημα “Μaiden Rockwave” για να δω +112 posts με γενικη συζητηση καφενειου (Metallica, 3η κιθαρα και δισκους του Dickinson , μουσικη Maiden στα '90s, μουσικη metal γενικα στα '90s, Ηelloween και καλυτεροι δισκοι τους…)

Μπουρδελο το forum, οτι να’ναι…

1 Like

Ευτυχώς που μπήκες εσυ

Έγινε φίλε, ακούστηκες. Επόμενη γραμμή.

image

ΥΓ: Τα credits στον @QuintomScenario για την ατάκα.

8 Likes

εσυ εχεις να συνεισφερεις παραθετωντας την γνωμη σου για την δισκογραφια των Pantera ? Για τις μεταγραφες του Ολυμπιακου ? Για την φωτιά στο Ματι ?
Πεστε τα ολα, μην ντρεπεστε…

Μια χαρά Maidenοκεντρική κουβέντα έχει γίνει στο συγκεκριμένο topic, απλώς δεν αφορά την εμφάνισή τους στο φετινό Rockwave, αλλά διάφορες άλλες πτυχές της ιστορίας τους. Και μια χαρά πολιτισμένα γίνεται και συμμετέχουν αρκετοί. Τι ακριβώς σε πείραξε;

6 Likes

Φέρνουμε ζωή στο φόρουμ και μας τη λένε και από πάνω! Ας καθόμαστε εδώ να κοιτιόμαστε στα μουγγά. :stuck_out_tongue:

7 Likes

τι λεει ο τιτλος του topic ? Γενικη συζητηση MAIDEN ? γιατι δεν βλεπω καλα…
οκ , δεν ειναι κακο να αναφερουμε κατι με εμμεση σχεση αλλα ξεκινουν απειρες συζητησεις και σχολια γενικου ενδιαφεροντος…
Βεβαια παντα αυτο γινεται σε τοπικ υψηλου ενδιαφεροντος ειδικα, ξεχειλωνει γρηγορα και το λιγοτερο που εχει να κανει ο Mod ειναι να το ανακατευθυνει αλλου οταν επεκτεινεται πολυ σε ασχετα…
Απλη λογικη…

Εσύ μάλλον έχεις πάρει το θέμα πολύ σοβαρά. Αύγουστος είναι, χαλάρωσε.

Μου θυμίζει κάτι καλοκαίρια στο χωριό που αράζουμε παρέα και κάνουμε συζητήσεις πηδώντας από το ένα θέμα στο άλλο και σκάει κάποιος και μας τη λέει: “καλά εσείς για ποιο θέμα μιλάτε; μπουρδέλο το κάνατε”

Το θέμα “Iron Maiden, 20 Ιουλίου, Rockwave festival” έχει προφανώς εξαντληθεί, απλώς βρέθηκε ένα νήμα να κάνουμε κουβέντα. Συγγνώμη που δεν κρατήσαμε το πρωτόκολλο. Αν έχει μείνει κανένας mod και δεν έχει πάει διακοπές, ας μεταφέρει τα τελευταία +112 posts κάπου αλλού γιατί χαλάνε τον ειρμό. :stuck_out_tongue:

5 Likes

Έτσι και αλλιώς, η συναυλία έχει γίνει. Δεν κινδυνεύει κανένας να χάσει κάποια σημαντική πληροφορία. Απλά το ένα οδήγησε στο άλλο και να μαστε εδώ! :smiley:

6 Likes

καλα, γμσε το, δεν περιμενα να συνεννοηθουμε…

3 Likes

Καλοκαίρι στην Αθήνα και δουλεύουμε, δειξτε κατανόηση

3 Likes

ρε συνεχιστε να κραζετε τον Roy Z , τα προσωπικα του Bruce , το 90s metal (Που ευτυχως μας “αφησε” νωρις), αναλυστε το ποσο απαραιτητοι ειναι οι 3 κιθαριστες στους Maiden Και ποσο πολυ ποναει το φαμιλυ και αφηστε τις γλυκες και τις καταννοησεις …

4 Likes

θέλετε θέμα σχετικό με τον τίτλο? Πάρτε το με 15 μέρες καθυστέρηση :stuck_out_tongue:

4 Likes

Το μόνο κακό σε μια τέτοια κουβέντα είναι ότι διαβάζεις πολλά σχόλια μαζεμένα, συμφωνείς ή/και διαφωνείς με διάφορα, αλλά εν τω μεταξύ η συζήτηση έχει μετατοπιστεί αλλού και δεν έχεις προλάβει να απαντήσεις!

Για να μην είμαστε άδικοι όμως, θα επαναφέρω το (off) topic στο εξής:

Έχω διαβάσει μεγάλο μέρος του βιβλίου του Μπρουσάκου και δεν μου προκύπτει τέτοια εντύπωση.

Αντίθετα, αυτό που θυμάμαι απ’ όσα έχω διαβάσει/δει/ακούσει είναι ότι ο Dickinson ήταν αυτός που είχε φτάσει στο σημείο στις ηχογραφήσεις του “…Beast” (του κομματιού) και συγκεκριμένα στην εναρκτήρια φράση, να πετάει καρέκλες στο στούντιο από τον εκνευρισμό του γιατί ο Birch τον πίεζε για μια όσο το δυνατόν καλύτερη ερμηνεία.

Ο οποίος Birch, από ένα σημείο κι έπειτα, είχε στις δουλειές του καθήκοντα παραγωγού, μηχανικού ήχου και υπευθύνου για το mix και αφιέρωνε ώρες ατελείωτες. Κάποια στιγμή όταν έφτανε στα όρια του (ενίοτε, του ποτού βοηθούντος) έβγαινε στην επιφάνεια ο “άλλος του εαυτός”, ο Marvin. Όπως κατά τις ηχογραφήσεις στις Μπαχάμες για το Piece of Mind, που τον είχαν χάσει και τον βρήκαν να κάνει διάλεξη για το νόημα της ζωής σε κάτι φοινικόδεντρα!

3 Likes